Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
serkanen

11 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 14:24
Adana - Mentaş HES üretime başladı


Alıntı:
Mentaş HES üretime başladı

Adana'da Seyhan Nehri üzerinde kurulu Seyhan ve Çatalan Baraj Gölü ve Hidroelektrik Santrali'nden (HES) sonra Bereket Enerji Üretim A.Ş. tarafından Musulu Menteş Köyü yakınlarında inşa edilen Mentaş HES de enerji üretimine başladı.

Seyhan Nehri üzerinde yatırımına Haziran 2004 yılında başlanan Mentaş HES, Temmuz 2006'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca geçici kabulü yapılarak sessiz sedasız işletmeye açıldı. 2 yıl gibi kısa sürede tamamlanarak üretime başlayan Mentaş HES'in 40 mw kurulu güce ve 179 milyon kwh/yıl üretim kapasitesine sahip olduğu, üretilen elektriğin de doğrudan Denizli Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) kullanılacağı belirtildi. Aladağ Belediye Başkanı Yusuf Yıldız, merkezi Denizli'de bulunan Bereket Enerji A.Ş'nin İmamoğlu ve Aladağ ilçe sınırları içerisinde bulunan Musulu Menteş Köyü yakınlarında yaklaşık 2 yıl önce inşaatına başlayarak tamamladığı santralin şu anda deneme aşamasında olduğunu, burada ürettikleri enerjiyi de Denizli Organize Sanayi Bölgesi'ne pazarlayacaklarını açıkladı. Bereket Enerji'nin Seyhan ve Zamantı Nehri üzerinde kurulacak birçok projeleri daha olduğunu ve ihaleye girerek inşaat izni de aldıklarını belirten Başkan Yıldız, Mentaş HES kotunun, Boztahta Köprüsü'nün bir metre altına çıkacak kadar ayarlandığını ve su yükselmesi nedeniyle korkulacak bir durum olmadığını, firmanın da santralin zarar verebileceği yerlerdeki vatandaşlara ait tarla ve binalarını kamulaştırdığını, paralarını da ödediğini ifade etti.

Bereket Enerji A.Ş. Proje Finansman Departmanı Sorumlusu Mustafa Zeybek, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'ndan (EPDK) aldıkları 18 Kasım 2004 tarih ve EÜ/386-6/493 nolu üretim lisansı kapsamında Adana ili İmamoğlu ve Aladağ ilçeleri sınırları içerisinde ve Seyhan Nehri üzerinde yatırımına Haziran 2004 yılında başlanan Mentaş Hidroelektrik Santrali'nin (HES) Temmuz 2006'da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'nca geçici kabulü yapılarak işletmeye alındığını bildirdi.

"BEREKET ENERJİ A.Ş, 10 YILDA 9 SANTRALİ DEVREYE ALDI"

1995 yılında kurulan Bereket Enerji A.Ş'nin hidroelektrik santrallerin projelendirilmesinde, yatırım uygulamasında ve işletmeciliğinde önemli bir bilgi birikimine sahip sektörünün öncü firmalarından birisi olduğuna ve 10 yıllık kısa süreç içinde 9 adet santrali devreye aldığına işaret eden Zeybek, 2006 Temmuz ayında Mentaş HES, 2007 Nisan ayında SARAYKÖY JES'in devreye alınmasıyla işletmede olan santral sayısının da 11'e çıkacağını belirtti.

Bugüne kadar şirketin işlettiği santrallerin hiçbirinin çevreye ve yöreye herhangi bir olumsuz etki yapmadığını, yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı tesislerin diğer enerji kaynaklarına göre bütün dünyada çevreci olması bakımından tercih edildiğini ifade eden Zeybek, aynı zamanda bu tür tesislerin yatırım ve işletme dönemlerinde yöresel istihdama ve ülkenin enerji kapasitesine çok önemli katkılar yaptığına dikkat çekti. Zeybek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Zira Mentaş HES tesisi de yöremizde inşaat aşamasında dahi yüzlerce kişiyi istihdam ederek ve bölgede harcamalar yaparak bölge ekonomisine önemli ölçüde katkıda bulunmuştur. Ülkemizde son günlerde enerji ve dolayısıyla elektrik arzında sıkıntılar yaşanmaktadır. Doğalgaz fiyatlarının son yıllarda sürekli artış göstermesi çevrim santrallerinin maliyetlerini artırmış, hatta bu tür santrallerin kapatılması gündeme gelmiştir. Bu durumda sürekli artan elektrik talebinin karşılanmasında yerli ve yenilenebilir kaynaklara dayalı hidroelektrik tesislerin önemi göz ardı edilmemeli, tüm halkımız, resmi ve özel kurum ve kuruluşlar ile basın mensuplarınca sahip çıkılmalıdır. Ülkemizin enerji portföyüne yeni bir tesis daha kazandırmanın gururunu ve mutluluğunu paylaşırken, yatırımın her aşamasında verdikleri destek ve katkılar için tüm halkımıza, resmi ve özel kurum ve kuruluşlar ile basın mensuplarına çok teşekkür ederiz. Mentaş Hidroelektrik Santrali'nin yöremize, ülkemize ve halkımıza hayırlı olmasını temenni ederiz."

Kaynak:www.ekspresgazete.com


Sevindirici bir gelişme Torosların suyunu kullanmak adına. Eminim ki Aladağ'ın gelişimine de katıkıda bulunacaktır önemli ölçüde.


Resul GUL

3 yıl önce - Çrş 01 Ekm 2014, 17:51
Menteş HES


Adana'da Seyhan Nehri üzerinde kurulu Seyhan ve Çatalan Baraj Gölü ve Hidroelektrik
Santrali'nden (HES) sonra Bereket Enerji Üretim A.Ş. tarafından Musulu Menteş Köyü
yakınlarında inşa edilen Mentaş HES de Yıllardan beri İmamoğlu Ovasını sulumakta..

Menteş Baraj Gölü....(+)

Yine Seyhan üzerinde Bu Barajdan sonra Yedigöze BARAJI da inşaa edildi ..
Tüm bu Barajlar Çukurovada Sulanabilir Tarım Alanlarını daha da yukarılara taşıyacaktır..

Burada Menteş BARAJI Kapaklarının bulunduğu ve Barajın Su tutulduğu Alanın Haritadan görünümü..
Güzel bir manzarası mevcuttur..
Buraya Gitmek için Adana dan İmamoğluna doğru 40 km civarında yol gittikten sonra
İmamaoğluna varmadan Aladağ yoluna dönülmek suretiyle 35-40 km civarı daha yol
gittikten sonra Musulu Köyü civarında yer almakta..

..


önens

3 yıl önce - Çrş 01 Ekm 2014, 18:14

Malesefki HES ler doğayı mahfediyor !bedrock
3 yıl önce - Çrş 01 Ekm 2014, 19:01
Tertemiz bir HES mümkün!


Kesinlikle Önens arkadaşıma katılıyorum, Temiz enerji ve doğayı yoketmemek için Adana'dan daha az güneş alan Almanya'nın Freiburg şehrinin (1970'li yıllarda nükleer enerjiye ilk karşı çıkan ve protesto eden şehir, dahası enerjiye ihtiyaçları olduğunu kabul ederek, kullanılabilir ve temiz enerji kaynaklarını nasıl kullanabileceklerinin fizibilitesini ortaya çıkarıp tüm şehre yaymış olan bir şehir ) tüm evlerin çatılarını hatta stadyum çatısını bile güneş panelleriyle donatarak enerji ihtiyaçlarını karşılıyorlar. COŞKUN ARAL'ın Güneş Başkenti Freiburg isimli bir belgeseli mevcuttur, o belgeseli izlemenizi hatta belediye başkanımıza varıncaya kadar izlemesini tavsiye ederim. Bakın bu güzel şehrin HES anlayışı nasıl gelişmiş; ''Şehrin yanı başındaki Dreisam nehrinin etrafı yayalara ve bisikletlilere ayrılmış. 7’den 70’e herkes spor yapıyor. Engellilerin belki de en rahat spor yaptığı yer burası. Burada nehrin hemen yanında yeşillikler içinde gizlenmiş, tek katlı bir kulübe var: Bir HES (hidroelektrik santralı)!
Türkiye’de bilinçli her insanın ayaklanmasına yol açan HES’lerden çok farklı. Bizdeki HES mantığı, derelerin akış yolunun değiştirilerek bir boru içine hapsedilmesi ve hapsedilen suyun yüksek bir yerden bırakılmasına dayalı. Yüksekten gelen hızlı su ise tribünleri döndürerek enerji sağlıyor. Freiburg’lular suyun gücünden de faydalanmayı düşünmüş ve çözümü antik çağlardan gelen bir bilgide bulmuş. Arşimet’in yaklaşık 2500 yıl önce bulduğu ve adına ‘Arşimet Burgusu (ya da vidası)’ dediği sistemle bizim HES’lerin çoğundan daha iyi verim elde etmişler (yılda 2 milyon kWh). İnşaat aşamasında da çevreye neredeyse hiç zarar vermemişler.
‘Arşimet Burgusu’ antik çağlardan beri suyu aşağı seviyelerden yukarıya çıkartmak için kullanılır. Burada ise sistemi ters yönde çalıştırarak her burgu bölümünde daha da fazla artan bir güç elde ediliyor. Bunun için nehir, 3 metre aşağıya düşürülmüş. Bu düşüşün balıklara zarar vermemesi için de taşlardan setler yapılmış. Böylece hem şık bir görüntü elde edilmiş hem de balıklar için küçük yapay resifler sağlanmış.'' Güneş Panellerini ve HES anlayışını bu link ve sayfayı inceleyerek görebilirsiniz... http://www.radikal.com.tr/dunya/temiz_enerjinin_b ...rg-1096936cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET