Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Alper AKAY

11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 03:15

Alıntı:
20 sene evvel de, vapurlarımız sessiz sedasız aramızdan ayrılırlardı. Tek hatırlayabildiğim; 1980'lerin ortalarında 68-Güzelhisar'ın son seferi hakkında bir gazetede çıkan yarım sayfa bir yazı ve de 2-3 fotoğraftan ibaret bir hâtıra ne yazık ki!  İnşallah, haftaya Yalova'ya gidecek olan "İnkılâp" vapuru, daha bir anlamlı çıkacak tersaneden...  

Aaaaahh ah!!!! Hiç kimse o vapurların güzelliğini onlarla beraber yaşamadan anlayamaz!!!
Vapurlarla yaşamak onlarla kardeş olmaktır!
Kış soğuğunda bizleri okulumuza, işimize, sevdiklerimize; yaz sıcağında ise sevgilimizle adaya, boğaza taşır dururlar!!!
En az 20 sene hizmet ederler ve o tahta güvertelerine ayak basan herkesi memnun etmek için uğraşırlar!
Ama o vapurları uzaklaştıranlar bilmezlerki giden her vapur Sarayburnu'nu selamlar nasıl olsa tekrar karşılaşacağız diye. İstanbulda göz kırpar ve bekleyeceğim diye söz verir!
Kız kardeşlerimize iyi bakalım; her nerede olurlarsa olsunlar...

mordehay kohen

11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 08:04

Tamam 3 vapur gitti  geriye yanılmıyorsam ali ihsan kalmaz kaldı
ne olacak bu vapurun akibeti . kime soracağız ? 1961-2003 senelerinde istanbul halkına
hizmet eden bu güzelim vapurlar teker teker başka şehirlere dağıtıldılar
evet kendimi teselli edebilirim hiç olmassa sökülmediler .
ama yinede ıstanbula ait olan bir kaç vapur başka illere gitti tamam yapacağımız bir şey yok kaderi değiştiremeyiz olan oldu. ama bir vapur daha var ümidi kaybetmiyelim
bir kanpanya düzenliyelim wowturkeyin epey üyesi var
burada hepimiz bir dilekçe verip idodan genel müdür sayın ahmet paksoydan hatta bu yetmesse ibb başkanından sayın kadir topbaştan bu son  vapurun ıstanbulda kalmasını
rica edelim elbet birisi çıkar bu vapuru satın alır onarır tabiki seyir durumunda olmıyacak
sahilde en iyi bir şekilde değerlendirebililir. mekan olarak istanbulda sorun değildir
haydi vakit kaybetmiyelim ben bu imza  kanpanyasının nasıl düzenlemesini bilmiyorum
bunun için kıymetli arkadaşlarımın yardımına ihtiyacım var  

ali bozoğlu, akın kurtoğlu, mustafa noyan bu konuda katkısı olabilirler .
özellikle ali bey sözkonusu olan vapur şu anda görevli bulunduğu kururuluşa aitti.
haydi vapurseverler üyeleri kendimizi gösterelim bir denemenin hiç bir kaybı yoktur
  zannedersem bu son vapurun istanbulda kalması bizim hakkımızdır.

Alper AKAY

11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 20:10

Alıntı:
haydi vapurseverler üyeleri kendimizi gösterelim bir denemenin hiç bir kaybı yoktur
 zannedersem bu son vapurun istanbulda kalması bizim hakkımızdır.

ben varım!!!!
9 kız kardeşten geriye sadece Teğmen Ali İhsan Kalmaz elimizde!
Halas vapuru ne güzel boğazda duruyor!
Bu vapurumuzda aynen onun gibi yapılsın!!!
Lütfen...

Alexandros

11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 22:28

Ulasimci arkadaslar hayirli aksamlar.............

Kuzguncuk vapurunun akibeti sormak isterdim sizlerden. Bu soruya bir arkadasimiz bana bu vapurun izlerini Golcukte kaybettigini yazdi. Acaba sizlerden bu konu hakkinda herhangi bir cevap bekliyebilirmiyim ? Ikincisi ise Kuzguncuk vapurunun temiz bir resmini nerede bulabilirim ?

Hurmetler ve bir gun sizlerle bulusmak umudiyle hayirli aksamlar dilerim.

Alexandros

mete gürer
11 yıl önce - Çrş 30 Ağu 2006, 07:47

Sayın Akın Kurtoğlu
Mordehay beyin önerdiği imza kampanyası için ne şekilde örgütlenmemiz gerekiyor?
İDO ya da ibb'ne gönderilecek ayrı ayrı kişisel önerilerden bir sonuç çıkacağına inanmıyorum. Yanıt vereceklerini de sanmıyorum. (Denemelerimin sonucu).

İDO Vapurların İstanbul, İstanbulun Vapurlar ile olan "bağlarının" ayırdına varabilseydi, salt ad değiştirme ile (M/S ŞEHİT SAMİ AKBULUT - M/S İSTANBUL-9) "kültürel değer" yaratılamayacağını da bilirdi.

Son umudum Fairfields'lerin gittikleri Belediyeler tarafından hoyratça kullanılmamaları. Belki de dediğiniz gibi çürüyüp gitmeleri yerine bir yerlerde, yararlı olmayı sürdürmeleri en iyi sonuçtur.

mordehay kohen

11 yıl önce - Çrş 30 Ağu 2006, 22:23

Alıntı:
İDO ya da ibb'ne gönderilecek ayrı ayrı kişisel önerilerden bir sonuç çıkacağına inanmıyorum. Yanıt vereceklerini de sanmıyorum. (Denemelerimin sonucu).

buraya yazılanlar maalesef doğrudur üzgünüm ama gerçek bu

Rifat Behar
11 yıl önce - Prş 31 Ağu 2006, 14:51

Bunların tarihle, nostaljiyle, arşivle, müzeyle hiçbir alakaları yok. Eskiyi atarlar saklamazlar.
Ben destek veririm ama sonuç çıkacağını sanmam.

simon

11 yıl önce - Cmt 02 Eyl 2006, 17:13

Kardeşi "Turan Emeksiz" gibi gurbete gitti "Kanlıca". Diğer kardeşi ise "İnkılâp" ise şu sıralar İstanbul'da olsa'da o da gurbete gitme hazırlığında. Gurbetten gelip 45 yıl sonra gurbete gitmek, düşündürücü.

Açıkçası bende şu an Kanlıca vapurunun bağlı bulunduğu Bandırma Belediyesi acaba vapuru nasıl değerlendirecek merak edenlerdenim. İleriki zamanlarda bu durum er ya da geç ortaya çıkacaktır. İş ki nasıl olursa olsun, o güzelim dış görünümünü bozadan, limanın bir köşesinde biblo gibi güzelliğini koruyarak dursun. Kimbilir bir zamanlar "Biz bu vapurlarıda koruyacağız" deyip, önce bir köşeye atıp, sonra satılmasına göz yuman zihniyet'e ibret olur.

Bunu ancak zaman gösterecektir.

çağatay mete
11 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 13:38

Bu vapurların aile ocağından,Boğaz'daki yuvalarından koparılıp başka beldelerde çeşitli şekillerde hizmete verilmesi ne kadar üzüntü verirsede yaşayacaklarını bilmek bir o kadar mutluluk verici.İstanbul'da tiyatro-kültür merkezi olarak 3 vapurumuzu yaşatacağız; sahili olan her beldeye bu 3 güzide vapurla tiyatroyu-sergiyi-kültürü götürüp İstanbullu ile buluşturacağız diye bizi heveslendirenler şimdi acaba ne yapıyorlar;onlara ne demeli? Elde kalan son Fairfields ŞEHİT TEĞMEN ALİ İHSAN KALMAZ vapurumuzu bari bu beyanlarına istinaden bir ahde vefa ilkesi sergileyerek onarsınlar ve İSTANBUL'da tutsunlar;ama Halas gibi değil herkesin yararlanabileceği bir kültür merkezi-sergi salonu,konser salonu,konferans salonu-ve bir seyir kafeteryası ile bizlere hizmet vermeye devam etsinler.

ali_bozoglu

11 yıl önce - Pzr 03 Eyl 2006, 23:14

S/S Kanlıca Vapuru Bandırma Belediyesi'ne verilmiş olay bana hüzünlü gelmiyor biliyorumki Kanlıca Bandırma'da yaşıyor Ataköy'ün Ereğli Limanında yaşadığı gibi bu örnekleri çoğalkmak mümkün buraya kadar her şey tamam yahu bir tanesi'de İstanbul'da kalsa olmaz mı Sevgili Mordehay Ali Bozoğlu birşeyler yapamazmı diyor gemiler Belediyenin ancak bu site aracılığı ile baskı unsuru oluşturup kalan gemiyi burada bir yerde muhafaza edilmesini temin edebiliriz. Benim Aklıma şu geliyor bu gemiler Karaköy-Kadıköy arasında çalıştı  kalan gemi adı her neyse Kadıköy rıhtımında Turyol Motor İskelesi ile Yeni Kadıköy İskelesi aarsında bir yerde rıhtıma bağlı olarak duramaz mı içinde çeşitli etkinlikler yapılabilir ne bileyim çay bahçesi bile olur . Bu iktidar yapamaz mesale içerisinde bir lokanta orjinal yapısını bozmadan enüst güvertede yazın o sıcak günlerinde bir bira içilmezmi dikkat edin Kadıköy'de denize sıfır bir mekan yok Eski Kadıköy İskelesi üstündeki lokal'in haricinde bir ikincisi benim de üye olarak katıldığım bir toplantıda Haliç ve Taşkızak Tersanelerini müze haline getirmek için çalışmalar yapılmıştı belediye'nin hale gündeminde düşünebiliyormusunuz devekuşu bu iki tersane arasında sefer yapıyor ufak bir ücret karşılığında ben görmedim gidip görenlerin yalancısıyım İtala ile İsviçre arasında bulunan como gölünde sitimli gemiler orjinal haliyle çalışıyormuş  üçüncü şık bakım ve onarımı yapılarak boğaz'da gezi teknesi olarak çalıştırılamaz mı bilmiyorum yapacağımız iş İDO Web sayfasını yazı bombardımanına tutmak tabi fikirlerimizle

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM