Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Salih Kuş

15 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 17:06
BUR » E1.13. Yeşil Bursa için Çevre Dostu Yakıtlar

Bugün çalıştığım iş hanına T.C. Çevre Ve Orman Bakanlığından açık mektuplar bırakılmış.Bunlardan biriside bana verildi.Mektup şöyle ;

Alıntı:
Yeşil Bursamızın kış aylarında yaşadığı hava kirliliğine ve bunun sebeb olduğu sonuçlara hep beraber tanık olmaktayız.

Tüm modern dünya kentlerınde temiz bir çevre , gelişmişliğin en önemli göstergelerinden birisidir.Bursamızın yeşil renginin kaybolmaması için kaliteli ve çevre dostu yakıt kullanımı gerekli hassasiyeti göstermek sadece konutlarımızda değil sanayi tesislerinde de büyük önem taşımaktadır.

.........

sizi daha temiz bir Bursada , sağlıklı yaşam ve çocuklarımızın geleceği için gerekli özeni göstermeye , gerekiyorsa çevrenizdeki hata yapanları uyarmaya çalışıyoruz.

sizi bir zorunluluk olmaktan öte , uygar ve kentlilik bilincine sahip bir yurttaş olarak gerek ısınmada gerekse sanayi tesislerinde kaliteli ve çevre dostu yakıtları ( kükürt içeriği düşük katı ve sıvı yakıtlar ile doğalgaz vb.) kullanmaya davet ediyoruz.
                                             BURSA İL ÇEVRE VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ

Bursanın özellikle kış aylarında bu sıkıntıdan kurtulması için birey olarakta elimizden geleni yapmalıyız.Bir iki yıldır Bursagazın konutlara yönelik dönüşümü destekleyen kampanyaları çözüme ulaşılıyor gibi gözüküyor.ödeme koşulları gerçekten çok iyi.Bizde elimizden geldiğince çevremizdekileri dönüşüme teşvik edelim. Herşey Yeşil Bursa için.  

Ebru K.Türk
15 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 17:34

Ben artık bu kış içinde de Bursa'da olması gerekenden daha kirli bir hava görürsem sorunun yakıtlarla ilgili olmadığına kendimce emin olacağım.

Son yıllarda BursaGAZ'ın doğalgaz götürdüğü hane sayısında çok büyük artış var. Öyle 1-2bin hane falan değil. Rakamlara bakılırsa son 3 yılda Bursa'da doğalgaz kullanan yeni abone sayısı, Bursa'ya doğalgaz geldiğinden bu yana geçen yaklaşık 7-8 yıldaki abone sayısına ulaşmış.

Buna rağmen ben ne geçen yıl ne de önceki yıllarda geçici olarak Bursa'da bulunurken gördüğüm "Kış Bursa'ları" arasında fark göremedim. Bunca insan doğalgaz kullanımına geçtiği halde havadaki kirlilik değerleri düşmüyorsa (ki gerçekten hiç düşmüyor) bence bu sorunun kökü de gelip kent planlamasına dayanıyor.

Dikkat ediyorum da kış gelince Altıparmak civarından daha doğuya doğru nezaman gitsem belirgin şekilde havada rüzgarsızlık, basıklık, kesif bir kükürt kokusu hatta belirgin miktarda duman miktarında artma görüyorum. Aynı şeyi Çekirge ve daha batısında çok daha az görüyorum.

Mâlumunuz Bursa'nın hakim rüzgar yöneleri Kuzey-Güney'dir. Yani Poyraz ve Lodos yönünden eser genelde rüzgarlar. Şehre baktığımda ise Kuzey-Güney yönünde dikey olan hiç hava kanalı yok gibi. Setbaşı'nın altından geçen Gökdere hattı ile Kaplıkaya deresi de olmasaymış gerçekten dikey hava kanalı yok. Ne hikmetse hem rüzgarın önüne set çeker gibi gelişmiş tüm caddeler, sokaklar, yani herşey. Bu durum belki şehrin büyüme yönü açısından mecburi idi ama aynı mecburiyeti şehrin hava almasını sağlayacak şekilde geliştirmeyince yazın sıcaktan bunalan, kışın ise zehir soluyan bir şehir çıkıyor ortaya.

Dikkat ederseniz yaz-kış şehrin batı semtleri genelde hep rüzgarlıdır. Özellikle ben ne zaman BursaRAY'ı kullansam duraklar açıkta olduğundan kışın donuyorum rüzgar yüzünden.   Ancak Yıldırım ve kısmen Osmangazi'de değil rüzgar esmesini, nefes alacak hava bulunmuyor.

İşte bu yüzden yöneticiler ne kadar uğraşsada, Türkiye'de en önce doğalgaz kullanmaya başlayan illerden biri olsa da, ormanları en çok ve en yakında bulunan bir kent olsa da yine de hava kirliğinin aşılamamış olması; bana doğaya karşı gelip aktif rüzgar yönleri hesaplanmadan büyüyen bir Bursa'nın kendi kendine yarattığı bir sorunla karşı karşıya olduğumuz ihtimali dışında çok da fazla bir şey düşündürtemiyor.  

Yine de duyarlı olan yetkililere Teşekkürlerimi sunmak isterim. Zira büyüklerimizden mecburiyet dışında, durup duruken böyle konularda hassasiyet görmeye pek alışkın değiliz.  

Her Başlığa Maydonoz Denetçi
Ebru K.TÜRK  

Gözde

15 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 17:58

Ebru'nun bu gözlemine kesinlikle katılıyorum.
Bunu tetikleyen bence en büyük etken;Bursa'da arabalardan çıkan egzos gazları.Ülkemizde kurşunsuz benzin kullanma yada Gazahol denen etanolu kullanma alışkanlığı oturmuş değil malesef Doğalgaza bile anca alıştı Bursa halkı.Ebru'nun bashettiği yerlere de dikkat ederseniz,arabaların en çok bulunduğu yerler olduklarını görürsünüz.
Bence Bursa'nın doğalgazdan sonra düzeltmesi gereken sorunlardan biride benzin kullanımı.Tabi bu şimdilik hayal aşamasında bir olay,o da ayri

nazime21
15 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 18:19

Eski yeşili, birbirine karşı nazik ve saygılı, tebessümü yüzünden eksik etmeyen mutlu insanlarını,karbonmonoksit gazı solumadığımız Heykel’i, yol kenarlarında çöplerin bırakılmadığı bir Uludağ yolunu, yazlık sinemalarını.... Bütün bunların tekrar  olduğu bir Bursa dileğiyle...

Cemali_16
15 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 02:12

Arkadaşlar ben olaya farklı bir yönden bakmaya çalışacağım. Bence Bursa'da ki hava kirliliği (özellikle Yıldırım civarında) doğal yapıdan kaynaklanıyor. Maalesef Uludağ'ın yüksek olması ve kuzeyden gelen havanın yükselememesi sonucu hava ova üzerinde yoğunlaşıyor. Sıcaklık terselmesi olarak bilinen olay Bursa üzerinde oldukça etkili durumda. Yani bu şu. Yerde toplanan kötü hava rüzgar yönünden dolayı Uludağı aşamadığı için özellikle kış aylarında (çünkü Bursa'daki hakim rüzgar yönü güneyden kuzeye (Lodos)) şehrin üzerine çöküyor ve hava kirliliğini artırıyor. Aslında buna hava kirliliği demek de pek doğru değil. Bunu kapalı hava olarak nitelemek daha doğru. Bursa'nın havası her ne kadar kapalı da olsa Türkiye'de hiçbir zaman hava kirliliği olan şehirler içinde ilk 30'lar arasına girmemiştir. Doğalgaz tamamen kullanılırsa belki duman olmadığından bu terselme hareketinin etkisi biraz daha azalır.

Mert Doğan
15 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 02:24

Alıntı:
Arkadaşlar ben olaya farklı bir yönden bakmaya çalışacağım. Bence Bursa'da ki hava kirliliği (özellikle Yıldırım civarında) doğal yapıdan kaynaklanıyor. Maalesef Uludağ'ın yüksek olması ve kuzeyden gelen havanın yükselememesi sonucu hava ova üzerinde yoğunlaşıyor. Sıcaklık terselmesi olarak bilinen olay Bursa üzerinde oldukça etkili durumda

Bu olayı duymuştum. teşekkürler biraz daha bilgi sahibi oldum. Yinede bnde Ebru hanım gibi şehrin bu özel durumu düşünülmeden yapılaşmış olmasının kent içine iyice hava grişini engellediğini düşüyrm.
Gerçekten uldağdan ovaya doğru dik caddeler olsaydı ulaşm sorununa pozitif katkı dışında kent içine rüzgarın sokulmasını kolaylaştırırdı. Yıldırımda doğalgaz olmayan yer çok azaldı. Yinede çok kötü oluyor kışın o ilçenin havası. kışın berrak bir gökyüzünü görmek belki yine mümkün olmaz ama hiç değilse rüzgar girişi daha kolay olunca havadaki basıklık daha az hissedilirdi.

SABRİ BİLGİN
15 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 14:41

Alıntı:
Yinede bnde Ebru hanım gibi şehrin bu özel durumu düşünülmeden yapılaşmış olmasının kent içine iyice hava grişini engellediğini düşüyrm.

Oooo öyle plansız bir kentte yaşıyoruz ki geçmiş belediyeler yolları bile planlayamamışken böylesine bir ayrıntıyı düşüneceklerini hiç sanmıyorum.Nerede öyle zeki yöneticiler.

Ayrıca Bursa'da son yıllarda doğalgaz yatırımları kat kat artmış olmasına rağmen bir yetkiliden Bursa'daki doğalgaz kullanım oranının %30'larda olduğunu duymuştum.Söylendiği gibiyse bu,hava kirliliğinin henüz niye makul seviyelere düşmediğini açıklıyor.Ana etken yukarıda söylenen tabi.

Salih Kuş

15 yıl önce - Cum 10 Ksm 2006, 22:19

Bursa Büyükşehir Belediyesi, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın katı yakıt denetim ile idari yaptırım yetkisini kendisine devretmesinin ardından kentin kış aylarında kabusu haline gelen hava kirliliğine karşı kapsamlı bir mücadele başlattı.

Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanlığı, ilçe ve ilk kademe belediyelerinin yetkililerine ısınmadan kaynaklanan hava kirliliği kontrolü ile çevresel gürültünün değerlendirilmesi ve yönetimi konusunda bilgilendirdi. Çevre Koruma Daire Başkanı Cengiz Akyol, insan ve canlıların yaşaması için hayati öneme sahip olan havayı yine insanoğlunun hovardaca kullanması nedeniyle kirlendiğini vurgulayarak, hava kirliliğinin çevreye ve insana olan olumsuz etkilerini ortadan kaldırmak, yönetmeliklerin vermiş olduğu sorumlulukları yerine getirmek, yönetmelik hükümlerinin etkin bir şekilde uygulanması amacıyla bu bilgilendirme toplantısını düzenlediklerini söyledi.

Büyükşehir Belediyesi’nden duyarlılık çağrısı
Akyol, Çevre ve Orman Bakanlığı’nın katı yakıtların denetim ile idari yaptırım yetkisini yayınladığı genelgeyle Büyükşehir Belediyesi’ne devrettiğini ancak hava kirliliği konusunda sadece cezai işlemle mücadelenin yeterli olmadığını, bundan dolayı kamu kurum ve kuruluşların yanı sıra bütün vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı. Doğalgaz kullanımının artmasıyla Bursa’nın havasındaki kükürt dioksit oranının son 3 yılda yüzde 30 oranında azıldığına dikkat çeken Akyol, “Bursa, bu sevindirici gelişmeye rağmen hala 1. derecede kirli iller arasında yer alıyor. Son çıkan genelge ile hava kirliliği konusunda kontrol ve denetim konusunda belediyelerimize önemli görevler düşmektedir. Geçmiş dönemlerde kış aylarında partikül madde ve kükürt dioksit seviyeleri kabul edilebilir yasal seviyenin çok üzerinde çıkmış ve yoğun bir kirlilik yaşanmıştır. Hava kirliliğinin yüksek oranda olmasının nedeni kullanılan kömürlerin kükürt oranlarının yüksek olması ve uygunsuz yakıt kullanımıdır. Doğalgaz kullanımının artmasına rağmen kullanımının hala yaygınlaşmaması kirliliği artıran en önemli faktörlerin başında geliyor. Doğalgaz, konforunun yanı sıra hem çevreci hem de ekonomik bir yakıt. Doğalgaz kullanımının da artmasıyla Bursa, yakın zamanda hava kirliliği kabusundan kurtulacaktır” dedi.  
“Daha güzel ve nefes alınabilir bir Bursa için denetimler arttırılacak”
Isınmak için katı yakıtlı kazan kullanan konut, site ve fabrikaların denetimlerde satış izin belgeleri, torbalı olup olmadığı, yakıtların ısı güçleri, kazan baca temizlikleri, emisyon izin belgesi gibi etmenlerin denetimlerde sıkça üzerinde duracakları kriterler olacağını ifade eden Akyol, gezici araçlarla denetimlere başladıklarını belirtti.

http://www.bursa-bld.gov.tr/haber/haber.asp?HaberID=1848

hava kirliliği tüm büyük kentlerin olduğu gibi Bursanında bir çilesi.bir gün önce yine özellikle santral garaj çarşamba şehreküstü bölgesinde dayanılmaz bir hava kirliliği vardı.nefes almakta güçlük çekiyor insan.Nilüferde fazla bir sorun olmasada şehir merkezinde kışla beraber hava kirliliği yine yükseldi.sabah saatlerinde gözle görülür seviyeye geldi  

ugurcavac
14 yıl önce - Prş 20 Eyl 2007, 17:50

Fatih Poyraz
12 yıl önce - Prş 16 Tem 2009, 11:33
Tekhnelogos - Bursagaz, DİPOSmobile 3G - Dijital Tesisat Kontrol ve Onay Sistemi İşbirliği , 10 Temm

Tekhnelogos - Bursagaz, DİPOSmobile 3G - Dijital Tesisat Kontrol ve Onay Sistemi İşbirliği , 10 Temmuz 2009'da Resmen Yürürlüğe Girdi.
DIPOSmobile 3G, SAP entegrasyonlu tam sürüm versiyonuyla 30 Temmuz 2009 tarihinden itibaren Türkiye'de ilk defa Bursagaz'da uygulanmaya başlayacak.

Gaz dağıtım firmalarından randevu alımından gaz açmadaki tesisat ve proje kontrollerine kadar tüm işlemleri dijital ortamda e-imzalı olarak hazır hale getiren DİPOSmobile 3G-Dijital Tesisat Kontrol ve Onay Sistemi ile ilgili konuşan Bursagaz İç Tesisat Sorumlusu Ömer Altınok: “Bu proje ile birlikte, iPhone cihazları ile online olarak tesisat kontrol faaliyetinin yapılabilecektir. Aynı zamanda, online olarak gaz kullanım sözleşmesinin yapılması ve yapılan sözleşmenin online olarak sistemde aktiflenmesi süreci de gerçekleştirilecektir. Böylece tesisat kabul işlemleri ve sözleşme evraklarının sisteme girişlerinin zamanında yapılamamasının önüne geçilmiş olacaktır.” diye ifade etti.

Bursagaz Müşteri Hizmetleri Müdürü Osman Kipoğlu ise; “Bu proje sayesinde, güvence bedelinin de yine online olarak tahsilinin yapılabilmesi neticesinde, müşterilerimizin tesisat kabulüyle birlikte gaz kullanmaya başlamalarını da sağlanmış olacağız.” dedi.

Bursagaz Genel Müdürü Erbil Doyuran ise de; “Bu sisteme geçilmesiyle birlikte iç tesisat sürecimizdeki dijitalleşme, proje onay sürecinden tesisat kontrol aşamasına taşınarak tamamlanmış oldu. Projenin herkes için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Bursagaz'ın DİPOSmobile 3G - Dijital Tesisat Kontrol ve Onay Sistemi 'ne geçmesi dolayısıyla bir açıklama yapan Tekhnelogos Genel Müdürü Selami Çalışkan "DIPOSmobile3G sistemiyle, doğalgaz dağıtım sektöründe yürüttüğümüz dijitalleşme süreçlerinde en başından beri kurumsal olarak desteklerini her zaman yanımızda gördüğümüz ve çok uyumlu çalıştığımız Bursagaz ile çok verimli olacağına inandığımız bir projeye daha başlamış olduk. Geçmişten bugüne tüm projelerimizde emeği geçen bütün arkadaşlara Tekhnelogos olarak teşekkür ederim." ifadelerini kulllandı.

Bu yeni teknoloji sayesinde doğalgaz dağıtım firmalarının gaz açma mühendisi yer ve zaman sınırlaması olmadan dokunmatik ekranlı el cihazlarıyla bir projeyle ilişkin tüm evrakları imzalanmış bir şekilde dijital bir dosya içersinde görüyor, kontrol ediyor, hiçbir baskıya gerek kalmadan sahada projeyi açıp tesisat ile uyumluluğunu kontrol ederek uygunluk bilgisini gaz dağıtım şirketine anında iletebiliyor. Yetkili Firmalar ise projelerinin anlık durumunu, gaz açma randevusu alabilecek niteliğe sahip olup olmadığını online olarak takip edip, imalat aşamasında ya da sonrasında projelerine anında ulaşarak tesisat-proje uygunluğu kontrollerini yapıp müşteri memnuniyeti hedefli iş akış süreçlerini sağlıklı ve hızlı bir şekilde takip edebiliyorlar.

Çarşamba, 15 Temmuz 2009 14:38

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara