Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Selahattin
15 yıl önce - Pts 20 Hzr 2005, 18:58
Ankara EGO'dan haberler [ANK ]


“Ankara Şehiriçi Ulaşımı” ile ilgili olarak,
çeşitli altbaşlıkların gruplandırılarak listelendiği
yandaki indeksten faydalanabilirsiniz:
ANKARA KENTİÇİ ULAŞIM İNDEKSİ


Alıntı:
Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü'nün açtığı 450 adetlik şehiriçi otobüs ihalesini MAN Türkiye A.Ş kazandı.
(20 Haziran 2005 Pazartesi)

MAN Türkiye A.Ş'nin Ankara Büyükşehir Belediyesi için üreteceği 450 adet otobüsün 400 tanesi sadece doğalgazla çalışacak. Diğer 50 adedi ise dizel olacak. Otobüslerin ilk yarısı bir yıl sonra, tamamı da 2006 yılı sonuna kadar teslim edilecek.

MAN Türkiye A.Ş. Yürütme Kurulu Üyesi Orhan Düzgün, uluslararası 7 firmanın katıldığı ihalede, MAN Türkiye A.Ş'nin 60 milyon 375 milyon avro ile en düşük teklifi verdiğini söyledi.

Düzgün, 17 Haziran 2005 tarihinde, EGO Genel Müdürlüğü yöneticileriyle ihale sözleşmesinin imzalandığını bildirdi. Üretilecek otobüslerin ''solo'' diye adlandırılan 12 metrelik ve 80 kişilik şehiriçi otobüsler olacağını belirten Düzgün, şu bilgileri verdi:

''Aracımızın en büyük özelliği, mazotlu olmayışı. MAN'ın çok yüksek standartlı bir gaz motoru var. Avrupa'dan getireceğimiz bu teknolojiyi Türkiye'de üretmiş olduğumuz otobüslere monte edeceğiz.

Doğalgazlı aracın, mazota göre doğaya çok daha az zararları bulunuyor. Artan mazot maliyetleri ve işletme giderlerine en uygun çözüm olan doğalgazlı otobüslerimiz, birer çevre dostudur. Şu anda Avrupa standardı Euro 3 emisyon değerinin çok daha ilerisinde, Euro 5 standartlarından daha yüksek EEV (enhanced environmentally friendly vehicle) standartına göre geliştirilen MAN CNG motoru, hem ekonomik, hem çevrecidir. Bunun, Ankara gibi büyük bir şehire çok faydası olacak.''
kaynak: nethaber.com


En son Selahattin tarafından Cum 08 Eyl 2006, 16:30 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Selahattin
14 yıl önce - Pzr 06 Ksm 2005, 13:33

Alıntı:
Ankara, doğalgazlı otobüse geçiyor...

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bir süre önce açtığı ihaleyi kazanan MAN Türkiye şirketinin üretimini üstlendiği 400 adet doğalgazla çalışacak otobüs önümüzdeki yıl içinde muhtelif partiler halinde hizmete girecek.
(6 Kasım 2005 Pazar)

Türkiye'de, 1987 yılından itibaren elektrik enerjisi üretimi, hammadde, ısınma ve yakıt olarak da tüketilen doğalgazın otobüslerde kullanım projesi büyük boyutlu olarak ilk kez Ankara'da uygulamaya konulacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin bir süre önce açtığı ihaleyi kazanan MAN Türkiye şirketinin üretimini üstlendiği 400 adet doğalgazla çalışacak otobüs önümüzdeki yıl içinde muhtelif partiler halinde hizmete girecek.

İLK TESLİMAT BU YIL İÇİNDE

MAN Türkiye Yurtiçi Satış ve Pazarlama Grup Müdürü Tuncay Bekiroğlu, geçen Haziran ayında MAN ile Büyükşehir Belediyesi arasında imzalanan 450 adetlik belediye otobüsü ihalesinde 50 adetlik aracın ise dizel olarak üretileceğini söyledi. Bekiroğlu, dizel otobüslerin teslimatlarının bu yılı sonunda, doğalgazlı otobüslerin ise Temmuz 2006 tarihinden itibaren teslim edilmeye başlanılacağını ifade etti.

Tuncay Bekiroğlu, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden, doğalgaz kullanımı yaygın olan ve ulaşım potansiyeli yüksek olan bazı büyük belediyerden talep gelmesi halinde bu tür otobüslerin üretileceğini ve mevcut kapasitelerin buna yeterli olduğunu söyledi.

Artan akaryakıt maliyetleri ve işletme giderlerine en uygun çözüm olarak ileri sürülen doğalgazlı otobüslerin hava ve çevre kirliliğinin önlenmesinde de büyük yarar sağlayacağı ifade ediliyor.

Kaynak: www.nethaber.com
Erdem
14 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 18:40

Başkent’te Yeni Otobüsler    Ankara Büyükşehir Belediyesi EGO Genel Müdürlüğü, Başkent’te kent içi ulaşımın rahat ve daha konforlu şartlarda yapılmasını sağlamak için MAN Firması ile yapılan anlaşma gereği, filosuna katacağı 450 otobüsün ilk 50 adetlik bölümünü kısa süre içinde hizmete sokacak.

Yetkililer, 50 otobüsün dizel, kalan 400 otobüsün ise CNG (sıkıştırılmış doğalgaz) ile çalışacak şekilde üretileceğini, dizel 50 otobüsün yapımının tamamlandığını ve hizmete hazır hale geldiğini bildirdiler.

Yetkililer, doğalgazlı 400 otobüsün üretiminin ise sürdüğünü bu araçların ilk partisinin teslim tarihinin ise Temmuz 2006 tarihinden itibaren olacağını söylediler.

EGO’nun halen şehir içi toplu taşımacılıkta 1185 otobüsün hizmet verdiğini, taşıma filosuna yeni katılacak 450 otobüsle, Ankaralıların konforu yüksek araçlarla seyahat etme imkanına kavuşacaklarını belirten yetkililer, EGO’nun MAN firmasıyla yapmış olduğu ihale şartnamesine göre üretilen otobüslerin “solo” tarzı 12 metre ve 80 kişilik olacağını, yeni otobüslerin Avrupa Birliği’nin kabul ettiği ve 2020 yılına kadar geçerli olacak olan Çevre dostu EEV motor standartlarında üretildiğini kaydettiler.
Yetkililer, Türkiye de ilk kez Başkent’te kullanılacak olan bu otobüslerle, egzoz gazından dolayı meydana gelen çevre kirliliğinin de önüne geçileceğini vurguladılar.
Hizmete girecek otobüsler hakkında bilgi veren yetkililer şunları söylediler:
“Başkent’te kullanılacak olan otobüslerden 400 adedi ülkemizde ilk kez kullanılacak olan CNG (sıkıştırılmış doğalgazlı), 50 tanesi ise dizel olacak. Doğalgazlı otobüslerin en büyük faydası, mazotlu otobüslere göre daha ekonomik olması ve en önemlisi çevreye zarar vermemesidir. Ayrıca otobüsler hepsi yolcunun konforuna yönelik daha modern ve yüksek teknolojiyle donatılmıştır. Plastik koltuklar yerine kadife koltuklar, yolcuların kolayca erişebileceği “DUR” butonları, otomatik vitesli, ön arka ve yan tarafta güzergah göstergeli iç dizayna sahiptir. Tamamen yeni bir teknolojiyle üretilecek olan 400 adet doğalgazlı otobüslerin teslimi ise 2006 yılı Temmuz ayından itibaren başlayacak. Ayrıca bu ay içinde hizmete girecek olan 50 yeni dizel otobüs ise yolcuların yoğun olduğu ihtiyaç duyulan tüm hatlarda çalıştırılacak.”

Kaynak : www.ankara.bel.tr


serkancirak
14 yıl önce - Sal 27 Arl 2005, 18:43
BAŞKENT OTOBÜSLERİ UYDUDAN TAKİP EDİLİYOR


Ankara Büyükşehir Belediyesi'nde ilk kez uygulanacak uydu aracılığı ile “Araç Takip Sistemi” Trafik Daire Başkanlığı bünyesinde hizmete girdi.

Sistemle, Belediye araçlarının seyir halindeyken, konum ve hızları, istendiği anda başkanlık binasında bulunan komuta ve izleme merkezindeki sayısal harita üzerinde görüntülenebiliyor.
Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nın başlatmış olduğu çalışma doğrultusunda, İlk aşamada belediyeye ait 100 araç üzerine takılan sistem, Trafik Daire Başkanlığı’nca yürütülen çalışmalar sonucunda 1370 araca daha takılarak belediyede hizmet veren bütün araçlar filo takip sistemiyle takip edilmeye başlandı. Büyükşehir Belediyesi’nin araç filosunda verimlilik ve güvenliğin daha etkin hale getirilmesi için başlattığı çalışmayı Trafik Daire Başkanlığı koordine ediyor.
Ankara Büyükşehir Belediyesi Trafik Daire Başkanı Ender Kaplan sistemi şöyle anlattı:
“Başlatmış olduğumuz bu uygulamada en iyi sonucu iş makinelerinden alıyoruz. Filo takip sistemi sayesinde belediyemize ait araçlarının nerelere gittiğini ve hangi verimlilikle hizmet verdiğini komuta merkezimizdeki sayısal haritadan görebiliyoruz.
Komuta merkezimizden izlediğimiz haritalar sürekli güncelleniyor. Tüm Türkiye haritamızda gözükse de şu anda 13 Büyükşehir’e müdahale edebiliyoruz. Yakında tüm Türkiye’de takip edebileceğiz. Uygulamakta olduğumuz sistem bize çok büyük bir kazanç sağlıyor. Belediyemizin bütün daire başkanlıklarına yakın bir zamanda ilgili birimlere birer şifre vererek, kendi araçlarını izleme imkanı da sağlayacağız. Araç takip ve komuta merkezi sisteme dahil olmuş tüm araçları 24 saat esasına bağlı olarak gece gündüz güvenlik açısından izliyor, araçların görev koordinatlarını kontrol ediyor. Söz konusu izlemeler dijital ortamda özel yazılım ve donanımın desteğiyle kayıt altına alınıyor. Komuta merkezinde özel eğitimden geçirilmiş 5 personel görev yapıyor.
Araç takip ve kontrol sistemi özel şifreyle başka birimler tarafından izlene biliyor ancak sisteme müdahale edebilme imkanı verilmiyor. Belediyenin bütün birimlerinin yetkililer sistem sayesinde diğer birim araçlarını görebiliyor. Ayrıca uygulanan yöntem birimlerin birbirini denetler biçimde çalışmasına imkan sağlıyor


serkancirak
14 yıl önce - Prş 09 Şub 2006, 20:38
Ankaralılara konforlu otobüs


Ankaralılara konforlu otobüs  

 09 Şubat 2006


EGO'nun hurdaya dönen otobüsleri nihayet değiştirilyor. Neredeyse tamamı antika haline dönüşen EGO otobüslerinin yerine yeni alınanlar servise veriliyor.  


EGO Genel Müdürlüğü'nce kent içi toplu taşımada kullanılmak üzere satın alınan 50 yeni otobüsün 11 Şubat Cumartesi günü hizmete gireceği bildirildi.
Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan yazılı açıklamada, Ankaralıların, dizel yakıt sistemine sahip ve konforu yüksek yeni otobüslerle daha rahat yolculuk yapacakları ifade edildi.
Yeni otobüslerin, daha önce alımı tamamlanan 450 otobüsün ilgili firma tarafından teslim edilen ilk bölümü olduğu belirtilen açıklamada, kent içi toplu taşımanın daha da rahatlayacağı kaydedildi.
Açıklamaya göre, otobüsler 11 Şubat Cumartesi günü hizmete girecek. 

www.ankaradayim.comA.ŞAFAK TOMRUK
14 yıl önce - Pts 17 Nis 2006, 23:36

Bugün Hürriyet gazetesinin Ankara ilavesinde Melih gökçek' in özel toplu taşımacılığı 10 yıllığına özel halk otobüslerine verdiklerini ve 2007 yılı ortalarında bu sürenin dolacağını ve kesinlikle bir daha şahıslara taşımacılık yetkisini vermeyeceğini, bu sistemi lağvederek yerine otobüs kiralama yöntemini getirerek ilk parti gelen 75 otobüsün sivil plaka takılarak servise verildiğini, geri kalan otobüslerinde aynı şekilde alınacağını ve özelleştirme şeklini bu şekilde değiştirerek EGO' nun toplu taşımacılıktan bir ölçüde sıyrılacağını söyledi. Özel otobüslerin denetlenmesinin zor olduğunu ve Ankara halkının bunlardan yaka silktiğini, çok şikayet aldıklarını, kendisinin de çok pişman olduğunu belirtti. Otobüslerin 4 yıllığına kiralandığını, eğer EGO otobüsleri kendi üzerine alırsa o zaman resmi plaka takılacağını da söyledi. Ama benim dikkatimi bir husus çekti. İlk gelen 50 otobüse sivil plaka takılmasına rağmen ve Melih Gökçek' in de demecine uygun ama sonradan gelen 25 otobüsün bazısı resmi plakalı. ilginç bir durum. Resimleride aşağıda. Lütfen plakalara dikkat.

 
 


                                                     Fotoğraflar siteden alıntıdır.


A.ŞAFAK TOMRUK
14 yıl önce - Cum 21 Nis 2006, 00:19

İ. Melih Gökçek Belediyesinin toplu taşıma %33 oranında yaptığı zam Ankara halkı tarafından fahiş bulunmuş ve toplanan imzalarla birlikte belediyenin bu uygulaması mahkemeye verilmişti. Mahkeme belediyeyi haklı bulurken vatandaşların aleyhinde karar verdi. Yani %33 zammı doğru buldu. Zaten ülkemizde mahkemeler çok geç kararlar vererek davaların sürüncemede kalmasın neden oluyorlar. Bugünkü Hürriyet gazetesinin Ankara ilavesinde bu konuyla ilgili yazı yayınlandı. Ey Ankara' lı sana verdiği patates, soğan, uyduruk top ve tetris gibi 5 paralık hibelerle senin oyunu alıp belediyeyi ele geçirirken kendilerine göre ufacık olan bu zamla o hibelerin parasını senden kat kat alıyorlar.

M.Ali Sade
14 yıl önce - Cum 02 Hzr 2006, 01:17

Ankara'ya yeni alınan MAN otobüsleri beğendik.Hiç olmazsa tertemiz ve insanca yolculuk sağlıyorlar.Ancak;

Geçen gün balkondan bakarken bu yeni otobüslerden bir tane geçti,tavan bölümünün bir değişik olduğunu gördüm.Sanki fiber-glassmış gibi bir görüntüsü vardı.Herhalde yanlış gördüm deyip bir başkasını beklemeye başladım.Maalesef o da öyleydi.

MAN fabrikası hediye edeceğini söylediği 25 adet otobüsün parasını acaba tavanı sac değilde böyle ucuz bir malzemeden yaparak mı çıkaracak,ne dersiniz  ?

Not:Fotoğrafta da belli oluyorsa en kısa zamanda bir de resim yollayacağım.


A.ŞAFAK TOMRUK
14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 11:24
HALK OTOBÜSLERİ KALDIRILIYOR


Halk arasında yeşil otobüsler olarak bilinen özel toplu taşım araçları sözleşmelerinin 2007 yılı ortalarında bitmesinin ardından trafikten çekilecekler. Otobüs sahiplerinin bu karara itiraz ederek belediye aleyhinde çeşitli idare mahkemelerine açtıkları çok sayıdaki davaların ilgili mahkemelerce reddedildiği bildiriliyor. Bir belediye yetkilisinin 2007 yılından itibaren bu otobüslerin tamamen kaldırılarak yerine yeni alınacak belediyemize ait konforlu otobüsler konulacak dedi. Bu şekide vatandaşlarımıza kaliteli hizmet verilecektir diyen görevli satın alma çalışmalarının hızla devam ettiği metrobüs otobüslerden 100 adet getirtilerek Kızılay çevresinde başka otobüs çalıştırlmayacağını belirterek her biri 300 otobüsün yaptığı (Bir metrobüs nasıl 300 otobüsün işini yapabiliyorsa!!!!!!!!!) işi yaparak metrobüslerle Kızılay trafiğine rahat nefes aldıracağız dedi.

Ahmet Gürkan
14 yıl önce - Prş 08 Hzr 2006, 13:03

daha önce basında duyduğum kadarıyla; bu yıl alınan 450 adet MAN otobüslerine ilave olarak 2007 yılında tekrar 450 adet otobüs alımı ihalesi açılacakmış. 100 adet metrobüs diye tabir edilen otobüsler de eklenince Ankara trafiğine 1000 adet otobüs katılmış olacak. Tabi eski model otobüsler de kaldırılacakmış. (Solo Ikaruslar hariç) Belediye nihayet bu otobüs konusunda büyük düşünmeye başladı, çünkü yıllarca bu konu ihmal edildi, kaynaklar hep metro inşaatlarına aktarıldı ama metro tek başına hiç bir işe yaramıyor, bütün ulaşım araçları birbirlerinin tamamlayıcısıdır.sayfa 1
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet