Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
BEHÇET VOLKAN
11 yıl önce - Cum 18 Ağu 2006, 14:55
İzmir özledim seni

Büyük kentlere nasıl bakmak isterseniz şehir size o haliyle görünür. Ruhunuzdaki şekillenme de yine sizin ona bakışınızla ilgilidir. Ya da şöyle denebilir mi? "Şehre nereden girerseniz şehir sizin için odur."

Saraybosna hep Başçarşı'dır mesela. Belgrad Sava Nehri'ne bakan Kale Megdan'dır, Londra Hyde Park. Mekke, Kâbe'dir. New York hep binadır. Ben İzmir'e Hisarönü'nden girmeyi tercih ederim. Çankaya'dan denize doğru giderken aniden sola dönmek, ince bir koridordan yürümek gerekir Hisarönü'ne ulaşmak için. Buraya eli boş gelinmez. Mutlaka köşe başında satılan gevrekten ve İzmir'in tulum peynirinden oluşan bir çıkın taşırsınız elinizde. Çiçekçiler her mevsim oradadırlar; ama hep bahar kokarlar. Bahar kokularının yanından geçip ilerlersiniz ve simit ile peynirin üçüncü arkadaşı çay ile buluşmak için bir masaya kıvrılıverirsiniz. İzmir buradan başlar benim için. Bilenler bilir, en güzel simit İzmir'indir. Simide en çok yakışan peynir de bu şehirdedir.

Simit ve peynirinizi yiyip çayınızı içtikten sonra Kemeraltı sokaklarında Müslüman İzmir'in izlerini ararken omuzunuz Havra Sokağı'nda bir Yahudi'ye ya da biraz ileride bir levantene çarpabilir. Olsun yine de burası bizim sokaktır. Hisar Camii'nden sonra Şadırvan, Kestanepazarı, Kemeraltı, Başdurak, Salepçioğlu... Bu yedi caminin oluşturduğu hilalin tam içinde İzmir'in havralarının da koruma altına alındığını fark edersiniz. Kiliseler burada değildir. Onlar Alsancak ve Bornova'dadır çoğunlukla. Tarihî İzmir'de Yahudilerle Müslümanların daha iç içe olduğunu görmek mümkündür. Hıristiyanlar biraz daha ayrı durur.

Kuşçuların, nargilecilerin, turşucuların, Kızlarağası Hanı'nın, tesbihçilerin arasından ticaretin kalbine, Kemeraltı'na ulaşılır. İzmir benim için buradan başlar. İzmir'in diğer yerlerine de buradan gitmek gerekir. Şehrin girişinde Bornova yer alsa da önce Hisarönü'ne uğrayıp Bornova'ya daha sonra geçilmelidir.

İzmir özgürlükler şehridir. Kimsenin kimseye karışmadığı, bireyselliğin zirve yaptığı şehirdir. Türkiye'de hiçbir şehir seni bu kadar özgür bırakmaz. Onun kimliği de budur. O insanlarına aidiyet aşılayan Türkiye'nin en büyük şehridir. İzmirlilik vardır. Hatta şehre sonradan gelenler bile kendini bu şehirden hisseder. Burada yaşamakla buraya ait olduğunu düşünür. Hey gidi İzmir özlemişim be seni!!!!

Esen M

11 yıl önce - Cum 25 Ağu 2006, 11:04

O kadar güzel anlatmışsınız ki,
Çok şehir dolaştım, ama hiç biri izmir gibi kucaklamadı beni.
Öyleki benden ne kalırsa geriye izmire gömsünler derim hep.
Ve ben bu özlemimi bu akşam gideriyorum...

evrim35
11 yıl önce - Çrş 06 Eyl 2006, 00:54

Behçet Bey, bu kadar mı güzel yazılır. Ben yaklaşık bir yıldır araştırma yapmak üzere Almanya'dayım. İçim cız ediyor, bir de bu yazıyı okunca çok duygulandım. İzmir, İzmir'den uzak kalınca ve gerçek İzmirliler'in dobra dobra sözleri ile daha da bir güzel. Özledim seni hem de çook...

Neval AKIN
11 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 09:35

Behçet Bey ne kadar doğru yazmış İzmirli olmak ayrıcalıktır bence de, nereye gidersem gideyim İzmir'e dönünce içimi huzur kaplıyor. Özellikle Bornovada yaşayıpta buradan ayrılmak zorunda kalanlar nasılda özlem içinde kalıyorlar...

Kamil Büke
11 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 10:15

İzmirli Dario Moreno'nun* unutulmaz şarkısı ;

*
http://tr.wikipedia.org/wiki/Dario_Moreno

"Canım İzmir"

....Dünyayı dolaştım......Birçok kıta aştım.
....Güzelim İzmir...........Eşini aradım.
....Her yeri taradım.......Canım İzmir'im.
...............................

Tüm İzmirlilere,

Sevgi ve saygılarımla

Turgay Imrencler

11 yıl önce - Cum 08 Eyl 2006, 11:01
İzmir özledim seni

Merhabalar,

Behcet arkadasimizi bende kutlarim. Bende 36 senedir yurt dişinda yasayan ve tüm Avrupayi iş icabi gezen biri olarak Izmir'e her gelişimde huzur buluyorum. Izmir'imizin her seyi baska ve bun u diger yerlerde bulmak pek mümkün degil.

Selamlar

Turgay Imrencler

BEHÇET VOLKAN
11 yıl önce - Cmt 16 Eyl 2006, 23:22

Ne büyük bir acı başka bir kentte uyanmak yeni güne... Günü aydınlatacak en küçük bir detayın olmayışı büyük ıstırap... Yangın yerine dönüşürken İzmir özlemi ne büyük felaket olur yaşanan her an bilir misiniz? Kordon’da bir bira... Öyle eski Kordon, yeni Kordon gibi tartışmalara kulak asmadan; yaşayabilmek o muhteşem yolu, sadece bir bira ama Kordon’da... Veyahut Alsancak’ta Kıbrıs şehitlerin’de keyifli bir yürüyüş, adımlarını güvenle ve keyifle basacaksın önce topuklar sonra ayak ucu ahenkle basacak yürüdüğün yola İzmir’de yürümenin tadını alacaksın öyle özensiz yürümeyeceksin yani... Eğer İzmir’deysen Konak’ta saat kulesine saatlerce bakmayı becerebileceksin. Ama bakışlar boş olmayacak tarihi hissedeceksin damarlarına kadar ve gurur duyacaksın... Hafifçe dönüp selamlaşacaksın Hasan TAHSİN’LE gülümseyeceksin ve minnetini haykıracaksın sesizce, sesin çığlık gibi çıkacak ama... Kemeraltı’na doğru uzanmadan önce hemen girişteki camiinin çinilerine bakıp tanrıya şükredeceksin böyle bir kentte nefes almana izin verildiği için...Kemeraltın’da çocukluğunu hatırlayacaksın oyuncak satıcıları önünde, seni orda kaybeden annene kızmayacaksın... Kemeraltı annen kadar özenlidir çünkü sana asla zarar gelmemiştir o coğrafyada... Havra sokağında İzmir tulumu, yeşil zeytin ve kornişon tadacaksın, domatesin telaffuzunun domat olduğunu duyacaksın bir kez daha ve mutlu olacaksın. Fuarın her kapısına ayrı bir hayranlıkla bakacaksın.  Kadifekale’nin mağrur duruşunu izleyeceksin aşağılardan... Güzelyalı’dan denize bakacaksın... Asansöre binip ağır ağır yükseleceksin arş-a doğru, ruhani bir havaya bürüneceksin izmir’in muhteşemliği karşısında. Vapurla Karşıyaka’ya geçeceksin geçerken denizin üzerinden bir sigara yakıp Ege türküleri mırıldanacaksın. Balçova’da teleferiğe binip bir kez daha yükseleceksin... Bornova’ya gidip bilimin ve eğitimin yüceliğini pekiştireceksin bir kez daha içinde... Buca’yı kırmadan incitmeden turlayacaksın... Zarif ve kristal misali hassas bir semttir çünkü Buca... Ah Hatay güzel Hatay... İzmir’in ne güzel bir mekanısın sen...Doymak ne mümkün sende dolaşmaya... sokak sokak cadde cadde keyifle... Oradan Varyant’a Uzanıp döne döne göreceksin İzmir’i... Ama başını döndüren sadece ve sadece İzmir’in güzelliği olacak... Palmiyelere bakarken İzmir’deyim diyeceksin İzmir benim her şeyim diyeceksin...Denizi göreceksin bir kez daha ve HÜRRİYET’İ hissedeceksin, bağımsızlığın meşalesinin o denizde yandığını, Mustafa Kemal’in gözlerini mavi mavi o denizin yangınında göreceksin... İzmir’in orta yerinde SENİ SEVİYORUM İZMİİİİİR diye ağız dolusu bağırabileceksin... İşte bunları yapamıyorsan, bencileyin acılar içinde kıvranacaksın. İZMİR’DEN UZAK VE İZMİR’E HASRETLE..

NOT:Yazdığım yazı nedeniyle iyi dileklerini sunan tüm İzmir aşıklarına yürekten selamlarımı iletirim.

seckinS.
11 yıl önce - Pts 18 Eyl 2006, 11:43

izlemenizi tavsiye ederim.izmiri özleyenlere...

[/url]

emre_can
11 yıl önce - Cmt 25 Ksm 2006, 22:36
bende çok özledim :)

Vallaha ne desem arkadaşlar , yaklaşık 3 senedir dışarıdayım, İzmirimi bende çok özledim inanın.
Şu anda izmirde yaşayanlara sesleniyorum ; İZMİR'İMİZİN KIYMETİNİ BİLİN.....
Bu arada bdostlarımdan alıyorum haberleri de her tarafı kazılmış güzel şehrimin ve ilerleme yokmuş alt yapısında. Başımızdaki arkadaşlarda kendi partilerinden değil diye belediyemiz hizmete kusur ediyorlarmış gibi geliyor bana.
Her ne olus sa olsun 3 büyük ilden biridir izmir . Top yekün hizmet almalıdır. Neyse yine efkarlandım ben ....
Kumrunu, kordonunu, karşıyakanı ve inciraltını çok özledim be güzelim izmir

Fatoş

11 yıl önce - Sal 28 Ksm 2006, 00:02

o kadar güzel anlatmışsınız ki izmiri, bir teşekkür etmeden geçemeyeceğim. ve teşekkürümü netten bulduğum( çoğunuzun bildiğini tahmin etttiğim) yazıyla yapacağım:

SİZ İZMİRLİ MİSİNİZ?

Eger Kordon dendiginde akliniza elektrikli ev aletlerinin disinda
bir yer ismi geliyorsa ;

Korfez kokusu nedir biliyorsaniz ;

Hilton'un yapildigi tarihi hatirlayabiliyorsaniz ;

Fame City' de deliler gibi eglenip (yasiniza bakmadan) ciktiginizda
"vay be, bizim de bir gokdelenimiz var" dediyseniz;

"TAM 35" ve "35 BUCUK" kavramlari size birsey ifade ediyorsa ;

"Gevrek", "Cigdem", "Domat", "Nohut" gibi kavramlari kullaniyorsaniz ;

"Boyoz" kelimesi size biseyler hatirlatiyorsa;

Arapsaci, turpotu, dalagan, istifno, ebegumeci denizborulcesi...........
nedir biliyorsaniz ;

Konusurken arada bir diliniz, siz istemeseniz de "geliyom, gidiyom, gelcen,
yapcan, etcen"
seklinde surcebiliyorsa ;

Hidirellez denince sokaklarda yakilan atesler akliniza geliyorsa
(Izmir disindaki sehirlerin belli basli alanlari disinda ates yakilmazmis;
halbuki Izmir'de sokaklarda ates yakilir)

Behcet Uz'un kim oldugunu biliyorsaniz ;

Attila Ilhan, Can Yucel, Sezen Aksu isimlerini duydugunuzda soyle bi
kabariyorsaniz ;

Simdiye kadar kac kisinin "korfezi temizleyecegim" dedigini
hatirlayabiliyorsaniz ;

Simdiye kadar bir kere bile olsa Sevinc'in onunde bulustuysaniz veya
Sevinc'te "kup" yediyseniz ;

Universite denince akliniza iki tane, ozel okul (kolej) denince de sayili
isim geliyorsa ;

Sicakkanliysaniz ;

Parasut kulesinden atladiysaniz ya da atlayan tanidiklariniz varsa ;

Fuar'daki golde kugulara bindiyseniz ;