Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Kapıkule-İstanbul hızlı tren tasarısı
« önceki   1234 ... 373839   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM
cevap yaz
sayfa 3
EmrahBircan
15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 01:58

Alıntı:
Proje Hızı                      : 250 Km/ Saat

Yahu Adapazari'nda 350 km/saatlik tren uretip kullanacagiz diyoruz, ama altyapiyi 250 km/saatlik tren icin insaa ediyoruz. Biri aciklayabilir mi durumu?

Suana kadar 350 km/saat lik trenler icin yapilan bir alt yapiyi ne Binali Yildirim'dan, S. Karaman' dan, ne de TCDD ag yoresinden okuyabildim. Hepsi 250 km/s icin. Bir aksilik yok mu bu iste?

vestaerhan
15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 16:33

Bence hat fazla kuzeyden gidiyor. Biraz daha güneyden Çekmece - Silivri - M. Ereğlisi - Tekirdağ sahil hattı izlendikten sonra kuzeye Edirne yönüne çıksa daha çok insana hitap edecek bir hat olurdu. Hem böylece Tekirdağ'a ayrı bir kol çıkılması gerekmezdi.

Murat Caner
15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 17:59

Bence geçki güzel.

yılmaz büktel

15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 23:02

muratın haberleri, kaptanı deryanın haritaları çok güzel.düşüncelerine de tamamen katılıyorum. tüm trakya da olduğu gibi, edirne de halkın yaşamı büyük oranda istanbula endekslidir. hem istanbulda hem edirnede evi olanlar olduğu gibi, haftanın yarısını bir kentte diğerini öbüründe geçirenler çoktur.Bir de Üniversite öğrencileri. pazardan başlayıp çarşambaya kadar edirne yönüne giden otobüsleri, yine çarşambadan başlayıp cuma akşamına kadar istanbul yönüne giden hatları tıka-basa doldururlar. Bu hatta bayram tatilleri dışında eski otobüs bulamazsınız. Bunları niye anlattım:

sayfada anlatıldığı gibi tren yolu atıl durumda, 2 saatlik yolculuk varken 8 saati kim tercih eder. demiryolları tam zamanını hatırlamıyorum ama galiba 10 yıl önce 2 vagonlu raybüsleri servise koymuştu. Raybüs deyince egedekiler gibi modern birşeyler sanmöayın, çok eski şeylerdi. bir kez binmeye niyetlendim yer yoktu ama yolculuğu 3 saatie indirmişti ve sanırım otoban o zaman açılmamıştı ve karayolu 4 saatti. ancak bu çok hayırlı karar uzun ömürlü olmadı, neden mi. otobüs firmaları, duruma göre saat başı, yerım saatte bir, 15, hatta aynı anda iki otobüs kaldırabilrken, raybüs, eski sistemde olduğu gibi (yanılmıyorsam) günde tek sefer yapıyordu.

Dolaysıyla TCDD önce bu seferleri hakkıyla canlandırsa diyorum. Edirneli bugün de 3 saate razı, sonuçta 3 saatin sonunda ikitelliye değil sirkeciye iniyorsunuz. sonra da hızlı treni konuşalım.

Murat Caner
15 yıl önce - Sal 30 Oca 2007, 23:36

Geçki teknik bir terimdir. Gidilecek olan iki nokta arası uzaklık ve yüksekliği eş yükselti eğrileri yardımı ile geçtiğinizde geçki oluşur. Bu iki nokta iki yerleşim yeri olabileceği gibi doğanın izin verdiği iki geçit arası da olabilir. Buna mühendislik karar verir.

Anlamamanız doğal.

Yanlız Türkçe'nin güzelliğinden dolayı geçkinin "yolun geçtiği iz" anlamını çıkarmamanızı yadırgadım.

Murat Kandemir
15 yıl önce - Pzr 29 Nis 2007, 00:27
İstanbul - Edirne Hızlı Tren Projesi Hayata Geçiriliyor

Arkadaşlar, bu proje yavaş yavaş hayata geçiriliyor. Geçende CNNTürk'te ulaştırma bakanının mülakatı sırasında duymuştum. AB Birliğinin fonları kullanılacak bu projede. Şimdi araştırdım, bu mülakatı bulamadım fakat, aynı ifade, bakanın hızlı tren deneme seferlerini başlatması sırasında da kullanılmış.

Alıntı:
"Bunların devamı olan projede Marmaray projesidir. Proje imalatları devam ediyor. 2010 yılı sonun da Marmaray'ı bitirmeyi hedefliyoruz. Yine bu sene içerisinde başlamayı planladığımız diğer bir hat Halkalı-Edirne arasındaki hattın hızlı tren standardına geçirilmesidir. Bu proje, AB Demiryolu Ağları Projesi'ne entegre etmek için birlik ve beraberlik içinde yürüttüğümüz bir projedir. Bu sene içerisinde ona da başlayacağız. Böylece hızlı tren Almanya'dan kalkıp Türkiye'ye kadar, Bulgaristan da eğer yaparsa bu süre içerisinde, kesintisiz gelmiş olacak.''

Bu haberde önemli ve atlanmaması gereken bir haber. 2010'lu yıllarda, Marmaray'ın devreye girmesi sonrasında Edirne'den Konya'ya ve Ankara'ya kadar hızlı tren ile gidilmesi mümkün olacak demek ki.

http://www.ubak.gov.tr/ubak/tr/haber_goruntule.ph ...cordID=102

Mehmet Kasım
15 yıl önce - Prş 05 Tem 2007, 17:41

http://www.dlh.gov.tr/Demiryollari/Halkali_Bulgaristan.htm

İhalenin 11.09.2006 da yapıldığı söyleniyor.İhaleyikimin aldığını bilen var  mı ? Bu sene başlanacakı bu işe ???

serhat
15 yıl önce - Cum 06 Tem 2007, 14:42
Hat haritasi

(+)

serhat
15 yıl önce - Cum 06 Tem 2007, 14:44
Genel

Bir de bu haritayi buldum ama hiç net değil..
Hangi hat inşaa halinde, hangisi proje safhasinda anlaşılmıyor tam..
Saygılar..

(+)

Murat Kandemir
15 yıl önce - Sal 07 Ağu 2007, 15:28
Edirne - İstanbul Hattında meğerse çalışmalara başlanmış

Merhaba,

Ben bu hatta çokda fazla birşey yapılmadığını, projenin uyuduğunu düşünüyordum. Fakat burada alttan alta çalışmalar devam ediyor zannedersem. Zannedersem diyorum çünkü köşe yazısında bir haber buldum, o da çok güncel değil ne yazık ki. Buna göre 2007'de etüd çalışmaları bitecek ve 2008'de proje ihale edilecekmiş. Yani bu projeninde 2010'lu yıllara yetişmesi söz konusu. Finansörde AB olduğuna göre tıkır tıkır işler bu hatta da inşaat.

Alıntı:
hızlı tren çalışmalarının en önemli aşamalarından birisi olarak Kapıkule-Halkalı hattı için düğmeye basıldı.

Kapıkule-Halkalı arasında 230 kilometrelik mesafede yeniden hatların döşenmesiyle ilgili etüt ve proje hizmetleri BOTEK, MEGA ve AKSA ortak girişim grubunca yürütülüyor. Bu girişim grubu adına MGS Proje ve Müşavirlik Şirketi’nin yürüttüğü çalışmalar hızla ilerliyor. MGS Şirketi'nin Teknik Müdürü Çetin Çakır, çalışmaların 2007 yılının ilk yarısında tamamlanacağı müjdesini veriyor.

2011 -12 raylı sistemlerde patlama yılı olacak gibime geliyor. Bir yandan marmaray, bir yandan Yenikapı - Taksim metrosu, Aksaray-Yenikapı bağlantısı. O zamana yetişirse Eskişehir - İstanbul hızlı treni ve İstanbul - Edirne hızlı trenleri. Hem şehiriçi hem şehirler arası ulaşımda İstanbul'a biraz daha rahat nefes aldıracak projeler bunlar.

Haberin Kaynağı: Edirne-İstanbul trenle 65 dakika

sayfa 3
« önceki   1234 ... 373839   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM