Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Ulaşımına Zam
123 ... 394041   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
cevap yaz
sayfa 1
i.osmanoğlu
15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 12:47
BUR » E1.03. Bursa Ulaşımına Zam

Bursa Ulaşımına %30 ZAM Önerisi

Alıntı:
Bursa`da bir yerden başka bir yere gitmek için birden çok araç değiştirmek zorunda kalındığını unutmamalıyız.
Böylece ulaşıma harcanan rakam oldukça yükseliyor.
Hal böyleyken, yeni zam talepleri vatandaşı kara kara düşündürmeye başladı.
Zam talebi yüzde 30
Özel Halk Otobüsçüleri Odası ve Minibüsçüler Odası`nın zam talepleri yüzde otuzlarda.
Yani enflasyon hedefini bir kenara bırakın, gerçekleşmelerin de kat kat üzerinde. Petroldeki artışlardan da fazla.
Biraz insaf lütfen...
Ulaşımdan para kazananları düşünmüyor değilim. Ama her gün zorunlu olarak toplu ulaşım araçlarını kullanmak zorunda olan vatandaşları da düşünüyorum.
Bu zam oranları kabul edilebilir değil.
Tek bir araçla istenilen yere gidilse sözüm yok. Maalesef gidilmiyor. Birkaç araç değiştirmek gerekiyor.
Tüketici dernekleri tepkili
Tüketicileri Koruma Derneği Genel Sekreteri Sıtkı Yılmaz da zammın gerekçesi olmadığını düşünenlerden...
`Devlet yüzde 4`lerde ücret zammı veriyor. Devlet bu kadar verebilirken, yüzde 30`lara varan zam talepleri nasıl olabilir? Kesinlikle karşıyız. Bu zam konusu hastalık haline gelmeye başladı.`
Kaynak:http://www2.olay.com.tr/yazarpage.php

Yazıda da görüldüğü gibi zaten Türkiye'de en pahalı fiyatlardan taşımacılık yapan öho odası %30 daha zam yapılmasını istiyormuş. Hakkaten biraz insaf yaa. Eğer zam gerçekleşirse 85 kuruş olan öğrenci fiyatı 1ytl 10 ykr olacak. Bu fiyata birde aktarmalar eklenirse, öğrencilerin halini düşünemiyorum! Zaten çok pahalı ve rahatsız ulaşım sistemi olan Bursa'da bir gerekçesi olmayan bu zammın hiç yapılmaması gerekiyor. Ama biz ne desek nafile. Her yıl olduğu gibi bu yılda zam yapılacak. Ha unutmadan birde bukart vize parası var. Adamlar bilgisayarda iki tık yapacak diye yine binlerce insandan 20 ytl talep edecekler.

İ.O.

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 12:53

Daha geçen yıl metro, otobüs, minibüs, dolmuş, servis taşımacılığı fiyatları neredeyse 2 kat (ne kadardı unuttum ama çoktu    ) arttırılmıştı. Gerçekten ayıp yani. Her yerde enflasyon oranları %8 %10 denirken %30 saçmalığın önde gidenidir. Ayrıca şimdiki fiyatlarıyla BursaRAY hem borçlarını ödeyip hem kâr yapabiliyorsa ÖHO'lar ve otobüsler kâr yapamıyoruz diyorsa ikisinden biri yalan söylüyor. Bilin bakalım hangisi ?  

Salih Kuş

15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 12:54

Alıntı:
Ha unutmadan birde bukart vize parası var. Adamlar bilgisayarda iki tık yapacak diye yine binlerce insandan 20 ytl talep edecekler.

geçen sene bukartımı vize yaptırmak için yanlış hatırlamıyorsam 10.00- YTL ve üstü bir ücret istenmişti.Mecbur olduğumdan dolayı yaptırmak için gittim.yalnız bu ücrete itiraz edebileceğim bir yer sordum.Şehreküstü istasyonu şefine götürdüler.15 dakika kadar konuştuk.adam iyiniyetli olarak BursaRay B etabı için bu ücretin alınması gerektiğini anlattı.alınan kredilerden bahsetti.Bu senede aynı ücret veya üstü istenirse dilekçe ile paranın nereye gittiğini öğreneceğim.

SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 12:55

Zam önerisini öncelikle büyükşehirin onaylaması gerekiyor ki yeni tarife uygulanabilsin.Büyükşehir ise "Zamlar standartların çok üzerinde" diyerek öneriye sıcak bakmadığını ve onaylamayacağını açıkladı.

En son SABRİ BİLGİN tarafından Prş 07 Eyl 2006, 13:01 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 12:59

Alıntı:
"Zamlar standartların çok üzerinde" diyerek öneriye sıcak bakmadığını ve onaylamayacağını açıkladı.

Yani %10 gibi isteseler onaylanacak sonucu çıkarttım buradan  

oki30
15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 13:03

Zaten %30 olmayacağını onlar da biliyor..Bilerek yüksek söylüyorlar ki uzlaşılacak rakam da uygun olsun..

SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 13:03

Alıntı:
Yani %10 gibi isteseler onaylanacak sonucu çıkarttım buradan  

Kendi kanaatim eğer zam oranını dediğin seviyelere ya da biraz daha aşağı çekerlerse belediyenin onaylacağı yönünde."Daha aşağı indirsinler onaylayım"şeklinde bir açıklama yapılmadı ama ben öyle hissettim.

i.osmanoğlu
15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 13:04

Kimse kusura bakmasın ama ben hiç zam yapılmamasını istiyorum.Zaten şu anda bile diğer şehirlerden daha pahalıya ulaşıyoruz. Bu fiyatlar 1 yıl daha onları idare eder bence. Memura işçiye %30 zam yapılıyormu da bu öhocular bu rakamları telaffuz ediyor. Belediyenin zamma gerekli tepkiyi göstermesi ve izin vermemesi gerekiyor. Ama çoğunluk olan öho'cular zamda diretecek gibi geliyor bana...

İ.O.

Esen M

15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 13:15

Yuh ya, zaten gunde 2,5 YTL yol parası verıyorum kı bır otobus kacırdıgımda ve/veya otobus benı almadıgında (Cunku balık ıstıfı gıbı oluyor) bu dahada pahalıya gelıyor..
Bursada ulaşım hem zor hemde cok pahalı.

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 13:16

Bir de şu açıdan bakalım olaya.

Acaba belediye bile (zaten çalışan ücretlerinden vazgeçtim de) verdiği Öğrenci Burslarına % 30 zam yapıyor mu? Ya da bu yıl yüzde kaç zam yapmış?

Paralar halka gökten kudret helvası ve bıldırcın eti gibi iniyor diye düşünüyor olsa gerek bu insanlar. Şimdiki fiyatlar ile kâr yapamadığını söyleyip "bizim de ailemiz var, çoluğumuz çocuğumuz var. YETMİYOR" diyenler acaba kendileri zam isteyince başkaları da buna bakıp zam yaptığını, sonra o zam yapılan diğer herşeyin yine dönüp dolaşıp kendilerine geldiğini akıl edemiyorlar mı?

Ben bugüne kadar ulaşım fiyatlarına zam yapıldığı için "herşeyin fiyatı artıyor ben niye zam yapmayayım" diyerek sattığı peynire, kumaşa, ayakkabıya zam yapanlar gördüm.

Demekki Ulaşım, Kira, Benzin gibi kalemlerde yapılan zamlar tüm herkesi zincirleme olarak zam yapmaya tetikliyor. Sonuçta yapılan zamlarda kimse kârlı değil. Sabit gelirli, memur, işçi gibi insanlar en çok zararı görüyor burada. Çünkü onlar canı istediği gibi sattığı ürüne zam koyamıyor (çünkü ensaf değil ) , gelirini arttıramıyor. Haliyle esnaf giderini zam yaparak karşılayabilir ama öğrenci, işçi, memur bu şansdan yoksun. Tek geliri maaşları. O da ne kadar artıyor biliyoruz.

Böylesine zincirleme etkileri olan sektörler olabildiğince zam yapmamalı. Yapılan zam ise ücretli çalışanların maaşlarına yapılan zam miktarının üzerinde asla olmamalı.

sayfa 1
123 ... 394041   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara