Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Nostaljik Şehirlerarası Otobüsler
« önceki   123 ... 707172 ... 387388389   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Müslüm Türkses
6 yıl önce - Cmt 05 Oca 2008, 23:37

Alıntı:
Bu otobüste avrupa MAN

Bu araba daha sonra ''Ri Tur''Rizelilerde çalıştı eğer tahminimde yanılmıyorsam,sebebi ise Türkiye de sayıları azdı.Sahipleri ise lakabı ile''Lavrak Ahmet'' ve oğlu olan şimdi, Ulusoyun Megaliner araclarından (14 sendir) sorumlu baş şöför ''Jant'' Osman Yetimoğlu idi.

Yukarıdaki O303'ler KF 782 ile KF 710 Ankara Zonguldak,Zonguldak Rize hatlarında da çalışıyordu.Allaa tin bey birde zonguldaklılara ait As Turizm de 34 DVC O2 vardı.

Serhat Küçüközler
6 yıl önce - Pzr 06 Oca 2008, 19:21

Balıkesir-Ağustos 1994/Kamil Koç
Otobüsün önünde poz veren benim

(+)

En son Serhat Küçüközler tarafından Pzr 06 Oca 2008, 19:46 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Osman Sezai

6 yıl önce - Pzr 06 Oca 2008, 20:39
nostalji

Bir resimde benden siteye emeği geçenlere ve nostalji severlere hediyemdir.Bu resim 1946 Chevrolet'tir.Babam o devirlerin şöförü idi.Resimdeki bir arkadaşıdır.O devirlerde ehliyet Belediyelerde oluşturulan komisyonlar tarafından veriliyor.Eski şöförler motor ,şanzıman ve diferensiyel gibi kısımları söküp takarlar hatta marangozda çita keserler ön tekerlerin Gamber ve Gaster açılarını ayarlarlardı.Çoğu tamirlerini kendi yapardı.Resimdeki araç devirlerinde hidrolik fren sistemi yoktu.Ön pedal fren sisteminden arkaya uzanan çubuk vardı.Bu yüzden çubuk fren sistemi denilir olmuştur.Odevirlerde adım başı benzinlik yoktu.Benzin çoğunlukla teneke ile alınır.Teneke muhtemel muavine verilir oda biriktirir.Teneke lazım olana satardı.Malum 2.Dünya savaşı yılları teneke kıymetli yok.Birde o yıllarda lastik bulunmuyor.,lastik kıtlığı var.Babamlar çok iki aşınmış iki dış lastiği iç içe takmışlar yanlardan civatalamışlar.O devirlerde antifriz olayı zaten olmadığı için kış günlerinde evin önüne çekilen arabanın motor ve radyotör suyu boşaltılır sabah yola gidileceği zaman ılık su ayarlanır yeniden radyotöre doldurulurdu.O devirlerde babamların kuşağı çok zahmetler çekmişler.Eski araçlarda senkromenc olayı yok vites devrini bulmuyorsa geçmiyor.Eğer yokuş çıkıyorsan vay haline.Ustalık gerekiyor yani.Resimdeki aracın diğer özelliklerini M.Ali Sade Üstada bırakıyorum

Osman Sezai

6 yıl önce - Pzr 06 Oca 2008, 22:32
nostalji

Alaattin arkadaşımızada teşekkür ederim.Resimdeki arçların çoğunu tanıyorum.Kırmızı Ulusoy yazan MAN uzun müddet Ankara- Karabük çalıştı.Kaptanıda Hüseyin Yapar'dı.Mal sahibi rahmetli Eflanili Yusuf Ulusoy'du.Üsteki 0302S'lerde sanıyorum "Geredeli "Lakaplı otobüscülerindi.

Şimdi arkadaşlarımızın sayesinde süper otobüs resimlerini görüyoruz.Hepsi muhteşem.Bir o kadarda yolculukları güzel.İnsan konu nostalji olunca ister istemez eskilere gidiyor. Babam çok eski şöför olduğu için beni yetiştirmesi,eskileri ve çektiği çileleri anlatması bu mesleği yapmamı istememesi konusunda çok haklıydı.Biz okudukda yinede dönüp dolaşıp bu mesleğe girdik biz bile yaşlanıyoruz.Bizde yavaş yavaş nostalji oluyoruz.Benim çocukluğumda burunlu otobüsden burunsuza geçiş yapılıyordu.Genelde burunlu otobüs birçok markadan kamyondan yapma vardı ama Mersedes'inde orjinal olanı ve kamyondan yapması vardı.Bagajlar tavanda idi.Yandan veya arkadan seyyar merdivenler dayanır, öyle çıkılırdı.İş bitiminde muavin merdiveni toplar.Arka bagaja veya içeri koyardı.Şimdiki gibi buzdolabı,soğuk içecek çay ve kahve ikramı yoktu.Yolcu bavulları şimdiki gibi tekerlekli kolu uzayıp kısalan çekilebilir tipten değildi.Tahtadandı.Şehirler arası yollar meşakkatli idi.Örneğin özellikle İstanbul'dan ilk çıkışdaki sorun araba vapuru idi.Şöför Üsküdar'a nasıl geçeceğini arabalı vapuru düşünürdü.O hallolduktan sonra Sakarya köprüsü şimdiki durumda değil aşırı sel gelmelerinde geçemezdin.Sonra Bolu dağı zaten bu sitedeki arkadaşlar durumu daha iyi bilir.Aradan yıllar geçti.Biraz yollar düzeldi .Biraz arabalar iyileşti.Sonra burunsuz araba devri geldi.0321,0352 ve magiruslar vs. 0302 devri derken bu günlere gelindi.

Kemal Türkmen
6 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 12:03
0302 S -V 6

(katalogdan alıntıdır) 0303 Europa modeline ait resim yanlış anlaşılmaya sebebiyet verdiği için silinmiştir,saygılarımla

En son Kemal Türkmen tarafından Pts 07 Oca 2008, 14:24 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Kemal Türkmen
6 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 17:32

1988 yılı,Ulusoy da Maratonlar

Müslüm Türkses
6 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 19:49

Bursa Yapımı.Bayal değil

bulentagcabay
6 yıl önce - Pts 07 Oca 2008, 22:16

Alıntı:
As Ağrı Tur'a ait
''1996 Model Kassbohrer Setra 217 HDH
Varan Turizm'in 34 AB 4788 plakalı aracıydı...

yukselaydin
6 yıl önce - Sal 08 Oca 2008, 11:24

0304

bu otobüste kim yolcu olmak istemezki:)

ALAATTİN

6 yıl önce - Sal 08 Oca 2008, 14:35
GERÇEK NOSTALJİ

Bu resim siteden tanıştığım hemşerim Osman SEZAİ abi tarafından bana yollanmış 1970 li yıllarda Bartın-Karabük-Ankara çalışan bir tam bir nostaljik otobüs resmi.Hakikaten orjinal bir 0302.Her haliyle gerçek orjinal bir araba.Bu resimdeki Metin YAPAR ıda ayrıca rahmetle anıyoruz.Ayrıca Osman abi sitedeki nostalji hayranları adına sanada teşekkürler.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM