Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Nostaljik Şehirlerarası Otobüsler
« önceki   123 ... 707172 ... 410411412   sonraki »
Ana Sayfa -> ULAŞIM
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Metin Acar.

7 yıl önce - Çrş 02 Oca 2008, 03:35

Otobüsçü abilerime sormak istediğim bisey var bugun travegoların 403 lerin bagajlarına yolcunun esyaları sıgdırılamazken efsane 302 lerin o küçücük bagaj dolaplarına nasıl aldırabiliyodunuz onca esyayı oldum olası merak etmişimdir.

saadetim77
7 yıl önce - Çrş 02 Oca 2008, 13:16

Kemal Türkmen
7 yıl önce - Çrş 02 Oca 2008, 16:45

Superman ların ilk çıktığı yıllarda
televizyon reklamı vardı:'Süperman uçar gider,yolcusu rahat eder' diyordu,hey gidi günler hey

ugurluumit
7 yıl önce - Çrş 02 Oca 2008, 17:40

Bugün internette dolaşırken finike.com.tr sitesinde 1955 yılına ait olduğu görülen bir otobüs fotoğrafına rastladım. Aracın yapma kasa veya orjinal olup olmadığını bilmiyorum.Aracın önündeki yıldızdan mercedes olduğu görülüyor ancak eğer orjinal ise modelini merak ettim. Üstadlar bu konuda bilgi verebilir mi ?

M.Ali Sade
7 yıl önce - Çrş 02 Oca 2008, 20:09

Yukarıdaki resimdeki araç aslında otobüs değil bir minibüs.Bence orijinal ve 319 modeli bir Mercedes.Daha önce bu minibüs ile ilgili olarak aşağıdaki mesajı yazmıştım.

http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=271253#271253

Herkese selamlar...

ersoyaydoğan

7 yıl önce - Prş 03 Oca 2008, 17:04

"Eski Bandırma Fotoğrafları" arşivimden bulduğum eski bir otobüs fotoğrafı. Fotoğraf Bandırma Garajı'nda çekilmiş. 55 - 60'lı yıllar olması muhtemel... Otobüsün üzerinde "Tanı Otobüsü" yazıyor.

Olgay Sadak

7 yıl önce - Prş 03 Oca 2008, 17:23

Ersoy79 arkadasimizin paylastigi Bandirma Tani otobüsünün burada yayinlanan resimlerden bambaska bir ayricaligi, arkadan kapili olmasi, bu tip otobüsleri ben bile zor hatirladigim icin, resimin 50 yillardan önce olma ihtimali büyük, bence cok degerli bir resim, otobüsün markasina gelince ben yandan pek anliyamadim ama M.Ali Sade üstadimiz belki cikarabilir, belli ki yerli, ahsap kasa bir otobüs.
Selamlar Olgay Sadak

M.Ali Sade
7 yıl önce - Prş 03 Oca 2008, 21:55

Aslında ilk defa bu otobüste orijinal Amerikan kapı sisteminin yakalanmış olduğunu görüyoruz.Çünkü Amerikan okul otobüslerinde öndeki kapı manivela kumandalıdır ve arkadaki acil çıkış kapısı da normal zamanda kullanılmamakla birlikte bu şekilde çalışır.

Aynı zamanda yan camların da dikey olarak açılıp kapanabilmesi de orijinallerinin bir özelliği.Bu cam stilinin bulunması aslında kamyondan bozma olmayabilir gibi bir düşünceyi de uyandırmakla birlikte yine de yapma kasayı andırıyor.

O yıllarda Bandırma'da konuşlanan Amerikan üssüne ait otobüsler örnek alınarak yapılmış da olabilir.Ya da Amerikalıların hurdaya çıkararak kullanmaktan vazgeçtikleri ve piyasaya sattıkları bir otobüs de olabilme ihtimali mevcut.

Markası için ön tarafını göremediğimizden bir yorum yapabilmek çok güç,ama muhtemelen benzinli bir Ford,Dodge ya da diğer Amerikan markalarından biri olma ihtimali yüksek.

Bandırma Tanı firmasını ben hatırlayamadım.Ama çok tarihi bir resim oluşu dolayısıyla arşivime eklemiş bulunmaktayım.

Herkese selamlar...

yukselaydin
7 yıl önce - Cum 04 Oca 2008, 12:17

Bugün TRTde 1950lerin sonunda geçen ve şoförünün mavi kuş adını verdiği otobüsün hikayesinin anlatılıdğ mavi kuş adlı bir film var. Bu film içinde mavi bi otobüs hazırlanmış. Üstadlara sormak isterim . Sizce ne kadar orjinal olmuş bu otobüs.

AKOĞLAN555
7 yıl önce - Cum 04 Oca 2008, 14:19

abi doğan körfez artık yok uzun bir süredir yok silindi artık ve resimdeki V6 tabir ettğimiz otobüste bagajdan klimalı olabilir aynısı V8 içinde geçerlidir

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> ULAŞIM