Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İzmir Anıt Ağaçlar
« önceki   123   sonraki »

ANA SAYFA -> İZMİR
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
m.enver
11 yıl önce - Sal 05 Eyl 2006, 22:30

Söz konusu çitlembik ağacını buldum ve görüntüledim.Ancak beni şüpheye düşüren bazı bilgiler de elde ettim.Bu bilgiler ağaçların gerçekliğiyle ilgili değil sadece hangi ağaç ile ilgili olduğu.Ağaçların bulunduğu mahallenin adı çalıkuşu mahallesi.Şimdiki apartmanlar yapılmadan önce üzüm bağları ile meşhur olan bir yer.Ama şimdi bağlardan eser yok tabi.

Reşat Nuri Güntekin'in yaşadığı bölgeye  de sahip çıkılmış.Ve yaşadığı bahçeli ev park haline getirilmiş.Çitlembik ağaçları da.Ağaçları da  diyorum çünkü üç tane ağaç koruma altında.Mahalle halkı hem parka hem de çitlembik ağaçlarını titizlikle koruyor.Bu konuda alkışlanacak davranış sergiliyorlar.    

Serhat bey sizin sözünü ettiğiniz ağaç aşağıdaki ilk resim Eşrefpaşa'dan Bozyakaya giden yolun tam ortasında duruyor.Ancak hiç bir işaretveya tabela yok ağacım kimliğiyle ilgili  

(+)

İkinci ağaç eve ait olan bağın sınırları içinde ancak şimdi apartmanların arasında kalmış (nispeten yaşça daha küçük olan)

(+)

son ağaç ise Bozyaka Sigorta  Hastanesinin otopark kapısının karşısında olan belkide yaşça en büyük olan

(+)

Ortadaki resimdeki kişi de evin ve parkın tarihini bana anlatan Rıfat Kilimtepe beyefendi. Rıfat bey Reşat Nuri Güntekin'den sonra evde oturan ailenin üçüncü kuşağı ve evde en son oturan kişi.Şu anda evdeki restorasyonu yürütüyor.Bir sonraki mesajımda evin eski ve yeni halini karşılaştırmaya çalışacağım.

serhatsaatci

11 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 15:06

Sn. M.Enver ilginiz için teşekkür ederim. sitede açılmış en güzel başlıklardan birini açmışsınız bence, ayrıca bahsettiğim çitlenbik ağacını gidip arayıp bularak görüntülemeniz ve bizimle paylaşmanız da büyük incelik. keşke herkes bu tarihi ve doğal kültür varlıklarımıza sizin gibi değer verse. bundan sonraki çalışmalarınızda başarılar...

serkanseker
11 yıl önce - Prş 07 Eyl 2006, 17:04

Arkadaslar merhaba,
Buca - Kaynaklar koyunde de bir tane anit agac var.
Yanilmiyorsam cinar agaci. (Koy meydaninda)
Gider gitmez sizler icin bir fotografini cekecegim,
ya da benden once giden baska arkadas olursa, o ceksin diye bu bilgiyi verme ihtiyaci duydum.
Selamlar.
Oraya kadar gidenler icin, Buca-Golet'i de tavsiye ederim. Kis gelmeden gidilip keyfi cikarilabilir.

Nejdet Düzen

10 yıl önce - Cum 06 Tem 2007, 21:13
Yarendede Çamı

Güzelbahçe’nin Yarendede mevkiinde bulunan ANIT BİR KIZILÇAMI AĞACI. 150 yaşında, 30 metre boyunda olup 130 cm çap ve 410 cm çevre genişliğine sahip. O da kollarıyla estetik bir figürasyon çalışmasına girişmiş. Ve bunu da pek ala başarmış.
Ağacın büyüklüğünü ağacın altında bulunan arkadaşımla kıyaslayabilirsiniz.

(+)

m.enver
10 yıl önce - Prş 27 Eyl 2007, 00:24

Resimdeki anıt ağaç askeri bölgenin içindedir. Eskiden tel örgünün dışında idi. Piknikçiler tarafından birkaç kez yanma tehlikesi atlatınca tel örgünün içine alındı. Yaren Dede caddesinin anıtlarından birisi sayılabilir. Mutlaka korunması gerekir. Yol çalışmasına kurban gitmemesi dileğiyle.

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İZMİR