Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Cemali_16
15 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2006, 18:50

(Başka bir başlık açmak istemedim. Bu başlık özel halk otobüsleri ile igili ama ben belediye otobüslerinden bahsettim. Burada sarı otobüslerle ilgili yorumlar vardı o yüzden buraya yazdım. İstenirse uygun başlığa taşınabilir)

Aslında bi şehre alışılagelmişin dışında bir renkle gelen otobüsler hep ilginç yorumlara maruz kalır. Kimi yeni rengi çok severken kimi eskisi daha iyiydi, yok bu olmamış der.
Şu bi gerçek ki otobüs kaliteli ve yolcuların rahatlığı ön planda gözüküyor. Şoförlerin fiyakası apayrı. (Yeni sarışınlar)
Bursa'da önceleri kırmızı otobüsler varken yeşiller yeni geldiğinde çok beğenilmişti. Ne de olsa Bursa'yla özdeşleşmiş olan yeşil renkteydi.
Daha sonra Metro geldi ve o da yeşil. Ooo buda çok güzel dediler. (Çoğu kişi)
Ama bir kısmı metronun içindeki demirlerin sarı renkte olmasına taktı kafayı. Yeşil sarı olunca Urfaspor'un rengi gibi olmuş diye. Ama aslında içindeki beyazla uyumu ferah bir ortam olarak gösteriyor. (Bence yani:) )
Gelelim meşhur sarı kızlarımıza.
Gerçekten çok hoş otobüsler. Sarı renk bence gayet güzel duruyor. Otobüsün koltukları vs. çok iyi tasarlanmış. Ama otobüsün üzerindeki kahverengi banda kafayı takanlar oldu bu sefer de. Belkide haklılar. (Güzellik görecelidir). Neyse güzel veya çirkin, otobüsler harika. İlerde herkes bunada alışır.
Bursa Büyükşehir Belediyesi bu işi biliyor.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Sal 19 Eyl 2006, 17:54

Alıntı:
Sarı renk bence gayet güzel duruyor.

Ne yalan söyleyeyim Conectoların ilk geldiği günlerde sarı renkli olmalarını yadırgamıştım biraz.Yeni otobüslerin ne renk olabileceği otobüsler gelmeden sitemizde tartışılmıştı.Sarı renk o günlerde hiç kimsenin düşünmediği bir renkti.Bu yüzden hiçkimsenin beklemediği renk olan sarıya boyanmış Conectolar ilk zamanları bizleri bayağı şaşırtmıştı.Ama otobüsler sefere çıkıpta Bursa caddelerinde arz-ı endam etmeye başlayınca ve de gözler Connectolarımızın sarı rengine alışınca artık bu renk ilk günlerdeki kadar tuhaf gelmiyor gözlere.Hele de sitemizdeki sarışınlar yakıştırması bu otobüslere hem yakıştı hem de otobüslerin sarı renklerinin daha göze hoş gelmesini sağladı.

Kısacası ben Connectoların sarı renklerine artık alıştım ve bu renk hoşuma bile gitmeye başladı diyebilirim.

Bir de Connectoların sarı renklerinin başka bir boyutu var.Bu otobüsler  renkleriyle bende 1970'li yıllardaki BOİ otobüslerinin renklerini hatırlatarak nostaljik çağrışımlar yaratıyorlar

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Sal 19 Eyl 2006, 19:43

Alıntı:
Bir de Connectoların sarı renklerinin başka bir boyutu var.Bu otobüsler  renkleriyle bende 1970'li yıllardaki BOİ otobüslerinin renklerini hatırlatarak nostaljik çağrışımlar yaratıyorlar

Hehhehehhee... O yıllarda önceleri BBOİ dış renkleri, lâcivertin altındaki bölümlerde,  cırtlak sayılabilecek bir sarı rengi ihtiva etmekteydi. Bu tarz parlak sarı renklere; "Zühtü Sarısı" denilir.   Lâcivertle aslında tam bir kontrast yapmışlardı. Ardından 70'lerin sonlarında ve 80'lerin ilk yarısında son kalan Mercedes-0321H otobüslerin bu gözalıcı sarı renginin tonu hafifletilerek giderek açıldı ve son kaldırıldıkları zamanlarda krem renge (ya da kirli ve çok açık sarı) kadar indirildi.

Evet, bence de sarı renk Bursa caddelerine yakıştı...  

Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
15 yıl önce - Çrş 20 Eyl 2006, 21:30

Geçmiş yıllarda BOİ otobüslerinin dış renkleri lacivert-krem iken 1978 de alınan 20 adet 302-352 otobüsle buna bir anda son verilmiş ve otobüslerin renklerinde kırmızı-kreme ani bir geçiş yapılmıştı.Bundan sonra eldeki eski otobüsler de sırayla kırmızı krem renklere boyanmaya başladılar.Ancak Mercedes 321H otobüsler kırmızı krem renge hiç dönüşmeden ilk geldikleri krem-lacivert renklerle filoya veda ettiler.İlk alındıkları zaman BOİ'nin o yıllardaki renklerine aykırı olarak kırmızı-beyaz olarak gelen Mercedes 1113 ler de zaman içinde krem-lacivert renge dönmüşlerdi.Onlar da bu renkleriyle filoya veda ettiler.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Cum 22 Eyl 2006, 04:40

Alıntı:
İlk alındıkları zaman BOİ'nin o yıllardaki renklerine aykırı olarak kırmızı-beyaz olarak gelen Mercedes 1113 ler de zaman içinde krem-lacivert renge dönmüşlerdi.Onlar da bu renkleriyle filoya veda ettiler.

Mercedes-1113'lerin tamponları da kırmızı renge boyalıydı bir aralar. Baştan ayağa kıpkırmızı bir şekilde şehrin caddelerinde dolaşırlardı.

Akın KURTOĞLU

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 00:04

Kendi kendime paint programı ile bir çalışma yaptım acaba şimdiki BOİ otobüsleride eskisi gibi krem-lacivert olsaydı nasıl olurdu diye.Aslında çalışmam pek iyi olmadı ama yine de fikir verir sanırım.İşte bir MAN SL 200 krem-lacivert renkli olsaydı böyle olacakmış.

(+)

hakanda
15 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 00:15

Cem, çalışman güzel olmuş ama lacivert çok itici. Bursa'ya gelen misafirlerim yeşil Bursa deyip dururlar. Bence bütün toplu ulaşım araçları marmaraya inat Yeşile boyanmalı. Bursa özgünlüğünü korumalı.
Ha Otobüslerin ve hatta yolların kenarındaki taşların sarıya boyanma nedeniyle ilgili bir söylenti var. İktidar partisinin renklerini hatırlayın. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Antalya'da da aynı durum söz konusu, İstanbul'da da. Yer Gök Sarıya boyanıyor.
Yeni otobüsler çok güzel,rengi hariç...

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 00:32

Avatarından görüldüğü kadarıyla sevgili Hakanda oldukça genç bir arkadaşımız.Sanırım Bursa'nın eski BOİ renklerine yetişememiş.Sevgili Hakanda 1970 li yıllarda hemen hemen tüm BOİ otobüsleri krem-lacivert boyalı idi.1978 de alınan 20 adet 302-352 model otobüsle birlikte bu renk stiline veda edilip kırmızı-krem renge dönüş başladı.

Salih Kuş

15 yıl önce - Cmt 23 Eyl 2006, 13:15

Alıntı:
Yeni otobüsler çok güzel,rengi hariç...

Bana göre renkleride gayet şık olmuş.Caddelere renk geldi .. Onceden 345K ların rengi hoşuma giderdi şimdi ise connectoları beğeniyorum.Renk seçimi güzel olmuş.

Akın Kurtoğlu

15 yıl önce - Pts 25 Eyl 2006, 06:43

Yeşil de olabilir derken, yekpâre sarı renge boyanmaları enteresan olmuş. Aman inşallah sonradan bu sarının üzerine "Yeşil Bursa" imajı vermek için yeşil bir kuşak falan eklemezler, yoksa lahmacun fırını reklâmı gibi olur bu renklerle...    

Akın KURTOĞLU

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara