Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
kemalsoylemez

14 yıl önce - Cum 15 Eyl 2006, 17:37
[İST-B1.71] - Mozart VapurdaİDO Basın danışmanı Sn. Tolga UYAR tüm wowTURKEY üyelerini "Mozart Vapurda"
ismi altında Aykut Barka vapurunda düzenlenecek etkinliklere davet ediyor.Etkinlikler ile ilgili bilgi:

Alıntı:
MOZART VAPURDA

DALGALAR ÇALACAK, MARTILAR SESLENECEK

Müziğin Dehası Besteleriyle Vapurda!

İDO, dünya tarihinin gelmiş geçmiş en büyük müzisyenlerinden Wolfgang Amadeus Mozart’ı doğumunun 250. yılında ünlü besteleriyle Aykut Barka vapurunda ağırlayacak.

250.doğum yılı tüm dünya da “Mozart Yılı” olarak çeşitli etkinliklerle kutlanan müziğin dehasını geniş halk kitleleriyle buluşturmayı amaçlayan İDO, Vakıfbank’ın katkılarıyla dünyada bir ilki gerçekleştirerek şehirhatları vapurunda düzenleyeceği konserler dizisiyle sanatı halkla, sanatçıyı günümüzle farklı bir mekanda biraraya getirecek.

19-23 Eylül tarihleri arasında Aykut Barka Vapuru’nun Kadıköy, Beşiktaş, Karaköy, Üsküdar ve Eminönü hatlarındaki seferlerinde, Piyanist Rüya Taner ve Mimar Sinan Üniversitesi Konservatuar öğrencilerinden oluşan 5 kişilik Yaylı Çalgılar Orkestrası, Mozart’ın eserlerini seslendirecek. Etkinlikler Kadıköy, Beşiktaş, Karaköy, Üsküdar hatlarında sabah 08:00 ile akşam 19:30 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Boğaz’da Mozart Esintisi
Kültürel yapının ve medeniyetin göstergesi olan sanat, kendisine verilen önem ölçüsünde doğduğu ve geliştiği toplumlara sanatçı armağan ederek göstermekte, yüzyıllar boyunca nesillere ilham verebilmektedir. Doğduğu toplumdan aldığı müzik ateşini uluslararası boyutlara taşıyarak sadece kitleleri müziğin büyülü dünyası ile bir araya getirmeyi kendine amaç edinen Wolfgang Amadeus Mozart’ı, İstanbullular yaklaşık bir hafta boyunca yaşayacak, meşakkatlerle ve zorluklarla oluşan notaların ihtişamını hissedecek. Yaptığı her hizmeti sanat ile pekiştirmeyi bir gelenek haline getiren İstanbul Büyükşehir Belediyesi klasik batı müziğini gün içinde evinin ve işinin yolunu bulmaya çalışan kentli ile buluşturacak.  


Çalışanlar ve Sanatçılar 18.Yüzyıl Kostümleriyle…
Etkinliklerin gerçekleştirileceği hafta boyunca vapur personeli ve sanatçılar, ünlü bestecinin yaşadığı 18. yüzyıla ait kostümler giyerek, dönemin havasını yaşatacaklar. Martı sesleri ve Boğazın ılık esintilerinin eşlik edeceği konserler, kültür ve sanatın başkenti İstanbul’da yaşayan ancak günlük hayatın hızı, stresi ve monotonluğu içinde sıkışıp kalan İstanbullulara vapur yolculukları sırasında keyifli dakikalar yaşatacak.
Klasik dönemin kostüm ve dekorları ile bezenecek etkinlikle müziğin evrenselliği modern zamanlara, su üzerinde taşınmış olacak. 19 – 23 Eylül tarihlerinde gerçekleştirilecek etkinlik kapsamında, içine ses, ışık ve sahne sistemlerinin kurulacağı Aykut Barka vapuru, her gün değişik hatta yolcu taşıyarak Mozart’ın bestelerini olabildiğince fazla insana ulaştıracak.

Rüya Gibi Kapanış

“Mozart Vapurda” konserleri, dünyanın birçok yerinde konser vererek adından söz ettiren, Kuzey Kıbrıslı piyanist Rüya Taner’in vereceği bir resital ile son bulacak.

1971 yılında Almanya’da doğan Rüya Taner,  Kuzey Kıbrıs, Türkiye, Macaristan, İngiltere, Almanya, Amerika, Polonya, İran, Kırgızistan, Fransa, Romanya, Belçika Avusturya, İtalya, İsviçre, Makedonya ve Azerbaycan gibi bir çok ülkede orkestra eşliğinde konserler verdi. Taner, 1994 yılında Londra’da lisansüstü öğrenimini ender verilen “Premier Prix” ödülünü alarak tamamladı.  

Wolfgang Amadeus Mozart
27 Ocak 1756’da Avusturya’nın Salzburg şehrinde doğan ve henüz üç yaşına geldiğinde kendisinden beş yaz büyük kızkardeşi Maria Anna’nın çaldığı eserleri belleğine yerleştirip kendi kendine çalacak kadar üstün bir müzik yeteneğine sahip küçük Wolfgang, enstrümanları doğaçtan çalmasının yanında kolaylıkla yaptığı bestelerle de dinleyecileri büyük hayretler içinde bırakıyordu. Beş yaşında menuet, yedi yaşında konçerto vesekiz yaşında senfoni meydana getiren Wolfgang Amadeus, ondört yaşında ilk opera eseri “Lucia Silla” ile büyük üstalara layık görülen “Altın Mahmuz” nişanı ve şövalyelik beratı aldı.  

Tüm İstanbulluların erişimine açık bir sanat etkinliğine dönüşecek “Mozart Vapurda” konserleri, sanatı ve sanatçıyı kamusal bir alanda kitle ile buluşturmayı hedefliyor.

Konserlerin düzenleneceği Aykut Barka Vapuru, 19 – 23 Eylül tarihlerinde şu güzergahlarda sefer yapacak:


Tarih        Güzergah Saat

19 Eylül 2006, Salı Beşiktaş-Kadıköy-Beşiktaş       08:00-19:30
20 Eylül 2006, Çarşamba Karaköy-Kadıköy-Karaköy       08:00-19:30
21 Eylül 2006, Perşembe Kadıköy-Eminönü-Kadıköy       08:00-19:30
22 Eylül 2006, Cuma Eminönü-Üsküdar-Eminönü       08:00-19:30
23 Eylül 2006, Cumartesi Beşiktaş-Kadıköy-Beşiktaş       08:00-19:30


Davetiyemiz:


(+)

 

(+)


GEÇEN YIL YAPILAN ETKİNLİK


En son kemalsoylemez tarafından Pzr 17 Eyl 2006, 13:06 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cum 15 Eyl 2006, 21:57

Bilgi için Kemal'e teşekkürler. Bu tarz ilginç etkinliklerin takip edilmesinde fayda görüyorum. İki ayrı medeniyetin bir vapur salonunda buluşması, dahası herhangi ek bir bedel ödemeksizin bu etkinliğin takip edilebilir olması, enteresan bir deneme olacak kanaatindeyim...  

Akın KURTOĞLU


kemalsoylemez

14 yıl önce - Cmt 16 Eyl 2006, 10:24

Ek bilgi:
Bu etkinliklerde fotoğraf çekmek serbest.
Yani makinalarımızı alıp vapura koşalım,
bu görüntüler bir daha yakalanmaz.
Arşivlerimiz için bulunmaz nimet.


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 16 Eyl 2006, 17:57

Madem, WOW'dan bir grupla hep birlikte buna katılmayı organize edelim ilk fırsatta.   Hem muhabbet etmiş oluruz, hem yapılanlar fotoğraflanır, hem de bu tarz bir etkinlikten mahrum kalınmamış olunur site adına

Akın KURTOĞLU


mehmet yenen
14 yıl önce - Sal 19 Eyl 2006, 13:59

Anlaşılan bu etkinlik dün idi. Yahu dünden bugüne çok zaman geçti. Fotoğraflarını upload eden yok mu? Heyecanla bekliyoruz bu sempatik anların fotoğraflarını. Üstelik de taaa yaaad ellerden.
Mehmet YENEN


Gözde

14 yıl önce - Sal 19 Eyl 2006, 14:08

Alıntı:
Anlaşılan bu etkinlik dün idi. Yahu dünden bugüne çok zaman geçti. Fotoğraflarını upload eden yok mu? Heyecanla bekliyoruz bu sempatik anların fotoğraflarını. Üstelik de taaa yaaad ellerden.

Etkinlik tarihlere bakarsaniz,etkinlik bugün başlıyor.
Eğer toplanıp gidilecekse,ben gelmeyi isterim=)
Ama şu an sitede yoksunuz Yoksa gittiniz mi?


Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 19 Eyl 2006, 14:33

3 gün boyunca otobüs, vapur, tramvay vs. bedava İstanbul'da... Kaçırmayın derim. Hazır parasız heryere gitme imkânı varken, kaçırılmaması gereken bir tecrübe olacak...  

Akın KURTOĞLU


Burç

14 yıl önce - Sal 19 Eyl 2006, 17:50

ilgilenen arkadaşlar bu Cumartesi günü Kadıköy veya Beşiktaş iskelesinde buluşabilir.
Vapur yarım saatte bir Kadıköy Beşiktaş arası gidip geliyor.
Günbatımı saatlerinde buluşulursa çalışanlar veya gündüz işi olanlar da katılabilir.


Arda Alkaya
14 yıl önce - Sal 19 Eyl 2006, 17:54

Mozartlı vapurdan ilk fotoğraflar:

Ben yolculuk ederken mola vermişlerdi.    

 

(+)


 

(+)


 

(+)


 

(+)


 

(+)


 

(+)


Barış E.
14 yıl önce - Sal 19 Eyl 2006, 17:58

Ne zamandir bekledigim bir etkinlikti. Guzel bir duşünce her sey guzel de Turk milleti daha klasik muzik kulturunu alamadi. daha dogrusu canli muzik kulturu. Muzik calinirken insanlar bir yerde oturup sessizce muziğini diler. ama biz de bagirarark konuşan insanlarimi gormek istersin cayir cayir bağıran telefonları mı gormek istersin, yoksa çay isteyen var mı diye bağıran çalışanı mı görmek istersin hepsi bu vapurdaydı(+) 

(+) 

(+) 

(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM