Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
can a.
13 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 11:09
[İST-A4.14] - Taksilere 5 Yaş Sınırı Geliyor

Alıntı:
İSTANBUL - İstanbul Büyükşehir Belediyesi, özlük hakları kendisine geçen ticari taksilere ve sürücülerine çekidüzen verecek. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı, Avrupa Birliği’ne uyum süreci kapsamında ‘Ticari Taksi ve Dolmuş Yönerge Taslağı’ hazırladı. Yönergeye göre 2007 sonundan başlayarak 5 yaşından büyük, klimasız, hava yastığı ve GPS’si olmayan taksi kalmayacak. Yönergeye göre aracını temiz tutmayan, kısa mesafeyi veya yağmurlu havayı bahane eden, yolu uzatan sürücülere 50 YTL’den 200 YTL’ye kadar para cezası geliyor. Eğitimden geçmeyen, sertifika alamayan taksi şoförü olamayacak.

Eskisi kadar Tofaş taksi göremiyorum. Albea ve Clio taksiler giderek artıyor. Nedeni acaba bu mu?

birolca

13 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 11:16

iyi olacak yani

yağmurlu bir havada göztepeden maltepeye gidecektim. taksici aldı ama yol boyunca da sanki babasının hayrına götürüyormuş gibi bir sürü laf etti sinir olmuştum. böyle bir uygulama olması sevindirici. ayrıca araç fiyatlarıda eskisi gibi pahalı değil insanlar eskiye göre daha rahat alabiliyor. albea falan zaten artık tofaşın yeni arabası sayılır birde fabrika çıkışı tüplü olunca daha çok rağbet görüyor. bence taksiciler doblo, kango, partner gibi araçlar kullansalar daha güzel olur geniş geniş

orhans
13 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 11:49

Çok iyi olur.
Taksiciler kendi insiyatifleriyle eski arabalarını yenilemediler.
Nasıl olsa içinde plaka sahibi çalışmıyor.
Müşterinin de rahatı önemli değil.
Nasıl olsa mecburen binecek.

Bu arada işini doğru yapan, yeni ve klimalı araç kullanan taksiciler var.
Ben şahsen taksiye binerken mecbur kalmazsam araç seçiyorum.
Müşteri yeni ve bakımlı araca yönelirse zaten kendi kendine düzelir.

Emirhan5961
12 yıl önce - Cmt 20 Oca 2007, 10:54

Yaş sınırı her zaman vardı  

Yerlide 5
İthalde 3 idi sanırım

Yani taksiye çıkarılacak bi araca plaka takılabilmesi için bu şarta uyması lazımdı...Ancak bu bi aracı 5 sene kullanabilirsin demek değil tabi... Mesela bu sene 4 yaşında yerli bi oto alıp taksiye çıkardığınız zaman seneye değişmeniz gerekmez...20 sene de kullanılır ancak Taksi plakasını söküp yeni bi araca geçerseniz çıkan otonuz yaşı dolmuş olduğundan yeniden bi ticari taksi hizmetine verilemiyor  

Piyasada yeni model araçların her gün artma sebebi de ; en son üretilen TOFAŞ kuş serisinin 2001 yılında üretilmesi,ve son çıkan otonun bile artık yaş haddini doldurmasındandır    TOFAŞ kuş serisini de bi bakıma kendi diğer otosu olan albeayı binekte satamadığından dolayı ticaride sattırabilirim düşüncesiyle kaldırdı kuş serisini

Ama iyi oldu insanlarımız kapısı kapanmayan,camı açılmayan,klimasız,dışardan çok içeri LPG kokusu veren,tabiri caizse "BİTİK" araçlarla seyahat etmiyor artık... Fakat TOFAŞ ların istanbula hizmeti de tartışılmaz bi gerçekdir  Konuyu fazla uzattım sanırım...Özür dilerim... Saygılar  

Volkan Cordan

12 yıl önce - Cmt 20 Oca 2007, 14:15

Bu konudada da artık bir "Standart" getirilmesi şart. Bu taksilerdeki model cümbüşü Istanbula yakışmıyor.
Elbette TOFAS`ların "yaş hattinden" dolayı yavaş yavaş envanterden çıkması olumlu bir gelişme.
Istanbullu artık daha geniş ve konforlu araçları hak ediyor. Yalnız bu konudada belirli bir tip ve model belirlenip tüm taksiler o modeller ile hizmet vermelidir diye düşünüyorum. Tıpkı yurt dışındaki belli başlı metropollerdeki olduğu gibi.

Düşünün insanlar dünyanın bir ucundan (turist/iş adamı) olarak Istanbula geliyorlar,havaalanından çıkıyorlar ve "çağdaş,modern" ülkemin TOFAS`ları ile tanışıyorlar!

Ilk intiba daima çok önemlidir!

Not: Trafiği rahatlatmanın önemli bir ayağı da "Taksi durağı" uygulamasıdır. Istanbul`da çoğu taksi trafikte "müşteri avına" çıkmakla meşgul.

Selamlar

inanç09
8 yıl önce - Çrş 22 Hzr 2011, 00:15

Alıntı:
Minibüs ve taksiye yaş sınırı geliyor
Minibüse 10, taksiye 5 yaş sınırı geliyor..
21.06.2011 - 12:12

İstanbul'da minibüs ve taksilere yaş sınırlaması getirildi. Günde 3 milyon kişiye hizmet veren 6 bin 360 minibüs ve 18 bin taksi yenilenecek.

ARACINI YENİLEMEYEN PLAKA SAHİBİNE CEZA
Ulaşım Koordinasyon Merkezi'nin belirlediği sınırlamalara göre 1 Ocak 2012 tarihinden itibaren minibüsler 10, taksiler 5 yaş üzerindeki araçlarla hizmet veremeyecek. Belediye, 2012 yılı başına kadar aracını yenilemeyen plaka sahiplerine ceza kesecek. Yaş uygulaması ile birlikte toplu ulaşımda kaliteyi artırmayı hedefleyen yetkililer, araçların temizliği ve bakımı için de denetimler yapacak. Ulaşım Koordinasyon Merkezi'ne sunulan 'Minibüs ve Taksi-Dolmuş Yaş Sınır Değerlendirilmesi' üyelerin katıldığı toplantıda görüşüldü. Toplu Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü tarafından hazırlanan yaş sınırı raporunda önümüzdeki 6 ay, araç dönüşümünde geçiş süresi olarak ilan edilerek yılbaşından itibaren denetimlerin yapılacağı kaydediliyor.

DÜZENSİZ YOLCU İNDİRME-BİNDİRMELERE STANDART GETİRİLECEK
Minibüsler de İstanbul genelinde 39 ilçede 118 hatta hizmet veriyor. Günde 1 milyon 800 bin yolcuya hizmet veren minibüslerde kâhyalık sistemi yerine durak görevliliği getirildi. Kadıköy-Fikirtepe ile Kartal-Sultanbeyli minibüs durağından pilot olarak uygulanan sistem, kısa sürede Anadolu yakasında 5 ve Avrupa yakasında 2 durakta uygulanacak. Minibüs duraklarının da modernleşmesinin hedeflendiği sistem sayesinde düzensiz yolcu indirme-bindirmelere standart getirilecek

http://www.ensonhaber.com/minibus-ve-taksiye-yas- ...06-21.html

Nihayet karar alınmış bakalım araç sahipleri ne kadar uyacaklar bu düzene 2007 modelden eski taksi kalmayacak demektir minibüslerde ise 10 senelikden fazla olan çok araç var aslında kabahatte bizde pinti araç sahiplerine prim veriyoruz adam alıyor minibüsü 15-20 sene işletip duruyor insanlar tercih etmese mecburen değştirecek ama millet eve gitme işe gitme telaşında umursamıyor

ali yeniözdoğdu
8 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 21:13
Nihayet karar alınmış bakalım araç sahipleri ne kadar uyacaklar bu düzene 2007 modelden eski taksi k

sen yolcu olarak belki haklısın bende 1 tane taksidolmuş var.yaş sınırlaması gelirse her 5 senede bi araba degiştirirsem ne olacak 65.000 tl ödeyacegm her 5 senede bir.Yani her aya 1.500 tl ayrmm gerekiyo.Bu yaş sınırlaması bizim esnafımıza sorulmadan yapılan iş.

C. H. Engin Er

8 yıl önce - Sal 13 Eyl 2011, 23:48

Dolmuş, taksi şoförlerine sorarsak araba yolda kalana kadar kullanırlar. 5 yıl gayet makul, hatta fazla bile. 5.yılını dolduran bir taksinin kilometresi bir-kaç yüzbin olur muhtemelen...

Burç

8 yıl önce - Çrş 14 Eyl 2011, 00:19

Alıntı:
Eskisi kadar Tofaş taksi göremiyorum. Albea ve Clio taksiler giderek artıyor.

Albea da Tofaş ki.

SERDARR1
8 yıl önce - Çrş 14 Eyl 2011, 00:29

Alıntı:
Eskisi kadar Tofaş taksi göremiyorum. Albea ve Clio taksiler giderek artıyor

tofaş derken heralde kuş serisi otomobillerden bahsediyorsun şahin doğan kartal.. bunların olmaması çok doğal artık üretilmiyorlar..

burç beyde demiş albea ve agırlık fıat doblolar oluyor. artık onların yerine..

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM