Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
salihkumbar

15 yıl önce - Prş 21 Eyl 2006, 15:35
İETT Kahramanları ve Hikayeleri

Arkadaşlar , İETT de yıllar boyu çalışmış emek vermiş bazı konularda kendini ispatlamış,efsane olmuş,halk kahramanı olmuş olan var mı bildiğiniz ?

Bu kahramanlar ile ilgili veya İETT' de herhangibir olay ile ilgili ,  örnek Hikayeler , ibretlik hadiseler var mı bildiğiniz ?

Salih Kumbar

salihkumbar

15 yıl önce - Prş 21 Eyl 2006, 15:55

Alın bir tane benden,
Rahmetli Dedem...
Kurumda 19 yıl şoförlük yapmış...
Çalışması boyunca kaza yapmadan emekli olduğundan kendisine İstanbul Valiliğinden Takdir belgesi verilmiş.
1976 yılında eski Bussing'lerden birinde Fıstıkağacında elektrik kontağından yangın çıkıyor,dedem yolcuları boşaltıyor,dışardan su sıkıyorlar.Otobüsün içi duman doluyor.Bu sırada dumanların ortasında orta koltukların birinde bir bayanın baygın şekilde yattığın görüyorlar.Dedem yanan otobüsün içine dalıp bayanı kucaklayıp dışarı çıkartıyor.Ve hastaneye yolluyorlar.
Bunları bana anlattığında bayağı duygulanmıştım.
Şimdi...
O aramızda değil ama hatırasını sizinle paylaştım.
Eminim hepsi değil ama hala bazı şoförlerimiz var böyle...

Arkadaşlar
Bu tür olaylar hakkında bilgisi olanların bunları paylaşmasını bekliyorum.
Sevgili Üstazlarımızı İETT  ve İstanbul Sevdalılarını bekliyorum.
İETT Kahramanlarının hikayelerini anlatın bize...
Örnek olsun diye...

Salih KUMBAR

ilyas aydın türken

15 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 11:06

Sayın Salih Kumbar;
İstanbul gibi bir megapolde sabahtan akşama kadar vakarlarını bozmadan direksiyon sallayan tüm iett şöförleri benim gözümde gerçek birer halk kahramanlarıdır. Hele bir de toplu taşımın diğer sürücüleri ile karşılaştırırsak...
saygılarımla

goksel_k
15 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 11:18

yıllar önce gazetede okuduğum bir haberdi.
otoyolda topkapıya doğru giden bir iett sürücüsü yanından geçen kamyonun sürücüsünün direksiyonda kriz geçirdiğini görüyor, hemen gaza basıyor kamyonun önüne geçip yavaşlayarak kamyonun otobüse temas etmesini sağlıyor ve frenleyerek otobüsü ve kamyonu güvenli bir şeklide durduruyor ve büyük bir trafik faciasını engelliyor. ve bunu içinde yolcu varken yapıyor ama kamyoncu dahil kimsenin burnu bile kanamıyor

Mustafa Noyan

15 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 12:47

Geçen Nisan ayı başında teröristlerce yakılmak istenen otobüsü, canı pahasına kurtaran şoförü de bir İETT kahramanı olarak görüyorum.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=14373& ...99&s=3
Alıntı:
EM2 tabelalı Mercedes 345, içindeki yolcularla ateşe verilmeye çalışılmış. Şöför ilk an durmuş, sonra otobüs dış cepheden yanar vaziyette iken otobüsü Şişli İtfaiyesi'ne kadar götürüp orada söndürtmüş. Kokteyl atılma olayı saniye saniye görüntülenmiş, Otobüs şöförü ilk şaşkınlığı atıp giderken bölücüler arkasından molotof kokteyli atmaya devamediyorlardı. Bir tanesi otobüsün tavanına düşüp aşağı yuvarlanıp öyle kırıldı.

Mustafa Noyan

15 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 12:50

Bir kahramanın da geçen yıl öldürülen İETT Hat Amiri İbrahim Yıldız olduğunu düşünüyorum:
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=179043#179043

http://arsiv.zaman.com.tr/2002/09/30/haberler/butun.htm

selim_
15 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 13:35

Aramızda bulunan bir başka kahraman ve uğradığı saldırı da bu haberde :  
Alıntı:

İETT'nin ''altın'' şoförü, otobüste bıçaklandı!

İETT’nin her ay düzenlediği "Altın Şoför’ yarışmasında ödüle değer görülen sürücü, göreve gitmek için bindiği İETT otobüsünde bacağından bıçaklandı.
     AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Kayışdağı’ndaki İETT Anadolu Yakası Bölge Müdürlüğü’nde düzenlenen törenle "Altın Şoför" ödülünü alan evli, bir çocuk babası 6 aylık şoför Mustafa Kumbar (34), törenden sonra görevine dönmek için Kadıköy-Pendik hattında çalışan Ziya Güvercinoğlu’nun kullandığı İETT otobüsüne bindi.
     D-100 Karayolu üzerinde Kozyatağı mevkiindeki Beyazevler Durağı’ndan otobüse binen 3 kişiyi taşkınlık yaptıkları için sürücüyle birlikte araçtan indirmek isteyen Kumbar, çıkan tartışma sırasında bu kişilerden biri tarafından bıçaklandı.
     Aralarından birinin, İETT görevlilerini tabancayla tehdit ettiği iddia edilen saldırganlar yaya olarak kaçarken, olayda sağ baldırından yaralanan Kumbar, ambulansla Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne kaldırıldı.
     Mustafa Kumbar’ın sağlık durumunun iyi olduğu belirtildi.
     Polis, yaşları 20-25 olduğu belirtilen 3 saldırganın yakalanması için çalışma başlattı.

Kaynak : http://www.milliyet.com.tr/2005/06/27/son/sontur36.html

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 17:51

Sevgili kardeşimiz, dostumuz, "Altın Şoför"ümüzü unutmak ne mümkün!  

Akın KURTOĞLU

Mustafa Kumbar

15 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 19:50

ilyas aydın türken demiş ki:
Sayın Salih Kumbar;
İstanbul gibi bir megapolde sabahtan akşama kadar vakarlarını bozmadan direksiyon sallayan tüm iett şöförleri benim gözümde gerçek birer halk kahramanlarıdır. Hele bir de toplu taşımın diğer sürücüleri ile karşılaştırırsak...
saygılarımla

Gurur Duyduk İlyas Bey , teşekkür ederiz İETT şoförleri adına...

Akın Kurtoğlu demiş ki:
Sevgili kardeşimiz, dostumuz, "Altın Şoför"ümüzü unutmak ne mümkün!
Akın KURTOĞLU

Teşekkür ederiz Akın Bey , güzel İstanbul'umuzu üç beç kapkaçcıya  ve çakala bırakmaya hiç niyetimiz yok ! Bu uğurda gerekirse bıçaklanırız bile...  

Mustafa Kumbar

yılmaz büktel

15 yıl önce - Cum 20 Ekm 2006, 15:08

mustafa bey,
belki bu mesajı iett sayfasında okumuşsunuzdur ama bu da benim iett kahramanlarımdan biri. yaptıklarıyla değil belki ama duruşuyla. ve yaptığım tarif 25 yıl öncesinden. siz onu tanımazsınız diye düşünüyorum ama belki babanız tanırdı.

Alıntı:
Cum 30 Hzr 2006, 14:25      

--------------------------------------------------------------------------------

leyland şöförlerinden birini tanıyorum. ismen değil yolcusu olarak cismen tanımak bu. kısa boylu , biraz göbekli , başı açık, kalın camlı gözlüklü. Ama otobüsüyle öyle bütünleşmiş bir hali vardı ki dışarıdan baktığınızda öyle kısa çelimsiz bir adam olduğunu düşünemezdiniz. o tam bir leyland panteriydi. yaşıyorsa ömrü uzun olsun.
y. büktel

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM