Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Vapurlarımız Çevre İllere Verilmeli Mi ?
Evet 37.6%  37.6%  [35]
Hayır 62.4%  62.4%  [58]
Toplam Oy : 93

Süha
12 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 00:16
Elde Kalan Vapurlar ve Çevre Kentlere Verilen Vapurlar

Arkadaşlar şu sıra bazı denize kıyısı olan illere elde kalan ve kullanım süresi dolan vapurlarımız veriliyor ve bundan öncede verilmiş olan vapurlarımız var en son samsuna verilen vapurumuza var sanırsam sonrada Yalova’ya verilecek olan vapur. Bunların dokümanını çıkarsak hiç fena olmayacak.

Emir Kula
12 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 19:21

Benim bildiğim Turan Emeksiz Mudanya Güzelyalı'ya;Yalova ya Samsun'a ya da Zonguldak'a verilmişti şu an aklımda değil.Ataköy vapuru Karadeniz kıyı kasabalarından birine verilmiş ve burada da batmıştı (Hatta bu olayın sitede fotoğrafı da vardı).Kanlıca Bandırma'ya verildi.İnkılap da herhalde Yalova'ya verildi ya da verilmesi bugün yarın gerçekleşecek.

kemalcanhakkı

12 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 19:43

rumeli feneri ismli vapurda kocaeli buyuksehir beledıyesıne verilmisti geldikten sonra ATATÜRK ismini almıstı resmi asagıda.
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=266705#266705

Zeki Varış

12 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 20:04

Alıntı:
Ataköy vapuru Karadeniz kıyı kasabalarından birine verilmiş ve burada da batmıştı

Ataköy Vapuru'nun battığını ben daha şimdi öğrendim ve çok'ta üzüldüm.Çocukluğum da ilk dikkatimi çeken Vapur'du çünkü Ataköy'e gittiğini sanıyordum.Deniz'le ilk tanışmam Ataköy plajı sayesinde olduğu ve çok yakın oturduğumuz için.
Bu başlık'ta dikkatimi çeken şu oldu."kullanım ömrünü tamamlamış vapurlar"deniliyor.Ömrünü tamamlamış bir vapur,başka bir ilimiz de nasıl kullanılabilir?Oradaki insanların hayatı bizimkilerden dahamı az değerli?
Hani müze haline getirilip bir renk cümbüşü olarak başka bir ilimizde sergilenebilir de,kullanılması nasıl oluyor anlayabilmiş değilim?!Denizcilik'ten biraz anlayan bir insan olarak,bir teknenin tüm sac'larını değiştirmediğiniz sürece o teknede ki metal yorgunluğunu üzerinden tümüyle atabilmeniz mümkün olmaz.Makina ve diğer aksamlardaki revizyonlar ikinci planda kalır.Ağır bir hava'da tek tük değişmiş yeni saclar'da diğerlerine kaynaklı olduğu için,kağıt gibi yırtılıp gidebilir.Bunun bir örneği,Sönmez Denizcilik'e ait TOPKAPI-S isimli eski geminin(55.000 tonluk idi)Brezilya'dan yüklediği demir cevherini,Kdz Ereğli'ye getirirken Karadeniz'de Kefken açıklarında baştan köprü üstüne kadar yırtılarak batmasıdır.
Ben bu işten birşey anlamadım.Daha ayrıntılı bilen varsa yazsın lütfen.

kemalcanhakkı

12 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 20:08

Alıntı:
Ben bu işten birşey anlamadım.Daha ayrıntılı bilen varsa yazsın lütfen

Osman arkadasımız herhelde omru dolmus degılde herhalde istanbulda yapımı devam eden yenı vapurlar seyıre basladıktan sonra elde kalan C sınıfı vapurların cıvar illere verilip verilmiyecegını merak ediyor bide daha once verilen vapurların nerelere verildigini ve isimlerini merak ediyor yoksa omru dolmus vapurları hangi il neden istesin?

Süha
12 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 20:52

Aynen öyle beni yanlış anlamayın zaten ben yanlış anlatmışım özür dilerim. Aslında bizim için önemli olan verilse bile en azından gene iyi bir şekilde bakılmaları.

Cem Telgeren
12 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 21:27

Alıntı:
Benim bildiğim Turan Emeksiz Mudanya Güzelyalı'ya

Evet Turan Emeksiz şu anda Güzelyalı da iskeleye bağlı olarak duruyor.Vapurun Güzelyalı Belediyesi tarafından yüzer restaurant olarak kullanılmak üzere İstanbul'dan satın alınıp getirildiğini duymuştum ama henüz herhangi bir girişim yok.Öylece bekliyor orada.Aslında her ne sebeple olursa olsun İstanbul'a veda eden vapurların parçalanıp jilet olması yerine böyle denize kıyısı olan sahil beldelerinde denizlerin beyaz süsü olmalarının devam etmesini olumlu bir hareket olarak görüyorum.

Bu arada Tuzla vapuru da bilindiği gibi İmralı Adasına malum nedenlerle sefer yapması için Adalet Bakanlığına devredilmişti.O da seferde olmadığı zamanlarda Güzelyalı'ya bağlanıyor.

çağatay mete
12 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 21:36

Yanılmıyorsam TUZLA isimli vapurumuz Adalet Bakanlığı'na devredilmişti.4 veya 6 (sayısını tam hatırlamıyorum) vapurbotta geçen Mayıs ve Haziran Aylarında Van Gölü'nde sefer yapmak üzere parça parça karayolu ile gönderilmişti.

burakbecan
12 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 21:54

Vapurlarımız başka şehirlere verileceğine istanbulumuzda kalsa,eğer restaurant veya cafe tarzı yapılacaksada istanbulumuzun güzel semtlerine kurulsa daha hoş olmazmı?Çünki vapurlarımız istanbulumuzun simgesidir!Örneğin;bir karadeniz kıyısına yada yalova'ya vs.. verileceğine bir yeniköy yada caddebostan sahiline cafe olarak kurulsa daha hoş ve anlamlı olur bence.

Zeki Varış

12 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 07:08
Burada söz konusu olan İnsan hayatıdır.

Alıntı:
yoksa omru dolmus vapurları hangi il neden istesin?

Hiç belli olmaz.Denizcilik'ten anlamayan bir Belediye Başkanı ve Danışmanları çıkar,prim yapsınlar diye alır,İl veya İlçelerine'de koyarlar.Ondan sonra facia.Şunu iyi anlamak lazım.Orta ve uzun vade'de 2. el her zaman daha masraflıdır.Hele İnsan hayatı söz konusuysa daha'da masraflıdır! ve vebali'de ağırdır.Biz bilmiyorduk derler,kısa bir soruşturma geçirirler çıkarlar işin içinden.Olan hiç bir şey'den habersiz zarar gören zavallılara olur.
Eğer bir gemi teknik ömrünü tamamlamış'sa onu alacak kurumun,en az bir yeni gemi yapımı kadar masrafı göze alması lazım.Yani yeniden hizmete verecekse.Ama sadece sergileyeceğiz derler liman içinde olmak kaydıyla,toplam inşa maliyetinin 1/3-1/4'ü maliyetle revize ettirerek sergilerler,o ayrı mevzu.
Burada dikkat edilecek konu;Ya satışı yapacak kurum sözleşmeye bazı maddeler ilave edecek,Ya'da bazı arkadaşlarımızın teklif ettiği gibi bu tip emtia'lar yine bir revizyon'dan geçirilerek mevcut kurumun elinde kalacak.Artık yüzer restoran'mı yaparlar,Haliç'te veya Boğaz'da nostaljik gezi'mi yaptırırlar o,onların tasarrufu olur ve bence'de en sağlıklısı olur.
Saygılar..

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM