Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Batur

15 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 00:37
Bursa'daki yön levhaları, tabelaları ve trafik ışıkları

Geçtiğimiz günlerde gündeme gelmişti, Bursa bugüne kadar yön tabelaları konusunda oldukça fakirdi. Belli yerlerde sadece İstanbul, İzmir, Ankara güzergahlarını gösteren tabelalar vardı. Onlarda o şehirlere gidecek olanların bile göremeyecekleri kadar yetersizdiler. Son zamanlarda bu tabelaların olması gereken hale getirildiğini görüyoruz. Bunun dışında ara caddelerdeki kavşaklarda da her yol ayrımına, Büyükşehir Belediyesi tarafından, semtleri gösteren yön levhaları yerleştirilmiş. Bunlar güzel gelişmeler, bununla ilgili bir habere rastlamadım ama bu tabelalarla Başkan Şahin’in “ulaştıran ulaşım” sloganına ne kadar önem verdiğine tanık oldum.  

baharyeli
15 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 12:47

çok geç bile kalındı bu konuda...ama geç de olsa yapılabilmesi güzel..şehrimizin bu kadar büyümesi ama bu kadar da gelişememesi hep içimi acıtmıştır.oysa Bursa bir sanayi şehridir ve çok daha gelişmiş bir şehir olmalıydı..
istanbula her gittiğimde bilmediğim adresleri tabelalar yardımıyla bulurken;Bursaya dönüşte yön tabelalarının ne kadar yetersiz olduğunu görür üzülürdüm..şimdi ise iyi oldu gibi..ama yeterli mi bilemiyorum..

cemaliakangn
15 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 12:53

Bence gayet yeterli. Tabelalarda mahallelerin yönleri, önemli yerlerin (Uludağ Milli Parkı, Kent müzesi, Valilik vs.) nerede olduğu belirtiliyor. Ana caddelere bağlantılar gösterilmiş. Sokakları da gösterecek halleri yok ya. Zaten bundan fazlası görüntü kirliliğine girer. Tek tük eksikler tabii ki olur ama bence bu belediye bu işi halletti  

M.Özgür
15 yıl önce - Cmt 18 Ksm 2006, 14:14

hem yön tabelaları hemde yolların çizgilendirilmesi falan bence şimdilik iyi gidiyor.Mesela geçen aylarda ara sokaklarda kalan önemli kuruluşlarıda bu tabelalara eklediler.AVP tiyatrosunun arkasındaki kızılay kan merkezini bilmeyen biri orayı acil bi zamanda normalde bulamazken artık dikkat çekici şekilde eklenmiş.Ara caddelerde bile en kavşakların hepsine hangi yöne dönünce hangi semte gidip ordanda nereye bağlanılabileceğini yazar oldular. Bazı eksikleride zaman zaman düzeltiyorlar.yollardada genelde çizgilemeler yılda 3-5 defa yenileniyor ama heykeldekiler araç yoğunluğu yüzünden çabuk kayboluyor

yavuz_016
14 yıl önce - Cmt 01 Eyl 2007, 13:32
Dahası da olabilir....

Son 1-2 yıa kadar maalesef diğer arkadaşlarımızında dediği gibi tabela konusunda bursa gayet fakir bir şehirdi...Ama son 1-2 yılda tabela konusunda epey ilerlemeler gerçekleştirildi...Bizler bu şehirde yaşadığımız için bize manasızca gelebilir..."Aaaaa baksana ya Nilüfer diye tabela koymuş belediye"diyenlerlerimiz bile olmuştur...ama şehir dışından gelenler için bu tabelalar çok faydalı olmakta...Bu konuda istanbuldaki sistem çok güzel...Ben 2 sene öncesine kadar bayağıdır istanbul'a kendi aracımla gitmemiştim...Ama tabelaları takip ede ede inanın her tarafı rahatlıkla buabiliyorsunuz istanbul'da....

Mert Doğan
14 yıl önce - Cmt 01 Eyl 2007, 20:11

Ben bukonuyla ilgili olarak önce şunu söyleyeyim.

İlkkez Ankara'ya gittiğimde AŞTİ'den inip metroya kadar ve metrodan aktarma yapacağım yolları tamamen tabelalarla bulmuştum. Daha sonra Gençlik Parkı'ında metrodan inip Çankaya ya kadar da hç kimseye sormadan, sadece tabelalara bakarak şehrin önemli arterlerinde yaya olarak gezmiştim. Sadece isimlerini bildiğim ama hiç görmediğim semtleri dolaşmıştım.

Bursa'daysa bu durum bikaç sene öncesine kadar imkansızdı.Bildiğim şehrimde bile yol soran çıkınca nasıl tarif edeceğimi şaşırdım.şimdi çok güzel oluyor. Sadece ana arterler yada önemli mekanları değil çeşitli mahalleleri bile gösteriyor tabelalar. Mesela Sinandede kavşağına gelince hangi mahallenin neresini olduğunu görebilmek bence çok güzel oldu. Aynı iey pek çok kavşakta gözüme çarpıyor. Bide eskiden keşke şu mekanı da tabelaya ekleseler diye düşündüğüm yerler bile ekleniyor. Mesela eskiden Atatürk caddesinde arka sokaktaki kan merkezini gösteren tabela yoktu. Oranın yerini bilenler dışında bulmak zordu ama eklendi.

bu tabela olayı bence gayet güzel oldu.    

tolgasst

9 yıl önce - Cum 14 Arl 2012, 11:51
Bursa'daki Yön Levhaları ve Trafik Işıkları

Merhabalar.
Bursa'da en çok sinir olduğum şeylerden birini sizinle paylaşmak istedim.

Bildiğiniz gibi Bursa şimdilik; Osmangazi,Nilüfer,Yıldırım,Gürsu,Kestel,Mudanya ve Gemlik merkez ilçelerinden oluşan 7 merkezli bir şehir. Ancak halen daha Bursa'nın ana arterlerindeki trafik yön levhalarında "Şehir Merkezi" olarak yazılması ve yön göstermesi bana biraz saçma geliyor. Evet eskiden Bursa tek merkezli bir belediye iken "Şehir Merkezi"miz vardı, Heykel başta olmak üzere, Çekirge, Stadyum Caddesi, Altıparmak, Atatürk Caddesi, Heykel, Setbaşı hattı şehir merkezi olarak görülüyordu.

Ancak artık Bursa 7 merkez ilçeden oluşan büyük bir şehir, bu merkezlerin hepsinde de yukarıdaki gibi bir hat mevcut. Dolayısıyla Bursa'daki yön tabelalarından Şehir Merkezi ibaresini kaldırıp, rota üzerindeki merkezin (ilçenin) ve ona bağlı mahalle, semt ve cadde isimlerinin yön levhalarına taşınması gerektiğini düşünüyorum. Şehir Merkezi yazmak yerine Beyaz Yön levhalarının üzerine, Heykel, Altıparmak, Setbaşı gibi semt isimleri yazılmalı bence... Osmangazi'de, Yıldırım'da,Nilüfer'de ve diğer merkez ilçelerde kendisine bağlı yerleşim birimlerinin yazılması dışarıdan Bursa'ya gelen yerli ve yabancı kişiler içinde büyük kolaylık sağlayabilir... Bunun en güzel örneği (orada buna dikkat ettiğim için yazıyorum) İzmir'dir...

Diğer bir konuda; Bursa Büyükşehir Belediyesi Sınırları Gemlik'ten başlıyor olmasına rağmen, yani Bursa'nın girişinin artık Gemlik olmasına rağmen, Bursa'nın nüfus rakım bilgilerini gösteren büyük levhanın halen daha (yanlış hatırlamıyorsam) Asmerkez'in oralarda bir yerlerde olması... Bilmiyorum düşündüklerim yanlış mı?

metehan88
9 yıl önce - Cum 14 Arl 2012, 14:20

Alıntı:
Diğer bir konuda; Bursa Büyükşehir Belediyesi Sınırları Gemlik'ten başlıyor olmasına rağmen, yani Bursa'nın girişinin artık Gemlik olmasına rağmen, Bursa'nın nüfus rakım bilgilerini gösteren büyük levhanın halen daha (yanlış hatırlamıyorsam) Asmerkez'in oralarda bir yerlerde olması... Bilmiyorum düşündüklerim yanlış mı?

Nüfus bilgilerini gösteren levhalar süs gibi bir şey. Ben pek bir işe yaradıklarını düşünüyorum. Mudanya'da Bursa'nın merkez ilçesi ama Mudanya tarafındaki nüfus levhası Geçit tarafında bulunuyor ve üzerinde yazılan nüfus bilgileri 2010 yılına ait, yani güncellenmemiş.
Hatta Mudanya tarafından Bursa merkeze doğru gelirken, Güzelyalı civarında ''Bursa 28'' şeklinde bir levhada var. Bu da çok saçma bana göre. Zaten Bursa'dayız, ''Bursa 28'' levhasının anlamı ne? Levhadaki 28 kilometre levhanın bulunduğu yerin şehrin merkezi olarak alınan Heykel'e uzaklığı. Ama bana göre gereği olmayan saçma bir levha. Sanki Bursa'ya girmemize 28 km varmış gibi bir anlam çıkıyor.

Berktuğ
site denetçisi

9 yıl önce - Cum 14 Arl 2012, 17:39

Alıntı:
Asmerkez'in oralarda bir yerlerde olması... Bilmiyorum düşündüklerim yanlış mı?

Hayır Dürdane rampasında Ovaakça girişine yakın yerde.
Batı yönü levhası ise Uludağ Üniversitesi köprüsünün altında.

Bu da Tophane kapısı girişindeki yenilenen şehiriçi trafik yön levhalarından birisi;

(+)

ismail özçelik
9 yıl önce - Cum 14 Arl 2012, 17:46

Ben şahsen Bursa'lı olmayıp dışarından gezmeye gelen birisi olarak "Şehir Merkezi" ibaresini doğru buldum ve yazanlara teşekkür ettim zamanında. Neden çünkü ben Bursa'da yaşamıyorum, merkez ilçelerini bilmem, bana göre Bursa'nın merkezini sorsanız, Yıldırım Beyazıt Camii, Ulu Camii, Yeşil türbe vs. olduğu taraf derim ilçesini de bilmem. İkinci olarak da Bursa'ya kaç km kaldığını göstermesi saçma değil. Mesela yine ben diyelim Güzelyalı'ya geldim ve Bursa'yı bilmiyorum. Asıl merkeze kaç km olduğunu nasıl öğreneceğim?? Bu İstanbul'da sıkça mevcut, İstanbul içinde olmanıza rağmen çoğu yerde yazar, İstanbul bilmem kaç km diye.

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM - Marmara