Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
HAKAN©

12 yıl önce - Cum 15 Eyl 2006, 09:17

Alıntı:
Fincan'da kahve nasıl pişiriliyor ki? Benim bildiğim kahve cezvede pişer.

Her işin bir sırrı vardır.  

Her zaman söylerim, önce sitede ne var ne yok bi karıştırın. Buyrun size "Fincanda Kahve" pişirmenin yolu; http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=143157#143157    

okan555
12 yıl önce - Cum 15 Eyl 2006, 10:36
Fincan

Yok yukarıdaki ifade "Biri şunun yolunu öğretsin de biz de bilelim" anlamında değil de "Fincan da da kahve mi pişermiş, eski köye yeni adet çıkartmayın" anlamında yazılmıştı

sevil ege
12 yıl önce - Pzr 17 Eyl 2006, 06:48

Bu olay var ya müthiş bişey... haber yapmıştım gazeteye iki sene önce.. Özel böyle kahve yapan bir yer vardı.. sonra dayanamadık gittik büroda elektrikli ocakta yaptık..
Allah'ım ne güzel bir kahve.. Alışkanlık oldu...
Sonra birgün TRT çekimleri için gelmişlerdi. Bende onlara ilçede kılavuzlık görevi almıştım. Programın yapım sorumlusu Tahsin bey geldi büroma.. Bizim kızlar bu kahveden yaptı.. Adamcağız kahveye bayıldı.. hayatında içtiği en güzel kahveymiş öyle dedi.. ve bir fincan kahvenin kırk yıl hatırı var ya bu eski İzmir beyefendisi Tahsin amcamız her bayram,kandil,v.b bizi arar hatır sorar.. çok duygulanırım...

Cezvede yapmaktan daha kolay.. kahve su şeker fincanda.. fincan elektrikli ocağın üstünde.. yanlız zamanlama iyi olmalı taşmadan almalı.. püf noktası bu...

göKhaN

12 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 17:49

(+)

Böyle lezzetli kahve içmedim hayatımda. Artık cezvede yapılan kahvelere burun kıvırır oldum.

berkant aslaner
12 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 17:58

Dibek te dövülmüş olanı makbuldur

Sözlük anlamı:türk kahvesini döverek toz hale getiren makina
köylerde ise buğday,mercimek gibi tahılları un haline getirmek için kullanılan içi çukur taş

begum_begum

12 yıl önce - Sal 26 Eyl 2006, 01:28

yalnız bir sorum var, cahilliğime verin, o kahve fincanı soğuyup da ele alınacak kıvama gelene kadar kahve de soğumuyor mu acaba  ?? yok eğer her şey yolunda gider de kahve keyfine diyecek olmuyorsa süper bi yöntem. ne de olsa bir cezve bulaşığı eksiliyor

Zeki Varış

12 yıl önce - Sal 26 Eyl 2006, 01:50

İnsan birşeyi duyduktan sonra hep karşısına çıkar veya duyar ya artık,o misal.Bu stili burada öğrendikten sonra bir ortamda,bu pişirme yönteminin Makedonya'nın başkenti Üsküp'te,Osmanlı-Türk kökenli soydaşlarımız tarafından yıllardır bilindiğini öğrendim.(Üsküp'ün fethi,1392 İstanbul'dan önce)Kimbilir bilmediğimiz başka bölgelerde de uygulanıyor olabilir?

Alıntı:
ne de olsa bir cezve bulaşığı eksiliyor

Begüm hanımda çok haklı.Annemin meşhur lafıdır.Allah bu evde bereketi,"çamaşırla,bulaşığa"vermiş der hep .

okan555
12 yıl önce - Sal 26 Eyl 2006, 02:03
Kahve

Bunu ben de Balkanlar'dan göç etmiş yaşlı bir teyzeden duydum 3 gün önce "Oğlum biz yıllardır öyle yaparız kahveyi dedi"

Gerçekten de yeni bişey değilmiş.

sevil ege
12 yıl önce - Cum 29 Eyl 2006, 05:04

Alıntı:
yalnız bir sorum var, cahilliğime verin, o kahve fincanı soğuyup da ele alınacak kıvama gelene kadar kahve de soğumuyor mu acaba

kesinlikle soğumuyor çünkü zaten çok kızgın ve seramik onu koruyor..

Alıntı:
yok eğer her şey yolunda gider de kahve keyfine diyecek olmuyorsa süper bi yöntem. ne de olsa bir cezve bulaşığı eksiliyor

aman sakın taşırmayın çünkü hiç anlamadan taşıverir.. bi bulaşık derken ocak temizlersiniz...

Alıntı:
Gerçekten de yeni bişey değilmiş.

tabiki değil hatta İzmir e ait hiç değil.. bana Ağrı lı bir arkadaşım öğretmişti..

Bizde esas mangalda kahve gelenektir.. ama mangal kalmadı artık ya işte alternatif arıyoruz..

Bu arada çok kaptırmamak lazım Hekimlerin dediğine göre kahve içildikten 10 dakika sonra nabız  % 30 artıyormuş ve tansiyonu yükseltici etkisi de unutulmamalı..

ozlemyilmaz
12 yıl önce - Sal 17 Ekm 2006, 23:22

Arkadaşlar sağolun ya.....daha evvel fincanda kahve pişirmeyle ilgili haberi duymuştum.Fakat birilerinin önermesi başka oluyo doğrusu.Helede benim gibi türk kahvesi yapmayı ve de içmeyi seven biri için farklı bir deneyim olacak. En kısa zamanda deniyeceğime emin olabilirsiniz.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET