Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 23:29
[İST-G1.46] - İstanbul-Ulaşım Altbölümünün Hayatınızdaki Yeri Nedir?

"İSTANBUL-ULAŞIM ALTBÖLÜMÜ"NÜN NESİNİ BEĞENİYORSUNUZ?
SİZİ BU BÖLÜME ÇEKEN NEDİR?
ULAŞIM MERAKI ADLI VİRÜSTEN SİZ DE Mİ MUZDARİPSİNİZ?

Bundan yaklaşık 8 ay evvel, WOWTurkey’de dağınık şekilde bulunan İstanbul Ulaşımı ile ilgili konuları biraraya toplayarak oluşturduğumuz bu fevkalâde müstesna   bölüm, meraklıları için, günlerinin-gecelerinin önemli bir bölümünü işgal etmekte... Bu takip, hepimiz tarafından kendi ilgi alanlarımız başta olmak üzere, yelpaze üzerindeki birbirinden farklı birçok ulaşım altbaşlığında yoğunlaşmakta ve gün geçtikçe de, gönderilen mesajlar, açılan başlıklar çoğalmakta...  

Bu bölüm; içerik olarak herhangi bir beldenin tanıtımı, karşılıklı mesajlaşma ya da link alışverişi gibi, başka forumlarda olan klâsik içeriklerden ziyâde, Ulaşım Merakı denilen o meşûm hastalığın   kucağına düşmüş birçok enteresan şahsiyeti bünyesinde barındırdığı için, aynı zamanda nev-i şahsına münhasır bir oluşum...

İnternet ortamında eşi ve benzeri olmayan bir altforum bölümünde olduğunuzun farkındasınızdır umarım!... Artık diğer birçok forum ve portaldan sitemize olumlu anlamda göndermeler gerçekleştiriliyor, referanslar veriliyor, reklâmımız yapılıyor. Net üzerinde, İstanbul Ulaşımı ile ilgili bir haber/fotoğraf alanı arandığında, artık en üst sıralarda, içinde bulunduğunuz bu altbölüme linkler veriliyor. 8 aylık kısa bir süre içinde, çeşitli ulaşım kurum ve kuruluşları da dahil olmak üzere birçok ciddi takipçimiz oluştu. Bu alâkada; iliştirilen mesajların olumlu ve bilgilendirici içeriğinin, tartışmalardaki seviyenin, arşivlik fotoğraf malzemelerinin öneminin ve güncel resimlerinin kalitesinin de çok büyük önemi var şüphesiz... Güncel veya geriye yönelik araştırmalarda, yakında ciddi anlamda bir referans kaynağı olacağımız inkâr edilemez.

WOWTurkey “İstanbul-Ulaşım” altbölümünün sizin hayatınızdaki önemi nedir? Bu altbölüm sizin için ne ifade ediyor? Bilgilendirici yönü yeterli mi? (Olumlu veya olumsuz anlamda, farketmez Maksat, merakın kaynağı nedir? Bu soruya cevap bulabilmek...)

Akın KURTOĞLU

Süha
12 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 23:33

Aslında ulaşım merakı bende hem çok gezme merakım hem de İstanbul’a çocukluğumdan beri sık sık gidip gelmemden kaynaklanıyor bide karşıya geçerken deniz den yaralanıyorsanız bunun tadı ayrı oluyor gide gele farklı ve ilginç geliyor size bu olay. Zamanla hem seviyorsun Hemde bağlanıyorsun meraklanıyorsun araştırma ruhun kabarıyor. işte o zaman ulaşım ve deniz ulaşımında olan merakın içini sarıp kavuruyor.

barış34
12 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 23:36

Benimde ulaşım merakım sadece %99 İETT otobüslerinedir.. Diğer kalan %1 i minibüs ler ve ÖHO lar aralarında paylaşsın artık.....

Ayrıca ulaşım ın tiryakisi oldum artık dikkat eden olduysa sabah 6-7 ye kadar burdayım...

serhan erel

12 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 23:41

ulaşım, özellikle şehirlerarası her zaman ilgimi çekmişti ama siteyle tanışmamdan sonra var olan ulaşım hayranlığıma denizden uzak büyümeminde etkisi ile istanbul deniz hatları vapurlarıda girdi. ilk defa sınıfları burada öğrendim, enes'in de açıklamaları sayesinde şüheda sınıfı hakkında bilgi sahibi oldum, bakalım Ümit bugün neler gönderecek, Barış ve Hasan Çetin garajdan neleri gösterecek bize gibi konulardan sonra, artık bilgisyarımda -ki bir ANKARA'LI bilgisyarıdır - istanbul vapurlarının veya Hasan Abi'nin zimmetlisi 810'un fotoğrafları kayıtlı   ve bu akşam geldiğim son nokta bir ankaralı olarak yılda en fazla 10 kez İETT araçlarına binen ben henüz binmediği Cİtaro sayfasına mesaj yazıyor  

uzun lafın kısası İstanbul-Ulaşım benim için bir keyif mekanı oldu     ellerine sağlık başta Akın Üstad olmak üzere tüm emeği geçenlerin.

hakan_1970
12 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 01:14

Ulaşım merakımız nereden geliyor? altbaşlığında detaylı bahsetmiş olmakla birlikte beni çeken şeyleri belirtmek istedim.
1) Çok özel bilgilere ulaşabilme:
Normal insanların farkında olmadığı ya da önem vermediği, benim ise merak edip de sır olmuş bazı İETT detaylarına ulaşıp sır perdesinin aydınlanması. (örn; zamanında Millet Caddesinden geçen Ikarus Körüklü 51 Yenikapı-Y.Levent otobüsünün ne olduğunu hayatım boyunca öğrenemeyecektim bu siteye üye olmasam).
2) Doğru ve detaylı bilgiler:
Normal insanlar için de mükemmel bir bilgi kaynağı. Hem de kanıtlı, belgeli, fotoğraflı. Ulaşımla ilgili herşey mevcut  
Akıllı idareciler   , ulaşımdan ekmek yiyen kişiler, yolcularını memnun etmek isteyen kişiler için her tür anket, kamuoyu yoklaması, yoldaki insanların derdi, dilekleri, halkın nabzı burada. Ben belediye ya da devlette ulaşımla ilgili bir idareci olsaydım, bu siteye bakmadan planlama yapmazdım.
3) Hızlı.    Pek çok konuda basın geriden geliyor. En son örnek İETT nin gece seferleri, daha dün veren yayın organları var.
4) Nostaljik ama modern.
Geçmişin tadını unutturmayan, geçmişe saplanıp da bugünü kaçırmayan. Ulaşımda neredeydik, neredeyizin farkındayız + ilave olarak nereye gideceğiz de var.
5) Yukarıdakilerin tümü, hem de bedava!
Üstelik meşakkatli çalışmalar, geniş bir arşiv, usta fotoğrafçıların objektifinden, hem de  harika yorumlar eşliğinde!
Uzun oldu ama beni neyin çektiğini ifade edebilmişimdir umarım .

kutlay34
12 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 04:43

Alıntı:
"İSTANBUL-ULAŞIM ALTBÖLÜMÜ"NÜN NESİNİ BEĞENİYORSUNUZ?
SİZİ BU BÖLÜME ÇEKEN NEDİR?
ULAŞIM MERAKI ADLI VİRÜSTEN SİZ DE Mİ MUZDARİPSİNİZ?

Bu bölümde ilgimi çeken konular Şehirlerarası Otobüsler, İETT Otobüsleri ve Raylı Sistemlerdir... Bu bölümün herşeyini beğeniyorum... Bütün konularda, Ulaşım ile ilgili kurumları sollamamız, insanları ulaşım konusunda, en güzel bilgilendirme yeri burasıdır... Ben Mercedes Citaro ile ilgili arama yaparken bu siteyi buldum... İlk başlarda misafir olarak giriyordum... Fotoğrafların büyük hali de üye olununca görülebilindiği için, bende biraz düşündükten sonra üye olmaya karar verdim... İyiki de üye oldum...

Bu bölüme emek verenler, uykularından, boş zamanlarından feda ediyorlar...  Keşke benimde imkanım olsa da bende yapabilsem...  

Son sorunun cevabını ifade ile vereceğim...    

Murat Caner
12 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 08:03

Benim için wow ulaşım, Cuma günü Fatih Sultan Mehmet köprüsünde 6 saatimi yedikten sonra hâlâ arabası ile bir yerlere gitmeye çabalayabilen İstanbul ahâlisinin haline şaşırdığım için takıldığım bir arkadaşlık öbeği.

candaş kaptan

12 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 08:36

İstanbul - Ulaşım alt bölümü benim İETT hakkındaki bilgilerimi fazlalaştıran. İETT ve Şehirler arası otobüslere olan hasretimi bitiren, şehir hatları vapuruna ilgimi artıran, hergün girmeden yapamadığım, televizyon izlerken veya birşeyler yaparken vs. aklımdam çıkamayan bir bölüm. İETT otobüslerine ilgim çoktu. Ama fazla bir bilgim yoktu. Bu bölüm sayesinde Allah'a şükür büyük ölçüde onuda hallettim. Zaten İstanbul'da otoruyor sayılırım. Sık sık karşıya geçiyorum ve otobüs kullanıyorum. Buda ilgimi artırıyor.

İETT ve Şehirler arası otobüslere olan hastalık derecesi üzerindeki hayrınlık yüzünden ailem sen büyüyünve şoför olmadan yapamazsın, bir iş sahibi olsan bile ek iş şoförlük yaparsın, sen bir otobüs firması kurarsın, hatta annem büyüyünce TŞOF'ye başkan oldiyor. Zaten maşallah firmalarda tanıdık şoför ve muavin de çok..  Bide liseye geçtik ben 4 sene nasıl bunlardan ve bu bölümden ayrı kalcam bilmiyorum.

TurgayTümke

12 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 08:59

Öncelikle,bir yerden bir yere ulaşmanın önemini ve değerini İstanbul ahalisinden daha fazla kimse anlayamaz diye düşünüyorum..
Hal böyle olunca benim gibi hergün en iyi koşullarda günün en az 3-4 saatini, işine ve evine ulaşmak için harcayan biri olarak ulaşım en önemli önceliğimi teşkil etmektedir.
Bu siteye üye olduktan sonra,ulaşım başlığını görüp incelediğimde gerçekten arka tarafında büyük emek,deneyim ve bilgiyi ve dahi sevgiyi gördüm...
Bir çok konuyu okuyamasam ve takip edemesemde,''bir gün İstanbulun heryerine hızlı nasıl ulaşırız?''sorusunu yıllardır arayan biri olarak aynı heyecanı duyan insanlarında olduğunu görünce çok hoşuma gitti...
Buradan güncel ulaşım haberleri okumak bilgi alışverişleri ve önerileri paylaşmak,''ulaşım virüsünü'' kapmaya yeterli oluyor sanıyorum..
Bilgilendirmenin yeterli olduğu kanısındayım.
Bundan sonrası için''İstanbul'un en uzak noktasına 20dk.da ulaşımı sağlayacak proje nihayet bitti.''haberini duymak için burayı takip etmeye devam edeceğim..
Eeee olmaz olmaz demeyin,neden olmasın..

Cem Telgeren
12 yıl önce - Cmt 19 Ağu 2006, 12:35

Ben iflah olmaz bir ulaşım meraklısıyımdır.Bu yüzden böyle bir altbaşlığı olan bu siteyi bilmemem düşünülemezdi.Site ile tanışmadan önce de ne yapsam da ulaşım konusunu detaylı bir şekilde ele alan bir site bulsam diye internette dolaşırken bu siteye rastladım.Tam bu işin membaına düşmüştüm.Hele de site sayfalarında yana yakıla aradığım İETT'nin ve de BOİ'nin seferden kaldırılmış olan eski otobüslerinin resimlerine de rastlayınca artık yerimi buldum dedim.Hemen üye oldum ve birikimlerimi site dostlarımla paylaşmaya başladım.Ayrıca ulaşım konusunda pek çok yeni bilgi ve dökümana ulaştım site sayesinde.Ve artık ulaşım alt başlığı hayatımın vazgeçilmez bir parçası oldu.Ben de ulaşım sayfalarının aktif bir üyesi olduğumu düşünüyorum.

Bazı dostlar sen Bursalısın ne ilgin olabilir İstanbul Ulaşım Altbaşlığı ile diye düşünebilirler.Ben hayatımın dört-beş senesini İstanbul'da geçirdim.Halen de sık sık gelip giderim İstanbul'a.İyi de bilrim İstanbul'u övünmek gibi olmasın.Onun için de kendimi yarı İstanbul'lu sayarım hep.

Benim gibi bir ulaşım meraklısı için İstanbul otobüsleri,minibüsleri,vapurları,raylı sistemleri ile bitip tükenmez bir kaynaktır.Ve şimdi başka bir şehirde yaşıyor olsam da bu kaynağı İstanbul Ulaşım alt başlığından kolayca takip edebiliyorum.İyiki varsın Ulaşım alt başlığı iyiki varsın wowTURKEY ve iyiki üyeyim bu eşsiz siteye...

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM