Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Ankara İskitler MİA Projesi
123 ... 114115116   sonraki »

ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Cum 15 Eyl 2006, 10:27
Ankara İskitler MİA Projesi


Bundan iki yıl önce içerisinde bir çok sanayi dalında iş yerini barındıran İskitler Bölgesindeki Demir Sanayi ve Ata Sanayi yeniden inşaa edilmek adına boşaltılıp, bazı çarpık yerleşim ve uygun standartlarda olmayan baraka halindeki işyerlerinin oluşturduğu karmaşaya son verilmesi düşünülerek boşaltılmış ve işyeri sahiplerinin İvedik Organize Sanayi Sitesine nakledilmesi planlanmıştı. Çoğu iş yeri sahipleri ki bunların büyük bir bölümünü oto tamirhaneleri ve yedek parçacıları oluşturuyordu, İvedik Organize Sanayi Bölgesinin uzaklığından ve kira bedellerinin yüksekliğinden buna karşı çıkmalarına rağmen işyerlerini boşaltmışlar ve taşınmışlardı. Büyükşehir Belediyesi burada modern iş merkezleri kurulacağını ve daha modern yapıların inşaa edileceğini belirtmiş ve hatta buraya Ayakkabı İmalatçılarının yerleştirileceğini duyurmuştu.

Ancak aradan iki yıldan fazla bir süre geçmiş olmasına rağmen yıkılarak yerle bir edilen bu sanayilerin yıkıntıları bile kaldırılmadan durmaktadır. Yıkılmadan boşaltılan dükkanların da demirleri, kapıları hurdacılar tarafından talan edilmiş ve çoğu dükkan tinercilerin mekanı haline gelmiş durumdadır. Demirsanayinin girişinde bulunan ve yıkıma tabi tutulmayan çoğu işyerinin bu zaman diliminde sürekli hırsızlar tarafından soyulması ve çevrede hiç bir güvenlik önleminin alınmaması işyeri sahiplerini tedirgin etmekte ve kendi güvenliklerini kendileri sağlama yoluna gitme çabasına dönüştürmektedir.

Bu yılın başında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan bir açıklamada daha önceden Şeker Fabrikasının yerine yapılması düşünülen Fuar ve Kongre Alanı projesinin bazı anlaşmazlıklar nedeniyle İskitlerde boşalan bu alana yapılması yönünde bir çalışma başlatıldığı belirtilmişti. Ancak bunun da gerçekleşmediği ve bu bölgenin kaderine terk edilmiş viranelerle dolu bir bölge olarak şehrin içerisinde utanç tablosu olarak kalmaya devam edeceği gözükmektedir.

Yukarıda durumunu özetlemeye çalıştığım bu bölge için nasıl bir projenin daha uygun olabileceği yönünde fikirleriniz varsa burada paylaşmanızı istiyorum. Belki bu fikirler doğrultusunda Ankara Ticaret Odası'nın başlattığı İskitler ile ilgili kapsamlı çalışmaya bir katkıda bizden gelmiş olur.


Ahmet Gürkan
12 yıl önce - Cmt 16 Eyl 2006, 21:00

İskitlerdeki bu proje yıllardır olduğu gibi hayal olmaktan öteye geçmeyecektir. çünkü hükümet, çünkü kısa vadede getirisi olmayacağını biliyorlar; böyle bir proje İstanbul'da gerçekleştirilecek olsaydı, çoktan yıkılıp yerine birşeyler dikmişlerdi bile. Çünkü İstanbul'da ne inşa etseniz paraya dönüşüyor, ama Ankara öyle bir yer değil.

Atilla DÜNDAR
12 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 11:02

Ankara Büyükşehir Belediyesinin 2 yıldan beri beklettiği moloz yığını haline gelen İskitler'deki sanayi bölgesine nihayet el atıldı. Buradaki yıkıntı ve çöplerin temizlenmesi için başlatılan çalışmalar beklentinin ötesinde sadece 1 adet kepçe ve 10 adet kamyonla temizlenmeye başladı. 2 milyon metrekarelik bu alanda bulunan yıkıntı ve çöplerin temizlenmesinin ardından yaklaşık iki yıl sürecek "Merkezi İş Alanı (MİA)" Projesi kapsamında bölgede 1800-2000 işyeri olacağı ve bu işyerlerinde yaklaşık 25-30 bin kişilik bir iş istihdamı yaratılacağı söylenmektedir. (Kaynak: Sabah-Ankara)

Derme çatma, virane tarzı iş yerlerinin görüntüsünden sonra, burada yapılacağı belirtilen İş Alanları Kentsel Dönüşüm Projeleri kapsamında bir yeni çehre daha getirecektir. İnşallah yavaş da olsa başlatılan bu çalışmalar bir an önce tamamlanır ve Ankara'da dağınık ve çeşitli bölgelere yayılmış değişik iş kollarını bir araya toplamaya sebep olur.mustafaözkan
12 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 20:03

tahminimce burası bir beş sene daha askıda kalır .İskitlerdeki esnaf arakdaşlarımdan duyduğum bazı büyük han sahiplerinin ve esnaflarının mağdur durumda kalmalarından dolayı yürütmeyi durdurma kararı aldırdıkları. işin bu sebeple askıda kaldığı rivayet ediliyor.

bu temizleme işi bundan önce kaç defa yapıldı büyük sanayii ve demir sanayiide. ama maalesef bu eski araba lastiği toplayan hurdacılar temizlenen yere gece geliyor lastikleri ateşe veriyor  çıkan tellerini alıp kalan pisliğini bırakıp gidiyor yada başka muhitlerden çalınan arabalar parçalanıp ateşe verilip gidiyor..

eski işyerim büyük sanayiii Çilingir sokaktaydı Büromuza her gece Tinerci Tabir edilen Şahıslar girer sabaha kadar yatar Sabah biz gelince onlardan arta kalanları temizlerdik.

Bu olay polise intikal ettirildi devletin polisi can güvenliğimiz yok biz giremeyiz oraya dedi ta içişleri bakanlığına esnaf dilekçe yazdı polis girmiyor özel güvenlik tutmak istiyoruz şirketler bu riski üstlenemiyor diyerek.en sonunda iç işleri bakanlığının baskıları sonucu bir güvenlik şirketi büyük sanayinin güvenlik işini devir aldı.masraflarını büyük sanayii esnafı çekiyor ama yinede hırsızlıkların önü alınamıyor.

biz büroya giren şahıslara yeterki büroya zarar vermesinler diyerek gece erzağı koymaya başlamıştık  durum bundan ibaret varın gerisini siz düşünün artık...


Erdal
12 yıl önce - Çrş 08 Ksm 2006, 20:14

Bu temizlik Başkent\'e de İstanbul\'dakine benzeyen kapalı ça ...şı geliyor konusu ile ve Ankara'ya Burgulu Kuleli Dev Fuar Alanı konusu ile ilgili olabilirmi..?

Şimdi bu alana hangi proje uygulanacak Vahim bir "proce" vakkası daha gibi görünüyor...


farukaytac
12 yıl önce - Pzr 19 Ksm 2006, 22:41

İşin doğrusu vadedilen proje bir an önce hazırlanmalı ve hayata geçirilmeli.Ama belki bunda yargınında eli olabilir.Bu arada Yok Edilen İskitler Sanayisi diye başlık atılmış bence orası sanayi degil bir mezbelelikti.İnanıyorum ki molozları kaldırınca bile eskisinden daha güzel duruyordur.seferoglu

12 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 00:41

Bir kısmına da büyükşehire yeni katılan ilçe ve belde otobüs durakları yapılacakmış.

mustafaözkan
12 yıl önce - Pts 27 Ksm 2006, 20:37

Yeni katılan metropol ilçe ve beldelerin araçları egoya devredileceği için böyle bir durak çalışması yok Ankaranın belirli muhitlerindeki ego duraklarından ego aracı olarak hareket edecekler.

Temsil misal Akıncı-Kazan Otobüsleri gibi.


HÜSEYİN UYAR
11 yıl önce - Cmt 13 Oca 2007, 02:50
İskitler'in Yeniden Yapılandırılması


Büyükşehir belediyesi ve ATO nun iskitlerin yeniden yapılanması için 1,5 yıldır sürdürdügü proje son aşamaya geldi.
    Ata sanayi ,Demir sanayi, Büyük sanayinin bulundugu yere  farklı meslek guruplarını bir araya getirerek bacasız sanayi  amaçlanıyor.Tabiki arsa sahiplerinin onay vermesi durumunda  projenin mayıs ayı itibariyle başlaması  planlanıyor.Ayrıca bölgede Büyükşehir belediyesininde  arsası  bulunuyor belediye bu bölgeye Gençlik merkezi ve  Aile yaşam merkezleri kurmayı düşünüyor.Bunun gibi bir proje ile bölgenin bir ana önce aktif hale getirilmesi çok önemli halen şehrin göbeginde yıkıntıların oldugu bir yer olarak bulunuyor.


Mehmet Fırat
9 yıl önce - Pts 20 Tem 2009, 17:56

evet bu proje hayalden öteye geçemeyecek gibi görünüyor ...sözde geçen yıl başlanıp 2-3 yıl içinde bitirilecekti ama malesef ne küçücük bir haber ne de faliyet var..sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 114115116   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet