Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Sinan_1903
9 yıl önce - Cmt 05 Nis 2008, 00:14

St. Georg Avusturya Lisesi ve Ticaret Okulu

Acısıyla tatlısıyla 5 yılımın geçtiği yer:
1882 yılında Avusturyalı bir Lazarist cemaati tarafından kurulan okul, önce Almanca konuşan Katolik çocuklar için ilkokul ve yetimhane olarak düşünülmüş, daha sonra orta ve lise kısımlarının eklenmesiyle 1913'te ilk lise mezunlarını vermiştir.

I. Dünya Savaşı sonrasında, İstanbul'daki işgal kuvvetlerine bağlı bir Fransız komutanı, okul çalışanlarına Osmanlı Devleti'ni terketme emri verince okul 1919'da kapatılmış, 1923'te Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan sonra tekrar açılmıştır.

1938'de Nazi Almanya'sı Avusturya'yı ilhak edince okulun adı St. Georg Alman Lisesi olarak değiştirilmiş, 1944'te Türkiye-Almanya ilişkilerinin kopması üzerine okul ikinci kez kapatılmıştır. Üç yıl kapalı kalan okul, 1947'de Avusturya Lisesi adıyla tekrar açılmıştır.

1995'te okulun kız ve erkek bölümleri birleştirilmiş, 1997'de yürürlüğe giren "sekiz yıllık kesintisiz ilköğretim" reformu sonucunda da okulun sekiz yıllık öğrenim süresi (Hazırlık + Orta 1-3 + Lise 1-4) beş yıla indirilmiştir.

Avusturya Lisesi'nde öğretim dili Almanca ve Türkçe'dir. Türk dili ve kültürüyle ilgili dersler (Türk Dili ve Edebiyatı, Tarih, Coğrafya, Millî Güvenlik, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi) Türkçe dilinde, diğer dersler ise Almanca dilinde işlenir. Ayrıca okulda İngilizce (zorunlu), Fransızca (seçmeli) ve Latince (seçmeli) dersleri de verilmektedir.

Ayrıca 1900 yılında eğitime başlayan Ticaret bölümü (Handelsakademie), 1999-2000 öğretim sezonunda meslek liselerinin puan katsayı sorunları yüzünden kapatılmış ve 2003-04 öğretim yılında tekrar eğitim vermeye başlamıştır.

Ünlü mezunlardan bazıları:

Ediz Hun; aktör ve milletvekili
Zeynep Damla Gürel; CHP İstanbul milletvekili
Rutkay Aziz, oyuncu; tiyatrocu, yönetmen ve sanat yönetmeni
Zehra İpşiroğlu; yazar, eleştirmen.

İnternet sitesi: http://www.sg.k12.tr/

Mustafa Can Karakus
8 yıl önce - Prş 09 Tem 2009, 21:31

İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi

Lise, şimdiki binanın yerinde bulunan Fransız Jean Patiste İlkokulu’nda 1937–1938 Eğitim Öğretim yılında Taksim Ortaokulu adı ile öğretime başlamıştır. 1939–1940 Eğitim Öğretim Yılı’nda Taksim Erkek Lisesi, daha sonra Beyoğlu Erkek Lisesi adini almıştır. 1954’te lise Mezunları Cemiyeti önerisi üzerine Atatürk Erkek Lisesi adini almıştır.

Klasik eğitim yapan okul 1968–1969 Eğitim Öğretim Yılı’nda modern eğitime dönüştürülmüştür. Modern eğitim olanaklarına cevap veremeyen laboratuarların yerine 1983–1984 Eğitim Öğretim Yılı’nda yeni fen laboratuarları açılmıştır.

Lise binası içinde Atatürk Aksam Lisesi adı ile 1970–1971 Eğitim Öğretim Yılı’ndan itibaren bir okul ünitesi daha öğretime başlamıştır. Aksam Lisesi 1983–1984 Eğitim Öğretim Yılı’nda okul bünyesinden ayrılmıştır.

Okul 1980 yılından itibaren kız öğrenci kaydına başlamış ve karma eğitime geçmiştir. Bu bağlamda okul 1984–1985 Eğitim Öğretim Yılı’nda Taksim Atatürk Lisesi adini almıştır.

Okulun 1965 mezunu Sayın Prof. Dr. Turhan Atalay başkanlığında başarılı çalışmalarını sürdüren Mezunlar Derneğinin teklifleriyle 1996–1997 Eğitim Öğretim Yılında “Yabancı Dil Ağırlıklı” liseye dönüştürülmüş yine Mezunlar Derneğinin önerisiyle adi İstanbul Atatürk Lisesi olmuştur.

1998–1999 Eğitim Öğretim Yılı’nda Mezunlar Derneğinin çabaları sonucunda eski mezunlardan bir iş adamımız “Internet” bağlantılı 16 bilgisayardan oluşan “bilgisayar laboratuarı” kurmuştur. Eski mezunlardan Sayın Akdemir Çadırcıoğlu ve Sayın Ayhan Suskun kendi kitaplarını okula bağışlayarak okul kütüphaneyi zenginleştirmişlerdir. Sayın Ayhan Suskun kütüphanemizin fiziki yenilenmesin sağlayarak, TV, DVD ve kitaplıklar yaptırarak kütüphanenin modernize edilmesine katkı sağlamıştır. Mezunlar Derneği Sayın Suskun'un adini kütüphaneye vermiştir.

İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Derneği, her yıl mayıs ayinin Pazar gününde geleneksel “Pilav Günü” düzenlemektedir.

Mezunlar Derneğinin yoğun çalışmaları sonucunda İstanbul Atatürk Lisesi Mezunları Vakfı 11 Mayıs 2000 yılında kurulmuştur. Vakıf okulun yıpranmış binasını onarıma alarak modern bir eşitim yuvasına dönüştürmüştür. Yenilenen okulu Milli Eğitim Bakanımız Sayın Metin Bostancıoğlu 28 Mart 2001 tarihinde eğitim öğretime açmıştır.

Ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün adıyla İstanbul’da açılan ilk lise olma onurunu ve gururunu taşıyan lise; Ulu Önder’in gösterdiği yoldan asla sapmadan, ilke ve inkılâpları doğrultusunda, çağdaş, demokratik ve laik eğitim öğretimini kesintisiz sürdürme azim ve kararındadır.

Okul 2005–2006 Eğitim öğretim yılında okulu Anadolu lisesine dönüştürülmüş olup İstanbul Atatürk Anadolu Lisesi adını almıştır.

Ünlü Mezunlar

Profesörler ve doçentler [değiştir]

* Doç.Dr.Arif Çelebi
* Ord.Dr.İrem TELLİOĞLU
* Doç.Dr.Adem Köşlü
* Prof.Dr.Ahmet Baytaş
* Prof.Dr.Ahmet Sivas
* Akdemır Çadırcıoğlu
* Prof.Dr.Ali Pusane
* Prof.Dr.Atilla Özalpan
* Prof.Dr.Aytekin Erdağ
* Prof.Dr.Aytolon Bozbaba
* Prof.Dr.Bayram Kayabaşı
* Prof.Dr.Engin Erkün
* Prof.Dr.Erdoğan Özdamar
* Prof.Dr.Ertuğrul Aydemir

* Prof.Dr.Güngör Şatıroğlu
* Prof.Dr.Hafid Savaşkan
* Prof.Dr.Hüseyin Hatemi
* Prof. Dr.Hüsrev Hatemi
* Prof. Dr. İlhan Akın
* Yr.Doç. İmadettin Akkök
* Prof.Dr. Kenan Binak
* Prof. Dr. Emir TUNCAY
* Prof.Dr. M.Cumhur Ferman
* Macit Alemdar
* Prof.Dr. Mete Tunçay
* Prof.Dr. Murat Eriç
* Prof.Dr. Murat Günaydın

* Prof.Dr. Nazif Bağrıaçık
* Prof.Dr. Nejat Çıplak
* Prof.Dr. Nezir Suyugül
* Prof.Dr. Önder Yazıcıoğlu
* Prof.Dr. Özdemir İlter
* Prof.Dr. Sait Okkan
* Prof.Dr. Salih Çelik
* Doç.Dr. Semir Abbasoğlu
* Prof.Dr. Tuncer Karayel
* Yr.Doç. Turgut Sesgör
* Prof.Dr. Turhan Atalay
* Prof. Dr. Hakan Şentürk
* Prof.Dr. Aaron Hanukoğlu
* Prof.Dr. İsrael Hanukoğlu

İş adamları, bürokratlar ve siyasetçiler [değiştir]

* Mine TUNCAY
* Ali Altaylı
* Can Samet TELLİOĞLU
* Ayfer Atay
* Ayhan Suskun
* A.Yavuz Küreli
* Celal Tozan
* Çelik Gülersoy

5

* Erdal Tanyıldızı
* Erol Barutçuoğlu
* Esin Arıoğlu
* Ersin Takla
* Ertop Konmaz
* Fahrettin Benli
* Fazlı Boztepe
* Furkan Gocuk
* Gürkan Ersoy
* Halit Sile

* Hasan Çınar
* Hasan Kazankaya
* Haydar Aslan
* Hayrettin Elmas
* İbrahim Özdemir
* İbrahim Özden
* Kadir Topbaş
* Kenan Üner
* Koray Çıtal
* Lütfi Yenel
* M.Ali Karadeniz
* M.Atül Benek
* M.Kemal Erkaya
* Mustafa Şahin
* Necdet Özkan
* Nevzat Gölçek

* Niyazi Manav
* Osman Ak
* Özkal Yici
* Ruhi Kulan
* Selahattin Yetmişbir
* Selmani Farisi
* Şahin Uçar
* Taylan Bilgiç
* Uğur Ekşioğlu
* Ayhan Yılmaz Doğu
* Umur Güriş
* Uran Tiryakioğlu
* V.Selim Tek
* Yıldırım Uçan
* Yıldız Tunçay
* Yüksel Söylemezoğlu

Yazar ve gazeteciler [değiştir]

* Cemal Anadol
* Doğan Babacan
* Ece Ayhan
* Erkan Yiğit

* Mehmet Barlas
* Necati Karakaya
* Necati Zincirkıran

* Rıdvan Yelekçi
* Turgut Durgun

Sanatçılar [değiştir]

* Mine Tuncay
* Adnan Pekak
* Ali Dirikman
* Av.Nihat Doğu
* Aslan Altın
* Atilla Özdemiroğlu
* Burçin Oraloğlu
* Cem Özer
* Coşkun Sabah
* Ediz Hun
* Emin Dirikman
* Engin Ege
* Erdinç Akbaş

* Erdinç Akpınar
* Erol Deran
* Feridun Karakaya
* Fikret Hakan
* Fuat İşhan
* Gazanfer Özcan
* İlham Gencer
* Levent Yılmaz
* Macit Koper
* Merih Otağ

* Metin Serezli
* Necip Tekçe
* Nejat Saydam
* Nuri Ergün
* Ömer Akpınar
* Rıza Silahlıpoda
* Sezen Cumhur Önal
* Şükran Karaman
* Yalçın Otağ
* Yavuz Turgul
* Eray Özbal

güvencan çınar

7 yıl önce - Pts 10 May 2010, 11:07

birçok edebiyatçı, şair ve yazarı yetiştiren Çapa öğretmen okulu.

(+)

Yiğit Demirkaya

7 yıl önce - Pts 10 May 2010, 23:15

Pendik Lisesi; Haydarpaşa Lisesi'nden sonra Anadolu Yakası'nın en eski okulu.

Pendik'in en eski ve en köklü okullarından olan Pendik Lisesi 1938-1939 eğitim ve öğretim yılında Kadıköy Ortaokulunun bir şubesi olarak, Camiikebir ( Çarşı Camii) yanında kira ile tutulan ahşap, küçük Azaryan Köşkünde faaliyete başlar. Bir sonraki eğitim ve öğretim yılında Gazi Paşa Caddesindeki Özel İdareye ait 63 numaralı binada eğitimi devam ettirir. Aynı öğretim yılında Kadıköy Ortaokulundan ayrılarak, Pendik Ortaokulu adı altında müstakil müdürlük verilir ve Naci EKER okul müdürlüğüne tayin edilir. Müstakil olarak kurulduğu zaman,1 müdür başyardımcısı, 1 müdür yardımcısı, 1 doktor, 1 memur ve 17 öğretmenden oluşuyordu.
1941-1958 yıları arasında Mustafa GÖKSEL, okulun müdürlüğünü yapar. 1958'de de Ahmet ERİŞEN okul müdürü olarak göreve başlar. Pendik Çamlık Mevkiinde, Kızılay Kampının yanında inşa edilen okul binasının tamamlanmasıyla 1072 Sayılı Tebliğler Dergisinde yayımlanan, Müdürler Komisyonunun 405 1-323 sayı ve 07.08.1959 tarihli kararıyla 1959-1960 eğitim ve öğretim yılında lise de faaliyete geçer. Aynı yıl sadece lise birinci sınıf kaydı yapılır.

1993-1994 öğretim yılında da Yabancı Dil Ağırlıklı Lise bölümü açılmıştır. 23.11.1959 yılında, eski binadan taşınarak şu andaki yerinde lise ve ortaokul olarak eğitim ve öğretimine başlamıştır.

01.03.1975'te emekliye ayrılan Ahmet ERİŞEN'in yerine Kemal TOKUÇ okul müdürü olarak atandı.

Bundan sonra sırasıyla;Pendik Lisesi

05.05.1978 / 24.08.1982 tarihlerinde Ruhi ERCAN;
24.04.1983 / 18.08.1988 tarihlerinde İbrahim DELİKTAŞ;
14.10.1988 / 18.08. 1992 tarihlerinde Süleyman YOLCU okul müdürü olarak görev yaptılar.
Mustafa DEDEBAŞ 16.09.1992 tarihinden bu yana okul müdürü olarak görevine devam etmektedir.

Ünlü Mezunlarından Bazıları:
Prof. Dr. Bingür SÖNMEZ - Memory Hospital Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Başkanı,
Prof Dr. Raif ERİŞEN - Çapa Diş Hekimliği Fakültesi Ana Bilim Dalı Başkanı,
Prof. Dr. Aytunç ALTINDAL - Şair ve Yazar,
Prof. Dr. Emre DÖLEN - Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Analitik Kimya Profesörü,
Ali Müfit GÜRTUNA - Eski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı,
İlhan ŞEŞEN - Müzisyen / Besteci,
Prof. Dr. Nejat OLGAÇ - Department of Mechanical Engineering University of Connecticut,
Prof. Dr. Nafiz BİLSEL - İngiltere Birmingham Royal Orthopaedic Hospital 'da Ortopedi Profesörü,
Prof. Dr. Hülya ARGUNŞAH - Erciyes Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi / Yeni Türk Edebiyatı Ana Bilim Dalı Başkanı,
Doç. Dr. Necla ULUĞTEKİN - İTÜ Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Kateografya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi,
Dr. Birsen Eygi ERDOĞAN - Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fak. Matematik Bölümü Öğretim Üyesi,
Yavuz NUFEL - Şair Yazar,
Çelik ERİŞÇİ - Pop Sanatçısı / Müzisyen,
Nurseli İDİZ - Oyuncu,
Şebnem SÖNMEZ - Oyuncu,
Tevfik Yener ÇAKMAK - Karikatürist,
Songül GÜLEN - İ.Ü. Fen Fak. Biyoloji Bölümü,
Zooloji Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi,
Dr. Nevin UYSAL - Amerikan Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölüm Şefi,
Dr. Orhan ÇAKIR - Kardiyolog Doktor,
Dr. Hasan SUNAY - Siyami Ersek Kalp ve Damar Hastalıkları Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı

Ertuğrul MERTEL

6 yıl önce - Prş 06 Ekm 2011, 12:41

http://reklam_link/detay/istanbul-haberle ...r%2Bwidget

İstanbukl Erkek lisesindeki bu yurt dışı Kontenjanı meslesine sitemizde hiç değinilmemiş gördüğüm kadarı ile ...
Babası Gazeteci olunca her gün çeşitli gazetelerin ve köşe yazarlarının üzerinde durduğu bir konu Köklü Okullarımızda olan olaylar açısından bana ilginç geldi ...
Bakalım bu mevzu nereye varacak ...
Mezun olan üyelerimiz varsa bu okullardan veya bilgi sahibi olan üyelerimiz buna bir cevap yazmalıydı düşüncesindeyim ...

Köklü Okullar yeni gelen dalın sürgününü budayarak mı kökleşiyorlar ... Veya yeni gelen Dal neden istenmez ki.
Siyasi veya hayat görüşü üzerinden bir konu olduğu izlenimi oluştu bende ...

fatihkerim
6 yıl önce - Prş 06 Ekm 2011, 17:19

Alıntı:
Doç. Dr. Necla ULUĞTEKİN - İTÜ Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Kateografya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi,

yiğit bey güzel yazmışsınız..elinize emeğinize sağlık..fakat ufak bir yanlışınızı düzeltmek isterim..Necla hoca doçent değil profesördür..

Prof.Dr. Necla Uluğtekin : İTÜ Geomatik eski adıyla Jeodezi ve Fotogrametri) Mühendisliği Kartoğrafya A.B.D. öğretim üyesi

Bende bunu yeğenimden ötürü biliyorum..Yeğenim İTÜ harita müh.den mezun..Ayrıca Necla hanım TRT Okul'da yayınlanan Harita Güncesi programının danışmanıdır...Program sonunda ismi ve ünvanı yazmaktadır..

SAygılarımla...

sefer bayraktar

5 yıl önce - Prş 23 Şub 2012, 22:21

(+)   (+)

korkutyil
5 yıl önce - Pts 27 Şub 2012, 15:50

İstanbul'un köklü okullarından Darüşşafaka babası vefat etmiş 3. Sınıf öğrencilerine yönelik okula kabul sınavını yapıyor. Çevresinde şartları uyan iyi bir eğitim almasını istediğiniz babasız çocukların sınava katılımını destekleyin. Yatılı okulun olanakları çok iyi.

Alıntı:
DARÜŞŞAFAKA GİRİŞ SINAVI'NA BAŞVURULAR BAŞLADI. SINAV 27 MAYIS'TA YAPILACAK!
Babası hayatta olmayan, maddi olanakları yetersiz, yetenekli çocuklara parasız ve yatılı eğitim fırsatı tanıyan Darüşşafaka Eğitim Kurumları’na 2012 yılı sınav takvimi belirlendi. Buna göre; Darüşşafaka Giriş Sınavı’na başvurular 2 Ocak 2012’de başladı ve 23 Mayıs 2012 Çarşamba günü ise sona erecek. Sınav, 27 Mayıs 2012 Pazar günü saat 10.00’da 20 ilde yapılacak. Bütün çocukların iyi bir eğitim alma hakkı olduğuna inanan hayırsever kişiler tarafından 1873’te kurulan Darüşşafaka, her yıl sınavla seçtiği 120 öğrencinin eğitim, sağlık, beslenme, barınma ve giyim gibi tüm gereksinimlerini karşılıyor ve onları en iyi biçimde yetiştirerek liseden mezun ediyor. Tüm öğrencilerini 11. ve 12. sınıfta üniversiteye hazırlık için dershaneye gönderen Darüşşafaka, üniversiteyi kazandıklarında da burs desteğini sürdürüyor.

Arda M Öztürk

5 yıl önce - Cmt 13 Ekm 2012, 13:58

Pertevniyal Anadolu Lisesi 1872

(+)

Arda M Öztürk

4 yıl önce - Pzr 17 Mar 2013, 20:45

Heybeliada Deniz Lisesi 1773
  (+)

sayfa 4
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet