Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
serkancirak
13 yıl önce - Çrş 01 Mar 2006, 13:30
Ankara EGO'ya Metrobüs Geliyor [ANK ]

Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Şehir İçi Trafiğini Rahatlatmak İçin Hollanda’dan Metrobüs Adını Verdoikleri Dev Otobüslerden Almak İçin Çalışmalara Başladıklarını Belirtti  

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, kent içi trafiği rahatlatmak amacıyla Hollanda’dan alınması düşünülen 24 metre boyunda 2 körüklü otobüsleri incelemeye gittiklerini belirterek, “Gittik, gördük beğendik. Eğer fiyatta anlaşır, bizim uzmanlarımız da olumlu rapor verirse ilk aşamada bu dev otobüslerden 100 tane almayı düşünüyoruz” dedi.
Otobüslerin normal bir otobüsün taşıyacağı yolcu sayısının 2,5 katı yolcu taşıyabildiğini ve çok üstün bir teknolojiye sahip olduklarını belirten Başkan Gökçek şunları söyledi :
“Kentin içerisinde bu otobüslerin işlediği hatlarda yere yerleştirilen özel mıknatıslar vasıtasıyla gerek süratleri gerekse güzergahları otomatik olarak izleniyor. O koca otobüsün en ön noktasından en sonuna kadar 5 santime kadar kaldırıma rahatlıkla yaklaşabiliyor. Kullanımı son derece kolay, çok fazla yolcu taşıyor. Otobüsü üreten firma yetkililerinden teknik ayrıntılar konusunda çok geniş bilgiler aldık. Bu tip hadiselerde bizim uzun süreli garantiler istediğimizi belirttik”

- BULVARDA ÇALIŞACAK –

İhale yapmadan otobüsü almalarının kesinlikle mümkün olmadığını bildiren Melih Gökçek, “Biz önce otobüsü tanımaya çalışıyoruz. Arkadaşlarımızın da yeni yapacakları teknik araştırmalardan sonra ihale için karar verilecek. Ayrıca ilgilileri Ankara’ya davet ettik. Burada nasıl verim alabileceğimizi araştırıyoruz. Bizim istediğimiz 24 metrelik otobüslerin katalog fiyatı 1,5 milyon Euro. Ancak biz firma yetkililerine fiyatların da yüksek olduğunu söyledik. Bu otobüsler geldiğinde Ulus- Bakanlıklar arasındaki Atatürk Bulvarı’ndan diğer otobüsleri çekerek bu otobüsleri bulvarda çalıştıracağız. Bu suretle kent içi trafiği büyük oranda nefes alacak” diye konuştu.
Başkan Gökçek, Firmanın otobüslerin fiyatını gerekli şekilde indirmesi ve teknik heyetin bu otobüslerin Ankara’da çalışmasıyla ilgili olumlu rapor vermesi durumunda ilk etapta 100 araç için ihaleye çıkmayı düşündüklerini bildirdi.

AYDIN BURAK ZORMAN

13 yıl önce - Prş 02 Mar 2006, 09:36

Evet bencede MAN otobüsler en akıllı çözüm, çünkü MAN ağır iş araçları ile ünlemiş bir marka. Yıllardır Ankara'ya hizmet eden otobüsleri var. Mercedes zaten yıllardır şehirler arası otobüs pazarında kaymağı götürdü. Pazarda çeşitlilik olması gerekir. Birde Metrobüs olayı bana pek uygulanabilir gelmedi. Ulus-Bakanlıklar arası çalışacakmış. O hatta zaten metro var, birde bu tren gibi otobüsleri sokmak niye? Hadi diyelim Bakanlıklar tarafında Meclis kavşağını kullanarak geri dönebilirler,Ulusta ne yapacaklar. Ankara'ya şu anda Atatürk Bulvarı bile dar geliyor. Milyonlarca Euro'yu 3-4 Km'lik bir hat içinmi kullanacaklar?
Metrobüslerin Ulus Meydanından dönmeleri çok zor bence.

Batuhan Sultan
13 yıl önce - Prş 02 Mar 2006, 15:26

Melih Gökçeğin bizzat Holanda da ziyarette bulunması Metrobüs konusuna ne kadar ciddi baktığını gösteriyor.

Bana göre Metrobüslerin çalışacağı hatlar kesinlikle Ulus ve Bakanlıklar arası ile sınırlı olamaz. Olsa olsa hatlar Ulus ve Bakanlıklar bölgesini de kapsıyordur.

Zira benim düşünceme göre 2007 Nisanıyla beraber Yeşil Otobüslerin kaldırılmasından sonra Ankara da otobüs ulaşımında aktarmalı taşımacılığa ağırlık verilecek. Şöyleki ana hatlarda metrobüsler yerel hatlarda da (mahalleler vs.) ana hatlardan geri çekilen eski otobüslerin çalışmasını bekliyorum.

Alınmaları durumunda Metrobüsler aşağıdaki ana hatlarda çalışacaktır.

Kızılay - Eskişehir Yolu
Kızılay - Samsun Yolu
Kızılay - İstanbul Yolu
Kızılay - Esenboğa Yolu

Semih Yaşar

13 yıl önce - Cum 03 Mar 2006, 11:49
Phileas

Melih  Gökçeğin  gidip  gördüğü bu aracın  adı PHILEAS.  80 günde devrialem kitabındaki aracın adından esinlenilmiş.

Bu  otobüs  yola  belli aralıklarla  döşenecek  manyetik sinyal vericileri takip edecek bir
GUIDED BUS  sistemidir. Otobüs  hibrid  motorlu , bildiğim kadarıyla  6,8 litrelik bir FORD motoru ,  ve bu motorun ürettiği elektriği kullanan elektrik motorları ile tahrik edilecek.
Hibrid  otobüsler  dünyada bir yer edinmeye çalışıyor.
Araç  gövdesinin  özel  sıkıştırılmış  fiber glas panel  teknolojisi ile daha hafif olarak üretildiği söyleniyor.

Önemli Not:  Bu  araç  henüz Hollanda'da  bile  prototip aşamasındadır. Eindhoven kentinde denenmektedir.  Ciddi bir  referansı henüz yok. Önce  Hollanda'da ispatlasın kendini sonra biz kullanalım , Hollandalıların  pazarlama oyunlarına  gelmeyelim.
Manyetik  yol takip sistemi , otomatik kullanım ( şöför  sadece acil durumlarda müdahale ediyor)  bunlar  çok güzel konseptler fakat  kendini ispatlaması lazım ,  kraldan ziyade kralcı olmayalım. Hollandalı berberliği bizim başımızda öğrenmek istiyor olabilir.

Belkide gerçekten  güzel çaşıabilir bu sistem ama dediğim gibi çok dikkatli incelemek ve ikna olmak gerekiyor.

serkancirak
13 yıl önce - Prş 09 Mar 2006, 20:42
GÖKÇEK’TEN TRAFİĞE YENİ ÇÖZÜMLER..

--GÖKÇEK’TEN  TRAFİĞE YENİ ÇÖZÜMLER..

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ,Kızılay Meydanı'nda da 2 yıl içinde yeni düzenlemeler yapacaklarını belirterek, ''Mevcut durumu ben düzenlemiştim, ama aradan 12 yıl geçti. Şimdi 12 yıl öncesine göre daha deneyimliyim'' diye konuştu.
   Gökçek'in verdiği bilgiye göre, Kızılay'da Bakanlıklardan inerken Cebeci yönüne, Sıhhiye'den yukarı çıkarken de Maltepe yönlerine dönüşler kapatılacak.
  2008'de, Kuğulu Park'tan Çankaya Yıldız'a, yeraltından geçen bir yol yapılacak. Hoşdere ve Dikmen'e de aynı şekilde yeraltından yollar inşa edilecek.
  Gökçek, üretici firmayla anlaşmaları durumunda, Ankara'ya 27 metrelik, 240 kişiden fazla yolcu alabilen 100 adet ''akıllı otobüs'' alacaklarını da söyledi. Gökçek, bu otobüslerin Kızılay yönünde çalışacağını, diğer otobüslerin ise Kızılay'a girmesine izin verilmeyeceğine de dikkat çekti.

giray
13 yıl önce - Prş 09 Mar 2006, 20:54

Bende Gökçek'in Kanal A daki açıklamasını dinledim. Orada daha da  ileris giderek trafiği kızılayda da  yer altına alacağını söyledi. Malum meydanın alında metro istasyonu var nasıl olacak anlamadım. Şöyle bir şey duymuştum, metro yapılırken 7 kat halinde inşaa edilmiş belki ilerde yeni hatlar olur düşüncesiyle, acaba buradan mı geçirecek yolu? Mevcut metro hattının altında boş durumda bekleyen katlar olup olmadığını bilen var mı?

Ahmet Gürkan
13 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 18:20

Metrobüs olarak adlandırılan 193 yolcu kapasiteli 19,54 Mt uzunluğundaki dev otobüsler.

Mercedes-Benz CapaCITY

(+)

(+)

a.çetin
13 yıl önce - Cum 09 Hzr 2006, 23:40

İETT nin aldığı Mercedes-Benz Citaro ların daha uzun olarak tasarlanmış aracı...

Akın Kurtoğlu

13 yıl önce - Cmt 10 Hzr 2006, 19:13

Aslında, mevcut körüklü (mafsallı) otobüslerin ortalama boyları (17-19) 18 metre arasında olmaktadır. Asıl Metrobüsler ise; iki körüklü (çift mafsallı) ve 3 vagonlu özel üretim araçlar olup, bunların ortalama boyları; 25-27 metredir. Yani, şu anda kullanılan körüklü otobüslerin tam %50 fazlası...  

Akın KURTOĞLU

damla y
12 yıl önce - Pts 10 Tem 2006, 22:52
Başkentin şehir içi trafiğine "metrobüs" çözümü...[ULAŞIM]

Alıntı:
   Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, Hollanda’dan alımı düşünülen 24 metre boyunda 2 körüklü dev otobüsleri yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek, "Gittik, gördük, beğendik. Eğer fiyatta anlaşır, bizim uzmanlarımız da olumlu rapor verirse ilk aşamada dev otobüslerden 100 tane almayı düşünüyoruz" dedi.
     Dev otobüsleri Ulus-Bakanlıklar arasındaki Atatürk Bulvarı’nda kullanmayı planladıklarını belirten Gökçek, bulvardaki diğer otobüslerin buradan çekilmesiyle kent içi trafiğin büyük oranda nefes alacağını vurguladı. Gökçek, teknik araştırmanın ardından ihale için karar verileceğine dikkati çekerek, projeden nasıl verim alınacağının Ankara’ya davet edilen firma yetkilileriyle de değerlendirileceğini kaydetti. Otobüslerin katalog fiyatının 1.5 milyon Avro olduğunu ifade eden Gökçek, firma yetkililerine fiyatların yüksek olduğunu söylediklerini, otobüs fiyatlarının indirilmesini beklediklerini belirtti.
     "Metrobüs"lerin kent içinde işledikleri hatlarda yere yerleştirilen özel mıknatıslar aracılığıyla süratleri ve güzergahlarının izleneceğini dile getiren Gökçek, kaldırıma 5 santimetre kadar yanaşabilen otobüslerin kullanımının son derece kolay olduğunu kaydetti.

İnşallah kısa sürede hallederler,işte o zaman Ankara için gerçek bir temizlik yapılmış olur.Çünkü Bulvar'daki o trafik,otobüslerin egzoz gazları...Bayağı bir faydalı olur diye düşünüyorum.

sayfa 1
123 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet