Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 218
ysuf2011

5 ay önce - Cmt 22 Hzr 2019, 23:17

Evet büyük PTT nin yanındaki bakkal dışında yer yok ulus ta sadece ulus değil mahalle aralarındaki bakkal ve market lerde de olmalı
Mersin de öğrenci iken kent kart dolumu yaparken neredeyse bakkal ve marketlerin çoğunda dolum yapılıyordu ve gezici kart dolum aracı vardı özellikle merkez de , üniversite de ve bazı mahalle aralarında olurdu Ankara ya bu tarz şeyler şart
Buda haberi
https://www.mersin.bel.tr/haber/buyuksehirden-gez ...kart-araci

Tugrul0106
5 ay önce - Cmt 22 Hzr 2019, 23:48

Eskiden çoğu büfeden kart dolumu yapılabiliyordu fakat çok uzun zaman önce buralar iptal oldu sebebi hakkında pek bir fikrim yok ama bence de olmalı. Örnek vermek gerekirse dikmende metro yok karta para yüklenecek yerde yok. İnternet ile arası iyi olmayan veyahut kredi/banka kartı olmayan (internet bankacılığına kapalı olan insanlar için) bir sorun teşkil edebilir.

Ama şunu da belirtmek isterim ki internetten yükleme çok kullanışlı İstanbul’a göre burda bindiğiniz otobüsde basıp dolum yapılabiliyor, ama istanbul’da dolum olması için para yükleme makinesine gitmek gerekiyor.

Tunç D.

5 ay önce - Pzr 23 Hzr 2019, 00:02

Alıntı:
kredi/banka kartı

Bunu demişken, sistemde banka ve kredi kartları da geçiyor artık, yolcular en kötü kart bulamadığı zaman nakit biniş niyetine 3₺’yi basıp binebilir.
Cebinde bir banka veya kredi kartı olmayan kişi yoktur herhalde.
Bu konuda İstanbul’dan öndeyiz, sisteme ÖHO’lar da dahil olduğu zaman Ankarakart sistemi İstanbulkart’tan kullanışlılık konusunda bir tık daha önde olmuş olacak.
İstanbul belki kredi ve banka kartlarını toplu taşımada kullanan Türkiye’deki ilk şehir olabilecek iken 2019 senesinde hala banka ve kredi kartlarının kullanılmaması utanç verici bir durum bence.

Bu arada konuyu dağıtmamak adına ufak bir bilgi de paylaşmak istiyorum.
İstanbul’da da neredeyse bütün araçlarda kart geçmesine kadar büyük sıkıntılar yaşanmıştı.
Akbil 1994 yılında piyasaya ilk çıktığında sadece kamuya bağlı araçlarda geçiyordu. (İETT otobüsleri ve raylı sistemlerde) O dönemki İBB yönetimi sisteme ÖHO’ları da dahil etmek istemiş ancak belediye ile mal sahipleri arasında sorunlar çıkmıştı. Bu böyle 1998 yılına kadar devam etti, hatta 96 senesi gibi sadece nakit geçtiğini net hatırlıyorum. ÖHO’lar ancak 1998 yılında akbile dahil edildiler ancak nakit binişin de devam etmesi şartıyla geçtiler. İlk dönemlerinde ne mavi kart kullanılabiliyordu (Aylık) ne de aktarma geçiyordu. Daha sonraları 2005 yılı gibi aktarma ve mavi kart konusunda da anlaştılar ve aktarmanın geçmesiyle hatlarda büyük değişiklikler oldu.
2011 senesinde ise nakit binişler tümüyle kaldırıldı.

ozgur_clm
5 ay önce - Pzr 23 Hzr 2019, 00:39

Yalnız şunu unutmamak lazım.Nerdeyse çoğu kişinin cebinde banka kartı/kredi kartı var.Ama temassız özelliği bir çoğunda yok sıkıntı burda başlamakta.Çoğu kez şahit oldum banka kartı okutanı ama temassız olmaması sorun yaratmakta bu yönden de düşünmek lazım

Deniz Çağdaş
4 ay önce - Pzr 23 Hzr 2019, 15:12

Sincan-Etimesgut bölgesinde ÖTA'lar karta gecerken muavin de aynı anda kaldırılmıştı.Önemli olan duyurular bence.

Tunç D.

4 ay önce - Pzr 23 Hzr 2019, 15:17

Alıntı:
Sincan-Etimesgut bölgesinde ÖTA'lar karta gecerken muavin de aynı anda kaldırılmıştı.Önemli olan duyurular bence.

Orada geçtikleri sırada günler öncesinden durak ve araçlara duyurular asılmıştı. Yine de halkın alışması zaman aldı, en az 1-2 ay boyunca binenlerin çoğu paralı diye binip sonrasında yolculara kart bastırıyordu.
Hatta bir dönem sırf bu yüzden şoförler deste ile tek binişlik manyetik bilet alıp, yolculara para karşılığında basıyordu.

onurnazliaka
4 ay önce - Pzr 23 Hzr 2019, 15:44

Şu anda AHOK'larda yalnızca kart geçmesine karşın çoğu şoför nakit kabul ediyor ve aldıkları nakit karşılığı da kart basıyor. Kart bastıkları için bu, bir ihlal niteliği taşımıyor çünkü menfaat temin etmiyorlar. ÖHO'lar da karta geçtiklerinde şoförler muhtemelen nakit kabul edecek. Ancak bana kalırsa kısa bir süre daha muavinle devam etmelerinde yarar var.

ozgur_clm
4 ay önce - Pzr 23 Hzr 2019, 16:35

Bence 1 temmuz'a az süre kalması ve ortalıkta pek doğru dürüst duyuru haber olmaması sanki 1 temmuzu gecicek gibi gözüküyo.

onurnazliaka
4 ay önce - Sal 25 Hzr 2019, 00:49

21 Haziran 2019 Cuma günü Keçiören'den Oran Sitesi'ne dönmek amacıyla özellikle 188-5 Oran Sitesi-Keçiören hattını kullandım. Bu hattaki yolculuğuma ilişkin izlenimleri sizinle paylaşmak isterim:

- 21:25 sularında 40039 numaralı Atatürk Bahçesi adlı duraktan 06 BJL 110 plakalı BMC Procity marka otobüse binerek Keçiören ringine başladım. Otobüse binerken seferin dönüşsüz olmadığı teyidini alarak kart bastım. Uygun bir anda da en ön koltuğa oturarak takibe başladım.
- 21.47'de şoför bir sigara yaktı.
- 21:54'te şoför cebindeki kâğıt paraları saymaya başladı.
- 22:00'de Çankırı Caddesi üzerindeki bir duraktan yolcu aldı, yolcu kart basmadı ve şoföre para verdi ancak şoför kart basmadı.
- 22:02'de Opera trafik ışıklarında bariz biçimde kırmızıda geçti.
- 22:03'te Opera duraklarına hiç yanaşmadan yola devam etti.
- 22:08'de Zafer Çarşısı trafik ışığında durdu, İlkiz Sokağı köşesindeki Taşel Büfe'den şekersiz kola satın aldı. Bu sırada durak dışındaki bir yolcu aracın Cinnah Caddesi'nden geçip geçmediğini sordu. Sonrasında ise aracı hareket ettirmek isteyen şoför, vitesi boşta bıraktığı için araç geriye kaçtı. İstemsizce güldüm.
- 22:10'da Kızılay durağından otobüse binen bir anne ile küçük kızından ücreti nakit aldı. Küçük kız 5 TL verdi, şoför kıza 2,5 TL bozukluk uzatırken "Senden de ücret alalım mı?" gibi şaka yaptı. Şoför yine kart basmadı.
- 22:11'de müzik çalmaya başladı.
- 22:13'te Güvenpark durağına yanaştı. Kâğıt paraları tekrar saydı ve içinde epey bir bakiye olan karttan, daha önce ücretini tahsil ettiği iki yolcunun kartını bastı. Güvenpark durağından 19 yolcuyla çıktı.
- 22:19'da Ömür Sokağı'na dönüşte beklenen trafik ışığında yatsı ezanını duydu ve müziği kapattı.
- 22:18'de sigara yaktı.
- 22:25 sularında araç içi ekranlarına bakarken Balıkesir'e ilişkin ifadeler gördüm. Sonrasında ise bir site üyemizle yaptığım yazışmada aracın Balıkesir'den gelme olduğunu öğrendim.

Yalcin Tasdelen
4 ay önce - Sal 25 Hzr 2019, 01:09

onurnazliaka seni dedektif ilan ediyorum. Yani gerçek bir dedektif olsa belki bu kadar ayrıntılı takip etmezdi herhalde

sayfa 218
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet