Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1

Taksim-Kabataş Füniküler Sisteminin Halk Arasında Kabul Görecek İsmi Ne Olmalı?
Füniküler 27.0%  27.0%  [44]
Tünel 40.5%  40.5%  [66]
Tüp 4.3%  4.3%  [7]
Transit Tünel 3.1%  3.1%  [5]
İpçeker 10.4%  10.4%  [17]
Raylı Sistem 0.6%  0.6%  [1]
Metro 8.0%  8.0%  [13]
Diğer (Açıklayın) 6.1%  6.1%  [10]
Toplam Oy : 163

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Sal 15 Ağu 2006, 23:30
[İST-C2.06] - Taksim-Kabataş Füniküler (?) Sisteminin Halk Arasında Kabul Görecek İsmi Ne Olmalı?

Taksim-Kabataş Füniküler Sistemi"nin açılışı ayı devirdi. Yavaş yavaş halk tarafından benimsenmeye başladı. Fakat halen söylenişteki karmaşa sona ermedi. İBB, bu sisteme; "Füniküler" adını verirken, sitemizdeki bazı arkadaşlar; "Tünel", bazıları; "Tüp", bazıları; "Transit Tünel", bazıları; "İpçeker", bazıları da, genel anlamda; "Raylı Sistem" denilmesinden yana... Kendi aramızda dahi, birçok alternatif isimlendirme getirilmiş durumda.  

Sitemizdeki Ulaşım'la yakından ilgili arkadaşların ağırlıkla yoğunlaştığı ismi bulabilmek için, bunu bir oylamaya tâbi tutmakta fayda olduğunu gördük.

Akın KURTOĞLU

Zeki Varış

12 yıl önce - Sal 15 Ağu 2006, 23:40

Bismillah ilk oy bana nasip oldu ve Tüp'e kullandım.Mantığı şu;ip çeker hariç(ki onu düşünemiyorum bile)diğerleri ile karışmasın,Tüp deyince aklımıza hemen orası gelsin diye.Benzer projeler hayata geçerse onlara'da Tüp-2,Tüp-3 vb.deriz olur biter.Hatta 2.Tüp,3.Tüp gibi,belki bunlar daha'da cazip olur.
Saygılar.

Mert Keski
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 00:06

Bu arada ufak bir not: Londralılar da metrolarına kısaca Tüp ("The Tube") diyorlar.

Burç

12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 00:09

Türkler metrolarına kısaca "metro" diyor.  

Ahmet Tan
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 00:38
Metro

Ben de 'Metro' denilmesi taraftarıyım ve metro seçeneği olmasını da öneririm. Nasıl Tünele 'dünyanın en eski metrolarından biri' diyoruz... İlerde raylı sistemler çoğalınca funikülerdi, ağır metroydu... hafifti denilmeyecek ..
Metroya nerden bindin?..
Kabataşdan.. Taksimden .. Unkapanından denilecek...
Funikülerden, Tüpden bindim..Metroda indim denilmeyecek...
Kullananlar tarafından ilerde ister istemez (diğer sistemler gibi) Metro diye adlandırılacağını düşünüyorum...

Murat Caner
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 04:24

Kabataş Tüneli. İpçeker beğenilmediğine göre ısırar etmeye gerek yok.

hakanwowturkey
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 06:31

Daha Murat Bey'in mesajini okumadan once ben de Kabatas Tuneli'nin guzel bir isim olacagini dusundum. Cunki Tunel digerlerine nispeten daha Turkce geldi bana ve Karakoy Tuneli ile karismamasi icin Kabatas Tuneli denebilir.
Ne yazik ki ipceker disinda tam olarak Turkce bir isim duymadim ben. Ipceker'in de kabul gormesi cok zor. Kaldi ki bugun en buyuk gazetelerimizden birinin iki ayri haber basliginda "chat" ve "cool" kelimelerini kullandigini gordum. Halk uzerinde buyuk etkisi olan basin yayin -bence kasitli olarak yaptiklari- Turkce'yi yozlastirma calismalari surdukce insanlar seve seve yabanci isimleri kullanmaya devam edecekler sanirim.

Mehmet BERBER

12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 08:57

Bence de Kabataş Tüneli olarak adlandırılması daha uygun olur. Füniküler kelimesi hem söylemesi hem de yazması oldukça zor bir kelime. İBB neden bu kelimeyi kullanmakta ısrar etti anlamış değilim.

Murat Erol 4
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 09:33

Alıntı:
Kabataş Tüneli. İpçeker beğenilmediğine göre ısırar etmeye gerek yok.

Yinede bugün itibarı ile 2 oy almış "ipçeker"

fatih civelek
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 12:55

Füniküler - Tünel - Tüp - Transit Tünel - İpçeker - Raylı Sistem - Metro Diğer.

??

Sevgili arkadaslar,

Brüksel'den bir örnek vereyim. Brüksel'de bütün toplu tasima sistemlerine (tekerlekliler hariç) rayli sistemde çalisanlarin hepsine METRO deniyor. isterse yer alti tramvay olsun, isterse monoray olsun, isterse hizli metrobustramvay'i olsun. (bu sonuncusu; metrobusun rayli sistemde çalisan wagonlar)

Toplu halde Metro agi tum rayli sistemlerini kaplar. Buna hepimiz kanaat getiriyoruz zannedersem. Benim geçenlerde istanbul için düsündügüm bir sistem vardi. Diyorum ki hatta IDO (istanbul Deniz otobusleri bile) bu metro sistemine dahil edilsin. Bunu azsonra birkaç küçük resimle açiklayacagim.

Gelelim Tüp konusuna. Avrupa'da 40 senelik metro kültürü var. Londralilarin belleklerinde işlemis ve kazinmis bir kavram. Tüm nasil Brüksel'de tum ağ için METRO deniliyorsa, Londra'da da 'TUBE' deniliyor ve Almanya'da ise 'U-Bahn' deniliyor. Paris'te ise keza ayni. Hatta Dünya'daki tüm metro sistemlerini inceledim. Arasinda verimliligi ve tasarim ve istikamet bakimindan en  hoşuma giden ise Moskova, Madrid ve Mexico city metrolari oldu.

http://www.metro.df.gob.mx/red/

http://www.metro.df.gob.mx/red/linea1.html ==> buraya bir bakin, nedemek istedigim daha rahat anlasilacaktir.

Mexico'da her hattin kendi bir hikayesi var ve her hatta bir renk ve bir arma-sembol belirlemisler. Dosya armalarini asagida ki linkte görebilirsiniz. Egitimsiz bir insan bile bu armalari takip ederek istedigi istikameti bulabiliyor. Istanbul'un da her hatti bir hikaye bir öykü tasimali bence. Istanbul nice nice yaşanmis hikayelerle dolu. Bu durumda Avrupa'da yapildigi gibi okul gruplari metro gezisi yaparken metro kültürünü ve Istanbul'un içnde barindirdigi hikayelerini de ögrenmis olacaklar. Kendimize has ve öz bir sistem, öykü ve isimlendirmeler yapmamiz lazim gerekir. Bu ülkede ne beyin güçü var ve fikirler deposudur ayni zamanda.

Simdi Tüp kelimesi bana çok yavan ve basit geliyor. otobüs kelimesini Türkçeye cevirecek olursak, bildigimiz "çok oturakli oturgaç" isimlendirmesi karsimiza çikiyor.

Ama bunlarin hepsi uluslararasi kullanilan kelimeler. Latince kökenlidirler.
AUTO - OTO : kendiliginden ilerleyen demek. [otomobil, otomatik, otokontrol, vesaire..]
Tele-vizyon : Tele : uzak & vizyon : visae (seyretmek) demektir. Kisacasi uzaktan seyredilen bir cihaz anlaminda. Keza telefon, telefax, teletext, bu gruba dahildir.
Televole, telegol, telestadyum ise Türkiye'de türetilmis ve yeni fikirler ortaya çikmasini saglamistir.

Teletüp - Ototüp - Transit tüp ; gibi bir isimlendirme olmasi gerekir. Tüp kelimesini Avrupa'lilar istanbul'daki eski tarihi tüp'ü bilmektedirler. Füniküler'in amaci insanlari bir rayli sistemin bulunmadigi bir noktadan rayli sistemin bulundugu bir noktaya tasimaktir. Hizli ve zaman tasarraflu Transit bir geçiş sözkonusu oldugu için 'Transit Tüp' fikrini getirdim.  

Önemli olan ise bir kelimenin hem (terimleri ingilizce bildiriyorum) "conotation" yani positif anlami ve "denotation" - negatif bir anlami vardir. Bunlar her kelime için farklidir.
megasüper kelimesinin konotasyonu, yani positif anlami %100'dür elbet. Bu durumda Füniküler kelimesinde insan tutunacak bir dal bulamiyor. Hele ki Avrupa'nin 40 senelik metro kültüründe böyle bir kelimeye hemen hemen hiç rastlanilmadiysada, bu kelimeyi Frankofon olan insanlar özümseyebiliyor.

Bu isminlendirmeler iyi düsünülmeli. Orta ve uzun vadede yeni nesiller için dolduracagi rolü merak etmekteyim. Ne zor olsun ne de basit. Türkiyemize has ve öz olsun. Türkiye Transit bir ülkedir, kitalararasi köprüdür elbet. ornekleme olarak Ingilizleri duyabiliyorum "I've taken Kabatash Transit tube, and not the Istinye Transit tube" ...

Tünel'in yeri baska, ve öyle özel ve has kalmasini istiyorum. Cola cola'da özdür, ama cola isimlendirmesini herkez kullanabiliyor. (basit bir örnek oldu biliyorum   )

°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°°
Istanbul'da akilda kalici bir levhalandirma sistemi üzerinde çalisiyordum geçen sene. Bunu sizlerle paylasmak istiyorum.

Bu örnekleme'de sistemde ki amaç insanlarin piktogram araciligiyla bu piktogrami gördüklerinde hemen kendisini öne göre hazirlamasi ve senaryo olarak METRO sisteminde bu piktrogramin sehrin belirli köselerinden ve açilardan görünerek bir merkezi, vizüel ve beyinsel bir harita olusturmasini saglamak. Bu referans noktalarina göre yakinina, arkadasina istikamet tarifini kolaylastirmak. Renklerle çalisarak hangi sistemlerin mevcut oldugunu görebilmesi ve istanbul'u daha iyi kodlastirmak hafizada kesinlikle egitici olacaktir. Hepsi METRO çatisi altinda olamasi mecburiyetindedir diye düsünüyorum.

Kabataş'ta ben sari levhayi görünce Transit Tünel aldigimi bilmem lazim ilk kez istanbul'a gelen bir turist olarak degil mi? - güzel bir teknik soru olabilir bu - bu senaryoda  

Sevgiler
cem

En son fatih civelek tarafından Çrş 16 Ağu 2006, 13:20 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

sayfa 1
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> ULAŞIM