Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 19:12
İST » B1.69. Kanlıca Vapuru Bandırma'ya Verildi

Haliç'te tersanede bir kenarda birbirine bağlı duran son 3 Glasgow'dan birisi daha İstanbul'dan ayrıldı ve Bandırma Belediyesi'ne gitti. "KANLICA" vapuru artık Bandırma'nın malı... Ağustos'un ortasında, Haliç'ten çekilerek buraya taşındı ve liman sahasına çekildi.

İnşallah verimli ve şanına yakışır bir şekilde kullanırlar ve daha uzun süreler Kanlıca vapurumuz, denizle olan 45 yıllık bir geçmişe dayanan birlikteliğini sürdürür...  

http://www.bandirma-bld.gov.tr/tr/shownews.aspx?newsid=71

Akın KURTOĞLU

yazı gürkan

11 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 21:42

kanlıca vapuru banırmaya cekilerek mi götürüldü yoksa halen aktif haldemi motoru kısaca çalısıyormu

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Pzr 27 Ağu 2006, 21:55

Alıntı:
kanlıca vapuru banırmaya cekilerek mi götürüldü yoksa halen aktif haldemi motoru kısaca çalısıyormu

Motorları kesinlikle çalışmaz durumdaydı. Muhtemelen römorkörler eşliğinde sabaha karşı Haliç'ten çıkartılarak taşınmış olmalı. Turan Emeksiz de aynı şekilde Mudanya'ya götürülmüştü geçen yıl.

Akın KURTOĞLU

Mete Cihangiroglu
11 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 08:25
Kanlica, Turan Emeksiz ve anilar.

Kanlica vapurunu cok iyi hatirliyorum.Turan Emeksiz'i de,Pasabahceyi,Dolmabahceyi,Suadiye,Inkilap ve otekilerini.Bunlar cocukluk yillarimin vapurlari.Az mi Kadikoy Karakoy arasi gidip gelmisimdir.Hele o Kadikoy ve Karakoy vapur iskeleleri.Hala gozumun onundeler.Bazen de Haydarpasa'ya ugrarlardi.Bazi cimacilarin cehresi bile hala gozumun onunde.Iskeleye yanastiginda karsiya halat atarlardi.Karsi taraftaki cimaci da iskelenin demir babasina gecirirdi hemen ve karsilikli  olarak iki cimaci da o kalin halati  vapurun ve iskelenin babalari arasinda corek seklinde dolarlardi.Sonra vapur tam olarak yanastiginda hemen cozup ikinci kez olarak daha muntazam sekilde dolarlardi.Hemen tahta iskeleleri vapura surerlerdi ve yolcular onlarin ustunde yuruyerek iskeleye cikarlardi.Halatin gerildiginde cikardigi kuvvetli gicirdanma sesleri bazen yolcularda korku yaratirdi acaba kopacak mi diye.
Daha pek cok iyi ve kotu hatiralarimla Istanbul'u hala seviyorum.Dunyanin oteki ucunda olsam bile.

yazı gürkan

11 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 17:54

bilmiyorum her gemi istanbul dan başka bir sehire satıldıgında kendimi hain evlat gibi hissediyorum.sanki anne babasına bakmayan vefasız evlat gibi

kemalcanhakkı

11 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 18:09

Alıntı:
bilmiyorum her gemi istanbul dan başka bir sehire satıldıgında kendimi hain evlat gibi hissediyorum.sanki anne babasına bakmayan vefasız evlat gibi

senin dusunduklerini keske yetkılilerde dusunse ama uzulme insanlar dogar buyur ve olur hıc yoktan bu vapur olmeyecek

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 02:24

Bu vapurlar artık hiçbir şekilde sularda seyr-ü sefere müsait olamayacakları için, bu şekilde değerlendirilmeleri faideli... Tamir ve bakımları, neredeyse yeni bir vapur parasına eşdeğer tutarda olacağı içn, hiç değilse daralarının   bu amaçla halkın hizmetine sunulması, çürüyüp yokolmalarından daha iyidir...   Yeter ki, bunları satın alan belediyeler isimlerini değiştirmesinler. İşte, o zaman o vapurun ruhu kaybolur.

Akın KURTOĞLU

Alper AKAY

11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 02:34

Bir tarih daha İstanbul'dan ayrıldı sırada hangisi var???
Keşke onları birkez daha Kadıköy'e yanaşırken, Karaköy,de düdük öttürürken izleyebilsek...
Keşke T.D.İ. römorkörleri Kanlıca'ya veda gösterisi yapsalardı...
Keşke 20 sene önce doğmuş olsaydım...
Keşke ahh keşke...

Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 02:39

Alıntı:
Keşke onları birkez daha Kadıköy'e yanaşırken, Karaköy,de düdük öttürürken izleyebilsek...
Keşke T.D.İ. römorkörleri Kanlıca'ya veda gösterisi yapsalardı...
Keşke 20 sene önce doğmuş olsaydım...
Keşke ahh keşke...

20 sene evvel de, vapurlarımız sessiz sedasız aramızdan ayrılırlardı. Tek hatırlayabildiğim; 1980'lerin ortalarında 68-Güzelhisar'ın son seferi hakkında bir gazetede çıkan yarım sayfa bir yazı ve de 2-3 fotoğraftan ibaret bir hâtıra ne yazık ki! İnşallah, haftaya Yalova'ya gidecek olan "İnkılâp" vapuru, daha bir anlamlı çıkacak tersaneden...  

Akın KURTOĞLU

Avadis Hacınlıyan
11 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 03:09
İnkılap ilk sefer

Yanılmıyorsam İnkılap vapuru ilk seferini 22 Kasım 1961 günü 1745 Köprü Adalar seferi olarak yapmıştı. Yine yanılmıyorsam seferi emektar Suvat ya da Ülevden teslim almış olabilir. Birlikte İstanbula gelen kardeşi Harbiye de aynı gün 1840 Köprü Adalar seferini yapmıştı. İnkılap vapurunun ilk seferinin de kayda geçmesi için bu mesajı yazdım.
Saygılarımla

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM