Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
CAN
15 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 19:31
[İST-E1.26] - Köprülere, Otoyollara ZAM

Otoyol ve köprü geçiş ücretlerine bu geceden itibaren yüzde 20 ile yüzde 50 arasında zam yapıldı. Boğaz köprülerinden geçiş ücreti birinci sınıf araçlar için 3 YTL'den 4 YTL'ye çıktı. Köprü geçiş ücreti kamyonlar için 10 YTL, tırlar için ise 30 YTL oldu.

Karayolları Genel Müdür Cahit Turan, zamma gerekçe olarak artan inşaat maliyetlerini gösterdi. Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet köprülerinden geçiş ücretleri 1. sınıfta yer alan ve aks aralığı 3.20 m'den küçük olan iki akslı otomobil ve motosikletler için 3 YTL'den 4 YTL'ye çıkarılacak. Aynı şekilde, bu kapsamdaki kamyon, kamyonet ve minibüs ile 2. sınıfta yer alan ve aks aralığı 3.20 m'den büyük her türlü iki akslı araç, kamyonet, pikap, jeep, ambulans, cenaze arabası, küçük ve büyük otobüsler ile kamyonların geçiş ücretleri de 4 YTL olacak.
3. sınıfta yer alan 3 akslı otobüs, kamyon ve treyler geçiş ücreti 10 YTL, 4. sınıfta yer alan 4 ve 5 akslı otobüs, kamyon ve treyler geçiş ücreti 30 YTL, 5. sınıftaki 6 ve yukarı akslı römorklu kamyon ve treyler geçiş ücretleri de 35 YTL'ye çıkarılacak.
Otomatik Geçiş Sistemi (OGS) ve Kartlı Geçiş Sistemi (KGS) kullanıcılarına önceden olduğu gibi yüzde 20 indirimli tarife uygulanacak.

Buna göre, Boğaziçi Köprüsünden, yalnız OGS ve KGS ile geçiş mümkün olduğu için bu köprüyü kullanan sürücüler, geçiş ücreti olarak 3,2 YTL ödeyecek. Fatih Sultan Mehmet Köprüsünden de OGS ve KGS ile geçiş yapan sürücüler için de bu rakam geçerli olacak.
Motosiklet kullanıcıları ise KGS gişelerinden yüzde 30 indirimli geçebilecek.

İstanbul Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprülerinde halen uygulanan ve yarından itibaren geçerli olacak geçiş ücretleri şöyle:
Otomobiller: 3 - 4ylt
Kamyonet: 3- 4ytl
Otobüs,Kamyon:7 -10ytl
Romorklü araçlar:25 - 35ytl

Karayolları Genel Müdürlüğü, 17. Bölge Müdürlüğünce gece geçişine izin verilen az tehlikeli madde yüklü araçlar, dahil oldukları sınıflara bağlı olarak normal ücretin 1,2,3 no'lu sınıf için 10 katı, 4 ve 5 no'lu sınıf için 5 katı olmak üzere her iki yön için ücret ödeyecekler.

Karayolları Genel Müdürlüğü, köprü ve otoyol ücretlerine 3 yıldır zam yapmıyordu. Kurum, en son 1 Temmuz 2003 yılında geçiş ücretlerini artırmıştı.

İLK SENDİKA AÇIKLADI

Kamuoyuna açıklanmadan önce zam haberini ilk olarak Yapı Yol-Sen Başkanı Bedri Tekin verdi. Tekin, bu zamla birlikte vatandaşın cebinden yıl sonuna kadar fazladan 42 milyon YTL çıkacağını bildirdi. Tekin yaptığı açıklamada, bu yılın ilk 8 ayında otoyol ve köprülerden geçen araçlardan toplam 250 milyon YTL gelir elde edildiğini belirtti. Tekin, geçiş ücretleri aynı kalsaydı, yıl sonuna kadar yaklaşık olarak 150 milyon YTL daha gelir elde edileceğini kaydetti.

VATANDAŞA 42 MİLYON YTL’YE MALOLACAK

Yapılan zamla birlikte yılın ikinci yarısında elde edilecek gelirin 192 milyon YTL olacağının tahmin edildiğini belirten Tekin, bunun da 2006 yılının kalan 4 ayında vatandaşın cebinden 42 milyon YTL daha fazla para alınması anlamına geldiğini vurguladı. Tekin, bu paranın yarıdan fazlasını ise köprülerden geçen İstanbulluların ödeyeceğine işaret etti.

ÖZELLEŞTİRME HAZIRLIĞI

Zammın nedenin köprülerin özelleştirilmesine yönelik hazırlık olduğunu ileri süren Tekin, “Daha önce manuel geçişi kaldırarak bu yolda bir adım atan karayolları, alıcıların gelirini artırmak için şimdi de geçiş ücretlerine zam yaptı” dedi.

Fiyat artışının, yine otoyol çalışanlarıyla araç kullanıcılarını karşı karşıya getireceğine işaret eden Tekin, “Vatandaş acısını otoyol çalışanlarından çıkarmaya çalışacak, oysa otoyol çalışanları da bu durumdan şikayetçiler ve kamuda en düşük maaşla en kötü koşullarda çalışıyorlar” dedi.

*Dünyanın en güzel manzarasından pahalıya geçiyorum yapıştırmaları da yaparlar mı?Arabanın her yeri yapıştırma ile dolacak...

Sinan Doğan

15 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 22:15

Zaten oldukça pahalı olan geçişleri dahada astronomik rakamlara çektiler. Çok merak ediyorum diğer ülkelerde Otoban ve Köprü ücreti varmı varsa fiyatlar ne boyutlarda

Osman Yavuz
15 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 22:25

Benim bildigim ornekleri veriyim.

San Francisco'da unlu Golden Gate koprusunu gecmek $5

Bir cok eyalette tollway denen parali yollar mevcut, bu yollarin bir kismi sehir ici ulasimda kullaniliyor, bir kismi ise sehirlerarasi ulasimda kullaniliyor. Ben eger sehir ici ulasimda bulundugum bolgeden sehir merkezine gitmek icin parali yolu kullanirsam (ki en kisa ve en hizli yol o) toplam $4 para oduyorum tek yon icin. Gidis ve gelis toplam $8 oluyor. Eger gisede durmak yerine otomatik gecis karti alirsam ki var o zaman %20 indirimli oluyor, yani $4 yerine $3.20 odemis oluyorum. Ayni sekilde sehrin diger bir bolumunde ulasim saglayan (dogu - bati yonunde) baska bir parali yol var, bir tane daha yol yapiliyor, o da guneybatidan kuzeydogu istikametinde ilerliyor. Genel olarak bu yollarda her gidilen 1 mil mesafe icin 20 cent ucret kesiyorlar. Benim kafadan hesaplamalarim bunlar. Benim oturdugum yer downtown denilen sehir merkezine cok asiri uzakta degil 20-25 mil kadar, fakat benden cok daha uzakta yasayip ta sehir merkezi ve civarina calismaya gelen binlerce insan var her gun.

Her eyalette ve her sehirde parali yollar yok, velakin olan yerler de cok ucuz degil. Mesela New York ve civarinda parali yollar ve tuneller bulunmakta. Bunlarin fiyatlari $2.25 ile $4.50 arasi degisiyor. Ve de orada ulasim icin kimi zaman birden fazla parali yolu kullanmak zorunda kalabiliyor insan.
Daha fazla bilgi icin:
http://www.mta.nyc.ny.us/bandt/traffic/btmain.htm

Emre Uzan
15 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 23:18

Golden Gate'ten geçmenin 5$ olduğu gerçek evet ama şunu merak ediyorum standart San Franciscolunun aylık ortalama geliri nedir?

Osman Yavuz
15 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 01:10

Alıntı:
Golden Gate'ten geçmenin 5$ olduğu gerçek evet ama şunu merak ediyorum standart San Franciscolunun aylık ortalama geliri nedir?

Standart San Francisco'nun aylik ortalama geliri $34,556 (per capita median income).
http://en.wikipedia.org/wiki/California_locations ...ita_income

San Francisco'da ortalama condo (apartman dairesi) fiyatlari $521,485 ila $1,183,154 arasinda degismektedir.
http://blackstone-sanfrancisco.com/199.html

San Francisco'da ortalama ev fiyatlari (apartman ve mustakil birlikte) $868,075 imis Subat 2006 satis verilerine gore.
http://www.bayarearealestateadvisor.com/bay-area/ ...sco-CA.asp

Ilginc degil mi? Yillik ortalama gelir $34.500, ortalama ev fiyati $868.000.
Ve cok daha ilginci San Francisco'daki kiralar.
1 oda 1 salon kiralar $1100 ile $2800 arasi degisiyor.
2 oda 1 salon kiralar $1900 ile $4500 arasi degisiyor.
http://www.rent-sf.com/avg_rent.html

San Francisco'da bir kisi ortalama brut olarak $34500 kazaniyor, bunun %22'si Uncle Sam'e yani ABD'ye devlet vergisi olarak gidiyor, bir de ekstradan %8'i California eyaletine kisisel vergi olarak gidiyor. Geriye ne kaliyor?

Geriye kalan para ile kiralara veya evlere odenen paralari hesaplamak size kalmis. Bana gore ABD'de en pahali ve en az ekonomik sehir San Francisco. Ev fiyatlari ucuk, benzin fiyatlari ABD'nin en pahali fiyatlarindan, California vergileri yuksek, metro alani cok genis ve dogru duzgun ulasim yok (cevre yerlesim yerlerine dogru duzgun otobus vs ulasimi yok), pahaliligini ortbas edecek cok ozelligi de yok. Yogun sisli, okyanus var ama yuzebilmek imkansiz, asiri soguk, daglar guzel ama yazin bile buz gibi. Bir New York ile San Francisco arasinda fiyatlarda cok fark olmasa da yasam zevklerinde ve standartlarinda dunyalar kadar fark var.

En son Osman Yavuz tarafından Cum 01 Eyl 2006, 04:35 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi

gezginn
15 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 03:11

New york'ta goethals adli kopruden gecis en son 2 hafta once $ 6 idi. Verrazano-Narrows adli kopruden gecis ise $ 10 sanirim. Haftasonu ise Verrazano koprusunden iki yonde de para aliyorlarki bu nasil uygulamadir anlamis degilim.

Rifat Behar
15 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 09:11

Amerika'da toplanan paralarla ihtiyaç duyulan her yere köprü, tünel vb yapılmış. Örneğin New York'ta bir sürü köprü ve tünel var. Trafik sıkışıklığını büyük oranda ortadan kaldırmışlar. Toplanan paraları ulaşıma harcamışlar. Oysa İstanbul'da iki yaka arasında KRONİK bir sıkışıklık var. Ancak 30 senedir başta olan GERİ ZEKALILAR bu paraları 10 milyonluk İstanbul yerine başka yerlere harcadılar. Köprülerden toplanan paralarla 50 tane köprü  - köprüden vazgeçtim - 20 tane de tünel yapılırdı. Ama hiçbir şey yapılmadı. Halen de yapılan HİÇBİR ŞEY YOK. Sabah akşam araç kuyrukları kilometrelerce uzuyor. 10 dakikalık yol 2 saatte bitmiyor. GERİ ZEKALILARIN İstanbullu'ya çektirdiği eziyet için TAZMİNAT ödemesi gerekirken hala zam yapıp para toplamaya çalışıyorlar. MİLLET DE APTAL olduğu için bir şey yap(a)mıyor. EY MİLLET !!!!!! Örgütlenin, işyerinize toplu olarak gidin her 3 arabanın 2si yola çıkmasın. Gelirleri azalsın. BAK BAKALIM O ZAMAN ne oluyor. Ya da DAHA İYİSİ herkes söksün o cama yapışan zımbırtıyı. Herkes kaçak geçsin. Bir kişi bile para ödemesin. BAK BAKALIM ne oluyor ! PAÇALARI Tutuşsun bu ŞEREFSİZLERİN. Bunlar çukur açıp CAN ALIRLAR. Sonra da Bizim SUÇUMUZ YOK derler. Ya da .....'ın takdiri derler. Bir tek bu işe yararlar. Bu AYNI GERİ ZEKALI GERZEKLER, yeni köprü(ler) ve tüneller yapılması gerektiğinin farkına 20 senede varırlar, bunun farkına vardıktan sonra bir 20 sene de nereye yapacağız diye düşünürler. Hala düşünüyorlar. Bunlar HAKİKATTEN GERİ ZEKALI. Hem de SU KATILMAMIŞ CİNSTEN.

Bu ANLAMLI fotoğrafı İstanbul'a KÖPRÜ VE TÜNEL YAPMAKLA SORUMLU SON DERECE BAŞARILI, İLERİYİ GÖREN, SORUMLU, ÇALIŞKAN VE AKILLI YETKİLİLERİNE İTHAF EDİYORUM.

yazı gürkan

15 yıl önce - Cum 01 Eyl 2006, 10:05

helal olsun 10 milyon yapın köprü ücretini milletin sırtı hiç kalkmasın yerinden. yakında galata köprüsünden unkapanı köprüsünden de alırlar para

zafer yenidünya

15 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 21:30

Köprü geçişleri 20 de olsa biz evel Allah geçeriz.

a.onurr
15 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 21:50

Ekonomi iyiye gidiyor deniliyor ama bu sözde kalıyor.Köprüden geçme ücretine bile hiç çekinmeden ZAM yapılabiliyor.Bu ne çelişki anlayabilen varsa bana da söylesin Hani un fiyatı artar ekmekte zamlanır onu anlarımda bunu hiç anlamadım AYIP DİYORUM BAŞKADA BİŞEY DEMİYORUM!!!!!!

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM