Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
BursaRAY B Etabı Gelişmeleri ve İnşaat Çalışmaları
« önceki   123 ... 363738   sonraki »

ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara
kilitli
sayfa 37
Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 29 Mar 2008, 14:00

Yıldırım yolu, Acemler'e kadar ortak giden 2 hattın üstüste bindiği bir aks konumuna yükseleceğinden, geçiş aralıkları da bu meyanda iki misli olacak. Üzerinde tartışılan mesele bu galiba...

Şehreküstü'den itibaren doğu yönünde toplam kaç istasyon devreye sokulmuş olacak? Adlarını biriniz sayabilir mi?

Akın KURTOĞLU

MURAT ÇELİK

14 yıl önce - Cmt 29 Mar 2008, 14:34

Akın abi merhaba.. Bursa büyükşehir belediyesinin web sayfasından aldığım resimlerdede görülüyor. bitti bitiyor... bursaya hayırlı olsun...

http://www.bursa-bld.gov.tr/projeler/proje.html

(+)

(+)

(+)

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Cmt 29 Mar 2008, 16:10

Bursaray'ın parkurlarını ölçtüm. Şehreküstü'den itibaren oratak olarak Acemler'e kadar 11 dakikada ulaşılınıyor. Burada 2 kola ayrılan hat, alt dalda (Küçük Sanayi) toplam 10 dakika ve yine üst dalda (Organize Sanayi) 10 dakika seyahat süresi ile her iki hatta da 21'er dakikalık tek yönlü parkur sürelerine sahip... (Son istasyona ulaşma süresi 1 dakika olarak da alınabilir. Bu durumda 20 dakikalık tek yön parku süresi bulunur).

Batıdaki bu iki uçta 4'er dakikalık bekleme süresinden sonra geri dönüşe başlıyorlar ve 19 ilâ 20 dakika arasında yeniden Şehreküstü'ne geri dönüyorlar. Burada 6 dakika bekledikten sorna yeni sefere başlıyorlar. Bu durumda 50 dakikalık tam tur sürelerine sahipler ve günboyu 10'ar dakikalık eş periyotlarla 5'er katar çalıştırılıyor. Toplamda 5 + 5 = 10 set çalışıyor olmalı...

48 adet B-80 olduğuna göre, bunlarla; 4 setli 12 katar, 3 setli 16 katar ve 2 setli 24 katar oluşturabilmek mümkün (48 sayısı özel bir sayıdır ve raylı sistemlerde tercih edilen 12'nin [yani, düzinenin] katlarından birisidir: 1, 2, 3, 4, 6, 8, 12, 24 ve 48 sayılarına tamsayılı sonuç verecek şekilde bölünebilmektedir ).

Yeni hizmete girecek olan Doğu (Arabayatağı) etabında +6 istasyon mevcut (Tek yönde 12 dakikalık bir ek parkura karşılık gelir). Her iki hat da, doğu-batı ekseninde; 32-33 dakikalık bir yeni seyahat süresine ulaşacaktır.

Kalkış periyotlarındaki; 00, 05, 10, 15... standardı bozulmaksızın tam tur müddetini; 40X2 = 80 dakikaya yükseltebilirler. Bu durumda her iki hatta da 8'erden toplam 16 katar çalıştırılması icabeder. Her iki uçta 7 ilâ 8 dakikalık bir dinlenme müddeti ortaya çıkar. Doğu etabında, hemzemin geçişlerdeki ve iki istasyon arasındaki muhtelif uzamalar da hesaba katılacak olursa; tek yönlü parkur müddeti ortalama olarak 35 dakika ve uçlardaki dinlenme süresi de 5'er dakika olarak düşünülebilinir...

Güniçinde firesiz çalıştırıldığı taktirde => 48 / 16 = 3 set bulunur. Yani, hiç değilse sabah ve akşamları zirve saatlerde 3'er setten müteşekkil toplam 16 katar devreye konulmuş olur. Bu durumda kalkış aralıklarında herhangi bir bozulma olmaksızın sistem çalışmaya devam eder. Ama bu teorik hesaplamadır. Pratikte ise durum biraz daha farklı olacaktır: İçlerinden hiç değilse %6'lık bir yedekleme payı ayrılırsa; 2.88 (3 set) depoda bekler iken, geriye kalan 45 setten 13 adet 3'lü ve 3 adet de 2'li set oluştururlar. %8'lik bir yedekleme yapılacak olursa, bu durumda da; 12 adet 3'lü ve 4 adet 2'li setlerden oluşan katarlar servise verilir. Geride de 4 tek set (mafsallı) bekletilir (2 setli 2 katar. Herbir hat için 1'er yedek katar).

Akın KURTOĞLU

alkan1985

14 yıl önce - Cmt 29 Mar 2008, 22:33

Bursaray Yıldırım etabı 6 Nisan´da yolcu taşımaya başlıyor

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin 4 yılda inşaatını tamamladığı 4.5 kilometrelik Bursaray Yıldırım etabında 6 Nisan'dan itibaren yolcu taşımacılığı başlıyor. Başkan Hikmet Şahin, bir hafta boyunca Şehreküstü Arabayatağı istasyonları arasında ücretsiz seferlerin yapılacağını, 23 Nisan'da resmi olarak devreye alınacak ulaşımda ise, Arabayatağı'ndan Küçük Sanayi ve Organize Sanayi'e kadar olan kısımda, tek biletle ulaşımın yapılacağını söyledi.

Merinos Parkı ağaç dikme merasiminde gazetecilerin Bursaray B etabına dair sorularını cevaplandıran Hikmet Şahin, 'Ücretlendirme sistemi Arabayatağı ve batıdaki diğer istasyonlar arasında tek etab olarak yürütülecek. 6 Nisan Pazar günü itibariyle Yıldırım B etabı hizmete başlayacak. 1 hafta boyunca bu hatta ücretsiz olarak yolcuları taşıyacağız' dedi.

Şahin, Ankara yolunda çalışan minibüslerle alakalı soru üzerine ise, 'Biz 4 yıldır Ankara yolu ve Yalova yolu kuzey hatlarında kalan 600 minibüsçü arkadaşın bir araya gelerek hareket etmelerini istiyoruz. 4 minibüse 1 otobüs şeklinde teklifimiz var. Bizim kimsenin ekmeğinde gözümüz yok. Ancak işin sağlıklı olması, onların işletmeciliğinin verimli olması için 4'e 1 dönüşümünün uygun olacağını öngörüyoruz. Bu 600 minibüsçü esnafımız bir araya gelir, bir şirket kurarlar. Bölgedeki hatları düzenleriz. 150 otobüs olur, trafiğin seyri rahat olur, müşteri rakamları rantabl olur, benzin ve personel sarfiyatları az olur. Verimli bir şekilde ekmeklerini kazanmaya devam ederler. Ankara yolunda raylı sistem devreye alındıktan sonra paralel olarak minibüslerin çalışmasına müsade edemeyiz' dedi.

turker ustun

14 yıl önce - Pzr 30 Mar 2008, 22:18

Bursaray ın 6 nisandaki deneme sürüşlerine katılalım. Şehreküstü istasyonunda buluşalım. Pazar günü olduğu için toplanmakta zorlanacağımızı düşünmüyorum. BUrdan bir liste yapalım... Veaya bir tarih saat belirleyelim....

turker ustun

14 yıl önce - Pts 31 Mar 2008, 22:53

Bu gün iş gereği tam viyadüğün üstünden geçerken gördüm. O an çok tuhaf oldum. Öyle ağır ağır sanki manzaranın keyfini çıkara çıkara geçer gibi gördüm.

Akın Kurtoğlu

14 yıl önce - Sal 01 Nis 2008, 02:20

Alıntı:
23 Nisan'da resmi olarak devreye alınacak ulaşımda ise, Arabayatağı'ndan Küçük Sanayi ve Organize Sanayi'e kadar olan kısımda, tek biletle ulaşımın yapılacağını söyledi.

Güzel bir haber... Parkuru ortasından bıçak gibi ikiye bölmeyecekler demek ki...

Akın KURTOĞLU

DenizYlçnky
14 yıl önce - Prş 03 Nis 2008, 18:31

Evet! Saat kaçta nerede toplanıyoruz?

turker ustun

14 yıl önce - Prş 03 Nis 2008, 20:19

Kimse ilgili göstermiyor. Wow bursa olarak çok zayıfız. Bursaray yeni etabı açılıyor kimse etkinlik yapmıyor. İstanbulda böyle açılışa toplanıyorlar. Bne kendim açılışa kendim katılacağım... Bu arada cem abi uzun süredir görülmüyor... O açılışı kaçırmaz...

yusuf ülkü
14 yıl önce - Prş 03 Nis 2008, 20:49

Ben Bursada olsaydım gelirdim hem bu vesile ile Bursalı ulaşımcılarla tanışmış olurdum.
Ama ilgi yok sanırım

sayfa 37
« önceki   123 ... 363738   sonraki »
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara