Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Kazandibi
8 yıl önce - Prş 21 Eyl 2006, 21:32
Osmanoğlu hanedanı üyeleri belgesel için 83 yıl sonra İstanbul Dolmabahçe Sarayı'nda

En yaşlı şehzade:

Yaşlı şehzade ve bir prenses:

En küçük şehzade:

Diğer küçük şehzadeler ve bir prenses:

Küçük şehzadeler ve bir yaşlı şehzade:

http://www.milliyet.com.tr/2006/09/21/yasam/ayas.html

Şehzadeler sarayda buluştu

Sürgünden sonra dünyanın birçok ülkesine dağılan Osmanlı hanedanını, TRT'nin 'sürgün filmi' buluşturdu. Belgeselin tanıtımı için Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen geceye 14'ü şehzade, 120 hanedan üyesi katıldı.

TRT için hazırlanan "Osmanoğlu'nun Sürgünü" adlı belgeselin Dolmabahçe Sarayı'nda gerçekleştirilen tanıtımı, 10 ayrı ülkede yaşayan Osmanlı hanedan mensuplarını bir araya getirdi.
Aile arasında sürdürülen Osmanlı protokol geleneğine göre, şu anda hayatta olan 27 şehzadeden 14'ünün bir araya geldiği gece, en yaşlı ve en genç hanedan üyelerini de buluşturdu. Hanedanın en tanınmış üyelerinden biri olan Neslişah Sultan ise rahatsızlığı nedeniyle geceye katılamadı.

En genç ve en yaşlı hanedan üyeleri

Farklı ülkelerde yaşadıkları için yıllarca birbirlerini göremeyen birçok hanedan mensubunun da tanışmasına vesile olan geceye, Sultan II. Abdülhamid'in oğulları Mehmed Selim Efendi ve Abdülkadir Efendi ile ablası Mediha Sultan ve kızı Naime Sultan'ın torunları, Sultan V. Murad'ın torunu Osman Selahaddin Osmanoğlu ve çocukları, Sultan V. Mehmet Reşad'ın torunu Namuk Efendi'nin oğlu ve torunu, Sultan I. Abdülhamid'in torunu İbrahim Tevfik Efendi'nin torunlarının yanı sıra şu isimler katıldı:

II. Abdülhamid'in kızı Ayşe Sultan'ın oğlu Osman Nami, Abdülkerim Efendi'nin oğlu ve torunları, Sultan V. Mehmet Reşad'ın torunları Emel Hado, Lütfiye Sultan ve Fatma Sultan'ın torunları, Enver Paşa'nın eşi Naciye Sultan'ın torunları ile II. Abdülhamid'in kızı Zekiye Sultan'ın torunları.
Çocuklarla birlikte yaklaşık 120 kişinin bir araya geldiği gecede, bazı hanedan mensupları akrabalarıyla ilk kez tanışırken, uzun yıllar birbirini göremeyen aile üyeleri de hasret giderdi. Bu arada gece hanedanın en yaşlı üyesi Sultan II. Abdülhamid'in torunlarından 90 yaşındaki Osman Nami Osmanoğlu ile en genç üyesi olan Sultan V. Murad'ın torunlarından Ayşegülnev Sutton'un iki aylık oğlu Ziya'nın buluşmasına da sahne oldu.

Birçoğu Türkçe konuşamadı

Belgeselin prodüktörü Kerime Senyücel, hanedan mensuplarına "Anavatanınıza hoş geldiniz" dedi. Osman Selahaddin Osmanoğlu da, ailenin daha önce 10-15 kişilik gruplar halinde bir araya geldiğini, ancak ilk kez hanedan mensuplarının bu kadar geniş katılımla buluştuğunu söyledi.
Geceye katılan birçok hanedan üyesinin Türkçe konuşamaması dikkat çekerken, gecenin konuklarından İstanbul Valisi Muammer Güler de, bazı hanedan üyelerine üzerinde padişah tuğralarının bulunduğu kâselerden hediye etti. Davetliler 'Gülizar' adlı müzik topluluğunun Osmanlı sultanlarının bestelerinden oluşan eserleri dinlediler.

"Osmanoğlu'nun Sürgünü" adlı 10 bölümlük belgeselin ilk bölümü 9 Ekim'de TRT 2'de yayımlanacak.

Kazandibi
8 yıl önce - Prş 21 Eyl 2006, 21:34

Nasıl?...

Bizim yobazların hayal ettikleri gibi değiller, öyle değil mi?

Zaten hiçbir zaman da öyle olmadılar

messiah_haktan

8 yıl önce - Prş 21 Eyl 2006, 23:14

ssc.com acik olsada oraya gönderseydin  Bu da bizim "kraliyet ailesi" demekki, ilk defa görüyorum. Türkiye ile alakalarin kalmamasi ve türkceyi bile konusamamaliri cok üzücü. Ülkeye giris yasagi ne zaman kalkti bilen varmi?

UtkU 86-003
8 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 00:06

Yazacaklarımdan ötürü birçoğunuz bana kızabilir belli yakıştırmalarda bulunabilirsiniz.Çünkü yazacaklarım belki fazla fanatikçe olacak ama düşüncelerimi belirtmek istiyorum.

Bana göre bu belgeselin yapımının belli amaçları var.Belki bu insanları yeniden hanedanlığa hazırlıyorlar.Bu yeni hanedanlık elbetteki dünya üzerinde örneği kalmayan mutlakiyet tarzında olmayacaktır.İngiltere gibi ülkelerde olan göstermelik krallık ya da hanedanlık biçiminde olacaktır.Belgeselin ismi ve konusu son derece ilginç "Osmanoğlu'nun sürgünü".Bu insanlar veya ataları boş yere mi sürüldü acaba?Belgesedeki bu insanlar mağdur gösterilip de Türk halkının merhametinden faydalanılarak kamuoyu nezdinde şirinleştirimekte.Birkaç senedir Osmanlı torunları hanedanlık zırvaları T.V lerde sık sık boy göstermekte.Yukarıda da belirttiğim gibi bunlar göstermelik hanedanlığın hazırlık aşamalarıdır.Birinci adım olarak hanedanlık üyesi adaylarının halka tanıtılması sevdirilmesidir kanımca.

En çok kanıma dokunan da bu insanların Dolmabahçe Sarayı'na alınması onurlarına şereflerine yemekler davetler verilmesidir.Bunlar kim ki hangi sıfatla saraya girebiliyorlar ve onurlarına yemek verilmekte?

Bir başka konu da hem de en önemlisi bu insanların Türkçe konuşamamaları.Bu çok utanç verici.Zaten hepsi yaşadıkları yabancı ülkelerle çok da iyi bütünleşmişler ve bu ülkelerden insanlarla evlenmşler çocuk sahibi olmuşlar.Bence bu insanlar Türk kimliklerini tamamen kaybetmişler.Lütfen resimlere dikkatlice bakınız:Bu insanlardan hangisi bizlere benziyor?Hepsi aynı yaşadıkları ülkenin insanları gibi.Buraya gelen turistlerden ne farkları var ki? Yolda görsem Türk oldukları aklımın ucundan bile geçmez.Bu insanlar zaten orda doğmuş büyümüş ve o kültürle o geleneklere bağlı yetişmişler.Türklükten zerre kadar haberleri yok.Bunu dilimizi bilmemelerinden anlamak da gayet kolay.Çünkü bir kültürü geleneği bilmenin öğrenmenin en iyi yolu o kültürün dilini bilmektir.

mherol
8 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 10:33

Utku bu insanlarin cogu o dönemde sürgüne gönderilen kisilerin cocuklari ve/veya torunlari ve 1920 li yillardan beri baska ülkelerde yasiyorlar. Uzun yillar Türkiye`ye gelmeleri de kanunen yasaklanmis zaten. Bu durumdaki insanlarin o dönemdeki iletisim araclarini da gözönüne alirsan nasil olmalarini beklersin. Avrupaya isgücü göcü baslayali 40-45 yil oldu. Ülkesine izin yapamaya da gelebilen pek cok 2. Nesil Türk insaninin görüntü ve davranislari Türkiyede yasayanlarla birebir ayni mi. Ayrica ben Ülkemizin sehirlerinde yasayan insanlarla bunlar arasinda birk fark ta göremedim. Bir de sunu eklemek istiyorum. Bu insanlar bir davete icabet amaciyla orada toplanmislar. bu davete katilmislarsa bu kendilerinin Türk yada Osmanli soyundan olduklarinin bilincinde olduklarini gösterir ki bunda ayiplanacak bir sey göremiyorum. (Almanyada Futbol oynayan Mehmet Scholl bunu da kabul etmiyordu mesela). Selamlar

mherol
8 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 10:37

Ayrica resimdeki güzel bayanin o yasta yanlis bilmiyorsan tam bes tane cocugu var herkese örnek olsun (saka bi yana gercekten ilginc)

Kazandibi
8 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 22:42

gökhan(D)
8 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 23:12

Bence artik bu konuda gecmisimizle barisik olmamiz lazim. Bu insanlarin cogu ebeveynleri yüzünden Anavatanlarindan ayri kaldilar, ama artik bence bu yeter. Cumhuriyet Türkiye'nin okadar icine islediki bence artik "bunlar sistem icin zararli" dige birsey sözkonusu olamaz.
Ben nedense fotoraflarda sunu gördüm: Hepside gercekten cok "asil" bir görüntü vermelerinin yaninda benim zihnimde hemen mesafeli, zorla gelmis, soguk gibi sözcükler cagristirdi. Ve acikcasi hayranlikla ve birazda özlemle baktigim bu insanlardan pekte umdugumu bulamadim.

Edadil
8 yıl önce - Pzr 05 Ksm 2006, 23:01

Utku Bey'in yazisina karsilik vermek istiyorum. Yazmis ki "yolda görsem türk olduklari aklimdan gecmez" peki türk'ün fazigi nasil olur? Türk dedigin illa esmer mi olur, veyahut kisa boylu birimi olur! Ben mesela kizil sacliyim, yani beni yolda görsen turist zannedersin. Kusura bakma ama cok sacma bir örnek vererek ileri gitmissin. Hem böyle ön yargilar ile degilmi Türkiye dar bir pencereden dünyaya bakiyor. Ayrica bugün Türkiye'nin en az 30 % nüfusu göcmendir, buyurun: cerkez'i, gürcüsü, laz'i, abhaz'i, arnavud'u, bulgar'i, kürd'ü vs. peki bunlardan hangisi gercekten Türk vatandasi, veyahut fizigi ile Türke benziyor?

Sonra kanina dokunan baska mesele de Dolmabahce Sarayinda bu insanlarin onuruna yemek verilmesi imis. Vallahi Dolmabahce Sarayinda pek cok kisiye yemek veriliyor ve bazi baska insanlarin burada yemek yemeleri benim daha cok kanima dokaniyor. Kimmis demissin de bunlar Dolmabahce de yemek yiyorlarmis, eger onlarin ecdadlari olmasaydi bugün Istanbul'da oturup bu yaziyi yazamazdin buda bir gercektir degilmi.

Sonra baska bir acidan bakmak lazim meseleye bence. Baska devletler Hanedanlari hakkinda sadece belgesel degil, filim bile ceviriyor ve tarihleri ile daha cok barisiklar. Biz ise Hanedan denildimi dahi garip ve cok tuhaf hallere giriyoruz, neden?

Bazi insanlarimiz nasil bir Osmanli Hanedaninin dönüsüne inanabiliyor hayret ediyorum dogrusu. Kudretsiz ve kuvetsiz bir Hanedan nasil geriye dönsün? Tahtlarindan olduklarindan buyana Politikaya karismayan ve karismak istemeyen bir Hanedan nasil geri dönsün? Bunlari unutmayalim lütfen.

Mine-Myra

8 yıl önce - Pzr 05 Ksm 2006, 23:16

oyuna gelmeyelim.

böyle bir dönemde bu belgeselin hükümetin kontrolünde olan TRT tarafından çekilmesini,tüm hanedanın toplanmaya çalışmasını ve işte akla yukardaki soruların kasıtlı olarak getirildiğini farketmeliyiz.

unutmayalım ki osmanlı hanedanının lideri  osman ertuğrul ve neslişah sultan bu oyunu farkedip bu törenlere katılmamışlardır.

bu hanedanın ortaya çıkarılmasının Atatürk karşıtı bir gösteri olduğunu anlamayanımız var mı acaba arkadaşlar.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet