Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Akın Alan
14 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 19:04
Haraççıoğlu Medresesi Kapılarını Bursalılara Açıyor


Medrese Belediyeler Birliği Olacak....
   
  Osmangazi Belediyesi’nin yürüttüğü tarihi ve kültürel miras çalışmaları çerçevesinde restore edilen Haraççıoğlu Medresesi, Bursalıları ağırlamak için gün sayıyor. Yaklaşık iki ay içinde de kapılarını Bursalılara açmış olacak. Restorasyonu tamamlanmak üzere olan tarihi yapı Kavaklı Mahallesi’ne farklı bir soluk getirecek. Sosyal tesis olarak kullanılacak olan yapının alanı 1.115 metrekare, bunun 110 metrekaresini medrese binası oluşturuyor. Geriye kalan yaklaşık bir dönümlük alan ise yapının bahçesini oluşturuyor. Binanın restorasyonu tamamlanmak üzere, restorasyon bittikten sonra Bursa Belediyeler Birliği Merkezi olarak kullanılacak. Binanın bahçesi ise çevre düzenlemesi yapıldıktan sonra mahalle sakinlerinin oturup dinlenebileceği sosyal bir tesis haline getirilecek. Böylece bir tarihi yapı daha restore edildikten sonra işlevsel hale getirilerek kentte kazandırılmış olacak. Osmangazi Belediye Başkanı Recep Altepe Vakıflar Bölge Müdürlüğü’nün mülkiyetindeyken 20 yıllığına Osmangazi Belediyesine tahsisi yapılan Haraççıoğlu Medresesi’nin gerek tarihi değeri bakımından gerekse sosyal açıdan en iyi şekilde değerlendirdiklerini söyledi.(+)


   Altepe tarihi kaynaklarda Haraççıoğlu Medresesi bünyesinde bir kütüphaneden söz edildiğini hatırlatarak “Restorasyonun ardından buraya bir de kütüphane kazandıracağız. Böylece hem sosyal hem de kültürel yönden zengin bir şekilde işlevselleştirilmiş bir yapı ortaya çıkacak” dedi. Başkan Altepe restorasyonun iki ay içinde tamamlanarak yapının ve bahçesinin kullanıma açılmasını hedeflediklerini söyledi. Mimari yapısıyla görsel bir ziyafet sunan yapının bahçesinde dinlenmek isteyenler için mimari yapıya uygun bir kamelya, servis amaçlı bir mutfak ve wc yapıldı. Yine mimari yapıya uygun bir çeşmenin yer aldığı bahçenin çevre düzenlemesi tamamlandıktan sonra hisar içi bölgesinde tarihle iç içe zaman geçirilebilecek cazip bir mekan ortaya çıkacak.


Akın Alan
14 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 14:11(+) 

(+)


Akın Alan
13 yıl önce - Prş 14 Arl 2006, 03:21

Haraççıoğlu Medresesi

Bursa'nın en eski yerleşim yerlerinden olan Kavaklı Caddesi'nde zaviye veya nakşibendi tekkesi olarak yapılmış,  1852'de medrese haline çevrilmiş ve değerli bir kütüphaneyi barındırımış tarihi bir yapıdır. Günümüzde restore edimiş ve Osmangazi Belediyesi sosyal tesisi olarak hizmete girmiştir.
Medrese, 110 metrekarelik bina ve 115 metrekarelik bahçeden oluşur.
Bir zamanlar Orhan  Kütüphanesinden sonra Bursa'nın ikinci büyük kütüphanesi olan Haraççıoğlu Medresesi Kütüphanesi, sonradan Orhan Kütüphanesi ile birleştirilimiştir. Cumhuriyetin ilk yıllarında kütüphanede 1566 kitap bulunduğu bilinmektedir. Günümüzde kitapların çoğu İnebey Yazma Eserler Kütüphanesi'nde yer alır.

Yapı, Bursa'daki Hristiyanlar'dan haraç ve cizye vergilerini topladıkları için Haraççıoğlu veya Cizyederzade olarak anılan bir aile tarafından yaptırılmıştır. Haraççıoğlu Ailesi, 16. yüzyılın ikinci yarısından itibaren Bursa ayanlığını yürütmüş yani halk ile devlet arasında irtibat sağlama işlevini yüklenmişlerdi. O yıllarda ordunun peksimet ihtiyacını karşılayan Bursa'ya peksimet talebi Bursa Ayanı'na iletilirdi. Bursa ayanlığı, Haraççıoğulları'nın görevden ayrılması ile kaldırılmış ve işler kurulan bir heyet tarafından yürütülmeye başlamıştı. Zaviyeyi yaptıran Cizyederzage Hüseyin Ağa ile ilerki yıllarda zaviyede görev yapan diğer şeyhler Kavaklı Caddesi üzerindeki Dar'ul Kura Camii bahçesine gömülmüştür.
Medresenin haziresinde Cizyederzade ailesi bireyleri ile Rumeli Fatihlerinden Hacı İvaz Paşa'nın mezarı bulunur.

Not:Hacı İvaz Paşa Yeşil Türbe'nın mimarıdır.ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet