Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 03:53
YLV » Yalova'ya Gidecek İnkılap Vapurunun Verimli Şekilde Kullanılabilmesi Önerileri"İNKILÂP"I YALOVA'YA UĞURLUYORUZ

Bilindiği üzere, İstanbul'daki ilk seferini; 22 Kasım 1961 günü 17:45 "Köprü-Adalar" olarak gerçekleştiren (Kaynak: Prof.Dr. Avadis HACINLIYAN), Şehirhatları İşletmesi'ne (şimdiki adıyla İDO'ya) ait "S/S - İNKILÂP" vapurumuz, Yalova Belediyesi tarafından satın alındı ve önümüzdeki hafta Haliç'ten römorkörlerle çekilerek götürülecek. Yalova Rıhtımı'nda uygun bir alana çekilerek bağlanacak. Ardından da hummalı bir çalışma başlayacak ve artık deniz klâsikleri arasında girmiş, dünyadaki son 4 buharlıdan biri olan; "İnkılâp"ın iç düzenlemeleri çalışmaları başlayacak.  


(+)

Üç kardeş Haliç'te birarada...(+)

Dış yan künyesi...(+)

Kazanları...


İnkılâp'a uygulanması düşünülen estetik tasarım hakkında, bizler de WOWTurkey-Ulaşım grubu olarak fikirlerimizi burada biriktireceğiz. Vapurun, rıhtımda hareket etmeden sabitleneceği gözönüne alınarak, halka açılmasına kadar geçen aşamada, içinde ne tür düzenlemelerin yapılabileceği yönündeki olası yeni ve özgün fikirler bu başlık altında yeterince biriktikten sonra, Ulaşım grubunun bu konu hakkındaki düşüncelerini, gerekirse bir anketle de bağlayacağız...(+)

Üst kat dışta yazılı olan kapasite bilgileri...(+)

Ön görünümü...(+)

Son seferinden kalan, sökülmeden içinde halen asılı duran sefer tarifesi (2003-2004 Kış Sezonu)...(+)

Önden bir diğer görünümü...


İnkılâp, ruhundan ve isminden hiçbirşey kaybetmeksizin; daimi ve dönüşümlü sergi salonu, kütüphane, lokal, toplantı salonu, cep sineması/tiyatrosu, lokanta, çay bahçesi, seyir terası, müzik dinletileri ve küçük çaplı panellere evsahipliği yapabilecek kapasitede büyük, kolaylıkla altsalonlara ayrılabilir bir yapıda, son derece kullanışlı bir iç hacme sahip vapur... Yaz Bahçesi (üst güverte), Kış bahçesi (ön üst yarı-kapalı), arka üst yarı-kapalı alanları olduğu gibi, alt katı kendi içinde 3 altbölüme, orta kat ise, ön ve arka yarı-açık bölümler dışında, yine kendi içinde ikiye ayrılabilir bir gemoetride... Neticede; 8 farklı bölüm, 8 farklı amaç için kullanılabilir.  

Bütün bunlar gözönüne alınarak, aklınıza gelen enteresan fikirleri ya da yukarıda saymış olduklarımız hakkındaki yorumları/düşünceleri/tenkitleri burada altalta iliştirmeye başlayabiliriz.

Akın KURTOĞLU

NOT: Fotoğraflar, WOWTurkey Vapur Arşivi'nden alınmıştır - Elgan BAŞDOĞAN ve Simon Alen ÖZCENGİZ'in katkılarıyla)


Alper AKAY

12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 04:33

İnkılâp Yalova'da çok güzel çaybahçesi olur!
Hem O'da ister böyle birşeyi...
Çünkü alışıktır güvertesinde çay-sahlep içilmesine....
Yazın alt katlar sergi olarak kullanılabilir...
Bide gece bi güzel ışıklandırdımı eskisinden daha güzel olur bence...


Mustafa Noyan

12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 07:47

İnkılap Vapuru' nun Yalova' da kullanımı ile ilgili tavsiyelerde bulunacak arkadaşlarımıza yararlı olabilmesi için geminin bir yandan görünümü fotoğrafı ile kardeşi Ataköy Gemisine ait olmasına rağmen kullanılabilecek bir çizimini ekliyorum.

 

(+) 

(+)
Murat Caner
12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 17:26

Dinleti ve tiyatro gösterilerinin yapılabileceği yazlık ve kışlık olmak üzere iki adet sahne tasarlanması gerekir. Hafta sonları 5 kişilik grupların çalabileceği küçük sunaklar. Yazlık olanı üst güvertede bacanın arkasına yapılabilir. Çevreye hakim olacak biçimde yüksek ve kıyıda gezenlerin görebileceği bir yerde olması iyi olacaktır.

60 Evler'de kemençe, keman ile dinleti veren küçük bir grubumuz var. Yaz boyunca mekânı doldurdular. Yalova da bunu kaldıracaktır. Çocuk tiyatrosu ve dans gösterileri için de kullanılabilir böyle yerler. Kışlık bölüm de orta kat arka bahçeye açılan bölüm.

Ayakyolu giderinin de iyi tasarlanması gerekir. Şehir pissu kuşağına bağlanmalı. Vidanjörle baş edilmez. Çünkü gemi denizdeyken deposu kadar atık çıkarır. Şimdi bir ayağı karada olacak.

Çay odası yapılacak bölüm de belli. Diğer gemilerde de oçağın açıldığı ön bahçe. Hem açık hem kapalı bölümü var.

Alt kat yemek servisi yapılan bölüm olabilir. Yemekhane aş damı ise geminin ön tarafındaki çalışanların yatakane olarak da kullandıkları içinde aşlığı da olan yeri genişleterek yapılabilir. Ancak bunu yaparken geminin ön duvarına geniş bir kapı yapmak gerekecek. Bilemiyorum. Geminin özgünlüğünü bozar mı?


En son Murat Caner tarafından Sal 29 Ağu 2006, 17:41 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


kemalcanhakkı

12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 17:37

buyuk ihtimalle restorant olarak kullanılacaktır
banim merak ettıgım yalovada nerede baglayacagı?Murat Caner
12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 17:43

Unutmuşum sıgara içenlerin tıkılacağı küçük bir bölüm de olmalı. Gemide kapalı yerlerde sıgara içilmez. Doğasına aykırı.

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 23:04

Alıntı:
Unutmuşum sıgara içenlerin tıkılacağı küçük bir bölüm de olmalı.

"Sigara içenlerin tıkılacağı"...   Biraz ağır kaçmış bence bu cümle Vahşi hayvanlar tıkılır biryerlere. Cigara içenler değil Murat'çığım...  

Akın KURTOĞLUCem Telgeren
12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 23:24

İnkılap vapurunun Yalova da nasıl kullanılacağı sorusunda insanın aklına hep aynı cevaplar geliyor.Restaurant,çay bahçesi,kültür merkezi vb.Tabiki bu alternatiflerin hepsi olabilir.Ancak bana göre yapılması gereken şey nasıl kullanılırsa kullanılsın bu vapurdan mümkün olduğu kadar çok sayıda Yalova'lının hatta bu vapurda sayısız hatıraları olan İstanbulluların istifade edebilmesini sağlayacak düzenlemelerin yapılmasıdır.Eminim ki bu vapur Yalova da hizmete girdiği zaman İstanbul'dan sırf bu vapurun havasını soluyabilmek için hatıraları tekrar yaşayabilmek için özel olarak kalkıp Yalova'ya gelecek vapur sevdaliları da olacaktır.Böyle bir durumda Yalova ekonomisine olumlu katkı sağlayabilir.

Ne olarak kullanılırsa kullanılsın tek bir dileğim var.Vapurun orjinal görüntüsünün ve de renginin bozulmaması.İstanbul Boğazında vapurlar filosuna çoktan veda edip turistik amaçlarla ve restaurant olarak kullanılan tipi değiştirilmiş alakasız renklere boyanmış özelliğini kaybetmiş vapurları gördükçe içim sızlıyor.Artık tarihi eser sayılabilecek bu araçların orjinal haliyle muhafaza edilmesini istiyor ve diliyorum.Bu vapurların yenilenme bahanesiyle tiplerinin değiştirilmesini başka renklere boyanmasını bu vapurların hatırasına yapılmış bir saygısızlık olarak düşünüyorum.Artık tarihi eser olan bu vapurlar İstanbu'un yükünü çektiği yıllarda ki orjinal halleriyle güzeller.Ve ancak o halleriyle denizlerin nazlı gelinleri olmaya devam edebilirler.

Gelelim vapurun Yalova da bağlanacağı yere.Benim teklifim Yenikapı ve Pendik Hızlı Feribot İskelesi'nin yanındaki yeni inşa edilmiş olan yat limanına bağlanması.Böylece hızlı feribot yolcularını yıllarca hizmet verdiği İstanbul'a uğurlamış ve İstanbul dan gelenleri de karşılamış olur.

Son olarak wowTURKEY üyelerine bir teklifim var İnkılap vapuru Yalova da yeni göreviyle hizmete girdiğinde bu vapur içinde bir wowTURKEY buluşması tertipleyebiliriz.Bu buluşmaya bilhassa Yalova ve İstanbul'dan hatta Bursa'dan oldukça geniş bir katılım olacağından şüphem yok.(Bursa dan kimse gelmese ben gelirim.)


Kamil Büke
12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 23:26

Yalova'da  bildiğim kadarı Çağdaş Yaşam Derneği , ADD ( Atatürkcü Düşünce Derneği ) gibi dernekler yer sıkıntısında. Birde Yalova Yerel Gündem 21 var. Bu gibi çağdaş kuruluşlara geminin üst katında bir yer ayrılmalı. Kadınlarımıza - Gençlerimize - Kızlarımıza burada aktivite yapacak bir yer ayrılmalı diye düşünüyorum. Ne dersiniz?  

Unutmadan sormam lazım , Akın Üstadımız , Yalova Belediyesi Başkanını ziyaret'te kendisini ve Özel Kalemini "wowTurkey" üyesi yaptı mı? Merak ettim.


Murat Caner
12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 23:42

Eğer içerde sıgara içilirse içmeyenler dışarda kalacaklar.

Tıkmak eylemi daha çok suçlular için kullanılır. Sıgara içenler başkasını rahatsız etmemelidir. Sıgara dumanı yüzünden kapalı yerlerde bulunamamaktan dolayı mağdurum, size sizi şikayet ediyorum, Akın Beyciğim. .sayfa 1
123 ... 121314   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara