Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Sizce Japonlar Mamutları Yeniden Yaratabilecek Mi ?
Evet ! 38.5%  38.5%  [42]
Hayır ! 46.8%  46.8%  [51]
Fikrim yok... 14.7%  14.7%  [16]
Toplam Oy : 109

Barış

13 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 23:19
Mamutları yeniden yaratma deneyi


Mamutları yeniden yaratma deneyi

Mamutlar yeniden yeryüzünde gezinebilir mi? Bu soruya yanıt arayan Japon araştırmacılar, donmuş mamut spermleri kullanarak suni döllenme yoluyla yavru doğurtmayı amaçlıyor.Japon uzmanlar, soyu tükenmiş mamutların kalıntılarından elde edilecek spermlerle suni döllenme yoluyla mamutları yeniden canlandırmayı düşünüyor. Projenin donmuş fareler spermleriyle yapılan ilk etap deneylerinde başarı elde edilmesi bilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdı. Araştırma ekibinin başkanı Dr. Atsuo Ogura, Sibirya’da yaşamış mamutların donmuş kalıntılarından sperm işlevi görebilecek dokuların kurtarılması halinde, aynı deneyin mamutların akrabası olan yaşayan hayvanlar üzerinde deneneceğini belirtti.

Sibirya’da havanın soğukluğu sayesinde mamut kalıntılarının bugüne dek korunmuş olması hiç de düşük bir ihtimal değil. Uygun donmuş sperm çıkarılması halinde ise, çiftleştirme için ilk aday mamutların akrabası olan filler olacak.  
Rusya'nın Yakutsk kentindeki müzede özel dondurucuda duran 10 bin yıllık mamut kafası.

Ancak bazı bilim insanları, Ogura’nın iddialı deneyi için uygun koşullarda saklanmış donmuş sperm bulamayacağını dile getiriyor. Örneğin, University of Tennessee uzmanı Peter Mazur ise, yeryüzündeki mamutların bulunduğu ortamların kullanılabilir donmuş sperm çıkarılabilmesi yeterli soğuklukta olmadığını, binyıllar içinde DNA’larının kimyasal çürümeye maruz kalmış olabileceğini vurguluyor.

DOĞRU ANNE ADAYI SORUNU
Arizona State University uzmanı Douglas E. Chandler ise, kullanılabilir spermin bulunması halinde de, buna uygun anne adayının saptanmasının ciddi bir sorun olacağının altını çiziyor. Chandler’a göre, fil yumurtası kullanılsa dahi doğacak yavrunun bir mamut olmayacağını, fil ile mamut arasında bir hidrid olarak nitelenebileceğini vurguluyor. “Gerçek bir mamut istiyorsak, dölleyecek mamut yumurtası da bulmamız gerekecek” diyen Chandler, tek yolun mevcut akrabaların soyu tükenmiş hayvana göre mutasyona uğratılması olduğunu dile getiriyor.

Kaynak: Makalenin orijinali Proceedings of the National Academy of Sciences dergisinde yayımlanmıştır


zeynep tanikoglu
13 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 23:41

Bu  konu   yillar once  izledigim   "jurassic park"  filminde  de  işlenmişti.

Peki , gunumuzden     10 000  yıl once  nesli  tukenmiş    mamutlarin   uzerinde    neden bu   kadar israrla  duruyorlar?
hiç  anlayamiyorum...Nazli Atak

13 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 00:25

Dünyanın sadece seyirci olduğu bazı bölgelerde bebek , çocuk , yaşlı  demeden insanlar acımasızca yok ediliyor katlediliyor ; öte yandan mamut neslinin geri dönmesi için güya bilimsel çalışmalar yapılıyor. Buradaki tezatttan anlaşılacağı gibi, amaç katliamların yol açtığı tepkiyi dağıtmak için olaylaru saptırmak..
Amerika Japonya'ya Atom bombası atarkende benzer bir yöntemle uydurma uzaylıların dünyaya ziyarete geldiği yalanıyla kamu oyunu kandırmıştı !


Alev81
13 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 00:29

Benim anlamadığım olay şu, bu mamut yaratılınca ne olacak? Bu deney ne işe yarıyacak? Bir Mamut Park kurup kendi yaptığımız mamutları mı izleyeceğiz? Bunun bize faydası nedir?  

mustafa çoban
13 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 00:36

öyle demeyin arkadaşlar....
bugün mamut yaratılır yarın nesli tükenen ama doğanın düzenlenmesinde önemi çok büyük katkısı olan bir başka hayvan...!!
yani mamut tekrar hayata getirilirse belki pandalar soylarının tükenme tehlikesiyle karşı karşıya kalmayacak...
lütfen bilime böyle basit ve sıradan bir uğraşmış gibi bakmayalım...
zaten bugüne kadar yeterince o gözle baktık....34 Emre 80
13 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 00:49

Bana ilginç geldi bu haber Japonya fok ve deniz hayvanları katliamı ile uzun süre gündemde kalmıştı. Greenpace bu konuda eylem bile yapmıştı. Televizyonlarda defalarca görmüştük. Olana sahip çıkmadan yok edip geri getirmek mi acaba amaçları.

baharyeli
13 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 12:08

mamutların nesli tükendi ise bence mutlaka bunun dünyanın sıhhati açısından bir gereği vardı ki nesli tükendi...mesela dinazorlarında nesli tükendi bir düşünsenize dinazorların cirit attığı bir dünyada şehirler inşa etmek ve onlarla bir arada yaşamak mümkün olabilir miydi?..demek ki tükenmelerinde ilahi bir düşünce var...mamutlarında tükenmesinde bir yarar vardır diye düşünüyorum..
ancak;
japonlar eğer bunu başarabilirlerse nesli tükenmeye yüz tutmuş bazı yararlı cinslerin korunması anlamında kullanılabilir diye düşünüyorum....


Zeynep Kalay
13 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 12:29

Bir bilimsel deney olması açısından tabi ki faydalı. Bugün yararlandığımız pekçok icat kendi devirlerinde müstehzi gülümseme ve engellerle karşılandı. Ama mucitleri yılmadı.
Diğer yandan doğa kendine uyum sağlayamayanı yok etmiş. Bu durumda bu deney doğla dengeye müdahele etmek anlamına geliyor.

Bir de tabi bu deneyin sonuçlarını veya hazırlık aşamasındaki bilimsel bulguları halihazırda dünyamızın başına musallat olmuş problemleri bertaraf etmek amacıyla da kullanmaları gerekli. Yoksa bu tür şeyler yararsız olur.  

Olaya faydacı bakmak gerekli bence.


Tolgaryus
13 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 12:38

Alıntı:
Peki , gunumuzden     10 000  yıl once  nesli  tukenmiş    mamutlarin   uzerinde    neden bu   kadar israrla  duruyorlar?
hiç  anlayamiyorum...

Bunun sebebi sadece mamutların donmuş  bedenlerinin bulunması.Binlerce yıl buz altında kalan bu hayvan bedeni hiç bir bozulma yaşamadan günümüze ulaştı.

Bu bilimsel çalışma bugün olmazsa ilerideki yıllarda eninde sonunda gerçekleşecek.İnsan beyninin bilinmeyene,keşfedilmeyene olan merakı bu sonuca ulaşacaktır.Önemli olan bunun pozitif yönde değerlendirilmesi.Belkide insanlığa çok büyük fayda sağlayacak bir çalışmaya dönüşebilir.


elifsu

13 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 12:50

Alıntı:
Örneğin, University of Tennessee uzmanı Peter Mazur ise, yeryüzündeki mamutların bulunduğu ortamların kullanılabilir donmuş sperm çıkarılabilmesi yeterli soğuklukta olmadığını, binyıllar içinde DNA’larının kimyasal çürümeye maruz kalmış olabileceğini vurguluyor.


Alıntı:
“Gerçek bir mamut istiyorsak, dölleyecek mamut yumurtası da bulmamız gerekecek”


Diyelimki kaliteli sperm bulundu. Suni döllenme sonucunda safkan mamut doğmayacakki. Hiç bir genetik özelliğiyle birebir aynı canlı olmayacak. Uygulama başarılı olduğu takdirde başka canlılar üzerinde denenecek. Bence ilerde dünya üzerinde birebir özellikte safkan hayvanlar kalmayacak. Ve bu ne işlerine yarayacak. Ben sadece bilimsel çalışmalar yapmak açısında faydalı olduğunu düşünüyorum. Nesli yok olan canlıları yeniden geri getirmek adına değil.sayfa 1
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET