Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ahmet seven

13 yıl önce - Sal 22 Ağu 2006, 02:06
Hüyük


Konya ilinin bir ilçesidir.

YÜZÖLÇÜMÜ: 448 km2(ilçe merkezi: 22km2)
NÜFUSU  : 67.288 (ilçe merkezi: 8.450)
İL MERKEZİNE UZAKLIĞI : Konya il merkezine uzaklığı 90 km
RAKIMI  : 1245 m.
KÖY SAYISI : 9 köy ve 10 belde bulunmaktadır.
(Belediyeler: Burunsuz, Çamlıca, Çavuş, Göçeri, Hüyük(ilçe merkezi), İlmen, İmrenler, Kıreli, Köşk, Mutlu, Selki)
(Köyler: Başlamış, Budak, Çukurkent, Değirmenaltı, Görünmez, Pınarbaşı, Suludere, Tolca, Yenice)(+)


İLÇENİN TARİHİ :
Hüyük İlçesi 1210 yıllarında Horasandan Konya'ya göç eden Şeyh İdris ve kardeşi Şeyh Bahri tarafından kurulmuştur. Bu isimleri geçen zatlara ait türbeler halen İlçe Merkezimizde bulunmaktadır.

 


 

(+)

Ayrıca bölgenin yontma taş devrinden beri iskana tabi tutulduğu, muhtelif yerlerde bulunan çeşitli tarihi eşyalardan anlaşılmıştır. Hüyük ; 1943 yılında Bucak, 1955 yılında Belediye, 04.07.1987 tarih ve 3392 Sayılı Kanunla İlçe olmuştur.

İlçede üzüm yetiştiriciliği yapıldığından üzüm pekmezi ile meşhurdur. Ayrıca turşusu ve çileği ile de meşhurdur ve her yıl turşu ve çilek festivali düzenlenmektedir.


Turizm yönünden Köşk Kasabasında bulunan Köşk Termal Tesisleri ve Çavuş Kasabasındaki termal tesis dışarıdan gelenler için büyük bir ilgi odağıdır(+) 

(+) 

(+) 

(+)İlçenin gelir kaynaklarından en büyük payı tarım almaktadır. Sırası ile ticaret, el sanatları, madencilik ve balıkçılık diğer gelir kaynaklarındandır. Beyşehir gölünden avlanan ve dışarıdan getirtilen deniz balıkları iki adet balık işleme fabrikasında değerlendirilmektedir. Madencilik sahasında kısmen yer üstünde ve yer altında yapılmakta olan özel sektöre ait iki adet Barit (Baryum Sülfat) maden işletmesi mevcuttur. İki adet taşıyıcılar kooperatifi, iki adet un fabrikası mevcuttur. Tuğla, kremit gibi yapı malzemelerinin oluşturulmasında kullanılan iki adet tuğla fabrikası faaliyet göstermektedir. İlçede küçük sanayi sitesi bulunmaktadır. Hayvancılık teşvik edilmekte olup, toplanan sütler toplama merkezlerinde depolanıp işlenmesi için fabrikalara gönderilmektedir. İlçede profesyonel ve amatör anlamda bir spor klubu bulunmamaktadır.

Hüyük ilçesinin kuzeyinde Doğanhisar İlçemiz 30 km, güneyinde Beyşehir İlçemiz 35 km, batısında Beyşehir Gölü ve doğusunda Şarkikaraağaç İlçesi 35 km dir.

Başlıca Dağları; Kafa Dağı (2113 m) Akdağ (1430 m) Yıldız Dağları (1583 m) ve Oluk Dağı (1828 m)' dır. Akarsu açısından oldukça zengin olan Hüyük' te, Yenice, Eflatun Pınarı, Ozan, Pınarbaşı ve İlmen dereleri sularını Beyşehir'e boşaltmakta ve yaz aylarında tamamen kurumaktadır.

Göller Bölgesinin tipik özelliği olarak yazlar sıcak kışlar soğuk ve yağışlı geçer. Akarsu olarak kuzey ve doğudaki yağmur sularını Beyşehir gölüne ulaştıran küçük dereler vardır. Başlıca Dağları; Kafa Dağı ( 2113 m ) Akdağ ( 1430 m ) Yıldız Dağları ( 1583 m) ve Oluk Dağı ( 1828 m )' dir. Akarsu açısından oldukça zengin olan Hüyük' te, Yenice, Eflatun Pınarı, Ozan, Pınarbaşı ve İlmen dereleri sularını Beyşehir'e boşaltmakta ve yaz aylarında tamamen kurumaktadır.En son ahmet seven tarafından Sal 22 Ağu 2006, 02:17 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


ahmet seven

13 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 04:54

İlçenin köyleri beyşehir gölü kıyısı olunca balık lokantaları ile meşhurdur işte bu köyler den biri Tolca köyü sahili ve özel ve özenle servis edilen sazan balığı.


(+)
ahmet seven

13 yıl önce - Pts 16 Ekm 2006, 04:56

Hüyükün tarihsel kerpiç evleri koruma altında tüm görkemi ile, görüntüleri.(+) 

(+)
YolcuMustafa
10 yıl önce - Pts 05 Tem 2010, 09:45

Yörede yer alan dağların başlıcaları; Kafa Dağı (2.113 m.) Akdağ (1.430 m.)

Yıldız Dağları (1.583 m.) ve Oluk Dağı (1.828 m.)’ dır. Akarsu açısından oldukça zengin

olan Hüyük’te, Yenice, Eflatun Pınarı, Ozan, Pınarbaşı ve İlmen dereleri sularını Beyşehir’e

boşaltmakta ve yaz aylarında tamamen kurumaktadır.

Kaynak Hüyük Konya Hüyük


Onur1221
2 ay önce - Pzr 26 Nis 2020, 05:21

Alıntı:
Hüyük Belediye Başkanı Mehmet Çiğdem, Hüyük ilçe merkezi ile Mutlu Mahallesinin bağlantısını sağlayan grup yolunda başlatılan iyileştirme ve viraj düzeltme çalışmalarının sürdüğünü söyledi.

Çalışma başlatılan güzergahın aynı zamanda Hüyük’e bağlı Başlamış, Burunsuz, İmrenler, Doğanhisar’a bağlı Konakkale mahallelerinin ilçe merkezine bağlantısını sağlayan bir grup yolu olduğunu hatırlatan Başkan Çiğdem, “Hüyük’te uzun yıllardır iyileştirilmeyi bekleyen grup yolumuzda yürütülen çalışmaların ardından virajlar da ortadan kaldırılmıştır. Bu kapsamda, yol iyileştirmesinin başlaması için Hüyük Belediyesi olarak da vatandaşlarımıza ait arazilerin istimlakı yapılarak kurum olarak bu çalışmaların önünü açtık. Bu güzergahta sık sık trafik kazaları yaşanıyor, mağduriyetler ortaya çıkıyordu. Bu yolun genişletilip iyileştirilmesi için Büyükşehir Belediye Başkanımızla da istişare etmiştik, ‘Bu soruna neşter vuralım, ne gerekiyorsa siz başlatın, biz de gerekli desteği sağlayalım’ demişti. Allah razı olsun kendisinden ve bölge milletvekilimiz Gülay Samancı hanımefendiden. Öncelikle vatandaşlarımızın rızası da alınarak başlattığımız istimlak çalışmalarını tamamladık. Vatandaşlarımızın ödemelerini hesaplarına aktardık. Ardından ‘yol medeniyettir’ diyerek Büyükşehir Belediyemizin de desteğiyle başlayan çalışmalarla dolgu malzemeleri serilerek güzergaha 400 metrelik yeni bir yol kazandırdık. İlçemize hayırlı olsun. Allah’ım kazalardan korusun.”ifadelerini kullandı.

(+)
(+)
(+)Fotoğraflar akp Konya milletvekili gülay Samancı hanımın hesabından alıntıdırANA SAYFA -> KONYA