Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı

KONYA ATATÜRK STADYUMU'nun, toplu konut/gökdelen alışverişmerkezi' ne devredilip, yenisinin uygun olan başka bir yere yapılması doğrumudur?
EVET 78.2%  78.2%  [61]
HAYIR 21.8%  21.8%  [17]
Toplam Oy : 78

tamer yılmaz
12 yıl önce - Prş 24 Ağu 2006, 04:05
Konya - Stadyumun yerine toplu konut ve alışveriş merkezi

Böyle bir projenin uygulanma ihtimalinin olduğunu sık sık duyuyorum. Stadyumun oraya katıığı farklı bir hava vardır ve hayatımın hepsinin orda geçmesi nedeniyle bu durum beni tedirgin etti. Yerine gökdelen veya toplukonut yapılacakmış . Her ikisi de olabilir tam bilmiyorum.

Aynı yere daha teknolojik bir stadyum yapılması farklı bir konudur. Lütfen taşınıp taşınmamasıyla ilgili katkıda bulunursanız sevinirim.

Konyalı bu konuda ne düşünüyor?

tamer yılmaz
12 yıl önce - Cmt 26 Ağu 2006, 02:55

Konyalı nın umrunda değil herhalde bu durum. eğer kulesite tarzı biyer yapılsın yada lüx toplu konutlar yapılsın o zaman anlarsınız ne demek istediğimi..

H.EMRE
12 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 11:55

bu konuda sonuna kadar haklısın. Benim cocuklugumda stadyumun içinde ki basketbol sahasında geçti.orda yaptıgımız maçları ömrüm boyunca unutamam.ama her maç baslaması ve bitisinde sehirde olusan kargasa cok büyük sorunlara yol açıyor.bunun önüne nasıl gecilebilir bilmiyorum ama tadyumun ordan kalkması demek Konyada cok seyin degisecegi demek.

resitokumus

12 yıl önce - Pts 28 Ağu 2006, 12:13

Aslında komple bir spor merkezidir orası.Yakın çevreside tarihsel bir dokuya sahiptir. Konya, şehir olarak,zemin olarak,planlama açısından gelişmeye açıktır. Gökdelenlerin,işmerkezlerinin yapılacağı bir çok alan varken Konyaya çok hoş bir hava veren bu spor merkezini oralardan kaldırmak Kentimize yapılacak haksızlıktır diye düşünüyorum.
Şehrin daha büyük stadyuma ihtiyacı varsa o da başka bir yere yapılabilir. Ama içinde Futbol sahaları , Kapalı spor salonları , Tenis Kortları , Yüzme havuzları , Veledromu barındıran kaç tesis var Türkiyede. YAZIK EDERİZ.
Saygıyla...

tamer yılmaz
12 yıl önce - Sal 29 Ağu 2006, 00:03

Konya çok geniş bir ova. Git gide genişliyor. Ama Konyanın bir ucundan bir ucuna gitmek ne ulaşım açısından sıkıntılı ne de zaman olarak sıkıntılı. Ve merkezden on dakika uzaklaşın orda gördüğünüz tabloyla merkezde gördüğünüz tablo arasında 20-30 yıllık gelişmişlik farkı var. Bu tür yerler oralara yapılmalı. Stadyum gibi bir yere değil. Konya'da şu an trafik sıkıntısı yok. Ama şu haliyle bile 5 sene sonrasını tahmin edemiyorum. Çok yakın zamanda büyük trafik sıkıntıları çekeceğiz. Onun için şehir merkezini biraz yaymak lazım. Yığılmayı engellemek için.Kampüs otogar  tarafı  çözüm olmadı. Uzak değil ama Konyada yaşayan biri için uzak sayılabilir. Mevlana kültür merkezinin bulunduğu civar merkeze 5 dakika. Ama terkedilmiş gibi. Orayı hareketlendirmek lazım. Ama Olay ihtiyaç meselesi de değil zaten. Stadyumun bulunduğu yerde öyle bir ihtiyaç kesinlikle yok. Otogarı nalçacıdan taşıdılar. Şuan yeni otogar köy seferlerine devredilecek, yenisi yapılacak (nereye yapılacağını bilmiyorum). Bu iki projenin de asıl amacını tahmin edebiliyoruz. Yanlış bir duyum almadıysam Dubaili bir şirketle görüşülmüş. 35000 kapasiteli bir stad yapılacak. Bu gelişmeden sonra iki stadyuma ne gerek var, stadyumun bulundugu alanı değerlendirmek gerekir dimi. Stadyumun bulunduğu alanı düşündükce kalp atışları hızlanıyor, avuç içleri kaşınıyordur bizimkilerin.

seyit gökhan cimci
11 yıl önce - Prş 17 Oca 2008, 03:21
KONYA ATATÜRK SPOR KOMPLEKSİ YIKILMASIN.

Ben 1971 doğumluyum. KONYA ATATÜRK STADYUMU'nda KONYASPOR'un yaptığı bir SAKARYA maçını bir BALIKESİR maçını unutmak mümkün mü? Seksenli yıllar benim çocukluk çağından gençlik çağına geçtiğim zamanlar. Yaz tatili başladığında arkadaşlarımla birlikte stadyum'a gider ve 2 no'lu sahanın yanındaki boş alanda (o olan hala duruyor) orada tanıştığımız çocuklara karşı maç yapardık. Hatta 2 no'lu sahanın o yarı çim yarı toprak zemininde bile gizli gizli top oynardık. Bizim için bu olayın keyfi bambaşkaydı. Basketbol sahasında da çok anılarım oldu. Az kahrımızı çekmedi o potalar. Atletizm ile uğraştığım senelerde o mis kokulu çimlerin yanındaki atletizm pistinde antremanlarımızı yapar, Türkiye'de sadece BALIKESİR ve KONYA'da bulunan veledromda yürürdük. O 450 metrelik pisti bizimle beraber yarı koşar yarı yürür halde kateden, sakallı, sürekli kırmızı eşofman giyen adını hatırlayamayacağım ve vefat ettiğini öğrendiğim amca da benim çocukluk anılarımda çok önemli bir yere sahiptir. En büyük zevklerimden birisi de Cumartesi sabahları stadyum'a gitmek ve 2,3 no'lu sahalarda yapılan amatör küme maçları seyretmekti.
Stadyum bulunduğu yere ayrı bir güzellik ve renk katıyor. Özellikle şehir merkezi'nde yaşayan gençler için çok önemli bir spor kompleksi. Biri küçük de olsa 2 tane kapalı spor salonu, 3 tane futbol sahası, açık Basketbol sahaları, tenis kortları, veledromu ve tesisleri ile göz kamaştıran, bu devirde bile hala birçok şehirde bulunmayan bir spor kompleksi. Yazık inanın yazık. Böyle bir kompleks yıkılacak ve yerine artık kanıksadığımız çağımızın alışveriş çılgınlığına yeni bir boyut katacak olan alışveriş merkezi yapılacak. Ya da rant kapısı konut yapımı için açılacak ve oralara belki de konut yapılacak. İşte deniyor ki; ''maç zamanları trafik çok yoğun oluyor. ve sıkıntı yaratıyor''. Peki soruyorum size buraya alışveriş merkezi yapıldığında trafiğin nasıl olacağını düşünüyorsunuz. Bu yollar bu yoğunluğu kaldırabilecek mi?. Tabii ki hayır. ''bu stadın seyirci kapasitesi az olduğundan yeni bir stada ihtiyaç var'' deniyor. Ya ben çocukluğumdaki BALIKESİR ve SAKARYA maçları haricinde hiçbir maçta tribünlerin tam dolu olduğunu görmedim. Kapasite yetmiyor deniyor ise pek hala bu stadın içinde de çalışma yapılabilir. Benim önerim illa alışveriş merkezi yapılacak ise bu merkezin henüz tam anlamı ile gelişmemiş olan KARATAY semti ve MEVLANA KÜLTÜR MERKEZİ civarına yapılmasıdır. Yazık inanın yazık. Zamanında yapılmış bunca emeğe, değerlere yazık. Bütün Konyalı dostlarıma sesleniyorum. Lütfen sesinizi yükseltin. İnanın bana böyle bir kompleksi yok edersek sonradan üzüntüsünü yine biz çekeceğiz. Değerlerinize sahip çıkın. Herşey para herşey görüntü değildir. Gençlerimize, anılarımıza, geçmişimize, emeğe haksızlık etmeyelim. Tekrar görüşmek üzere hoşçakalın.

hakan sağlam
11 yıl önce - Prş 17 Oca 2008, 21:09

Konya Atatürk stadı denilince aklıma hep 89-90 sezonundaki 0-3 lük Konya-Galatasaray maçı aklıma gelir.O maçı beleş izlemiştik. Tugay daha 20 yaşında kaptan Bülent daha çocuk uzun saçlarıyla gözlerimin önünde bizde ise Sakallı hali ile kelli felli(tabi o da genç daha 20 sinde) şu bildiğimiz Galatasaraylı Suat Kaya o zamanlar Konyasporda top oynuyordu. Elbette yaşı 30 ve üzerinde olanların orada eskilere dair güzel anıları mevcuttur.Ama ne yazık ki herşey zamanla değişiyor ve ihtiyaca cevap vermiyor.Şu an ki stad maç öncesi ve sonrası yaşanan sıkıntılar nedeniyle iflas etmiş durumda. Onun için yeni yapılacak stadın şehir merkezinden daha uzakta ama ulaşılabilir olarak düşünülmeli ve o şekilde plan ve projesi hazırlanmalıdır. Peki eski stad ne olacak onun yerine bencede güzel bir proje düşünülmeli ve Bu projeler ile ilgili Konyalının görüşüne de başvurulmalıdır. Benim düşüncem orası toplu konut alanı olamayacak kadar küçük bir yer. sadece Bir alışveriş merkezi yapılırsa da büyük kalır. Bence içinde alışveriş merkezinin de bulunduğu yeşil alanların olduğu ve içinde Ankaradaki gibi paristeki gibi şehrin simgesi olabilecek şehri tamamiyle seyredebileceğiniz seyir terasının da bulunduğu atakule tarzında veya eyfel kulesi tarzında bir yapı inşaa edilebilir. Çünkü Konya düz olduğu için şehri yukarıdan görebileceğimiz bir dağımız veya tepemiz mevcut değil olanlar da şehirden çok uzak Selçuklu kulesi seyir terası yapılmıştı hepimiz sevinmiştik Ama o da maalesef ticari amaçla restaurant yapıldı.Uzun lafın kısası Şehrin simgesi olabilecek sırf bu yapılacak yapıyı görebilmek için gelecek turistleri bir düşünün. Paristeki eyfel kulesi dünyada en çok ziyaret edilen 20. yüzyılda yapılmış en güçlü yapı. Herşeyiyle yapılacak olan proje Konyamız için hayırlı olur.

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET