Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Rifat Behar
15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 09:29
İstanbul Atatürk Havalimanı'na İETT ile Ulaşım SağlanacakAlıntı:
Havalimanına Otobüs Seferi

Yeni genelge: 1 Ocak 2007 itibariyle havaalanlarına yolcular belediye otobüsleriyle taşınacak.

Havaalanına yolcuları belediyeler taşıyacak.

Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 1 Ocak 2007'den itibaren büyükşehir belediyesi ve belediye sınırları içindeki yerleşim birimleri ile havaalanları arasında yolcu taşımacılığını, belediyelere ait toplu taşıma araçlarının yapacağını bildirdi. Bakan Yıldırım, havaalanları ile yerleşim birimleri arasında yolcu taşımacılığı hizmetini kökten değiştiren, sektörde büyük tartışma yaratacak bir genelge yayımladı. Yıldırım, bölgesel hava taşımacılığı projesiyle birlikte iç hat hava taşımacılığının hızlı bir gelişme gösterdiğini belirterek, bu gelişmeye koşut havaalanları ile yerleşim merkezleri arasında taşınan yolcu sayısının arttığına dikkat çekti. Yıldırım, bu tür taşımaların kolaylaştırılmasının önemli olduğunu vurguladı. Genelgeye göre, havaalanlarına yolcu taşımacılığı, belediye otobüsleri ile yapılacak. Büyükşehir belediyeleri en geç 1 Kasım 2006 tarihinde faaliyete başlayacak biçimde gerekli önlemi alacak. Ücretler, şehiriçi toplu taşıma genel ücret tarifesine göre belirlenecek. Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri, bugüne kadar söz konusu hizmeti veren işletmelerin, bu kapsamdaki faaliyetlerine, 1 Ocak 2007 tarihinde son vereceklerini söyledi. Yetkililer, "Belediyeler ile mevcut işletmeler 1 Kasım 2006 tarihinden 1 Ocak 2007'ye kadar birlikte hizmet verecek" dedi.
Olcay AYDİLEK / ANKARA

KAYNAK: http://www.sabah.com.tr/eko103.html

Bu durumda HAVAŞ ne olacak? Bizim Havalimanımıza zaten metro gidiyor aslında ama demek ki otobüs de çalışmaya başlayacak. Amaç HAVAŞ'ın ve TAKSİ'lerin elindeki FAHİŞ fiyat tekelini kırmak...


Mehmet Kasım
15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 09:58
Güzel bir uygulama


Havaalanına toplu taşıma aracı tabiki uygun olur ama şehir içi trafiğini halledemeyen İETT nasıl Havaalanı toplu ulaşıını yapacak ?

Rifat'ın dasöylediğ gibi bizim metromuz var zaten.

Havaş Bakırköy İDO - Havaalanı arası çok yoğun çalışıyor.Burayada metro gitmiyor.Ama bu hatta İETTkoymak ne kadar doğru ?


Rifat Behar
15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 11:36

Bakırköy-Havaalanı arasına SHUTTLE metro yapsınlar. Çok çalışan iki nokta arasında böyle metrolar var. Mesela New York'ta

Shuttle, çok çalışan iki nokta arasında veya yolcuları bir noktadan alıp ana metro hattına getirmek için yapılmış kısa metro hatlarına verilen isim.

KAYNAK: http://en.wikipedia.org/wiki/S_(New_York_City_Sub ...y_service)

Bakırköy- Havalimanı arasındaki bir metro çok şık olurdu. Havalimanında çalışan pek çok insan yakın olsun diye Bakırköy'de oturuyor. Ayrıca, Marmaray - Havalimanı entegrasyonu açısından böyle bir SHUTTLE hat çok gerekli olurdu.


Sedat_85g

15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 13:33

1- 2 sene öncesine kadar zaten Havaalanı - Taksim 96T diye bir hat vardı yanlış hatırlamıyorsam.  Ancak ne zaman görsem boş olduğu için kısa süre sonra da kaldırılmıştı...

Havaalanına zaten metro gidiyor. Bir de otobüs kalkmasının ne anlamı olacak bence mantıksız.

Ancak Sabiha Gökçen için değişik hatlar konulabilir....


Kerem.
15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 14:23

Valla Atatürk Havaalanına otobüs yok ama metro var.Ancak Sabiha Gökçen Havalimanına 16S Kozyatağı-Sabiha Gökçen Havalimanı arabası çalışıyor.Bilgilerinize.sinancoban
15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 14:33

Belediye, havaalanı ulaşımına el atmakla beraber havaalanlarındaki otoparklara da el atsalar fena olmaz bence. Sabiha Gökçen'i bilmiyorum ama Atatürk Havalimanı'ndaki otoparklarda giriş-çıkış için bile bir dünya para alıyorlar.

oaltay
15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 15:12

HAVAŞ'ın fahiş hizmet tekelinin kırılmasına sevindim. Tabi HAVAŞ'ın rahatlığı yanında belediye otobüslerinin haline bakarak rahatsızlık duyacaklar da çok olacaktır.

Rifat Behar
15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 16:13

IETT buraya CITARO koyacaktır. MAN koyacak hali yok. CiTARO'ların da HAVAŞ'ın otobüslerinden aşağı kalır yanı yok. Klimalı yayla gibi otobüsler. Belki bavulları koyayacak yer konusunda sorunlar yaşanabilir.

hakan_1970
15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 22:15

Hatırladığım en eski Havaalanı hattı 96 idi. Bu hatta Man otobüs(ler?) çalışırdı.
96 Yenikapı-Havaalanı hattı da seyrek seferleri ile oldukça boş çalışan bir hat idi.


Arda Alkaya
15 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 22:43

Metro varken otobüs seferleri gereksizmiş gibi görünebilir ama metro geceleri sefer yapmıyor ama geceleri uçaklar inip kalkıyor. Geceleri hiç olmazsa saatte 1 sefer konabilir. Şu da başka bir gerçek ki metro Aksaray'a kadar gidiyor. Otobüs seferi konacaksa bunlardan ikisi Mecidiyeköy ve Taksim olacaktır. Aksaray'da metrodan inip Taksim'e gitmek için aktarma yapmak zorundasınız. Yolculuk hali malum bavullarla aktarma hiç kolay değil. Tek vasıta ile uçağa verdiğiniz paranının 2-3 mislini diğer ulaşım araçlarına vermeden ulaşım olmalı.

Acıdır ki Sabiha Gökçen maalesef istenilen seviyeye ulaşamadı. Özellikle dış hatlarda Yeşilköy hala önemini koruyor. Bu yüzden bence Kadıköy'e de otobüs konmalı.

Bu hizmetin darısı İDO Yenikapı terminalinin başına...sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM