Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

11 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 22:28
WOW-ULAŞIM Grubunun, "YALOVA BELEDİYE BAŞKANLIĞI" Ziyareti

WOWTURKEY’İN "YALOVA BELEDİYE BAŞKANI"NI MAKAMINDA ZİYARETİ

24 Ağustos 2006 Perşembe günü, WOW-Yalova Grubu’nun girişimleriyle Yalova Belediye Başkanı Sayın Barbaros H. BİNİCİOĞLU’nu Belediye Sarayı’nda makamında ziyaret ettik.

Haftaiçindeki randevu talebimize olumlu yanıt veren sayın başkan ile öğleden sonra 14:10’da, WOWTurkey’i temsilen Simon Alen ÖZCENGİZ, Tarkan ASLAN, Göksel ER ve bendenizden oluşan grubumuz görüşmeye alındık.

(+)

(+)

Daha ilk izlenimlerimizde, başkanın genç yaşının da vermiş olduğu dinamizmle son derece hareketli, ilginç projelere imza atmaya meyilli, Yalova’nın çok daha ilerilere gitmesi için heyecanlanan, bu uğurda gecesini-gündüzüne katan bir yapıda olduğunu fark ettik. Öyle ki, koltuklara oturmamızla birlikte, kısa bir hoş geldiniz faslını tâkiben, seri bir şekilde bize Yalova hakkında yaptıklarını, yapmak istediklerini, bu yöndeki ciddi projelerini, çizimler ve kaynaklar eşliğinde birbiri ardına sıraladı.

(+)

Hakikaten de sayın başkanın altını çizdiği projelerin bir kısmı tamamlanan, bir kısmı da tamamlanmak üzere olan, ciddi ve halka son derece faydalı olacak projeler: Yalova Meydanı’nın gerçek bir meydan şekline dönüştürülmesi, yat limanı, şehrin prestij yolu olacak Fatih Caddesi, Termal yolu, yeni ve modern otogar, halka açılan Atatürk’ün ünlü “Yürüyen Köşk”ü, Yalova’nın bir üniversite şehri olarak Marmara havzası içinde hak ettiği yeri alma yolundaki çabaları ve neticede Yalova’nın bir “Butik Şehir” haline getirilmesi üzerine harcanan yoğun çabalar sohbetimizin ana konularıydı.

(+)

Uzun soluklu projeler haricinde, 1-3 Eylül 2006 tarihleri arasında ilk kez Yalova’da düzenlenecek olan “Motor Sporları  Festivali” gibi etkinlikler hakkında da detaylı bilgiler aldık (Bu konuda ayrı bir başlık açılacaktır). Projeler çok fazla ve gerçekten de tamamlandığı vakit, Yalova’nın bir değil, birçok adım ileri gitmesine önayak olacak düşünceler… WOWTurkey olarak, bu konuda bizler de elimizden gelen sanal yardımı yapacağımızı ilettik kendilerine…

(+)

(+)

Yalova Belediye Başkanı Barbaros Bey’le asıl randevumuzun konusu ise şuydu: Bilindiği üzere İDO (eski İstanbul Şehirhatları İşletmesi)’nun artık miyadlarını doldurdukları için ıskartaya ayırmak zorunda kaldığı 4 Glasgow tipi (halk arasındaki isimleriyle: “Devekuşları”), son iki yıl içinde çevre belediyelere belli bir bedel karşılığında satılmaya başlandı. Yalova Belediyesi de bu güzel fırsatı kaçırmayarak belli bir bedel karşılığında, dünya üzerinde son kalan 4 adet buharlı gemiden biri olan; “İNKILÂP” vapurunu satın aldı.

(+)

İnkılâp, Haliç’te tersanede diğer 3 kardeşine yaslı olarak uzun bir süredir beklemekte. Gerçi motorları ve kazanları artık iş göremez durumda (geçen aylarda Haliç ve Camialtı Tersaneleri’ne yapmış olduğumuz ziyarette bu 3 vapuru da gezmiş ve incelemiştik). Ancak, vapurların diğer aksamları sapasağlam. Yani; seyr-ü sefere her ne kadar müsait olmasalar da, karaya bir şekilde bağlı olmaları durumunda, teknelerinin her metrekaresinden, çeşitli amaçlarla yararlanabilmek imkân dahilinde: Lokal, cep sineması/tiyatrosu, müze, daimi ve/veya sanatçılara yönelik dönüşümlü sergi salonu, dinleti salonu, küçük çaplı gösteri/konferans/toplantı salonu, nostalji köşesi, çay bahçesi, lokanta vs. gibi, ilk etapta akla gelen on kadar farklı alana evsahipliği yapabilecek kapasitede.

Bu konuda başkan bey, belediyenin birtakım düşünceleri olmakla birlikte, sitemizden de gelecek önerilere sıcak bakacaklarını ve değerlendirmeye alacaklarını belirtti. Biz de bu konuyla ilgili olarak, üç gün içinde; “Yalova Belediyesi, İnkılâp Vapurunu En Verimli Ne Şekilde Kullanabilir? ” adı altında bir başlık açacağız ve WOWTurkey üyelerinin değerli önerileri bu başlık altında biriktireceğiz. Başlıkta; İnkılâp vapurunu detaylı iç çizimleri, teknik bilgileri, tarihçesi ile birlikte, üyelerin çeşitli önerileri yer alacak.

Ziyaret sırasında, Barbaros Bey ile birlikte, vapurun Yalova sahilinde bağlanabileceği en uygun alanın neresi olacağı konusunda da fikir alış-verişinde bulunduk ve nâcizâne birkaç yer önerdik. Başkan bey de bu alanlar üzerinde vapurun bağlanabilmesinin olabilirliği yönünde yardımcılarıyla görüşeceğini belirtti. Zaten bizim önerilerimizle onların düşünceleri aşağı-yukarı aynı yöndeydi.

(+)

Resmî yazışmalar ve evraklar tamamlandıktan sonra, vapur İstanbul’daki tersaneden sabaha karşı alınarak, römorkörler eşliğinde çekilerek Yalova’ya götürülecek ve bundan sonraki aşama devreye girecek. Yani, vapurun iç dizaynının en iyi şekilde yapılabilmesi, verimli bir şekilde belediyeye hizmet edebilmesi yönündeki işin en kapsamlı ve emek gerektirecek bölümü…

(+)

Toplantımızın yarısından itibaren Basın-Yayın ve Halkla İlişkiler Müdiresi Sayın Merve Gönül YILDIRIM da bizlere katıldı. Sohbetin ilerleyen bölümlerinde, bizlere İnkılâp vapurunun içinde yapılmasını düşündüğü güzel projelerinden bahsetti. Bu konuda hangi kurum ve kuruluşlarla ne şekilde irtibata geçilebilir, ilânlar ve reklâmların kapsamı ile vurucu bölümleri ne şekilde hazırlanabilir? sorularına birlikte yanıt aradık. Merve Hanım da, Barbaros Bey gibi genç, dinamik ve Yalova’nın geleceği için çırpınan biri olduğu için, fikir alış-verişleri son derece makul, gerçeğe yatkın ve seri bir şekilde ardı ardına sıralandı sohbet boyunca...

45 dakika süren ziyaretimiz sonunda, son derece faydalı geçen bu sohbetin Yalova’ya bir nebze olsun katkı sağlama yönünde bizlere verdiği iç huzuruyla Başkan Bey’in makamından ayrıldık. Barbaros Başkan bizlere Yalova için hazırlanan projelerin yeraldığı son derece güzel bir kitap ile, tanıtım CD’si, Yürüyen Köşk’ün birer maketini ve diğer bilgilendirici materyalleri hediye olarak verdi.

WOWTurkey üyeleri olarak, bizleri makamında kabul ederek, 45 dakikasını bize ayırma  nezaketini gösteren; Yalova Belediye Başkanı Barbaros H. BİNİCİOĞLU’na ve Basın Danışmanı Sayın Merve GÖNÜL YILDIRIM’a, sitemiz adına çok teşekkür ederiz.

WOWTurkey “İstanbul-Ulaşım”
Bölümü Denetçisi
Akın KURTOĞLU

WOWTurkey“İstanbul-Ulaşım/Denizyolları”
Altbölümü Yardımcı Moderatörü
Simon ALEN ÖZCENGİZ

WOWTurkey Yalova Grubu üyeleri
Tarkan ASLAN
Göksel ER

Başdoğan

11 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 22:41

WOWTurkey'i bir kez daha başarıyla temsil eden değerli arkadaşlarımıza candan teşekkür ederim. Bir şey dikkatimi çekti ama.

Kareli gömlek wowTurkey'in üniforması mı oldu yoksa Sayın Başkana uyum sağlamak için mi  böyle bir örnek giyindiniz?

simon

11 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 23:07

Alıntı:
Kareli gömlek wowTurkey'in üniforması mı oldu yoksa Sayın Başkana uyum sağlamak için mi  böyle bir örnek giyindiniz?

İşin aslını ben anlatayım. Biz takım elbise ile gitmiştik. Ancak Başkan bey'in kareli gömlek ile geleceği yönünde haber aldığımızda, Akın hocamla hemen çarşıdan kareli gömlek aldık. Son dakikada paçayı kurtardık.

İşin şakası bir yana, Akın hocam bu ziyareti ayrıntılı anlattığı için bana yazacak birşey kalmıyor. Ancak şunu söyleyebilirim ki, Wow Turkey güzel bir buluşmanın daha altına imza atmış oldu. Wow Turkey'in bu tarz ziyaretler zincirine bir halka daha eklenmiş oldu. Ben olsam da olmasam da, WowTurkey'in nice güzel ziyaretlerin altına imza atacağına inanıyorum. İster iki kişi, ister on kişi olsun. Sonuçta amaç, Wow Turkey'i güzel bir şekilde tanıtmak. Yeter ki bu güzel takım ruhu bozulmasın ve de nice seneler sürmesi dileğiyle.  

Yalova Belediye Başkanı Sayın Barbaros H. BİNİCİOĞLU’na ve Basın Danışmanı Sayın Merve GÖNÜL YILDIRIM’a ben de sitemiz adına sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum.

Süha
11 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 23:23

Demin Akın abim ile bizim evin kapısın önünde buluştuk bana daha detaylı anlattı Limitli kullanıcı istiyorlarmış olsun ama bir dahakine inşallah bende olacağım. Yalovam sonuçta benim memleketim. Bugün en çok Yalova’dan ve İstanbul’dan gelen arkadaşlarla tanışamadım yüz yüze ona üzüldüm açıkçası ama Yalova için çok güzel şeyler olacak.

mordehay kohen

11 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 23:35

Evet istanbulda bulunmama rağmen yakında bedenimden bir parçası alınip yalovaya
organ nakline gidiyor tek tesellim bu güzelim vapurun parçalara bölünmemesi
inşallah içerisi nasıl olacaksa dıştan görünüşü   ve  ismi kattiyen değiştirilmemeli .
buna muhafazakarlık denir . içimden dua ediyorum ki hiç olmassa bir vapur istanbulda kalsın

tarkan arslan

11 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 23:40

üstad merak etmeyin bu gemi bize emanet dışının tamamen orjinal kalacağını garanti ederiz. bu bize bir emanet vapurun iç dizaynında değişiklikler olacak sergilerin olacağı
tek kişilik gösterilerin olacağı en üst katında hiç gemiye binmeyen vatandaşların çay içmesini sağlamak gemimiz aynı kararekteriyle duracak farklı hizmet edecek ve karinası denizden ayrılmayacak siz hiç merak etmeyin

recai metilli

11 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 08:45

Akın Üstad yine yapacağını yaptı tatilinde bile ülkemiz ve sitemiz için çalışmalarına devam etti, yakın zamana kadar İstanbul'umuzun bir parçası olan Yalova ilimizin gelişmeleri bizi elbetteki çok ilgilendiriyor. Yerel yönetecilerimize projelrinin gerçekleşmesinde hayırlı başarılar diliyorum. Lafı da fazla uzatmadan başta Akın Üstadımıza ve toplantıya katılıp sitemizi başarıyla temsil eden diğer çok değerli arkadaşlarımıza çok teşekkürler.
Bir sonraki ziyaretin nereye olacağını merakla bekliyoruz.

yasar_gul

11 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 09:37

Sevgili Akın Abime ve Simon kardeşime bir Yalova lı olarak teşekkür ediyorum
Fotoğraflardan ve anlatımlardan her şey ortada
Sizi çokk seviyoruzz

tarkan arslan

11 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 10:26

yaşar bey beni unuttun aşkolsun

Murat Caner
11 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 10:33

Peki arabalı vapur için ne düşünülüyor acaba.

Eskihisar Topçular arası arabalı vapur seferlerini Kocaeli ile birlikte işletmeyi tasarlıyorlar mı?

Tavşanlı'da arabalı vapur iskelesi yapılacaktı. Tavşanlı'dan Eskihisar'a özel gemi çalışabilir. Bu konuda ne düşünüyorlar.

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara