Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Erzincan - Üzümlü (Cimin)
12   sonraki »

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
Burhanettin Akbaş

11 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 14:46
Erzincan - Üzümlü (Cimin)


Erzincan a 23 KM uzaklıktadır. İlçe de gezip görülecek yerler arasında Akkoyunlu Cami, Hacı Nutullah Cami gibi tarihi kalıntılar ile Şeyh Karpuz Mağarası, Aygır Gölü, Hıdırellez Gölü, Bayırbağ Değirmenönü Mesire alanı ve karakaya Çermik Mesire alanını sayabiliriz.
Üzümlü ilçesi Dünya nın ilk ve tek patentli üzümü olan Cimin Üzümü ne sahiptir.
Üzümlü bağları, bahçeleri, yemyeşil çevresiyle görülmeye değer bir doğal güzellikler cenettidir.
Üzümlü nün eski adı Cimin dir.Cimin adının eski tarihlerde yaşadığı sanılan ve efsanelere konu olan Cimcime sultanın adından kaynaklandığı söylenmektedir.Erzurum da Cimcime hatun adına yaptırılmış olan tarihi bir eserin mevcudiyeti T.Erdoğan Şahin in Erzincan Tarihi adlı kitabında bahsedilmektedir.Gene aynı kaynak ismin Doğu Anadolu ve Trakya da bulunan bazı Türk aşiretlerinin ismine benzediğini zikretmekte ve Ciminkanlı/Ciminhanlu aşiretlerinin varlığından söz etmektedir.

Cimin in tarihinin Erzincan ın yerleşim tarihinden önce olduğu değişik kaynaklarda belirtilmektedir.Altıntepe ile Radık (Çadırtepe) köyü arasında bulunan Küçük Tepe de bulunan kalıntılar,Cimin in yazılı tarih öncesi çağlarda M.Ö. 3000-2000 yılları arasında bile bir yerleşim merkezi olduğunu göstermektedir.Küçük Tepe ve Altıntepe de bulunan kalıntılar birbiri ile çok büyük bir yakınlık ve benzerlik göstermektedir.

Her iki tepede bulunan eserler Cimin de o tarihlerde toplumun tarım ve hayvancılıkla geçindiğini göstermektedir.Arkeolojik kazılarda çeşitli tunç eserler bulunmuştur.Bu eserlerden o zaman yaşayan toplumun kalay ile bakırı karıştırarak tunç elde etmeyi bildiklerini göstermektedir.
Yazılı tarihten sonra Erzincan bölgesinin Cimin ile birlikte Hayaşalıların yerleşim bölgesi olduğu bilinmektedir.Bu dönem M.Ö. 1400-1200 yıllarına rastlamaktadır.
M.Ö. 100-600 yılları arasında ise Urartu medeniyetinin bölgeye hakim olduğu anlaşılmaktadır.Merkezi Van gölü ve çevresi olan Urartu devletinin Erzincan a kadar genişlediği kaynaklarda belirtilmektedir.
Altıntepe Urartular döneminde batı sınır bölgesinde devletin krala bağlı bir beyliği veya valiliğiydi.Doğudan batıya doğru uzanan bu yol nedeniyle Urartuların Altıntepedeki varlığı hem askeri hem de siyasi açıdan büyük bir önem arz ediyordu.
Urartuların med akınları ile egemenliğinin son bulmasından sonra bölge med kralları ve Pers krallarının egemenliği altına girdi.M.Ö. 334 teki ;Helenistik dönemden sonra 280 yılında Selokid krallığının egemenliğine girdi.
M.Ö. sırayla Araks krallığı ve Partlar ında egemenliği altına girmiştir. M.S. ise sırayla Roma imparatorluğu, Sasaniler ve Arapların hakimiyeti altına giren bölgede savaş olmadan 644 yılından sonra Arap hakimiyeti başladı. HZ. ÖMER döneminde İslam hakimiyeti ile birlikte Müslümanlıkta yavaş yavaş Erzincan ve Cimin yöresinde yayılmaya başladı. HZ. OSMAN döneminde ise (644-656) tarihleri arasında Emir Habib Bin Mesleme tarafından tamamen Arapların hakimiyeti altına girdi.Bizans İmparatoru II. Justinianus un Erzincan halkını Araplara karşı ayaklandırmak istemesi ve Erzincan halkının yönetimden hoşnut olması nedeniyle Araplara başkaldırmayışları İslam ın o dönemlerde daha da etkili olduğunu göstermektedir.
Arapların çok geniş bir alana yayılan büyük bir devlet kurmaları nedeniyle, uçlara sahip çıkamadıkları, bu yüzden yörenin Bizanslıların eline geçip bu hakimiyeti Emevi halifesi Abdulmelik zamanına (685-705) kadar sürdü.
Emevilerden sonra bölge Abbasilerin hakimiyeti altına girdi (M.S. 833). Bu arada Erzincan ve bölgesi defalarca Bizans ve Arap medeniyetlerinin hakimiyetinde el değiştirdi.1071 yılında Mengücek Ahmet Gazi bölgeyi ele geçirerek yörede Mengücek beyliğini kurdu. 1142 yılında ise Mengücek beyliği ikiye ayrıldı. 1228 yılında Alaaddin Keykubat ın Mengücek beyliğine son vermesinden sonra Hülagü Han Erzincan ı ve bölgesini ele geçirerek İlhanlılara bağladı.1334 yılında ise Eretna beyliği bölgeye egemen oldu. M.S. 1352-1401 yılları arasında sırayla Ahi Ayna Bey, Pir Hüseyin Bey ve Mutahharten bölgeyi hakimiyetleri altına aldılar.
1401 yılında ise Osmanlı sultanı Yıldırım Beyazıt tarafından Osmanlılara bağlandı. Osmanlı yönetiminin 2. yılında şehri Timur ele geçirdi. 1419 yılında Karakoyunlu Karayusuf, 1455 yılında ise Akkoyunlu hakimiyeti başladı. Osmanlı sultanı Fatih Sultan Mehmet ile Uzun Hasan arasındaki savaştan sonra 11 Ağustos 1473 tarihinde tekrar Osmanlı hakimiyeti başladı.
1500 lü yıllarda Şah İsmail'in bölgede etkili olmasından sonra 1514 te Yavuz Sultan Selim, Şah İsmail'i Çaldıran da yenerek bölgeyi kesin olarak Osmanlı topraklarına kattı.
Erzincan Çaldıran dan sonra Diyarbakır beylerbeyliğine, 1520 tarihinde ise Rum beylerbeyliğine bağlandı. 1533 te Kemah sancağı ile birlikte Erzurum beylerbeyliğine bağlanan Erzincan da 1867 yılında Erzincan sancağı kuruldu. 24 Temmuz 1916 da Rus işgaline uğrayan bölge 18 Aralık 1917 de Ruslar tarafından boşaltıldı.
26 şubat 1918 de 1. Kafkas Kolordusu Erzincan'a geldi. Bu tarihten sonra Erzincan müstakil bir mutasarrıflık haline getirildi.
1923 yılında is Erzincan vilayet olmuştur. 1923 yılında köy statüsü bulunan Üzümlü (Cimin) 1987 yılında ilçe statüsüne kavuşturulmuştur.
Kaynak: www.uzumlu.com.tr

 [ Açılmayan fotoğraflar silindi.- didem_ - Pts 15 Oca 2007, 23:52 ]


Serkan Taşdelen

11 yıl önce - Cum 27 Ekm 2006, 23:09

ÜZÜMLÜ(Cimin) hakkında gerekli bilgiler yukarıda yeterince yazılmış.  Bende bikaç fotoğraf eklemek istedim..

Üzümlü'ye Giriş..


Meşhur Cimin Üzümü'nün heykeli..


Üzümlü Belediyesi..


Belediye bahçesindeki Üzüm Heykeli..


Üzümlü'nün karşısındaki Munzur Dağları...


Sevgiler...


Burhanettin Akbaş

10 yıl önce - Cum 17 Ağu 2007, 12:48(+) 

(+) 

(+) 

(+) 

(+)
Burhanettin Akbaş

10 yıl önce - Cmt 18 Ağu 2007, 01:23(+) 

(+) 

(+) 

(+)


hüseyinba
9 yıl önce - Prş 06 Ksm 2008, 15:23(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler