Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
burakerkıral

12 yıl önce - Sal 15 Ağu 2006, 16:23
İstanbul - Eski Şehir Hatları, Yeni İDO Aksesuarları Üzerine Bir Öneri

Arkadaşlar ben diyorumki düşündüm taşındım şöle bir şeye karar verdim.bu site dikkate alınan bir site olabilir.mesela ido'yu protesto sayfası olsun şehir hatları vapurlar arşivi olsun deniz otobüsleri arşivi olsun buraları binlerce kişi geziyor.bu neden?çünkü halk istanbul'umuzun değişmeyen değiştirilemeyecek ve değiştirilemez olan simgeleri olan vapurlamızı seviyor.bunun sonucunda dedimki ido şöle bişey yapsa;

-eski yada yeni vapur,motorbot,yandan çarklı gemilerin figürleri yapsa,biblo gibi modellerini yapsa,tahta veya  maket modellerini yapsa yaygınlaştırsa,satsa...

-şirket-i hayriye'den günümüze kadar süre gelmiş olan bugünkü şehir hatları amblemini kullanarak anahtarlık,kupa vb.eşyalar yapsa,satsa...

Alan olmazmı sizce?ben eminimki istanbul'da yaşayanların büyük çoğunluğu alır,istanbula gezmeye gelen eş dost ziyaretine gelende hatıra olsun diye alır gider götürür diye düşünüyorum.aslında bu çok beklenen bişey değilmi?  

Hem ido açısındanda faydalı olacağına inanıyorum,hemde istanbulluların açısından iyi olacağınada inanıyorum.böle bişey olmasını ben şahsen çok isterim ama bunun için bişeyler yapmak gerekir.olabilme ihtimali yüksek bişey,olmicak bişey diiil yani.

Onun için bu konuya duyarlı olan wowturkey üyelerinin desteklerini bekliyorum.biz bu işi yaparız diyorum

ulaş

12 yıl önce - Sal 15 Ağu 2006, 16:42

Çok iyi bir düşünce ; bu konuda çok geri kaldık , artık  bazı varlıklarımızı simgeleştirmenin zamanı geldi.

burakerkıral

12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 22:16
bravooo!

keşke herkes böle düşünse çünkü dünyanın birçok yerinde simgeleştirilmiş şeyler vardır aynı şey bizdede var ama biz herzamanki gibi değerini bilmiyoruz oysaki millet avrupada özel olarak bunlar için shoplar açmışki hem reklem yapıyo hem şehrin tanıtımına yardımcı oluyo hemde ticari olarakta bakarsak bi gelirdir.böle bişey olması lazım yaaa

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 22:23

Üzerinde çalışılması mantıklı olabilecek parçalar:

* Vapur bacası,
* Vapur maketi (bir bütün olarak),
* Fors/Arma (Klâsik/Yeni),
* İskele,
* Kabartma tablo (3 boyutlu),
* Kalem (Yatay bir fanusla sonlanan kalem başaşağı çevrildiğinde, içindeki vapur görüntüsü yerçekimi etkisiyle sona getirilir, serbest bırakıldığında ise, kayarak tekrardan başa döner, geri plânda da İstanbul'un panoraması yer alır . Yıllardan beri yapmayı tasarladığım, ancak bir türlü hayata geçiremediğim bir düşünce  )

Akın KURTOĞLU

Süha
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 22:29

İDO maket vapur yapıp satsa yani belli uygun bir ücreti olsa en başta ben alırım. Aslında böyle şeyler çok yayarlı olur yaygınlaşır. İDO fuarda bir kere pilot kalem vermişti üzerinde İDO yazan. Yani amaç İDO’yu tanıtmak ama İDO’nun toparlanması lazım.

Ademv
12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 22:46

peri bacaları ve yer altı şehirlerini görmeye gittiğimde değişik değişik maketler almıştım. Neden olmasın. Ben de alırım valla. Örneğin eski şirketi hayriye vapur maketi bir masa saati ne de güzel bir aksesuar olurdu.

TurgayTümke

12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 22:57

Ayrıca,vapur personelinin bibloları,Kaptan,yardımcısı,çarkçı vb. gibi yapılabilir.
Vapur mekanik kısımları da olabilir.Motorunun maketi,v.b.gibi..şimdilik aklıma gelenler bunlar..

Yine vapur maketlerinin hattaki tüm vapurların isimleri ile yapılması, koleksiyonerler için ideal olur..

Akın Kurtoğlu

12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 23:04

Alıntı:
Ayrıca,vapur personelinin bibloları,Kaptan,yardımcısı,çarkçı vb. gibi yapılabilir.

Evet, son derece de mantıklı aslında, ilk başta olmaz gibi görünse de. Kaptan idare halinde iken veya halat bağlamakta olan çımacı, elinde tepsiyle çay dağıtan garson, kenarda ayağını uzatarak oturan yolcu, korkuluklara yaslanarak vapurun kıç bölümünden denizi seyreden yolcu, martılara yem atan adam, iskeleden geçmekte olan yolcu vd... Yani, vapurun günlük hayatından kesitler...  

Akın KURTOĞLU

TurgayTümke

12 yıl önce - Çrş 16 Ağu 2006, 23:09

Alıntı:
Yani, vapurun günlük hayatından kesitler...

Evet kesinlikle bu..
Ve düşünsenize vapur personelinin özgün kıyafetleri ile yani kaptan giysisi ve şapkası ile,çımacı iş elbisesi ile tam koleksiyoner için biçilmiş kaftan...

burakerkıral

12 yıl önce - Prş 17 Ağu 2006, 12:40
işte bu yaaaa!

tebrikler yaaa artık kreatif düşünmenin zamanı yaaa biliyodum zaten bunları düşünmeyecek insan yoktur diye işte bu konu üzerinde düşünerek değişik fikirlerde ortaya çıkıyo mesela o kaptan çarkçı bibloları meselesini ben düşünememiştim çok güzel fikirler ortaya çıkıcak ama ben bi girişimcilik yapıp ido genel müdürlüğüyle görüşmek gibi bi düşüncem var bu konular hakkında ama önce tam olarak naapmak istediiimizi herkesin düşüncesini alalım toparlayalım dedim    

sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM