Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Ürkmez - Lebedos
123456   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 1
sevil ege
10 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 23:31
Ürkmez - Lebedos


Eski adıyla Lebedos olarak bilinen Ürkmez Beldesi,  birisi  Seferihisar - Kuşadası otoyolunun 25. km’sinde 5 km’lik bir alana yerleşmiş tarihin belli bir dönemine imza atmıştır.12 İon şehrinden biri olan Lebedos, Karakoç kaplıcalarından çıkan çamur ve 108 Co deki sıcak su ile termal bir şehirdir.Termal bir şehir olması nedeni ile o dönemdeki elit kesimin yaşadığı ve 12 İon şehrinin tek kumarhane şehri olarak bilinmektedir.Ege bölgesinde meydana gelen depremler sonunda yok olan şehir, Orta Asya’dan göç eden Karacaoğulları’nın yerleşim bölgesi olmuştur.Karacaoğulları uzun süre Yunanlılar ile mücadele etmişler ve İzmir’in kurtuluşu ile Yunanlılardan korkmadıklarını ürkmediklerini ispatlamışlardır. Yunanlıları denize döktükten sonra da yaşamış oldukları bölgeye “Ürkmez” ismini vermişlerdir.
      Ürkmez ormanlarla iç içe, etrafı tepelerle ve denizle çevrili, manzara güzellikleri son derece çeşitli, kırsal yollarda yürüyüşlerin yapılabileceği, havası; dinlenmek,sağlık ve spor açısından son derece uygun , sebze, meyve ve hayvansal ürünleriyle yerel tatlara sahip şirin bir beldedir.
  Türkiye’nin en geniş ve temiz kumsallarından birine sahiptir. 6 km. uzunluğunda kumsalı bulunmaktadır.
  Kış aylarındaki nüfusu 5 bin civarında iken yaz aylarında 100 binlere dayanmaktadır.Ilıman bir iklime sahip olan bölgede 9 ay denize girmek mümkündür. Ürkmez huzurlu ve sakin bir yaşamı sevenlerin tercih ettiği tatil beldesidir.Ürkmez doğal yapısı ve bitki örtüsü ile doğa yürüyüşleri için ideal bir ortamdır. Ürkmez sahillerinde her türlü deniz sporunu yapmak mümkündür.İsterseniz deniz motoruyla gezebilir,isterseniz tüplü dalış yaparak denizin dibini seyredebilir, isterseniz teknelerle günü birlik turlara katılabilir, isterseniz yatlarla mavi turlara çıkabilirsiniz. Ürkmezde yeşilin her türlü tonunu bulmak mümkündür.Baharda rengarenk çiçekler açar ama mandalina çiçeğinin kokusu ve güzelliği hiçbir yerde yoktur.
 


(+)


 

(+)
 (+)


 

(+)


 

(+)
erkmen se

10 yıl önce - Pts 21 Ağu 2006, 00:58

Sn.Sevil EGE 'nin belirttiği gibi LEBEDOS kalıntıları çok ciddi bir yüzey araştırması ve arkeolojik bir kazıyı bekliyor.Kıyılardaki antik kentler çok tahrip edilmesine karşın LEBEDOS ile ilgili önemli sonuçlara mutlaka ulaşılacaktır.

erkmen se

10 yıl önce - Sal 13 Mar 2007, 01:38

Lebedos'un çini mürekkepli bir deseni;

 

(+)


Lebedos plan
 

(+)


Her iki görsel materyal Arion yayınlarından çıkan George Bean'in Eskiçağda Ege Bölgesi Kitabından alınmıştır.(İllüstrasyonlar-resimlemeler; en geç 60lı yıllara aittir.)Ömer3510

10 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2007, 00:44

Ürkmez Barajından manzaralar... 

(+) 

(+)


ccan

10 yıl önce - Çrş 20 Hzr 2007, 04:49

Ürkmez Sahili

 

(+)
sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR