Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Faruk

16 yıl önce - Pzr 14 Eyl 2003, 22:09
İstanbul metrosu: M2 Hacıosman-Yenikapı hattı

Arkadaslar Istanbul Metrosu'nda resim çekmek kolay degil hemen yakana yapisiyor güvenlik ekipleri yasak diye ,ben çaktirmadan   az da olsa çekmeyi basardim insallah begenirsiniz

(+)

(+)

(+)

(+)

En son Faruk tarafından Cmt 23 Ekm 2004, 07:34 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sipahi
16 yıl önce - Pzr 14 Eyl 2003, 22:22

Burda resim cekmek neden yasak özel bir nedenimi var?
Ilginc yerleri cekmissin faruk.
Normal yasantinin her alanindan bazi fikirlerimizin olusmasina yardimci oluyor.

Faruk

16 yıl önce - Pzr 14 Eyl 2003, 22:34

Sipahi galiba sen istanbulu pek iyi tanimiyorsun sadece metroda degil mesela leventteki gökdelenlerde bile yasak sen bakma bazi arkadaslarin çektiklerine ne zorlukla ve ne gizlilikle çekiyorsun bu resimleri mesela örnek veriyim isbank'in giris tarafinda resim çekmek çok zor nerden baksan 10-15 tane güvenlik görevlileri var her tarafta ve hepsi silahli.Bir yandan hak veriyorum adamlara örnek vericek olursam en iyi örnek sabanci suikasti adamlar istedigi gibi girdiler içeriye ve cinayeti islediler.
Adamlar nerden bilsin ki senin resimleri tanitim amaçli çektigini birde bakarsin bir cinayet plani hazirliyabilirsin adamlar öyle düsünyor ayni sey metro içinde geçerli

sipahi
16 yıl önce - Pzr 14 Eyl 2003, 23:11

Pek degil hic tanimiyorum.
Hani binalari anliyorum da metro gibi ulasim araclarinda neden böyle bir yol secilmis onu anlamakta zorlaniyorum.
Neyse bos ver bu kadarlik gördük ya yeterli.. ona da raziyiz.

Bora
16 yıl önce - Pts 15 Eyl 2003, 11:54

bu arada metroda guvenlik sebebi ile yasak olayi bana pek mantikli gelmedi (neden derseniz, izin almak sartiyla, belli saatlerde olmak uzere zaten londra metrosunda resim cekmek, film yapmak serbest baska bir ornek istanbul metrosunun icindeki kameralardan zaten webde goruntu almak mumkun), (eminim yuksek binalarda ve risk bolgelerinde sebep guvenliktir)

neyse diyecegim oki yasakta neden yasak sorusuna cevap bulamazken asagidaki yaziyi buldum, sanirim bu yasaga anlam veremeyenler sadece biz degiliz, hatta inciluz arkadaslar bizdende beter durumda

At my local Tube station there is a sign saying that flash photography is forbidden in all parts of the Underground. Why?

Tom Barry, London UK
Avoiding blinding or dazzling tube drivers of incoming trains would seem to be a wise move.

David Vickery, Croydon UK
Anybody in the tube station could be dazzled, resulting in a fall under a train, down an escalator etc. Given that simsilar levels of caution are not shown in other places though, does this mean that an accident has actually happened before because of flash photography here?

Helen, Edinburgh Scotland
Dazzling the driver is not the risk it appears to be. They can no more swerve and hit another train than can a lift operator. On the more modern lines "drivers" only press a button to open the doors and another one to close them. Qualified drivers are required on these driverless trains to keep the unions happy. This has been the case on the Victoria Line for over 30 years.

Quentin Langley, Woking UK
I've always been puzzled about this. I see the signs but then I see the large sparks that come from the third rail when it is wet or dirty. These must have approximately equal flash to that of a flash bulb's brightness.

Hannu, London
Only the Central and Victoria lines have fully automatic trains. Drivers are retained on them to move them in and out of depots, reverse them at terminals and to take over when a fault stops the train. All other lines are manually driven. In a tunnel, the driver's eye pupils tend to open wide. Although it does close slightly when he or she enters a station, a bright flash in his face can cause temporary blindness, with red spots persisting for several minutes. While not immediately dangerous as the train is stopping anyway, this can make it difficult to identify red signals from the false reds and as a result he has to wait for his eyes to recover before he can restart the train. This may delay the service for several minutes. There is no objection to photography with the flash turned off.

Chris O'Hanlon, Oitti Finland
Surely a more pertinent question is why would anybody want to take a photograph while in the tube system? Very dull.

RP, London UK

Burç

15 yıl önce - Cum 14 Ksm 2003, 01:27

iki foto da benden :

(+)

(+)

Okan

15 yıl önce - Sal 30 Arl 2003, 09:44

Cok hastayim bu Istanbul Metro fotolarina. Nasil temiz parliyor be.
Sanki bir sirketin, otelin gokdelenin 20 dakkada bir pasta cila atilan lobisi gibi valla. ( Belki Burc ve Faruk, Turkiye'nin karizmasi iyi gozuksun, diye yanlarinda tripodlu paspas falan tasiyorlardir, fotolari cekmeden atiyorlardir bir pasta cila falan, adamlar Turkiye sevdalisi, yaparlar valla, olabilir.. )

Bu foto cekme isinin zorluguna cok uzuldum.
Gerci New York'da da metro da fotograf cekmek yasaktir ben bildim bileli, (10 senedir oyle, yeni bir sey degil). Ben de ara sira bos istasyonlarda falan cekerim caktirmadan. Yani bu daha bu SIKI guvenlik onlemleri falan icat edilmeden once de yasakti, gidip izin kagidi almak gerekiyordu. Foto ve video cekmek icin, herhalde bunun icin de muhtelif bir ucret de aliniyordur, belki ondandir.(NY'da yanlis anlama olmasin)

Gokdelenlere gelince, onlari cekmek mecburen serbest, her adim basi gokdelen var en turistik yerlerde, onun icin rahat rahat turist gibi daha bugun bir suru gokdelen cektim, yine de tirstim biraz simdi gelir polisin biri ne cekiyon der falan diye. (NY'da yanlis anlama olmasin)

Tirsmamin nedeni daha bir iki hafta once bazi Iranli turistler metro fotografi cekerken tutuklanmis, ondan sonra da direk sinir disi edilmislerdi. (NY'da yanlis anlama olmasin)

Neyse, diyecegim boyle direk kafadan her seyin yasak olmasi aslinda problem. Gokdelenlerin, alisveris merkezlerinin onundeki otomatik silahli korumalar olmasi da cok uzucu, ama tabii mecburen, bir suru manyak var.

Ama fotolar cok KALITE, iki gun gozalti, hapis yatmis olsaniz bile deger valla.

Herhalde basin karti olanlar falan cekebiliyordur fotograf? (Evet bu bir soru). Turkiye'de basin karti almak da cok zor bir is, on sene yirmi sene buyuk gazetelerde bile calisan muhabirlere, fotografcilara vermiyorlar, gidiyorlar kose yazarlarina veriyorlar. Sanki Cetin Altan, Yavuz Donat, olaya gidecek, bu cok abes bir olay. Ama bu basin kartinin yabancilar icin olanini almak cok daha kolay (gecici bir kart bu mavi basin karti zannederim) herhangi bir yabanci ulkeden uyduruk bir medya firmasindan, maas aldigina dair banka dekontu, ve de firmadan bir yazi yeterli oluyor, sakincali listede falan degilse sak veriyorlar karti 3 aylik, 6 aylik falan herhalde. (Bu basin karti hakkinda yazdiklarim bir kac sene oncesine dayanan bilgi belki bir iyilesme vardir, o zamandan beri).

Foto cekmeyi yasaklamak aslinda cok bos bir is, cekecek adam istedikten sonra mini makineyle, kamerayla, zoomla, durbunlu makineyle falan ceker kimsenin de ruhu duymaz.

Aydinsert
15 yıl önce - Çrş 14 Oca 2004, 14:19

yasağın espiris şu: beleş çekmek yasak
yoksa parayı bastırırsan öyle bir çektiriyorlarki yada ordaki güvenlik görevlilerine 3-5 kuruş verdinmi gıkları bile çıkmıyor

insanlar şunu anlamıyorlar "bizler gönüllü tanıtım elçileriyiz İstanbulun"

ASLI
15 yıl önce - Çrş 14 Oca 2004, 14:41

Bir keresinde elimizde kamerayla Bagdat Caddesi'nden geciyoruz diye bize paparazzi muamelesi bile yaptilar. Cafe'nin tekinden bir garson firlayip lutfen burda cekip yapamazsiniz diye bizi resmen kovmaktan beter etti! Bence ulkemizdeki bazi insanlarin beyni sulanmis Televole izlemekten.

Aydinsert
15 yıl önce - Çrş 14 Oca 2004, 14:54

bazen bende polislere sinir oluyorum bir ara yeni caminin önünde arkaşları bekliyoruz elimizde makinalar ,meydanda iki çevik kuvvet polisi "hoop kardeşim neyapıyorsun burda neiş olaymı çıkcak o yüzden mi bekliyorsun diye tepki gösterdiler"
zaten elde makinayı gören siz gazetecisimisiniz deyip önyargılı davranıyorlar

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM