Ana Sayfa 930 bin Türkiye Fotoğrafı
Kamil Büke
8 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 16:37
İsmet İnönü ; Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça.....

“Bir memlekette, namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça, o memlekette kurtuluş yoktur”

2 no.lu devlet adamımız İsmet İnönü'nün bu sözünün her devirde geçerli olduğuna inanıyorum.

Bu yaz Çeşme'yi ziyaretimde deniz kenarında İsmet İnönü'nün Eşi ile kolkola heykeli önünde bu sözünü okuyunca , memleketimizin bugünlere gelene kadar  ne kadar zor günlerden geçtiği ve bu sözün kimbilir hangi zor şartlarda söylendiğini ister istemez düşünüyorsunuz.  

Zorlukları aşmak için iktidar sahiplerinin ve bizler yani toplum bireylerinin de aynı cesaret ve  kararlılığa sahip olmaları gerek , değil mi?.  

Atilla DÜNDAR
8 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 16:58

Bu ülkede elbette ki namussuzlara bırakılmamış ve bırakılmayacaktır da. Namusluların cesur davranışlarını da gördük ve görmeye de devam edeceğiz.

Ancak;

Bu ülkede halen düzene sokulamayan sistemler ve kanunlar bu cesaretleri bir noktada etkisiz ve çaresiz bırakmaktadır. Haklı iken haksızlığa uğramış bir çok insan var çevremizde. Bu develetin polisini yine bu devletin yasaları ile eli kolu bağlı bir duruma getirmek, vatandaşın namussuzlara karşı gösterdiği tepkilerde suçlu duruma düşmesine sebebiyet vermek, sırf dış politikalar uğruna bu ülke için hain emeller besleyen namussuzlara gerekli olan girişimi yapmak için bile "acaba" lara takılmak cesaretin ve namuslu davranmanın önünde birer engel değil midir?

Namusuna göz dikilmiş bir insanın, namussuzlara gereken cevabı ve gereken müdahaleyi kendilerinin cesurca vermelerinin ardından bu haklılık ve cesaret karşısında suçlu ilan edilmelerine göz yumarak, namussuzların ise salınarak serbest bırakılmasına seyirci kalmak ortaya sadece çelişkileri çıkartmaktadır.

Ama şununda altını çizmekte yara vardır. Her türlü namussuzluklar sonuçları ne olursa olsun, cezasız kalmamıştır, kalmayacaktır. Çünkü, toplumumuzda bu sözün değeri kaybolmamıştır. Yeterki bıçak kemiğe dayanmasın.

Kamil Büke
8 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 22:17

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=31049& ...p;start=20

Diktatör haklı.....
Alıntı:
Bence bu cins ayarlı yazarları kendi hezeyanları ile başbaşa bırakıp,
sitemizde boşuna yer kaplatmasak hepimiz adına daha hayırlı olur.
Zaten sitemizin bu bölümünde amaç : gazetede köşesi olmayanların fikirlerini yazabilmesi.

Küçük bir Sitem :
Yukarıdaki konu dün öğlen açılmış. Şu ana kadar 36 yanıt verilmiş ve 1077 kez okunmuş!!!

Bu başlığı ise bugün akşam üzeri açtım. Bu ikinci yanıt ve 83 kişi okumuş. Merak ediyorum hangi konu insanlarımızın daha fazla ilgisini çekiyor? Eğer aynı reytingi alamazsak , karamsar düşünmeye başlıyacağım.  

Bu başlık altında ikinci mesajımda , İsmet İnönü ile politika'da yıllarca rakip olmuş günümüzde artık nadir bulunabilecek bir insan'dan yaşanmış bir olay ile devam etmek istiyorum izin verirseniz?

Bakalım günümüz siyasetçilerinde benzerleri var diyebilecekmisiniz?  

Evet , rahmetli Adnan Menderes'in bu hikayesi beni çok etkiledi. Sizler ile paylaşmak istiyorum.

1954 Yılında Minneapolis Moline Türk Traktör ve Ziraat Makineleri A.Ş. adıyla merkezi Ankara'da olan bir şirket kurulmuş ve ABD’li Minneapolis-Moline Co. ile bir işletme anlaşması yapılarak fabrika işletmeye açılmıştır. 1955 yılında 815 traktör üretildi. İlk üretilen traktörler 6 Nisan 1955'te TZDK'ya teslim edildi.

Törende dönemin Başbakanı rahmetli Adnan Menderes'e bir traktör hediye ediliyor. Adnan Menderes baştan kabul etmek istemiyor. Daha sonra ise ancak bedelini ödemek şartı ile  traktörü alarak Aydındaki çiftliğine gönderiyor.  

TTF'nin 50.ci kuruluş yılında Ailesi , sergilenmek üzere traktörü fabrikaya geri bağışlıyor.  

Bunun ile ilgili detaylı açıklama Ankara Güvencinlik'te Türk Traktör Fabrikasının bahçesinde traktörün önünde bulunmaktadır.

Saygılarımla

Figen
site denetçisi

1 yıl önce - Sal 25 Arl 2012, 22:46

Türkiye'nin ilk başbakanı, ikinci cumhurbaşkanı olan, Lozan Antlaşması'nı imzalayan, İstiklal Madalyası sahibi asker ve siyasetçi İsmet İnöünü'nün ölüm yıl dönemi bugün (25 Aralık 1973). Siyasi kimliği eleştirilebilse de, salt Kurtuluş Savaşına katılmış biri olduğu için saygıyla anıyorum.

onur ç
1 yıl önce - Sal 25 Arl 2012, 23:14

O cesaret Şener Şen de vardı.

Erol Gündüz

1 yıl önce - Prş 07 Şub 2013, 01:37

(+)
Başlıktaki sözün yazılı olduğu Çeşme'deki Mevhibe - İsmet İnönü heykeli

Ömer YILMAZ
9 ay önce - Cmt 01 Mar 2014, 22:39

"Bir Memlekette Namuslular Namussuzlar Kadar Cesur Olmadıkça O Memlekette Kurtuluş Yoktur!"

Mustafa İsmet İnönü - 2. Türkiye Cumhurbaşkanı

(+)Antalya İsmet İnönü Kent Meydanı

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET