Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Kulu
123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
sayfa 1
galpay

14 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 09:01
Konya - Kulu


Kulu İlçesi

Kulu, klasik devirlerde (drya) harabeleri üzerinde kurulmuştur.
İlçenin 300 yıllık bir geçmişi vardır.
1780 yılında Kulupoğlu Mustafa isminde birisi Afyon dolaylarından gelerek Kulu'nun şimdiki bulunduğu yere yerleşmişlerdir.
Aşiret beyinin isminin Kulupoğlu Mustafa (Kulu Beyi) olmasından ötürü ilçenin ismi kesinlik kazanmıştır.
Kulu, 1926 yılında bucak, 1954 yılında ilçe olmuştur.
Kulu İlçesi, doğusunda: Ş.Koçhisar, Batısında: Cihanbeyli-Haymana, Kuzeyinde: Ankara ve Haymana, Güneyinde ise Cihanbeyli ve Tuzgölü ile çevrilidir.
Kulupoğlu Mustafa beyin beraberinde getirdiği kabileler ile Osmanlılar tarafından Erzurum, Muş ve Ağrı çevresinden bir takım aşiretler ilçeye iskan ettirilmiştir.
Ayrıca Kırım, Türkistan taraflarından gelenler de ilçenin köy ve kasabalarına yerleştirilmişlerdir.
Kulu ilçesi Ankara-Konya asfaltı üzerinde olup, E-5 karayolu ilçe sınırları içerisinden geçmektedir.
İlçenin doğusunda bulunan ve 180 kuş çeşidinin mevcut olduğu "Düden Gölü" ilçeye canlılık kazandırmaktadır.
Ayrıca gölün bulunduğu alan avcılık açısından Türkiye'nin sayılı yerlerindendir.
İlçenin çeşitli yerlerinde hüyükler mevcut olup Karacadağ Kasabası'nda tarihi mağaralar bulunmaktadır.
 

(+)

 

(+)


Kayhan Emekli

14 yıl önce - Sal 10 Ekm 2006, 11:58

Kulu için bu fotoğraflar yetersiz.
Bildiğim kadarıyla Kulu'lular evlerine çok önem veriyorlar. Yoldan geçerken çok güzel evler görmüştüm.
Kulu'lu bir arkadaşım vardı. İsveçte çok Kulu'lu dan bahsetti. İsveçliler Türkiye'nin başkentini Kulu zannediyorlarmış, doğru mu?


Vedat Erzurum

14 yıl önce - Sal 10 Ekm 2006, 12:57

Bir Kululu olarak bu soruya cevap vermem gerekiyor galiba      Evet kesinlikle bu fotolar yetmez kuluyu anlatmak için. Oldukça ihtişamlı ve  göstrerişli evler vardır Kulu'da,fakat sevgisiz ve içleri bomboş. Ama ne yazık ki tarihi eserlere rastlamak pek mümkün değil. Daha 10 yıl  öncesine kadar çok fazla bir geçmişe sahip olmadığı sanılan Kulu ilçesinin son yapılan araştırmalarda çok eskilere dayanan bir geçmişe sahip olduğu anlaşılmış fakat hep konar-göçer ve yollar üzerinde olduğu için kalıcı eserleri olmadığı anlaşılmıştır.
Sosyal gelişmişlik yönünden de mükemmeli aramak yanlış olur Kulu'da...
İsveç olayına gelince bilgiğim kadarı ile anlatmaya çalışayım. 1950 li yıllarda bir göç akımı başlamış, her fırsat bulan insan taa kuzey kutbuna yakın olan, belki hayatında ismini bile ilk kez duydukları bu yaban ellere atmış kendini daha iyi bir yaşam kurabilmek, geleceğini kazanmak için... Bu yıllar yılı devam etmiş. Benimde bir çok yakın hemde çok yakın akrabalarım var orada.
Ve isveçte gerçekten Kulu mahallesi var şuan(yani bizimkiler öyle diyor    ), bende çok duymuştum o sözü? Bir isveçliye Türkiye'nin başkenti sorulduğunda Kulu demesini    Hatta bu konu üzerine bir kaç kitap bile yazılmış.. (Tekin SÖNMEZ'e ait,Batı Rüyası Okulu Kulu- Ahmet SAMANCI'ya ait roman olan Kululular Kuzeyde Ölürler ve Kululular Neden Ağlıyor- Bizzat yakın arkadaşım olan Devrin Çağatay SÖNMEZ'e ait Günümüzden Çağımıza Kulu - Bülent KAYA 'ya ait Sevgileri Boşaltılmış Evler) kendine ait olan internet sayfasından birkaç fotoğraf ve bilgi isteyeceğim wowturkey için...


devrim_cagatay

14 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2006, 15:15

Kulu, Konya ilinin ilçesidir.

Kulu, Ankara'ya 1 saat, il merkezine 1,5 saat uzaklıktadır. İlçe merkezinin nüfusu 28.024 (2000 yılı), toplam nüfus 72.279'dir.

Tarihi Cilali Taş Devri'ne dayanan, Kalkolitik, Eski Tunç, Hitit, Frig, Galat, Hellenistik, Roma dönemlerini yaşamış, İç Anadolu Bölgesi'nin ortasında Konya iline 150 km Ankara iline 100 km olan bir ilçedir.

Osmanlı Devleti zamanında burada atçeken oymakları yaşamışlar ve Osmanlı Ordusu'na lojistik destek sağlamışlardır. Ayrıca ilçedeki çorak topraklar oldukça fazla olduğundan Osmanlı Devleti zamanında top yapımı için gerekli olan Gühercile imalati ilçeden yapilmistir.

İlçenin yerli halkının büyük bir kısmı yörüktür. İlçeye daha sonraları Doğu Anadolu'nun muhtelif yerlerinden gelen kürt aşiretler (Rişvan aşireti) yerleştirilmiştir. 1853-1856 Osmanlı-Rus Kırım savasından sonra Anadolu'ya göç eden Nogay türklerinin büyük bir kısmı ilçeye ve çevresine yerleştilmişlerdir. Kozmopolit bir yapıya sahiptir. İlçe halkı Yörükler, Kürtler, Nogaylar, Türkmenlerden oluşmuştur. İlçeye bağlı Kozanlı ve Karacadağ kasabasında, Altılar ve Yaraşlı köyünde tarihi mağaralar bulunmaktadır. Ayrıca İlçenin 3 km. doğusundaki Düden Gölü 183 çeşit kuşu barındıran bir doğa harikasıdır. Kozanlı yakınlarındaki Gökgöl de hem çok sayıdaki kuş türünün gözlenebildiği doğal bir güzellik, hem de her yıl yapılan şenlikleriyle halkın uğrak ve mesire yeri durumundadır.

İsveç'te kalabalık bir Kululu toplumu yaşamakta olup, ilçe ile bu ülke arasında Emirdağ-Belçika ilişkisine benzer bir olgu oluşmuştur. Bir suikastta hayatını kaybeden Eski İsveç Başbakanı Olof Palme'nin hayatında Kulu'yu ziyaret etmesi anısına, Olof Palme ismi ilçedeki cadde ve parklara verilmiştir.

ayrıntılı bilgi icin bakınız: devrim sönmez, eskicaglardan günümüze kulu,konya,2004.


Vedat Erzurum

14 yıl önce - Çrş 11 Ekm 2006, 15:42

Sevgili dostum Devrim Çağatay'ın Kulu hakkındaki verdiği bilgiler için çok teşekkür ederim. Kendisini Kulu için yaptığı tarihi araştırmalardan dolayıda ayrıca tebrik ediyorum...sayfa 1
123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> KONYA