Ana Sayfa 882 bin Türkiye Fotoğrafı
Af yasaları
sayfa: 1, 2  Sonraki
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
orhans
7 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 12:20
Af yasaları

Heryerde bizdeki kadar af yasası çıkar mı bilmiyorum.
Gerçi başka yerde daha kötüsü varsa bile mazeret değil.
Bana yasadaki veya kurallardaki adaletsizliği yamalarla sağlamaya çalışmak gibi geliyor.
Madem içimize sinmeyen bir şey var, niye yasaları değiştirmiyoruz.

Niye katilleri serbest bırakmak yerine cinayeti serbest bırakmıyoruz.
Ya da gecekondu affı yapacaksak, arazi işgaline niye resmen izin vermiyoruz.

Af kadar büyük bir adaletsizlik var mı ?
Bırakın suç işleyenle işlemeyen arasındaki adaletsizliği,
şuç işliyorsanız bile, affı tam zamanında yakalayamadıysanız adalet bozuluyor.

Diyorum ki, şu af geleneğimizden vargeçsek,
suçu işleyecek olanlar da bir süre sonra nasıl olsa affolur diye düşünmeseler.
Rahşan affından kaç kişinin canının yandığı yetmedi mi ?
İçimizden birinin daha canı yanmadan buna isyan etsek olmaz mı ?

mesutsuat
7 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 12:22

Niye canım? Niye öyle diyosun? Katillerin de canı var,onlar da insan(!)

muhammed11
7 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 16:27
af Çıkartmak artık eskiye göre daha zor..

Çünkü Meclisden çıkarılacak af yasalarında diğer kanunların çıkmasında ki salt çoğunluk yerine nitelikli çoğunluk aranıyor. 3/5 gibi.
Şahsi kanaatime göre af devlete karşı işlenmiş suçlar bakımından sözkonusu olmalı.bunun dışında cana mala topluma karşı işlenmiş suçlarda devletin af çıkartması sözkonusu olmamalı ancak devlete karşı işlenmiş bir suçta kişilerde zarar görmüşse örneğin bir terör saldırısında masum insanların ölmesi gibi bu durumlarda da af çıkartılamamalı.Bu yönde anayasa ya bir hüküm konursa bir nebze olsun bu önlenebilir.Bizim devletimizde durum tam tersi kendisine karşı işlenen suçları kolay kolay affetmiyor.diğer af türlerinde nerede ise her meclis döneminde bir af çıkmış.türk filmlerinde de bu epey işlendiğine göre cumhuriyet tarihimizde ne kadar af çıktığını bir düşünün.

Seçkin_k

7 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 16:36

Rahşan ECEVİT affı içimize sinmemişken nerden çıktı bu af muhabbeti?

hakan_sa

7 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 16:41

Affetmek her zaman büyüklüktür! Fakat affedilmeyecek şeyler vardır ki onları yapanlarda cezasını çeksin arkadaş!

Gözde

7 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 21:32

Alıntı:
Çünkü Meclisden çıkarılacak af yasalarında diğer kanunların çıkmasında ki salt çoğunluk yerine nitelikli çoğunluk aranıyor. 3/5 gibi.
Şahsi kanaatime göre af devlete karşı işlenmiş suçlar bakımından sözkonusu olmalı.bunun dışında cana mala topluma karşı işlenmiş suçlarda devletin af çıkartması sözkonusu olmamalı ancak devlete karşı işlenmiş bir suçta kişilerde zarar görmüşse örneğin bir terör saldırısında masum insanların ölmesi gibi bu durumlarda da af çıkartılamamalı.Bu yönde anayasa ya bir hüküm konursa bir nebze olsun bu önlenebilir.Bizim devletimizde durum tam tersi kendisine karşı işlenen suçları kolay kolay affetmiyor.diğer af türlerinde nerede ise her meclis döneminde bir af çıkmış.türk filmlerinde de bu epey işlendiğine göre cumhuriyet tarihimizde ne kadar af çıktığını bir düşünü

Yazan üyemize af konusunda kesinlikle katılıyorum Önce bunu belirterek başlamak istiyorum.
Alıntı:

Affetmek her zaman büyüklüktür! Fakat affedilmeyecek şeyler vardır ki onları yapanlarda cezasını çeksin arkadaş!

Sorunumuzda zaten bu!Cezasını asıl çekmesi gereken serbest bırakılıyor.Rahşan'n aptal merhameti yüzünden kim bilir kaç kişi tecavüze uğradı,öldürüldü.Ben en son iki gün ünce bu aftan yararlanan,cezasını çekmemiş bir insanin işlediği bir olayı izledim.Adam İzmir'de bir dişciye tecavüze etti.Bu mu adalet?Kim bilir bizim bilmediğimiz kimler var daha.

Alıntı:
Niye canım? Niye öyle diyosun? Katillerin de canı var,onlar da insan(!)

Yine bu yazı için bir üyemize teşekkür etmek istiyorum.Çünkü yazmak istediğim bir konuyu kendisi dile getirmiş.Bence aftan önce cezasını çeken insanlar içinde düzgün yasalar çıkarilmalı.
Bir kere hapse düşen bir insan,hapisten çıktıktan sonra iş bulamıyor.Sabıkasi nedeniyle iş verilmiyor ona.Bu da bence bir adaletsizlik.
İki gün önce Ankarada'ydim.Arkadaşımın beni tren garından almasını beklerken,yaşlı bir amca dikkatimi çekti.O kadar hayata küsmüş biriydi ki,içimden " Nereye gidiyorsun be amca!Allah senin yardımcın olsun" demeden edemedim.Sonra o adam yanima oturdu.Dayanamadim "Yolculuk nereye amca ?" diye sordum.Bana bir yeri olmadiğini söyledi.Hapisten çımış.Zamaninda bir adam öldürmüş ve 18 yıl hapis yatmış.Kendine huzur evi aramış,sabıkasi olduğu için almamışlar.Yine iş bulmayı denemiş o yaşlı haliyle.Bulamamiş.Aileside yok.Bu insan ne yapsın şimdi?Tekrar hapise mi gitsin.?Dilencilik mi yapsin?Ne yapsin?Yaşamak için şans verilmemiş ki ona.

Cebinde parası yok,evi yok,kimsesi yok,işi yok!Ona o kadar üzüldüm ki,sabah sabah beni hüngür hüngür ağlattı.Tren garında aksama kadar takılıp,gece sokakta kendine yatacak yer ariyormuş.Tren garında çalışanlar Allah'tan insaflı davranmıslar.Ona yemek ve içecek veriyorlarmış.Ama amcanin gözlerini görmeliydiniz.Resmen ölmeyi bekliyordu.

Yine bir arkadasim izmir otogarda otobüsünü beklerken,yanina 40 yaşlarında biri oturmuş.O da hapisten cikmis ama sabıkalı olduğu için iş bulamamiş.Arkadaşım ona "Peki ne yapacaksın ağabey" diye sorduğunda:"Tekrar hapise girmek için birsey yapacam " demiş.
Hapisin amaci zaten insanların cezasını çekmek değil mi?Peki bu insanlar cezasini çekince neden devlet hayatlarini tekrar kurmak için onlara ikinci bir şans vermiyor Benimde sorum bu size?

Akin

7 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 21:40

Neden boyel yapiiyorlar? anlamadim yani hic af yasasi diye birsey var mi dunyada??? bakin kalsin ceza yerinde ya, avrupada gibi belediye isinde calissinlar maassiz, boyel burada,.

tarkan_ay34
7 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 23:33

Af toplumsal mutabakatın neticesinde olan bir şey değil. Seçilmişler bunu millet adına yapıyorlar ama referanduma gitseler eminim milletin ekserisi affa karşı çıkar. İnsanı hüzünlendirecek hayat hikayesi az çıkar suçluların arasından. Bir çoğu hırsız, katil, adi suçlu...Onları affetmek millete zulmetmektir...

orhans
7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 13:43

Malesef Rahşan affı devlete karşı değil, halka karşı işlenen suçları affetti.
Çıkanların büyük çoğunluğu bu suçları tekrar işledi.
Muhtemelen arkasında mahkum yakınlarından oy kapma gibi bir çaba vardı.
Bence mağdurdan başka kimsenin affetmeye hakkı olmamalı.

sevil ege
7 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 13:59

Alıntı:
Muhtemelen arkasında mahkum yakınlarından oy kapma gibi bir çaba vardı.

Yok sebep bu değil.. Her dönemde hapishaneler çok doldu mu masrafı çok arttı mı af çıkarıyolar... Bütçeyi kurtarmk için..

Tamam af yapılsın ama düşünce suçlarına yapmayıp katillere ya da tecavüzcülere yapmanın mantığı yok.. Türkiye de o kadar olagan hale gelmiş ki af adam adamı tehdit ederken "Bak vururum seni alnının ortasından.. üç beş sene yatar çıkarım ne olcak" diye söylüyo.. çok acı...
Bu durumda herkes kendi cezasını kendi vermeye yöneliyor. Kanun vermezse afla salıverirse ciğeri yanmış ana baba hapihanenin kapısında bekliyor.. zor...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET