Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Batur

15 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 21:46
BUR » A1.17. Toplu Taşıma Araçlarının Kullanımıyla İlgili Yaşadıklarınız, Düşünceleriniz

Ankara’da askerlik yaparken yaşadığım bir olaydan bahsetmek istiyorum. İlk çarşı iznimizde şehir merkezinden birliğimize dönmek için Bakanlıklar durağında Etimesgut otobüsünü bekliyorduk. Durak kalabalıktı, kısa bir süre sonra otobüs geldi, biz hemen arkadaşlarla kapıya doğru atladık ama bir anda otobüse binecek diğer yolcuların uyarılarıyla karşılaştık ve gördük ki bir tek sıra oluşturulmuş, insanlar sırayla otobüse biniyorlar. Tabi hiç alışık olmadığımız böyle bir durum karşısında biraz da mahcup olarak sıranın en arkasına geçtik. O an aklıma Bursa’daki manzaralar geldi, otobüs durağa yanaşmadan otobüsün önüne atlayanları mı dersin, kapıda 2-3 kişinin aynı anda girme mücadelesini mi dersin, boş yerlere ilerlemeyip kapı önünde dikilenleri mi dersin ya da metroda trene bineceklerin inen yolculara aldırış etmeden içeri dalmalarını mı… belki biraz abartmış olabilirim ama maalesef bunlar Bursa’da her gün rastlayabileceğiniz türden olaylar. Ankara’da görüp takdir ettiğim, imrendiğim sırayla otobüse binme kültürünün Bursa’da da oluşmasını ve bahsettiğim diğer olayların yaşanmamasını, bu konularda daha bilinçli olunmasını çok isterim.

Cem Telgeren
15 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 22:16

Evet Bursa daki toplu taşıma araçlarına binip inerken bir türlü sıraya girip düzenli bir şekilde hareket etmeyi öğrenemedik ama bazı konularda da diğer şehirlere örnek olacak davranışlar sergileriz.Mesela ilk aklıma gelen şu:Oturma yerleri dolu olan bir otobüse bir yaşlı ya da çocuklu bir bayan bindiğinde biz Bursalılar otobüste bu kişiye yer vermek için adeta yarış ederiz.Diğer şehirlerde olduğu gibi binen kişiyle göz göze gelmemek için bakışlarımızı kaçırmayız.Ayrıca yer verilen kişi de önce oturmak istemez ama ısrarlara dayanamayarak boşalan koltuğa oturur yer veren kişiye onlarca kez teşekkür ederek.

Salih Kuş

15 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 23:59

Bursadaki ulaşımda şuanda en yaygın olarak kullanılan sistem Bu-kart sistemi.BursaRay , B.O.İ. ve özel halk otobüslerinde bu sistem var.İçerisinde kredi ve bunun farkında olmayan yolcularada benim gözledğim kadarıyla kimse sırt çevirmiyor.Büyük bir çoğunluk yardımcı oluyor.Ve ücretini hiç bir türlü almak istemiyorlar nezaketen.Zorla bile veremiyorum şahsen.Bu konuda geçenlerde başımdan geçen küçük bir olayı paylaşayım.9-D hattındayım.Otobüs fazla kalabalık değil.(nasıl olduysa   ) otobüse iki kişi bindi ikisininde kartında para yok.Birine ben yardımcı oldum diğerinede başka bir arkadaş.İkimizde ücretini kabul etmedik.Bu seferde yolculuk boyunca otobüste iki kenardan da şu konuşmalar geliyordu 'hakkını helal et ' helal olsun' ..bir yol boyunca boyle geçti.iki ayrı yerde oluncada yeni binenler garip garip yüzümüze bakıyorlardı acaba otobüste bir sorun mu var diye    

erkut
15 yıl önce - Cmt 02 Arl 2006, 17:20

Bursa'da özel halk otbüsçüsü olarak;toplu taşıma araçlarını kullanan bazı kendini bilmez vatandaşlardan şikayetçiyim. Bursa'a Bukart uygulaması başlayalı 1 seneyi geçti ama daha yolcularımızın bir çoğu alışamadı. Vatandaşlar boş bukartlarla otobüse biniyorlar;makine kartın boş olduğunda öttüğü zaman ise "daha yeni doldurdum,neden bu kadar çabuk bitiyor,makine çok mu çekiyor"gibi laflar söylüyorlar. Sonra bizde iyi niyetimizden dolayı onların kontörü olmadığı halde içerdeki yolculardan kontör bulması için içeri alıyoruz;bozuk paraları olmadığından dolayı içerdeki yolculardanda bulamadıklarında ise bizim başımıza gelip sanki suçlu bizmişiz gibi abuk sabuk bir sürü laf söylüyorlar.(Gerçi ben böyle kendini bilmezlere pabuç bırakmamda. )

Burdan Bursa'daki toplu taşıma araçlarını kullanan vatandaşlardan rica ediyorum:Lütfen Bukartlarınızın içinde kontör olup olmadığını kontrol edin eğer yoksa veya limit yetmiyorsa kontör doldurup otobüsleri binin.İnsanlık hali bazen mazaretten dolayı kontör dolduramamış veya dolum merkezi bulamamış olabilirsiniz. Böyle istisna durumlarda ise şöföre rica edip içerden birinin kartından çektirdiğinizde ise size kimse bir şey demez.

mahinur

15 yıl önce - Pzr 03 Arl 2006, 22:52

Binmiş olduğum bazı otobüs şoförleri araçları özel araç gibi kullanıyorlar. Otobüse bindiğim zamanlar mutlaka iki elimle birlikte tutunmak zorunda kalıyorum. Bu araçlara yaşlı ve çocuklu insanlarda biniyor. Ben bile araç içerisinde zor ayakta durmaya çalışırken bu insanlar nasıl durabilir ki? Durağa yaklaşmadan hızını azaltmak yerine durağa gelince birden frene basarak duruyor.

Bu sadece bindiğim bazı otobüslerde karşılaşmış olduğum durum. Belki otobüs şoförleri bu konuda biraz daha dikkatli olmaları gerekir.

kıvanç

15 yıl önce - Pts 04 Arl 2006, 21:33

aynı olayın benzeri yürüyen merdivenlerde geçerli..merdivenlerde hareketsiz duranlar sağda dursa acelesi olanlar soldan geçebilse,istanbuldaki gibi,iyi olur..

Batur

15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 17:39

Alıntı:
aynı olayın benzeri yürüyen merdivenlerde geçerli..merdivenlerde hareketsiz duranlar sağda dursa acelesi olanlar soldan geçebilse,istanbuldaki gibi,iyi olur..

Hareketsiz duranların sağda durarak acelesi olanlara yer vermesi güzel olur ancak Bursa’daki yürüyen merdivenler iki kişinin yan yana çıkabileceği genişlikte değil, sorun bundan kaynaklanıyor sanırım.

oki30
15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 18:06

Gayet elverişli genişlikte. Hatta insanlar yanyana duruyorlar merdivende. Sorun da bundan kaynaklanıyor. Bu konuda daha önceden bir görmüşlüğümüz olmadığı için insanlar düşünemiyor acelesi olanın yürüyerek çıkacağını. İstanbul'da hayat çok hızlı işliyor. Bu yüzden insanlar bunun bilincinde oluyor. Zaten çoğu kişi de merdivenleri yürüyerek geçiyor. Bursa'da her seferinde müsade istmekten sıkıldım.  

Gülümhan

15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 21:55

Genelde 4-A hattını kullanıyorum. Otobüse 5 yaşındaki oğlumla beraber biniyoruz. Sabah giderken bir sorun yok ama akşam santral garaj tarafından dönerken insanlar balık istifi oluyor. Yinede vatandaşlarımızdan Allah razı olsun çocuğum olduğu için ayakta yolculuk ettiğimi bilmiyorum. Otobüsün çok kalabalık olması ve günün yorgunluğuna rağmen insanlar çocuklu ve yaşlı insanlara yer vermekten kaçınmıyorlar. Ama  ayakta giden yolcu sayısına kısıtlamalar getirilmesine ve yolcu yoğunluğuna doğru orantılı olarak ek sefer konulmasını isterdim.

Salih Kuş

15 yıl önce - Sal 05 Arl 2006, 22:32

ben son günlerde durak harici inmek yada otobüse binmek isteyenlere kafayı takmış durumdayım.  aslında otobüs şoforunun durak harici durması yasak.ama bazen iyi niyetten yada yolcu azlığından    duruyorlar.geçenlerde bir bayan 9-D hattında şöforden durak harici hemde trafik ışıklarında inmek istedi.şöfor yasak olduğunu söyledi.sonrada bayana kapıyı açtı acarkende aslında yasak ama yinede açıyorum dedi.bayanda tam inerken sana mı sorcam nerede ineceğimi sa.ak dedi. otobüs şoforlerinede Allah sabır versin iyi sabrediyorlar bazen  

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara