Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Alan
14 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 18:54
Bursa Davutpaşa Hamamı-Eskişehir Hanı ve çevresi


Davut Paşa Hamamı-Eskişehir Hanı ve Batpazarı Kentsel Tasarım Projesi

Davut Paşa Hamamı II. Bâyezid devri sadrazamlarından, Fatih Sultan Mehmet devri Anadolu Beylerbeyi Davut Paşa tarafından 1485 yılında yaptırılmıştır. Duvarları moloz taş ile örülen yapının üzeri kubbe ile örtülmüştür. Özel mülkiyette bulunan Davut Paşa Hamamı 245 metrekare, arsa alanı ise 1265 metrekaredir. Yine özel mülkiyette bulunan sivil mimari Eskişehir Hanı’nın yapı alanı 540 m2 arsa alanı ise 1580 m2’dir.

Davut Paşa hamamı, hemen bitişiğinde yer alan ve sivil mimari örneği yapıların bulunduğu Eskişehir Hanı ile birlikte projelendirilmektedir. Şehir merkezi ile iç içe bir konumda yer alan bölgenin sağlıklılaştırılması amacıyla proje öncelikle ele alınmaktadır. Bursaya yeni bir prestij merkezi kazandırılması hedeflenmektedir.

 


Berktuğ
site denetçisi

11 yıl önce - Sal 17 Ksm 2009, 19:24

ESKİŞEHİR HANI GERÇEK KİMLİĞİNE KAVUŞUYOR
Alıntı:
DAVUT PAŞA TARAFINDAN 1571 YILINDA YAPTIRILAN VE ESKİ ADIYLA BAT PAZARI OLARAK BİLİNEN ESKİŞEHİR HANI TARİHİ GEÇMİŞİYLE YENİ YÜZÜNE KAVUŞUYOR.Bursa Büyükşehir Belediyesi ile Eskişehir Hanı mülk sahipleri arasında imzalanan protokol ile tarihi hanın restorasyonu için ilk adım atıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Eskişehir Hanı mülk sahipleri ve esnafı ile bir araya gelerek, tarihi hanın restorasyonu ve kentteki tarihi mekanları ayağa kaldıran projelerini paylaştı. Çarşı ve tarihi hanlar bölgesinin Bursa’nın en değerli hazinelerinden biri olduğuna dikkati çeken Başkan Altepe, Kayhan’ın da tarihi çarşıların, hanların ve hamamların yoğun olarak bulunduğu bölgelerden biri olduğuna dikkati çekti.Kayhan’ın vitrini
Kayhan bölgesinin ayağa kaldırılması ile ilgili olarak çalışmaların adım adım sürdüğüne işaret eden Başkan Altepe, bölgenin vitrini konumunda olan Eskişehir Hanı restorasyonunun da bu adımlardan biri olduğunu vurguladı. Anıtsal yapıları, sivil mimari örneği eserleri ve tarihi çarşılarıyla Kayhan’ın Bursa’nın kimliğini yansıtan en önemli bölgelerden biri olduğunu yineleyen Başkan Altepe, “Bin 600 metrekarelik alana yayılan Eskişehir Hanı’nın mülk sahipleriyle anlaşmaya vardık. Yaklaşık 150 yıllık bir geçmişe sahip olan ve zaman içerisinde savaşlar, yangınlar ve afetlerle harabeye dönen han restorasyon projesiyle eski misyonuna yeniden kavuşacak. Şu anda 12 dükkanın bulunan ve üst katları Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilecek olan hanın alt katlarında ise esnaflara yer verilecek. Davut Paşa Hamamı’nı da içine alan restorasyon projesiyle Bursa şehrin ortasında bir güzelliğini daha yeniden fark edecek”“Tekel binası kaldırılarak meydan yapılacak”
Kayhan’da yapılacak tarihi miras projelerinin Eskişehir Hanı ile sınırlı olmadığının altını çizen Başkan Altepe, semtin ortasında bulunan eski Tekel binasını da kaldırarak o bölgeyi Kayhan’a meydan olarak kazandırmayı planladıklarını söyledi. Öte yandan bugünkü Bat Pazarı ve Demirciler Çarşısı’nın yeniden düzenlenmesiyle ilgili proje çalışmalarının devam ettiğine de değinen Başkan Altepe, şehrin merkezinde hizmet veren Bat Pazarı ve Demirciler’in kentin estetiğine ve kimliğine yakışır bir şekilde düzenleneceğini sözlerine ekledi.Konuşmaların ardından, Bursa Tarihi Çarşı ve Hanlar Bölgesi Platformu Başkanı Şeref Akgün’le birlikte çevre esnafın da katıldığı törende Başkan Altepe, Eskişehir Hanı mülk sahipleri Hacı Rüsul ailesi adına Zehra Akkök ve Mehmet İpekçi ile restorasyon protokolünü imzaladı.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/bbb_haber.asp?Haber=eskis ...mp;id=1582


En son Berktuğ tarafından Pts 18 May 2015, 20:31 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Efe Elaldı

11 yıl önce - Sal 17 Ksm 2009, 19:28

tekel binasının yıkılıp meydan yapılacak olması gerçekten çok sevindirici o caddeyi ayağa kaldıracak 2 proje gerçekten hep kullandığım bir cadde inşallah harabe görüntüsünden kurtulup bursaya yakışır bir cadde olacak yakında

Berktuğ
site denetçisi

11 yıl önce - Sal 17 Ksm 2009, 19:32

Aynen Efe Abi şu anda bir tarihi eserimiz daha canlanacak

Efe Kahraman

11 yıl önce - Sal 17 Ksm 2009, 19:38

Güzel bir proje.
Uygulandığında o kötü görüntüden eser kalmayabilir.
Peki ya ordaki Hamam ?
Orda ne zaman restarasyon başlanılacak ?sayfa 1
ANA SAYFA -> BURSA