Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 04:50
BUR » C1.05. Bursa'nın Deniz Otobüsü İskeleleri
Bursa kent sınırları içinde kalan sahil yerleşimlerinden; Mudanya, Gemlik ve Kumla "Deniz Otobüsü İskeleleri" ile ilgili fotoğrafları burada biriktirmeye başlayabiliriz.  

Akın KURTOĞLU


Berktuğ
site denetçisi

12 yıl önce - Prş 11 Şub 2010, 01:12

Bursa-Yenikapı feribot seferleri başlamadan önceki Mudanya denizotobüsü iskelemizin fotoğrafları:O iskele kapandığında çok üzülmüştüm ve hala üzülüyorum ama elimden birşey gelmiyor ne yazık ki


cihan mercan

9 yıl önce - Çrş 06 Şub 2013, 20:26

Artık bu iskeleyi BUDO kullanıyor

Berktuğ
site denetçisi

9 yıl önce - Çrş 06 Şub 2013, 20:45

cihan mercan demiş ki:
Artık bu iskeleyi BUDO kullanıyor

Evet bölgeyi BUDO kullanıyor fakat İDO giderken kendine ait olan yüzer kısmı ve binayı sökerek taşıdı. BUDO etrafı ablukaya alarak kendine Modern bir terminal yaptı.

Kırmızı işaretli bölge bahsettiğim eski İDO Terminali ve yüzer iskelesi:

cihan mercan

9 yıl önce - Çrş 06 Şub 2013, 22:59

İnşallah BUDO YALOVA'yada el atar

Berktuğ
site denetçisi

9 yıl önce - Sal 11 Hzr 2013, 17:50
BUDO Mudanya İskelesi
(+)
(+)
(+)
Berktuğ
site denetçisi

6 yıl önce - Prş 03 Arl 2015, 14:08

MUDANYA İSKELESİ BÜYÜKŞEHİR’İN
Alıntı:
- ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI TARAFINDAN İNŞA ETTİRİLEN VE KULLANIM HAKLARI BUGÜNE KADAR İLÇE BELEDİYESİNDE OLAN MUDANYA İSKELESİ, BAKANLAR KURULU KARARIYLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DEVREDİLDİ.
- KARARIN HAYIRLI OLMASI DİLEĞİNDE BULUNAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, “YAPILAN YETKİ DEVRİYLE BİRLİKTE SAHİLLERİMİZDEKİ DÖNÜŞÜM DE HIZ KAZANACAK” DEDİ.


Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından inşa ettirilen ve kullanım hakları bugüne kadar ilçe belediyesinde olan Mudanya İskelesi, Bakanlar Kurulu kararıyla Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Kararın hayırlı olması dileğinde bulunan Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, “Yapılan yetki devriyle birlikte sahillerimizdeki dönüşüm de hız kazanacak” dedi.

Merkezi idare tarafından yaptırılan ve 30 Mart 1955 tarihinde ilçe belediyesine devredilen Mudanya İskelesi, artık Büyükşehir’in oldu. Kent merkezinde yer alan betonarme iskelenin ‘sahil düzenleme çalışmalarının daha hızlı yapılabilmesi amacıyla’ devredilmesine ilişkin kararname, Başbakan Ahmet Davutoğlu ve kabine üyeleri tarafından imzalandı. Söz konusu kararname, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından da onaylandı.

Video:Alınan kararı değerlendiren Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, başta sahil şeridi olmak üzere kırsal alanda ve kent merkezinde yapılan çalışmaların daha hızlı sürdürülebilmesi için Büyükşehir Belediyesi olarak merkezi idarelerden yetki talep ettiklerini, onlardan birini daha elde etmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Sahillerin düzenlenmesi, daha sağlıklı çağdaş bir Bursa’ya yakışır hale gelebilmesi için önce 1/50000’lik planları yaptıklarını ve bunların onaylandığını, şimdi de aynı kapsamda tüm ilçelerde yetki devirlerinin bir bir gerçekleştiğini belirten Başkan Altepe, onlardan en önemlisinin de 115 kilometrelik sahil şeridine sahip Mudanya olduğunu ifade etti. Mudanya İskelesi’nin 12 Ekim 2015 tarihli 8166 sayılı Bakanlar Kurulu kararıyla kesin olarak Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredildiğini vurgulayan Başkan Altepe, “Betonarme iskele, alınan kararla birlikte tüm haklarıyla birlikte Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. Şu anda bakanlık temsilcileriyle birlikte bunun işlemlerini yürütüyoruz. Şimdiden sonra iskelenin kullanım hakkı Büyükşehir’de” diye konuştu. Yapılan devrin Mudanya sahillerinin daha vizyonel hale gelmesi için bir başlangıç olduğunu kaydeden Başkan Altepe, “Karar Bursamız, ülkemiz ve insanımız için hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Bursa Büyükşehir Belediyesi, yetki alanında bulunan deniz ve göllerin kıyı alanlarında hizmet verebilmek amacıyla merkezi idareden Mudanya İskelesi’nin tüm kullanım haklarını talep etmişti. Yapılan girişim üzerine Bakanlar Kurulu’na taşınan konu, 6237 sayılı Limanlar İnşaatı Hakkında Kanun’un 4. maddesine göre alınan kararla olumlu sonuçlandı.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/mudanya-iskelesi-buyukseh ...ber/20858/

Umarım Büyükşehir'in en güzel iyiliği iskelenin yarısını halka açarak diğer ilçelerdeki gibi denizden şehrin izlenmesine sebep olur.


Berktuğ
site denetçisi

5 yıl önce - Prş 10 Ksm 2016, 15:46

MUDANYA İSKELESİ TÜMÜYLE BÜYÜKŞEHİR’İN
Alıntı:
- BAKANLAR KURULUNUN 12 EKİM 2015 TARİHLİ KARARIYLA MAYIS 2016’DA ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI TARAFINDAN BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE KESİN DEVRİ YAPILAN MUDANYA BETONARME İSKELESİ’NİN ARDINDAN, HALEN BUDO GEMİLERİNİN KULLANDIĞI ARABALI VAPUR YANAŞMA YERİ DE BAKANLAR KURULU’NUN EK KARARIYLA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE DEVREDİLDİ.
- BAKANLAR KURULU’NUN 19 EKİM 2016 TARİHİ EK KARARININ ARDINDAN ULAŞTIRMA DENİZCİLİK VE HABERLEŞME BAKANLIĞI 4. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ EKİPLERİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NE YER TESLİMİNİ YAPTI.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ SAHİL HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANI HAKAN BEBEK, BU DEVİR İŞLEMİ İLE BİRLİKTE İSKELENİN BÜTÜNÜYLE BÜYÜKŞEHİR’E GEÇTİĞİNİ VE HİZMETLERİN DE AKSAMADAN DEVAM ETTİĞİNİ KAYDETTİ.
Bakanlar Kurulunun 12 Ekim 2015 tarihli kararıyla Mayıs 2016’da Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından Büyükşehir Belediyesi’ne kesin devri yapılan Mudanya Betonarme İskelesi’nin ardından, halen BUDO gemilerinin kullandığı arabalı vapur yanaşma yeri de Bakanlar Kurulu’nun ek kararıyla Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Bakanlar Kurulu’nun 19 Ekim 2016 tarihi ek kararının ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü ekipleri, Büyükşehir Belediyesi’ne yer teslimini yaptı. Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Bebek, bu devir işlemi ile birlikte iskelenin bütünüyle Büyükşehir’e geçtiğini ve hizmetlerin de aksamadan devam ettiğini kaydetti.

Bursa ile İstanbul arasında kesintisiz, konforlu ve ekonomik deniz ulaşımının sağlanması hedefiyle 2013 yılında başlayan BUDO seferleri ile eski hareketli günlerine dönen ve her gün yüzlerce yolcunun uğrak yeri haline gelen Mudanya İskelesi, artık tümüyle Büyükşehir Belediyesi’ne devredildi. Hatırlanacağı üzere 1950’li yılların yapısı olan ve devlet imkanlarıyla yapılan Mudanya Betonarme İskelesi Bakanlar Kurulu’nun 12 Ekim 2015 tarihli kararı ile Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmişti. Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü de 20 Mayıs 2016’da söz konusu iskelenin Büyükşehir Belediyesi’ne kesin devrini yapmıştı. Bu iskeleye ek olarak 1970’li yıllarda yapılan ve halen BUDO gemilerinin kullandığı Arabalı Vapur Yanaşma Yerinin de Büyükşehir Belediyesi’ne devri ile ilgili somut adımlar atılmıştı. Bakanlar Kurulu’nun 19 Ekim 2016 tarihli ek kararı ile Arabalı Vapur Yanaşma Yerinin de Büyükşehir Belediyesi’ne devri kararlaştırılmıştı.

Video:Tümüyle Büyükşehir’in
Söz konusu kararla ilgili işlemlerin tamamlanmasının ardından Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı 4. Bölge Müdürlüğü yetkilileri sabah saatlerinde iskeleye gelerek alanın devir işlemlerini yaptı. Büyükşehir Belediyesi Sahil Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Bebek, Büyükşehir bürokratları ve bakanlık bölge müdürlüğü bürokratları arasında imzalanan tutanakla bu alanın da Büyükşehir’e kesin devri yapılmış oldu. İskelenin devir süreci hakkında bilgi veren Sahil Hizmetleri Daire Başkanı Hakan Bebek, “Betonarme İskelenin kesin devri Mayıs ayında yapılmıştı. İskelenin bütünlüğünün sağlanması açısından arabalı vapur yanaşma yerinin de Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmesi yönünde Bakanlar Kurulu geçtiğimiz ay ek bir karar almıştı. Bu karar uyarında çalışmaların tamamlanmasının ardından bu alanın da kesin devri yapılmış oldu. İskele tümüyle Büyükşehir Belediyesi yönetiminde hizmetlerine devam edecek. Halkımıza hayırlı olsun” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/mudanya-iskelesi-tumuyle- ...ber/22749/

Hayırlı uğurlu olsun.ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara