Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Salih Kuş

15 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 18:29
BUR » A7.30. Bursa Caddelerindeki Yeni Reklam Panoları

Son günlerde özellikle şehir merkezindeki caddelerde olmak üzere Bursa caddelerine ve kaldırımlara çok sayıda reklam panoları koyulmaya başlandı.Önce kavşaklara hareketli ve büyük boy koyulan bu panolar bazı kesimler tarafından dikkat dağıtıyor diye tepki almıştı.Belediyenin bunlardan yüksek gelir kazanacağı ortada ancak Şimdi yol kenarlarına koyulan reklamlar sizce görüntü kirliliğine sebeb oluyor mu ? Modern şehirlere uygun mu? gelir kazanmak amaçlı yapılabilir mi?

Saygılarımla

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 18:38

Bunların çok daha dev boyutlarda, çok daha ışıklı, janjanlı olanları, plazma ekran türündeki dev billboardları yurt dışında en azından TV'de bile sanırım hepimiz görüyoruz. (Herhalde ABD ve Japonya bu konuda en çok akıllarda yer edenlerdir)

Eğer bir şehrin modernliği, sahip olduğu gökdelen sayısıyla, ABD, Avrupa ve Japon şehirlerine ne kadar benzeyebildiği ile ölçülüyorsa; (-ki öyle ölçüyor sitemizdeki pek çok insan bile) ben modern bir şehir olma niyetindeki tüm şehirlerde bu tip girişimleri doğru buluyorum.

Ayrıca cep telefonuyla trafikte giderken dikkati dağılmayıp da bu panolarda dikkati dağılan sürücülere de şaşıyorum    hatta beyin fonksiyonlarının nasıl çalıştığını merak ediyorum dersem kızan olmaz umarım. Çünkü bu tip bir eleştiriyi genelde ben haklı bulmadığım gibi daha başka bir niyetle yapıldığını düşünüyorum bazen.

Bana göre "Hareketli, ışıklı, büyük reklam panoları trafikte dikkatimi dağıtıyor" deniyorsa ya Türk insanı bir japon veya amerekalı kadar kabiliyeti olmadığını itiraf ediyordur ya da her zaman ki gibi "ben bunu akıl edip yapamadım, ona da yaptırtmam" düşüncesi vardır.

Aşağıdaki bir mesajda :

Alıntı:
Yalnız altıparmaktaki panolar çok kötü olmuş..O koca panoyu al sen zaten dar olan kaldırımlara yerleştir..Oraya koyarken kimse dememiş mi "yahu biz bunu buraya koyduk ama biraz garip durmadı mı burda?" diye..

İnanır mısınız bilmem ama ben onu görmedim     Gözümden kaçtı heralde    Yalnız o caddenin yetersizliği yüzünden yakışmayacağını şimdiden tahmin edebiliyorum.  

En son Ebru K.Türk tarafından Cmt 02 Eyl 2006, 20:50 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

kemalcanhakkı

15 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 18:42

Alıntı:
gelir kazanmak amaçlı yapılabilir mi?

bence pekte gelir amaçlı degil bu tur uygulamalarla belediye kendi yaptıgı projeleride daha cok kesime duyuruyor reklam panoları ozellikle buyuksehırlerin vazgecilmezleri kent estetigini bozarmı dersen bence zaten bursa gıbı bır buyuksehırde reklam panosuz dusunemeyız bu yuzden guzel reklam panolarıda sehre ayrı bır hava katabilir

oki30
15 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 20:25

Yalnız altıparmaktaki panolar çok kötü olmuş..O koca panoyu al sen zaten dar olan kaldırımlara yerleştir..Oraya koyarken kimse dememiş mi "yahu biz bunu buraya koyduk ama biraz garip durmadı mı burda?" diye..

Batur

15 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 21:01

Bu başlıkta, bu panolarla ilgili haberi eklemiştim. Büyük panolar çoğunlukla lambalı kavşaklara konuldu, bu yüzden araç kullanırken dikkat dağıtacağını düşünmüyorum, ayrıca şehir içindeki hız sınırlarına uyanlar zaten hiçbir şekilde sıkıntı yaşamazlar   .

Bence çok şık oldular, ayrıca yukarıdaki başlıkta otobüs duraklarının da değişeceğinden bahsediyor, yakın bir zamanda otobüs durakları da yenilecek, hem de şu an 230 olan sayı 650’ye çıkacak.

Alıntı:
Büyükşehir, 650 otobüs durağı panosu, 465 adet bilboard, ayaklı reklam panolarını Alman Ströer Kentvizyon firmasına 10 yıllığına kiraladı. Firma, 7 değişik pano kullanacak.  

7 TİP PANO...

Bursa'nın yeni reklam panalorı, 2'si otobüs duraklarında olmak üzere toplam 7 değişik modelden oluşacak. Kent içini süsleyecek reklam panoları; Mega Lıght adı verilen Afiş Değiştiricili, Raket adı verilen İki yüzlü reklam vitrini, Silindir reklam kulesi, Işıklı kule ve E-info adı verilen Kent Bilgi Bankası'ndan oluşuyor. Otobüs durakları ise 2 tip olarak düzenlenecek. Mevcut üstü kapalı duraklar yenilenirken, bunlara 15 adet büfeli duraklar ilave edilecek. Kent içinde mevcut 230 adet otobüs durağı 650'ye yükselecek. Mevcut duraklar mahalle aralarına kaydrılacak ve başta Heykel olmlak üzere ana caddelere modernize edilmiş yeni duraklar konacak.

Hakan Aslantürk
15 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 01:42

Konuyla ilgili biraz bilgi vermek isterim. O bahsettiğiniz dönen, ışıklı büyük panoların adı Megalight. 2 yüzünde 3er adetten toplam 6 adet reklam alanı var. Ortadaki 5 saniye, alt ve üsttekiler ise 12 saniye görünür. Diğer kaldırımlardan bulunanların adı ise raket.

Belediyeden ihaleyle aldıkları yetkiyle, 10 yıl boyunca kiralama hakkı Ströer/Kentvizyon'da. Yanlış bilmiyorsam Alman ortaklı bir firma, merkezi İstanbul. İhaleyi aldıktan sonra Bursa'ya Zeno Reklam adında bir firma kurarak kiralamayı buradan gerçekleştirmeye başladılar.

Şuan megalightların kira bedeli, aylık 2.500 ile 4.000 YTL arasında değişiyor.

Murat Caner
15 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 08:51

Kocaeli'nde çok konuşulan bir uygulama.

İstanbul'da "Büyükşehir Çalışıyor!" uranı ile başlayan uygulama Kocaeli'ye "Çalışınca Oluyor!" ve "Sırada Ne Var Başkan!" olarak yansımış hatta "sırada ne var" bayrak sözü, "sırada kim var", KDU Müdürü görevden alınınca da "sırada işten alınma var" biçiminde değiştirilerek dalga geçilmişti.

Bakalım Bursa'nın bayrak sözü ne olacak?

i.osmanoğlu
15 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 22:08

Alıntı:
7 TİP PANO...

Bursa'nın yeni reklam panalorı, 2'si otobüs duraklarında olmak üzere toplam 7 değişik modelden oluşacak. Kent içini süsleyecek reklam panoları; Mega Lıght adı verilen Afiş Değiştiricili, Raket adı verilen İki yüzlü reklam vitrini, Silindir reklam kulesi, Işıklı kule ve E-info adı verilen Kent Bilgi Bankası'ndan oluşuyor. Otobüs durakları ise 2 tip olarak düzenlenecek. Mevcut üstü kapalı duraklar yenilenirken, bunlara 15 adet büfeli duraklar ilave edilecek. Kent içinde mevcut 230 adet otobüs durağı 650'ye yükselecek. Mevcut duraklar mahalle aralarına kaydrılacak ve başta Heykel olmlak üzere ana caddelere modernize edilmiş yeni duraklar konacak.

Haber çıkalı neredeyse 1 yıl olmuş ama ben bursada öyle yeni monte edilen bir çağdaş durak göremedim. Belkide benim haberim yoktur, modern durak gören varmı acaba?

i.osmanoğlu

SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2006, 12:14

Alıntı:
Haber çıkalı neredeyse 1 yıl olmuş ama ben bursada öyle yeni monte edilen bir çağdaş durak göremedim. Belkide benim haberim yoktur, modern durak gören varmı acaba?

Bu projenin hayata geçeceğini biliyorum ama herşey bir anda olmuyor.Dikkatinizi çektiyse bu dönem Bursa'da bir proje önce gündeme geliyor,tanıtılıyor,sonra projeyle ilgili epey haber gelmiyor,sonunda bir bakıyorsun ki projenin ihale edileceği açıklanıyor.Anlaşılıyor ki haber gelmeyen zamanlarda boş durulmamış,projenin ayrıntıları üzerinde çalışılmış.Bu projede onlardan biri, yakında çıkar ortaya.

oki30
15 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2006, 12:24

Alıntı:

Bu Ströer marka duraklardan dün bir tanesini gördüm..İzmir yolunun üniversiteyle kafkas arasında kalan kısımda görebilirsiniz..Yolun Bursa'ya giden tarafında..

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara