Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa Hamitler Toplu Konutları
123 ... 545556   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
SABRİ BİLGİN
11 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 12:54
Bursa Hamitler Toplu Konutları


Büyükşehir`in konutları için geri sayım başladı


"Büyükşehir Belediyesi`nin Hamitler`de TOKİ ile birlikte yapacağı toplu konutları için çalışmalar hızlandı. Bin 800 konutun yükseleceği ilk etap için hazırlanan proje onay aşamasına geldi. "


Büyükşehir Belediyesi`nin Bursa`ya kazandıracağı en büyük toplu konut projesinde ilk etabın işlemleri tamamlanarak proje aşamasına gelindi. Hamitler Mahallesi`nde yaklaşık 200 dönümlük bir arazinin üzerinde vatandaşlara ait olan parseller 980 bin YTL harcanarak kamulaştırıldı. Projenin ikinci etabını oluşturan bölümde ise Hazine`ye ait olan parsellerin kamulaştırılmasında yaşanan sorun TOKİ tarafından çözülmeye çalışılırken, Büyükşehir Belediyesi`nin kamulaştırdığı bölümde konut üretimine başlanıyor. Bin 800 konutun yükseleceği ilk etap için hazırlanan proje onay aşamasına geldi.


TOKİ`nin çizdiği projeyi kent estetiğine uygun bulmayan Büyükşehir Belediyesi, konutların beton yığını olarak görülmesini engellemek için kendi bir proje hazırladı. Bursa`ya yakışır modern bir yapılaşma ile konut üretiminden yana olan Büyükşehir Belediyesi, alt yapısı ve formunu hazırladığı projeyi TOKİ`ye göndererek, bu talep doğrultusunda yeni bir çizim yapılmasını istedi. Büyükşehir`in isteği doğrultusunda konutları yeniden projelendiren TOKİ, onay alması durumunda bin 800 konutun ihalesine çıkacak.Büyükşehir Belediye Başkanı Hikmet Şahin`in seçim beyannamesinde de yer alan toplu konutların alt gelir grubuna hitap edecek olan ilk bölümü hayata geçiyor. Merkez ilçe belediyelerine konut üretim yetkisi vererek Bursa`ya binlerce konut kazandıran Büyükşehir Belediyesi şimdi kendi projesini hayata geçiriyor. Toplam 4 bin konut hedefleyen Büyükşehir TOKİ ile yaptığı işbirliği ile kentin konut açığına yönelik en büyük yatırımı gerçekleştirecek. TOKİ`nin yaptırdığı emsal konut projelerinin dışında daha özgü ve kent estetiğini ön plana çıkaran bir proje üzerinde konut üretimine başlayacak olan Büyükşehir Belediyesi, Hamitler Mahallesi`ndeki ilk etabın inşaası için gün sayıyor. Maliye Bakanlığı`nın Hazine arazilerinin belediyelere satışını durdurması nedeniyle ikinci etapta yaşanan sorunun çözüm ünün ardından burada da konut üretimine başlanacak.


Olay Gazetesi


Nihayet Büyükşehir Belediyesi'nin toplu konut çalışmaları da başlıyor.En dikkatimi çeken nokta,belediye'nin TOKİ'nin projesini kent estetiğine uygun bulmayıp projeyi kendi çizmesi oldu.Artık ciddi ciddi kent estetiği ön planda tutulmaya başlandı yapılan her projede:thumbsup:


M.Erdoğan
11 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 13:38

Alıntı:
En dikkatimi çeken nokta,belediye'nin TOKİ'nin projesini kent estetiğine uygun bulmayıp projeyi kendi çizmesi oldu.Artık ciddi ciddi kent estetiği ön planda tutulmaya başlandı yapılan her projede


Bende bugün bu haberi görüdm ve burda paylaşacaktım ki açılmış bile başlık. Bu haberi okurken benimde gözüme o nokta ilişti. yani yapılan binaların estetikten uzak beton yığınları olması belediyenin gözünden kaçmamış ve yeniden proje çizdirilmiş. bu çok hoş. Bölgede yapılması düşünülen konut adedide 4000 civarına ulaşacakmış galiba. Buda nerdeyse bir mahalle dolusu insan demek.

yavaş yavaş çarpık yapılaşma sorununun aslında ulaşım sorunun bile kaynağı olduğunu gördüler galiba. Çarpık kentleşme düzeltilmeden ne ulaşım ne altyapı sorunları biter. Hiçbirini çözemezler  


Ebru K.Türk
11 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 14:52

Benim Bursa ve çarpık yapılaşma sorunu olan tüm kentler için asıl önemsediğim; bu tip projelerin ismi "Kentsel Dönüşüm" olsa bile ne kadar oranda eski çarpıklığı kaldırdığıdır. Şimdiye kadar genelde belediyeler varolan boş arazilerinin yanına birkaç tane de çevredeki binayı ekleyip elde ettiği alana inşaatlar yaptı. Yani varolan çarpık yapılaşma yok olmuyor sadece o bölgenin yanına planlı bir bölge kuruluyor o kadar.  Bu durum bir çzöüm değil. Marifetli olan belediye Ankara'daki gibi var olan çarpık semtleri yıkıp yerlerine planlı mahalleler oluşturur.

Öyle 470 konut yapmakla da olmaz bu iş. Zira 470 konut demek 470 daire demek. Her katta 4 daire yapıp 10-12 katlı binalar kuruverince zaten 3-5 blokluk bir site çıkıyor ortaya. Dediğim gibi bahsedilen projeler eğer zaten boş olan bir alana yapılıyorsa belediye sadece müteahhitlik yapıyor demektir. Yok eğer çarpık semtleri yıkarak bunu yapıyorsa o zaman BELEDİYECİLİK yapıyordu benim için.demir1
11 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 11:17

Sevindirici bir gelişme.Yalnızca Hamitler değil Organize Sanayi'den başlayıp Merinos'a kadar çok ciddi kentsel dönüşümlerinin yapılması gerekiyor.

ozhanesemen

11 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 11:28

Bu proje acaba TOKİ sayfasında "Bursa Hamitler Konut + 2 adet Ticaret mrkz., Cami, Kreş, Sağlık oc, İlköğretim32" olarak geçen proje midir?

http://www.toki.gov.tr/programlar/uygulamatakip/c ..._ilkodu=16

Ve bu projedeki son durum ne acaba ?


Batur

11 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 15:51

Son durumu bilmiyorum ama bu projenin TOKİ’nin sayfasında geçen projeden başka bir proje olma şansı yok. Ayrıca TOKİ Bursa’da ekstra konut yapmak yerine, mevcut plansız yerlerde kentsel dönüşüm projeleri yapsa daha hayırlı olur.M.Erdoğan
11 yıl önce - Çrş 07 Şub 2007, 20:20

Alıntı:
Ayrıca TOKİ Bursa’da ekstra konut yapmak yerine, mevcut plansız yerlerde kentsel dönüşüm projeleri yapsa daha hayırlı olur.


Bu işte Toki mi yanaşmıyor yoksa yerel yönetimlermi üstüne düşeni yapmıyor noktasında bence Toki'den çok belediyeler umursamıyor bu konuyu.  Adam gibi büyük alanı gerçek anlamda kentsel dönüşüme tabi tutmaya uğraşan sadece Osmangazi belediyesi oldu. Aksilik olmazsa yakında başlarlar fomaraya.

Bence belediyeler TOKİ'yi davet edip onlarla çalışmayı istese Toki karşı çıkmaz. Sadece bizim belediyeler halen bursadaki tüm sorunları tek tek çözmeye çalışıyor ama asıl sorunu yaratan nokta olan çarpık kentleşmeyi düzeltmek pek akıllarına gelmiyor.    Bence asıl bu sorunu çözsek ne ulaşım sorunu kalır ne hava kirliği. Hatta düzenli şahirleşme olan yerlerde suç oranları bile düşer. TOKİ'yi çağıran olduda gelmedi mi


A.Nibal
11 yıl önce - Prş 08 Şub 2007, 14:46

Bursa'da belediyeler TOKİ'yle iyi işbirlikleri yapmaya başladılar...
Hamitler de gerekli yerlerden biriydi, isabet olmuş...

Herhalde son 2-3 senede projelendirilen ve başlanan toplu konut çalışmaları 4-5'i bulmuştur.


A.Nibal
11 yıl önce - Prş 08 Şub 2007, 14:56

Az önce OrhanEsemen'in yazdığı linke http://www.toki.gov.tr/programlar/uygulamatakip/c ..._ilkodu=16 bir gözattım:
Toplam (18) adet uygulama, Toplam (7.570) adet konut...

Bunların yarısına yakını da %85 oranında tamamlanmış gözüküyor...
İnşallah bu 18'lerin sayısı 2'ye 3'e katlanır...


Batur

11 yıl önce - Prş 08 Şub 2007, 17:11

Alıntı:
“Kent Meydanı bölgedeki kentsel dönüşümün tetikleyicisi olacak. Bursa’nın büyük kentsel dönüşümün ilk adımı buradan atılıyor. Kent Meydanı Projesi ile başlayan bu dönüşüm, Kentsel Dönüşüm Yasası ile hızlanacak” diyen Başkan Şahin, Santral Garaj’ın, Merinos Kongre ve Kültür Merkezi ve Kültürpark Sağlıklaştırma Projesi ile bütünleştiğinde cazibe merkezi haline geleceğini kaydetti.


kaynak

Başkanın burada bahsettiği yasa sanırım henüz çıkmadı, Bursa’da büyük çaplı bir kentsel dönüşüme başlamak için bu yasayı bekliyor olabilirler. Umarım bu yasa bir an önce çıkar.sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
123 ... 545556   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet