Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Kulu
« önceki   1234 ... 161718   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 3
devrim_cagatay

13 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2006, 22:32

yukarıda galpay kardesim; iyi niyetinden olacak (kesinlikle ard niyet yoktur) kulu tarihini 300 yıllık bir gecmise sahip olduğunu ve 1780 yılında kurulduğunu yazmış.Oysaki yaptığımız araştırmalar neticesinde kulu'nun köklü bir tarihe sahip olduğu anlaşılmaktadır.16.yüzyılda kulu adı var olmamakla birlikte kureyşözü kazasına tabi olarak atçeken oymaklarının kulu topraklarında yaşadığı anlaşılmaktadır.Bugün kulu'da atçeken soyadı olduğu gibi onatçılı gibi yayla alanlarının olması bunu kanıtlamaktadır.kulu adının geçtiği elimizdeki en eski belge 1708 yılına aittir.Ancak bu tarih kesinlikle kulu'nun kurulduğu tarih değildir.Daha eski dönemlere rastlamaktadır.1600 yıllarda, bugün kulu'ya bağlı bahadirli bir köy olarak kaydedilmistir.bahadırlı köyünü halep'ten gelen bahadırlı aşireti kurmuştur.( Bozulus Türkmenleri ).kulu'nun kurucuları Afyon karabağ ( emirdağ yörükleri ) dolaylarından gelen yörük aşiretler kurmuştur.kulu kozmopolit bir yapıdadır.yurdun her yöresinden gelen insanlardan oluşmaktadır.kırım ve kafkasya Türklerinden tutun bulgaristan Türklerine, yörükleri, türkmenleri,çerkezleri,kırgız türklerini ve  çeşitli aşiret federasyonuna bağlı kürt menşeili insanları bir arada görmek mümkündür.Kozmopolit bir yapıda olmasına rağmen halkın bir arada dosthane bir biçimde yaşaması güzel bir örnek teşkil eder.Kulu insanı hoşgörülü, yardımsever ve duygusaldır.Elinde ne varsa diğer insanlarla paylasmak ister.Ancak her yerde olduğu gibi kulumuzdada kapitalizm bu güzel duygulari yok etmiştir.Genede kulu insanı kapital düsünceye karsi koyarak manevi değerleri yaşatmak icin cok mücadele etmektedir.hepinizi kulumuza bekleriz.Pek fazla bir şey yetişmez, özel bir yemeğide yoktur ama genede sizlere bir tandır böreği ikram ederiz:) saygilar sevgiler

galpay

13 yıl önce - Sal 17 Ekm 2006, 04:22

Tarih araştırmacısı olan üyemiz devrim_cagatay;
nereden geldiği bilinmez sayıların önemini ortaya atarak siteye sunduğum katkıların tenkidini yapmakta.
Bizlerin yapacağı; birbirimizin yanlışlarını düzeltme ve eksiklerimizin tamamlanması için çalışmaktır. Bunların da özel mesajlarla yapılması doğru olanıdır.

Konya'nın Kulu namında bir ilçesi vardır. Bu ilçenin de Kaymakamlığı var.
Kulu Kaymakamlığı'nın;
http://www.kulu.gov.tr/
web sayfasında "Tarihi Gelişimi" başlığı altında "İlçenin 300 yıllık bir tarihi vardır" ifadesi yer almaktadır.

Ayrıca, şu sitelerde verilen bilgiler de "İlçenin 300 yıllık bir tarihi vardır" ifadesini teyit etmektedir.
kulu.meb.gov.tr/kulu.html
www.konya.pol.tr/kulu.htm
www.tuzyaka.net/kulutarihi.htm
Bu sitelerde; 3000 yerine sehven 300 dahi yazılmış olsa, ben inanılanı kullandım.

Sayfayı açarken derlemem için araştırma yaparken; tabii ki ben de, internette http://tr.wikipedia.org/wiki/Kulu,_Konya sayfasını da inceledim.
Fakat, en doğru ve güvenilir kaynak olarak kabul edilmesi gereken, Kaymakamlık bilgilerini kabullenmeyi ve kullanmayı tercih ettim.

devrim_cagatay; http://tr.wikipedia.org/wiki/Kulu,_Konya sayfasından aldığı metni olduğu gibi yukarıya koymuş, o da onu kabullenmeyi tercih etmiş. Şöyle ki;
Alıntı:
Kulu, Konya ilinin ilçesidir.
Kulu, Ankara'ya 1 saat, il merkezine 1,5 saat uzaklıktadır. İlçe merkezinin nüfusu 28.024 (2000 yılı), toplam nüfus 72.279'dir.
Tarihi Cilali Taş Devri'ne dayanan, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Galat, Hellenistik, Roma dönemlerini yaşamış, İç Anadolu Bölgesi'nin ortasında Konya iline 150 km Ankara iline 100 km olan bir ilçedir.
Osmanlı Devleti zamanında burada atçeken oymakları yaşamışlar ve Osmanlı Ordusu'na lojistik destek sağlamışlardır. Ayrıca ilçedeki çorak topraklar oldukça fazla olduğundan Osmanlı Devleti zamanında top yapımı için gerekli olan Gühercile imalati ilçeden yapilmistir.
İlçenin yerli halkının büyük bir kısmı yörüktür. İlçeye daha sonraları Doğu Anadolu'nun muhtelif yerlerinden gelen kürt aşiretler (Rişvan aşireti) yerleştirilmiştir. 1853-1856 Osmanlı-Rus Kırım savasından sonra Anadolu'ya göç eden Nogay türklerinin büyük bir kısmı ilçeye ve çevresine yerleştilmişlerdir. Kozmopolit bir yapıya sahiptir. İlçe halkı Yörükler, Kürtler, Nogaylar, Türkmenlerden oluşmuştur. İlçeye bağlı Kozanlı ve Karacadağ kasabasında, Altılar ve Yaraşlı köyünde tarihi mağaralar bulunmaktadır. Ayrıca İlçenin 3 km. doğusundaki Düden Gölü 183 çeşit kuşu barındıran bir doğa harikasıdır. Kozanlı yakınlarındaki Gökgöl de hem çok sayıdaki kuş türünün gözlenebildiği doğal bir güzellik, hem de her yıl yapılan şenlikleriyle halkın uğrak ve mesire yeri durumundadır.
İsveç'te kalabalık bir Kululu toplumu yaşamakta olup, ilçe ile bu ülke arasında Emirdağ-Belçika ilişkisine benzer bir olgu oluşmuştur. Bir suikastta hayatını kaybeden Eski İsveç Başbakanı Olof Palme'nin hayatında Kulu'yu ziyaret etmesi anısına, Olof Palme ismi ilçedeki cadde ve parklara verilmiştir.

Bundan böyle; takdir okuyucularındır.
.

devrim_cagatay

13 yıl önce - Prş 19 Ekm 2006, 14:34

sevgili galpay nicki arkadasim wikipediden kopya yaptigimin yazının bizzat benim tarafimdan yazildigini bilmedigi icin oradan alip buraya yapistirdiğimi düsünmüs.Sunu söylemeliyimki ben sizi yermek veya elestirmek icin o yazimi yazmadim.Hic bir art niyetimde yoktu.Kulu kaymakamligindan almis oldugunuz tarih tamamiyle asılsız ve belgesizdir.Kaymakamlaığa gidip bı bilgilerin kaynağını istediginizde donup kaliyorlar.cünkü nesnel gözle görülebilir bir belge yok ellerinde.O yüzden kaymakamlikla irtibata gecip kulu tarihi kismini yeninden hazirlatmayi düsünüyorum.ayrıca ilcemizi tanittiğinizdan ötürü sizide kutlarim.tesekkürler hersey icin...

barışım
13 yıl önce - Cum 20 Ekm 2006, 07:34

(+)

devrim_cagatay

13 yıl önce - Cum 24 Ksm 2006, 18:52
kulu'dan görüntüler...

kulu kozanli kasabasından bir görünüm.Adana'nın kozan bölgesinden gelen avşar türklerinin kurmuş oldukları bir kasabadır.

sayfa 3
« önceki   1234 ... 161718   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA