Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa'da gökdelenler olmalı mı yoksa olmamalı mı?
123 ... 636465   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
sayfa 1

Olsun 60.6%  60.6%  [272]
Olmasın 39.4%  39.4%  [177]
Toplam Oy : 449

Emre Alkor
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 16:15

Geçen sene bursaya yurt dışından yabancı bir arkadaşım geldi. devlet hastanesi önünden bursaya bakarken arkadaşımla bursadaki binalardan bahsetmiştik. fomaradaki binaları görünce o bölgeye o binaların yakışmadığını söyledi.Birönceki gün carrefoura gittiğimiz için oraların çok hoşuna gittiğinden konuştuyduk. kendisi bursaya yüksek binaların çok yakışacağını ama yerinin iyi olmadığı söyleyip ilerlerde paşaçiftliğinin ötesini işaret edip oraları çok daha güzel görüntü verir demişti. bir iki gün önce sitede dolanırken bir resim görünce bunu hatırladım. oturup oralarda yüksek binalar olsa nasıl görünürdü diye photoshopladım.

bu resimden sonra fomara yerine nilüfere böyle bir izin çıksa ne güzel olurdu diye düşünüyorum oradaki yolların genişliğini iki yandanda metro bağlantısı olduğunuda düşününce fomaradan daha çok yakıştı.

Dikkat aşağıdaki resim orjinal değildir. gökdelen görüntüleri photoshopla eklenmiştir.

(+)

Dikkat yukardaki resim orjinal değildir. gökdelen görüntüleri photoshopla eklenmiştir.

belki 150-200mlik gökdelenler olmasada olur ama artık bursada bir bölgeye yüksek binalar için izin verilmeli. 20 30 katlı binaların yapılabilme vakti geldi. doğru mühendislik hesapları yapılıp doğru malzeme kullanıldıktan sonra heryere gökdelen yapıyo dünya. japonya amerika hep yapmış. Deprem bakımından çok riskli bi şehir ama istanbulda bile yapılabilmesine engel yok. Bursada çok yüksek olmasa bile artık binaların imarını 4, 5 katın  üstüne çıkartmanın vakti geldimi.nereye yapılmalı. merak ettim düşünceleri.

minne
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 16:38
Bursada Gökdelen olsa....

Benim fikrim Bursanın merkezine gökdelen yakışmayacağı yönünde, zaten göktedelen yapılsa bile ofis yada eylence merkezi olarak tutulmuyor. Örn:Stadyumun karşısında şuan boş bulunan TowerPlaza gibi.

kemal neu

12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 16:42

Iyi bir Photoshop çalışması olmuş, ama Yeşil Bursa`ya gökdelen bence yakışmıyor.

Batur

12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 16:55

Photoshop güzel olmuş, yakışmış o bölgeye, İstanbul’a benzemiş     .

Bence de Bursa’da yüksek katlı bina yapımına izin verilmeli. Ama Bursa’da öyle bir siluetin oluşmasını beklemek pek gerçekçi olmaz, çünkü Fomara’daki 20 katı bile geçmeyen az sayıdaki bina yıllardır atıl vaziyette beklediler, daha yeni yeni dershanelerin, hastanelerin talep göstermesiyle ancak faaliyete geçebildiler.

Ayhan
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 18:51

Abartılmadığı sürece Bursa'ya gökdelenlerin yakışacağını düşünüyorum.

Necdet Cevahir
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 19:46

Bursa'lı değilim ama en sevdiğim kentlerin başında gelir. Bence bu şekliyle kalması daha güzel olur. Ama gelişmelerin önünde durmak nerdeyse imkansız. O halde yapılacak en iyi şey böyle yüksek binaların şehrin bir hayli uzağında olmasıdır. Çünkü zaten oralarda zamanla şehir içi olacaktır. Ama şu andaki konumuyla Bursa'nın tam içine yakışmaz gibi geliyor. Bütün doğallığı ve uzaktan görünen o yeşilliği kaybolur.

Ebru K.Türk
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 20:16

Şehrin ne tarihi açıdan ne de ekonomik açıdan merkezi sayılmayan ama gelişen ve planlı bölgeleri olan Nilüfer yönüne doğru oturtulmuş gökdelen silüetlerini yakıştrdım Bursa'ya. Kentin alışageldiğimiz kısımlarına ise ne yapılmasını isterim ne de desteklerim. Zaten yeterince yoğun nüfus barındıran şimdiki bögle bir de dikey büyütülüp nüfus yoğunluğu iyice arttırılırsa en büyük kötülük yapılmıştır Bursa'ya.

Bu tip dikey büyümeler ancak geniş yolları, birden fazla anayollar bağlantısı olan bölgelere uygundur. Bu da ancak Nilüfer civarlarıdır ki yakışmış bana kalırsa. Zaten o bölgenin ezelden beri orman alanı olduğunu hiç duymadım, görmedim.  

Ben biraz dikey büyümeden yanayım Bursa'da. Buna karar verirken kesinlikle zaten yapılaşmasını tamamlamış eski merkezi noktaları değil yeni gelişen ve altyapı sorunları bulunmayan noktalara gitmesini isterim.  

Gökdelen olmasa bile 20-30 kat civarındaki iş yerleri amacıyla yapılaşma imarı verilecek olsaydı Nilüfer güzel fakat o bölge baştan beri maksimum 500bin nüfusa göre planlandı. Hatta şimdiki Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey'in varolan projeksiyona göre Nilüfer'de oluşacak nüfus oranının sağlıklı, yeşil alanı bol bir şehirleşme için çok fazla olduğuna dair düşüncelerini biliyoruz. Bir ara bu planda revizyona gidip 400bin nüfusa göre bölgeyi yeniden planlamak istemişti ama ne kadar resmiyete döktü onu bilmem. Yani amaç yeşil alanları ve parkları çok, binaları ve kalabalığı az olan bir Nilüfer oluşturmakdı.

Bu açıdan bakınca zaten Bursa'da "aman bizim de 150m uzunlukta binalarımız olsun" diye kimsenin düşündüğünü sanmıyorum. Zaten bunun aksine ilk amaç olan çaprık yapılaşma alanlarını yok edip onları şimdiki Nilüfer'in mahallelerine benzetmek olmalı. Çok istenirse de belirli alanlar baştan belirtilip ayrılabilir yüksek yapılaşmaya. Ama Nilüfer'in yapılaşmasını önemli oranda bitirdiği kısmı olan Mudanya Yolu - İzmir Yolu ve FSM Bulvarı arasındaki üçgensel bölgeyi tekrardan imar etmek akıllıca iş değil. Bu saatten sonra baştan düşünülen nüfus yoğunluğuna göre yapılan yollar orada yetersiz gelir. Ulucami, Altıparmak, Çarşamba bölgesine benzer oralar da.  

Salih Kuş

12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 20:19

Alıntı:
Bursa'lı değilim ama en sevdiğim kentlerin başında gelir. Bence bu şekliyle kalması daha güzel olur. Ama gelişmelerin önünde durmak nerdeyse imkansız. O halde yapılacak en iyi şey böyle yüksek binaların şehrin bir hayli uzağında olmasıdır

Bursa Türkiyenin dördüncü büyük şehri olmasına rağmen gökdelenler konusunda şuana kadar bir çalışması yok.bana göre bu durumu güzel.Adı üstünde yeşil Bursa.Gerçi şu haliyle bile tophaneden bakılınca yeşil gibi durmasada yinede çoğu şehirden yeşil sayılır.

Gökdelenlerde günümüzde ve gelecekte vazgeçilmez olacaklar.ancak yukardaki alıntıdaki düşüncelere katılarak eğer yapılacaksa şehir dışına göre yapılsa daha iyi olur düşüncesindeyim.Buna en iyi örnek Buttimdir.şehir dışında bir yer sayılabilecek bir yerde ancak hareketli bir işmerkezidir.olacaksa buttim gibi olmalıdır.

Not : Buttim ile ilgili resimler için;

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?t=2212

devrim1907
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 22:30

Bence halk oylaması yapılmalı. Benzer bir oylama Münih kenti için geçtiğimiz yıllarda yapılmıştı ve hayır çıkmıştı. Siyasete malzeme yapılmadan artıları ve eksileri ile değerlendirilmeli bu konu. Bursa'yı gezdim, gördüm, bence gökdelen şehri olmamalı.

Cem Telgeren
12 yıl önce - Pts 04 Eyl 2006, 22:50

Bu başlıktaki mesajları okudum da genellikle arkadaşlarımız Bursa da gökdelen olmasını ve bunların Nilüfer İlçesi'nde inşa edilmesinin uygun olacağını belirtmişler.Ancak arkadaşlarımız bence çok önemli bir ayrıntıyı gözden kaçırıyorlar.Arkadaşlar Bursa birinci derecede deprem kuşağında olan bir şehirdir.Hele de Nilüfer İlçesi zemin bakımından oldukça zayıf bir alanda kurulmuştur.Böylesine deprem riski taşıyan Bursamızda gökdelen inşa edilmesi bence çok yanlış olur.Ayrıca gökdelenlerin şehirlerin siluetlerine olumsuz katkı yaptıklarını düşünüyorum.Ve neresinde inşa edilecek olursa olsun gökdelenlerin Bursa'nın o güzelim görüntüsünü bozacağını düşünüyorum.Stadyum karşısında bulunan atıl durumdaki Tower Plaza bunun en güzel örneğidir.Bence o yapı Bursa'nın kalbine saplanmış bir hançer gibi duruyor.Ne zaman bu iğrenç yapıyı görsem yapanlara ve yapılmasına göz yumanlara lanet okuyorum.Özet olarak hayır ben Bursa da gökdelene kesin karşıyım.Ne olur Bursa bu yapılaşma çılgınlığına yem olmasın.Uludağ'dan ya da Yalova yolundan görülen muhteşem Bursa manzarası o devasa yapıların arasında kaybolmasın.

sayfa 1
123 ... 636465   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet