Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

Sizce bir öğretmenin tüccar gibi müşteri toplaması uygunmudur?
Evet 25.0%  25.0%  [4]
Hayır 75.0%  75.0%  [12]
Toplam Oy : 16

Mustafa Can Karakus
12 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 20:47
ÖĞRETMENLERİMİZİ PAZARLAMACI YAPTILAR

Yeni eğitim-öğretim yılının başlamasına az bir zaman kala, Özel Doğa Okulları’nın uygulaması, öğretmenlerin tepkisine yol açıyor. Bünyesinde görev yapan öğretmenlerine sokak ortasında broşür dağıttıran Özel Doğa Okulları, velilerin de tepkisini topluyor.

Okulların tatil olmasının ardından, Ağustos sıcaklarında tanıtım faaliyetlerine başlayan Kolej yetkilileri, bu iş için profesyonel bir çalışma yapmak yerine, öğretmenlerini kullanmaya başladı.

“Mecbur tuttular”

İsimlerini vermek istemeyen öğretmenler, “Okul yetkilileri, sözleşme yapılırken bize sadece gönüllü olanlara bu işin yaptırılacağını söylediler. Oysa sonradan ‘Gelmek zorundasınız’ dediler. Mecbur tutulunca biz de boyun eğdik” dediler. Bazı alışveriş merkezlerinde ve İstanbul’un çeşitli noktalarında sokak ortasında kurulan stantlarda, öğretmenler Özel Doğa Okulları'nın tanıtım broşürlerini dağıtıyorlar.

“Yıpranıyoruz”

Yeni eğitim-öğretim yılına girerken, yetiştirecekleri öğrenciler için hazırlık yapmaları gereken öğretmenler, bu zorlamadan dolayı hem bedenen hem de moral olarak çok yıprandıklarını dile getiriyorlar.

“Veliler de tepkili”

Öğretmenler, “Öğretmen olduğumuzu öğrenen veliler de bu duruma şaşırıyorlar. Veliler ‘Kesinlikle çocuğumuzu böyle bir okula göndermek istemiyoruz. Öğretmenlerine sokakta broşür dağıttıran bir okul, çocuklarımıza ne kadar iyi bir eğitim verebilir ki?” diye konuştular.

Henüz açıklama yok

Konuyla ilgili olarak görüştüğümüz Özel Doğa Okulları'ndan bir yetkili, önce "Böyle bir uygulamamız yok" dedi. Fakat daha sonra "Bu konuyla ilgili açıklama yapacağız" şeklinde konuştu.

Özel Doğa Okulları’nın Beykoz, Bostancı, Üsküdar, Acarkent, Sarıyer, Kartal, Toronto ve Londra’da çok sayıda okulu bulunuyor.

Sendika görüş bildirmedi

Konuya ilişkin görüşünü sorduğumuz Eğitim-Sen Genel Başkanı Alaattin Dinçer de “Ben özel okullara karşı olduğum için bu konuda açıklama yapmak istemiyorum. Bu konuda açıklama yaparsam, özel okullara karşı görüşümü meşrulaştırmış olurum. Eğitimin parasız olması gerektiğine inanıyorum. Bu nedenle görüş bildirmek istemiyorum” diye konuştu.

Müjgan Karaca - Kenthaber

osmancık
12 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 20:53

sizin kendi görüşünüz yok mu kopyala yapıştıra ilaveten?

a.onurr
12 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 20:53

Türkiye de öğretmenler nedense hakk ettiklerini bir türlü alamıyorlar.Bu kötü bir şekilde etkiliyor ülkenin eğitimini.Düşünsenize eline yeterli miktarda para geçmeyen bir öğretmen ne derece yararlı olabilir.Sonra da ülkenin eğitimi iyi değil diyoruz.

Mustafa Can Karakus
12 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 20:55

Böyle bir uygulamaya tamamen karşı olduğum için bu haberi buraya taşıdım zaten......

tarkan_ay34
12 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 23:40

Özel okulda öğretmenlik yapanlar daha çok para kazanmak için çalıştıkları okulun daha çok öğrenci bulması gerekir. Okulu ve öğretmenlerini tebrik ediyorum.

ozturk can
12 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 23:42

başka bir şey yaptırmadıklarına şükredin

necmii
12 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 23:45

bu  yaklaşımı   tasvip  etmek   mümkün  değil   eğitim   işi  tamamen  gönüllülüğe  dayalı  olarak   yapılması gereken  bir  iştir

rabia-k
12 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2006, 13:21

Türkiye'de bu sistem yıllardır böyle çalışıyor.Özel okullar yıllardır büyük alışveriş merkezlerinde ve kamuya açık,çok fazla insana ulaşılabilecek alanlarda stand açıyor,broşürler ve sergilerle öğrenci çekmeye çalışıyor.Üzerinde okulun ismi yazılı balonlar ve kitap ayraçları dağıtılıyor çocuklara.Özel Doğa Okullarının ayrı bir özelliği var mı bilmiyorum.
Ülkemizde özelde çalışmak kişilere istemedikleri bu yönde pekçok sıkıntıyı da beraberinde getiriyor.Parayı veren işini yaptırıyor,sözleşme de olsun veya olmasın.Bu sıkıntı nasıl çözülür bilemiyorum.Özellerde "ya bu deveyi güdeceksin ya bu diyardan gideceksin"söylemindeki içerik daha güçlü bir şekilde uygulanıyor.Bu rekabet ortamında belki bu yapılanların hepsi doğru kimbilir.

deniz35
12 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2006, 13:31

kapitalizmin ulaştığı vahşi boyutların en açık göstergelerinden biri

Seçkin_k

12 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2006, 19:12

bende internet kafeci odum...pişmanım yine olsa yine yaparım ...

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET