Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
15 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 12:20
İST » C2.04. Hatalı Füniküler Ücretlendirmesinin Düzeltilmesi için PROTESTO Sayfası

Füniküler ücretlendirmesinin çarpıklığı ve adaletsizliği geçtiğimiz aylarda bazı girişimlerimiz olmuş ancak sonuç alamamıştık. Bununla ilgili yapılanları hatırlatmak için aşağıya kopyalıyorum.

Özetle füniküler sanki uzun bir hatmış gibi FULL ücret alıyor, bu hattı pekçok kişi

metro - füniküler - İDO
metro - füniküler - IETT
metro - füniküler - tramvay

gibi kombinasyonlarla ama arada hep füniküler olacak şekilde eğim nedeniyle bağlantısı sağlanamayan toplu taşım araçları arasındaki bağlantıyı sağlamak için kullanıyor. Herkes biliyor ki füniküler tek başına bir şey ifade etmiyor. Füniküler, kabaca şehrin kuzeyi ile güneyi arasında bağlantı sağlamak üzere mecburiyetten yapılan bir çözüm olarak karşımıza çıkıyor.

Bu durumda fünikülerin ücretlendirmesi şöyle olmalı:

1- Aktarma yapmadan sadece füniküleri kullananlar için uygulanan ücret indirimli olmalı. 600 metrelik bir araca 20 km'lik tramvay hattına binerken ödedim ücretin aynısını ödememeliyim. '' ADALETSİZLİK olur. IETT bazı kısa hatlarda indirimli akbil kullanıyor. Burada da aynı şekilde uygulama yapılmalıdır.

2- Yukarıda görüldüğü gibi hergün binlerce insan füniküleri diğer toplu taşıma araçları arasında bağlantıyı sağlamak için bir ARA araç olarak kullanıyor. Bu yüzden AKBİL sistemi revize edilip 3. aktarmaya imkan verecek şekilde tekrar düzenlenmeli. ''

Mecidiyeköy-Eminönü arasında

metro - füniküler - tramvay
tramvay-  füniküler - metro

ulaşımına 2.5 YTL FAZLA para ödüyorum. 3. aktarma düşünülmediği (istenmediği?) için hergün 2 ektra akbil kontörüm gidiyor. Eskiden T4 IETT hattı vardı. Şimdi yok.

3- "Karaköy- Tünel" tüneli arada kaynadı. Hala değişmedi ise burada aktarma mantığı hiç çalışmıyor. Bunun da nedenini kavramaya imkan yok. Talebim bunun da aynı şekilde 3. aktarmaya izin verecek şekilde düzenlenmesi, hiç olmazsa 2. aktarmanın ücretsiz olması mantığına oturtulması.

Sonuçta, MANTIKSIZ oluşmuş bir ücretlendirme var. Hergün binlerce YTL haksız yere hepimizin cebinden çıkıp Ulaşım AŞ'nin kasasına giriyor. Bunun düzeltilmesi için Ulaşım AŞ, IETT (1874 tüneli için) ve UKOME yetkililerine sesleniyorum. Biraraya gelin ve LÜTFEN bu ÇARPIKLIĞI giderin. ''

LÜTFEN LÜTFEN LÜTFEN

--------------------------------------------------------

Alıntı:

Rifat Behar
Nöbethane Caddesi
Serdar Sokağı, Oğlakçı İşhanı kat 1
Sirkeci 34420
Tel: 519 51 81

İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Ulaşım Daire Başkanlığı

12/07/2006

Sayın Yetkililer

Bilindiği üzere Taksim – Kabataş arasındaki füniküler 29 Haziran 2006 tarihinde işletmeye alınmıştır. Burada akbil ücretlendirmesi müstakil bir hat olarak yapılmaktadır.

Tahmin edilebileceği üzere benim gibi pekçok vatandaş bu hattı 4. Levent – Taksim metro hattı ile Kabataş - Zeytinburnu tramvay hattı arasında bağlantı sağlamak amacıyla kullanmaktadır. Buradan hareketle füniküler için ayrı ücret alınması yerine 3. aktarmaya olanak sağlanmasının yerinde bir uygulama olacağını düşünmekteyiz. Kaldı ki, Taksim- Sultanahmet arasında hizmet veren T4 otobüs hattı da, fünikülerin açılması ile kaldırılmış ve tek akbil bu güzergahta tek akbil ile seyahat etme olanağı [Gayrettepe – Eminönü (74 nolu hat) gibi birkaç otobüs hattı dışında] ortadan kalkmıştır. Raylı sistemlerin ve özellikle füniküler kullanımının teşvik edilmesi açısından füniküler kullanımından sonra 3. aktarmaya ücretsiz olarak imkân tanınması konusunda yeni bir değerlendirme yapılmasını saygılarımla rica ederim.

Rifat Behar

NOT: Bu konudaki tartışmalar için: http://wowturkey.com/forum/viewforum.php?f=19

Buna ücretlendirmeye karar veren UKOME tarafından verilen saygısız ve baştan savma cevap:

(+)

bülentgüven
15 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 12:52

bu sorun diğer ülke metrolarında olduğu gibi ücretsiz geçiş koridorlarıyla sağlanır.

Taksim ' de metro-finüküler arasına bu yapılirsa sorun çözülür.
metro veya finükülerden inen burayı kullanırsa aktarma hakkını kaybetmez
veya yeni ücret ödemez.

bülent güven

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 13:20
Füni Füni Füniklerler

110 saniyelik yolculuk 1.250.000 TL.Çok fazla bu.En azından yarım bilet seviyesine çekilmeli.

Ara bir hat olduğu için ekstra para ödeniyor.

İBB bu hatasından dönmeli.

hakki
15 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 13:30

rifat beyin gonderdigi dilekceye aldigi cevabi daha once okumustum ama simdi hangi basliklatinda oldugunu hatirlayamiyorum fakat gorunce yine kahkahalarla guldum..biz adam olmayiz,olmak isteriz ama gayret gostermeyiz,insanimizin menfaatini hice sayariz.
bu dilekceylede insanimiza verilen degerin nasil laubalice dikkate alindiginida gorebiliriz.
eger herhangi bir sekilde bir online dilekce yontemiyle sahislarin isimleri alinarak yada artik nasil olabiliyorsa bir istek veya sikayet dilekcesi yapilirsa benden imzanizi almis bilin...
herkeze iyi gunler,saygilar ve sevgiler

mehmet özerhun
15 yıl önce - Prş 14 Eyl 2006, 18:57

Füniküler Taksim metro istasyonunun ayrılmaz bir parçası olmalı

Ayrı olması abuk bir şey

Bu arada hâlâ Kabataş iskelesine, Boğaziçi vapurları uğramıyor, Kadıköy'den bağlantı yok, Üsküdar ve Harem - Kabataş seferleri birleştirilmiş fakat herşey birbirinden kopuk görünüyor.

Mavi kart ilk çıktığında (1978 ? 1979 ? ) Tünel'de geçmiyordu. Aynı mantık devam ediyor gibi(aktarma yapmadığından).

Rifat Behar
15 yıl önce - Cum 15 Eyl 2006, 10:25

Açıp bir şeyler yapılmasını sağlamaya çalıştığım bu tartışmaya İstanbul Ulaşım'daki sayfaları HARARETLE takip eden yüzlerce üyemiz olmasına rağmen sadece 4 tane cılız cevap gelmiş olması TOPLUM OLARAK HAKSIZLIKLARA, ADALETSİZLİKLERE PROTESTO EDİLMESİ GEREKEN FİYATLARA, ZAMLARA NE KADAR DUYARSIZ OLDUĞUMUZU GÖSTERİYOR. Çok yazık. Kendini savunmayı SESİNİ YÜKSELTMEYİ bilmeyen bu toplum her türlü HAKSIZLIĞA MÜSTAHAKTIR.

BRAVO KARAYOLLARI, KÖPRÜLERE HER AY ZAM YAPIN. BRAVO IBB, 600 METRELİK OYUNCAK FÜNİKÜLERLERDEN TAM ÜCRET ALIN. NASILSA MİLLETTE PARA BOL KİMSEYE DOKUNMUYOR. KİMSENİN UMURUNDA BİLE DEĞİL. MİLLİ GELİR SENEDE $30.000 AMA GÖRÜNMÜYOR. MİLLETİN BOŞA HARCAYACAK ÇOK PARASI VAR DEMEK BENİM HABERİM YOKMUŞ.

BRAVO BU FORUMUN DUYARSIZ ÜYELERİ !!!!!!!!!!!

hakki
15 yıl önce - Cum 15 Eyl 2006, 13:20

rifat bey,
siz bir girisim yapin bende online olarak kendime dusen gorevi yaparim...yurtdisinda olmasam belki daha aktif olabilirdim ama sizin baslatacaginiz bir calismaya sanal ortamdan destek vermeye hazirim...mutlaka benim gibi bircok site uyeside ayni hassasiyeti gosterecektir.

berkantmu
15 yıl önce - Cum 15 Eyl 2006, 13:52
Hatalı füniküler ücretlendirmesi

Ben de aynı dertten muzdaribim.
Daha önce 4 YTL'ye gittiğim yolu şimdi 5 ytl'ye gidiyorum.
Tek sayıda araca bindiğinizde 1, 3 bu aktarma daha kazık oluyor.
Yapmak istedikten sonra çözüm çok. Ancak istemek gerek !!!

abhazyali
15 yıl önce - Pzr 24 Arl 2006, 13:04
110 saniye olması

bir yolculuğun 110 saniye olması üçretininde düşük olmasınımı gerektiril
ben çok rahatım şahsen dur kalk ğitmiyorum 110 saniyede taksimdeyim
ama ğönül isterki ucuzlatsınlar ama yapılan bir hizmet varsa bedelide olmalıdır
ama sizler hiç para vermeden ulaşım yapmak yada trafiğe takılmak istemiyorsanız a sınıfı bir ehliyet ile mobilet almanız ğerek

messiah_haktan

15 yıl önce - Pzr 24 Arl 2006, 13:10

Akbil ile bir saat icerisinde istediginiz araca aktarmali binemiyor musunuz?

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM