Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Kılık kıyafet kanunu
123 ... 161718   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ömürhan
7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 14:20
Kılık kıyafet kanunu

KILIK KIYAFET KANUNU
Kanun No : 2596

Madde 1- Herhangi din ve mezhebe mensup olurlarsa olsunlar ruhanilerin (din görevlilerinin) mabet ve ayinler haricinde ruhani kisve taşımaları yasaktır. Hükümet her din ve mezhepten münasip göreceği yalnız bir ruhaniye mabet ve ayin haricinde dahi ruhani kıyafetini taşıyabilmek için muvakkat müsadeler verebilir. Bu müsaade müddetinin hitamında onun aynı ruhani hakkında yenilenmesi veya başka bir ruhaniye verilmesi caizdir.

Madde 2- Türkiye’de kanuna tevfikan teşekkül etmiş ve edecek olan izcilik ve sporculuk gibi topluluklar ve cemiyet ve kulüp gibi heyetler ve mektepler mahsus kıyafet, alamet ve levazım taşımak istedikleri zaman yalnız nizamname ve talimatname ile muayyen tiplere uygun kıyafet, alamet ve levazım taşıyabilirler.

Madde 3- Türkiye’de bulunan Türklerin ve yabancıların, yabancı memleketlerin siyaset, askerlik ve milis teşekkülleri ile münasebetli kıyafet ve alametlerini ve levazımını taşımaları yasaktır.

Madde 4- Ecnebi teşekkül mensuplarının kendi kıyafet, alamet ve levazımları ile Türkiye’yi ziyaret etmeleri, İcra Vekilleri Heyeti kararıyla tayin olunacak mercilerin müsadesine bağlıdır.

Madde 5- Türkiye Devleti nezdinde memur bulunanların kıyafetleri beynelmilel mer’i adetlere tabidir.

Madde 6- Bu kanunun tatbik suretini gösterir bir nizamname yapılır.

Madde 7- Birinci maddenin hükümleri, bu kanunun neşri tarihinden altı ay sonra ve diğer maddelerin hükümleri bu kanunun neşri tarihinden itibaren mer’idir.( geçerlidir.)

Madde 8- Bu kanunun icrasına İcra Vekilleri Heyeti memurdur.

görüldüğü üzere cüppe,sarık.peçe.kara çarsaf.entari gibi kıyafetler giyilemez.
ya bu ülkeye  ne oldu bu hale nasıl geldik tv görüyoruz adamlar kanunlara meydan okuyorlar o görüntüleri görünce kanım dondu.resmen devlet içinde devlet kurmuşlar bu ne aymazlık bu ne cesaret burası ne iran ne afganistan nede sudan veya arabistan.şimdi bu tür insanları savunanları gördükçe neden ulu önderin dediği muassır medeneyitler seviyesine ulaşamadığımızı anladım.demekki cumhuriyetle elde ettiğimiz kazanımların altını oya oya bitirmişler.bu tarikat veya cemaatler bu ülkenin başında bölücü terörden sonra en büyük beladır.çünkü bunların amacı insanların manevi duygularını sömürüp.paraları cebe indirmektir.saf.cahil vatandaşları kandırmakta kolay olduğuna göre.bunların ağababalarını ULU ÖNDER M.KEMAL ATATÜRK istiklal mahkemelerinde darağacında sallandırmıştı bunlar kurtuluş savaşındada bu ülkeyi ayabancı devletlere satmaya çalışan.yeni kurulmuş cumhuriyeti yıkma girişimlerini başlatanlardır.hepsi din taciri ve bezirganıdır.her türlü pisliğide yaparlar.çoğunun haremi vardır.son model arabaları vardır.ee peşinden koşan beyinleri rejim ve ATATÜRK düşmanlığıyla yıkanan ve robotlaştırılmış kendi kararını kendi veremeyen zavallı bireylerden başka bir davranışta beklenilmez.bu zevatlar yüzünden yabancı ülkelerin çoğu bizi peçeli kara çarşaflı .cüppeli vs.li zannediyor.zaten bunların aklı olsa böyle giyinmezler.dinin hiç bir kuralında bu tür giyinme yoktur.bunlar birilerini uydurması safsatalardır.böyle bir zorlama olduğu zaman ilk önce bu tür uygulamaya maruz kalan itiraz etmelidir.fakat beyni programlandığı için kendine söylenen bir sözü sorgulamadan ulu-l emre itaat eder.olduğu gibi kabul eder.sizin yeriniz suudi arabistan,iran.sudan.afganistan.pakistan çok istiyorsanız gidin orad yaşayan bu toplumun size ihtiyacı yok bu ülkenin başında yeterince bela var zaten.

''Arkadaşlar, efendiler ve ey millet, iyi biliniz ki, Türkiye Cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi olamaz. En doğru, en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır''

Burç

7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 14:49

Yukarda alıntı yapılan kanunlara göre kara çarşaf giymek yasak değil.
Ben bunun kanunen yasak olduğunu zannediyordum.

medeveci
7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 14:51

Alıntı:
Yukarda alıntı yapılan kanunlara göre kara çarşaf giymek yasak değil.

Hangi ülkede yaşıyoruz? Çağdaş Türkiye'de mi? İran'da mı? Çarşaf giymek olağan görülüyorsa, söyleyecek söz bulamıyorum!

Burç

7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 14:53

Biraz sakin olursan alıntı yapılan kanunu bir oku, nerede yazıyor çarşaf giymenin yasak olduğu?
Ben bulamıyorum. Hep böyle bir kanun var zannederdim. Demek yokmuş.

ömürhan
7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 14:59

Alıntı:
Madde 2- Türkiye’de kanuna tevfikan teşekkül etmiş ve edecek olan izcilik ve sporculuk gibi topluluklar ve cemiyet ve kulüp gibi heyetler ve mektepler mahsus kıyafet, alamet ve levazım taşımak istedikleri zaman yalnız nizamname ve talimatname ile muayyen tiplere uygun kıyafet, alamet ve levazım taşıyabilirler.

gördüğünüz üzere ayrıca bazı kisvelerin giyilmesinin yasaklanmasına dair kanunda var

berhan1
7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 15:02

Kanunu geniş yorumlamamak lazım.Topluluk olarak bir şeyin simgesi uniforma gibi giyemezsin.bireysel olarak giyebilirsin.

Murat Yigit

7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 15:18

Sayın deveci demişki

Alıntı:
Hangi ülkede yaşıyoruz? Çağdaş Türkiye'de mi? İran'da mı? Çarşaf giymek olağan görülüyorsa, söyleyecek söz bulamıyorum!

Sayın deveci bu ülkede yaşayan biri olarak annelerimizin yada eş ce çoçuklarımızın sizce anlaşılır olması için ne giymesi gerekir bilgi verirseniz detaylı sevinirim  

Sevgili  Ömürhan da  işi kanunlara götürerek bir çıkış aramış ama ne yazıkkı verdıgı kanun maddesi ile Çarşaf vb bir giyimin yasak olmadıgı aşikardır ama ben Ömürhan arkadasımıza başka bir kanun maddesini hatırlatacagım umarım anlar ne demek istediğimi

Şapka Kanunu

Kanun No: 671 Şapka giyilmesi Hakkında kanun 28,11,1925
Madde 1 T.B.M.M azaları ile idarei umumiye ve mahalliye ve bilumum
Mensup ve menurin ve mustahdemin Türk milletinin giymiş oldugu şapkayı giymek mecburiyetindedir Türkiye halkınında umumi serpuşu şapka olup buna aykırı bir alışkanlıgın devamını hükümet men eder

Burç

7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 15:25

Her ülkede uygulanırlığı ve geçerliği kalmamış adeta komik kanunlar mevcuttur.
Ancak ben nedense hep kara çarşaf giymenin yasak olduğunu zannetmiştim, demek
bir rivayetten ibaret imiş. Bu konuda başka kanun yok mu cidden?

berhan1
7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 15:28

Günümüz ile 1925 yılını kıyaslamak son derece yanlıştır.Atatürk ilkelerinden Devrimciliği doğru anlamak ve yorumlamak yeterlidir.Yıl 2006 olmasına rağmen dünyada Türk denince akla hala  fesh- sarık geliyor.1925 şartlarında son derece modern bir Kanundur.Yeni kurulan Çağdaş Cumhuriyeti temsil etmektedir.

Murat Yigit

7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 15:34

Sayın berhan söylediklerinize aynen katılıyorum ben Şapka kanunu modern degildir yada gereksizdir demiyorum söylemek istediğim şu kanunları cıktıgı dönem içinde degerlendirmek dogrudur  Ömurhan arkadasımız gıbı bugunu 1925 de cıkmıs kılık kıyafet yasası ile idare edemezsiniz aynen şapka kanununda oldugu gibi bence aslında bunların kanun olması degıl devrım oldugu günler için gerekli olabilir  bugun şapka takmıyor diye kimi yargılayabilirsiniz sorarım size

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET